חשוב שתכירו: הבדיקות שמאבחנות מחלת כליות - ויכולות להציל חיים

כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת ממחלת כליות כרונית. איתור מוקדם שלה יכול להציל חיים, אך בשל העידר תסמינים – במקרים רבים הדבר אינו מתאפשר. מהן הבדיקות שבאמצעותן ניתן לזהותה? כתבה שנייה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 01/01/2017


מהם התסמינים אשר מאפיינים מחלת כליות כרונית ומדוע קשה לזהותה בשלבים הראשונים?

מקובל לחלק מחלת כליות כרונית לחמישה שלבים, הנקבעים על פי החומרה ומידת הירידה בתפקוד הכליות. בתחילה כמעט ולא מופיעים תסמינים טיפוסיים ולכן יכולים לעבור חודשים ואף שנים רבות של ירידה איטית בתפקוד הכליות מבלי שהדבר ייתן את אותותיו בחולה ומבלי שיפנה לטיפול רפואי. במצבים מתקדמים יותר ניתן להבחין בתופעות שונות, כמו בחילות, הקאות, בצקות, גרד, חולשה, עייפות, חוסר תיאבון ושינויים בתפוקת השתן.  


זיהוי מוקדם של המחלה אמנם לא ימנע לחלוטין מחלה כרונית, אך הוא יכול להאט את ההתדרדרות בתפקוד האיבר, להרחיק ואולי אף למנוע את התרחשות הכשל הכלייתי. אבחונה בשלב ראשוני ככל הניתן יכול לסייע במניעת החמרה וסיבוכים נוספים שלה, וכמו כן גם לתרום להארכת תוחלת החיים ושיפור איכותם.

למעשה, גילוי מוקדם ירחיק, ואולי אף ימנע, את היום בו יזדקקו החולים לדיאליזה או השתלת כליה. לכן מומלץ לכל אלו הנמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה במחלת כליות, לרבות אלה הסובלים מסוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית, מחלת כלי דם פריפריים, אירוע מוחי, אנשים בעלי רקע משפחתי של מחלת כליה כרונית או תולדות של מחלת כליות חדה בעברם וכן השמנה קשה, לבצע בדיקות שגרתיות לתפקוד הכליות. 


ההתערבות בשלב מוקדם אינה רק מסייעת בהתמודדות עם המחלה, אלא גם מפחיתה את הסיכון לפתח מחלת לב או שבץ מוחי, שתי תופעות ששכיחותן בקרב חולי הכליות גבוהה בהרבה מאשר באנשים בריאים. מהן הבדיקות שבעזרתן ניתן לאפיין את המחלה?

מחלת כליה יכולה להיות מאובחנת באופן שגרתי על ידי ביצוע בדיקות פשוטות:

בדיקת קראטינין בדם וחישוב יכולת הסינון של הכליות (GFR)

קריאטינין הוא חומר פסולת הנוצר בגוף כתוצאה מפירוק שריר. הכליות אמורות לפנותו מהגוף, אולם כשתפקודן יורד נפגעת גם יכולתן להפריש את הקראטינין בשתן - ולכן רמתו בדם עולה.


מדידת לחץ דם

לחץ דם גבוה עלול להוביל למחלה זו ולכן מומלץ לעקוב אחריו. במידה והוא איננו ברמה הרצויה יש לפעול להורדתו לפני שהכליות ייפגעו. אצל חולים אלה חשוב לשמור על לחץ דם תקין לחלוטין כדי למנוע את החמרת התופעה.


בדיקת חלבון בשתן

במצבן התקין הכליות מונעות הפרשת חלבון לשתן כמעט לחלוטין, משכך הופעתו מהווה עדות לפגיעה בהן. כמות קטנה של החלבון אלבומין בשתן (תופעה המכונה מיקרואלבומינוריה), היא סממן ראשון ורגיש להתפתחות המחלה. 


בדיקת רמת האוריאה בדם 

האוריאה הינה פסולת הנוצרת תוך פירוק חלבונים באופן תקין והיא מופרשת על ידי הכליות אל מערכת השתן. ירידה בתפקודן מקטינה את יכולת הפינוי של תוצר זה מהגוף. בדיקת דם המעידה על רמות גבוהות של אוריאה (BUN) עלולה להעיד על מחלת כליות. מאידך, ישנם גורמים אחרים אשר יכולים להשפיע על תופעה זו, ועל כן היא אינה מהווה אינדיקציה מובהקת למחלה ולעיתים לא יכולה לנבא את מידת חומרתה. 


במידה ותוצאות הבדיקות הללו אינן תקינות יש צורך בהמשך הבירור הרפואי, כדי לאבחן את הסיבה המדויקת ולספק טיפול מתאים שמטרתו להאט ואף לעצור את התקדמות המחלה. במקרה כזה סביר להניח שיבוצעו בדיקות המשך, כמו הדגמה של הכליות באמצעות אולטרה סאונד, MRI או CT, בדיקות דם ושתן מיוחדות, ובמקרים מסוימים גם ביופסיה.


כתבה נוספת בסדרה:

המגפה השקטה: כל המידע החיוני על מחלת כליות כרונית


הכותב הוא מומחה לנפרולוגיה, סגן מנהל המחלקה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, במרכז הרפואי מאיר.

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.org

פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בטן עליונה אגנס 10/12/2019 17:45
 • מידי פעם, טופס אותי כאב מאוד חזק בצד שמאל , כמו שריר שנתפס, וכשאני נוגעת אני מרגישה נקודה קשה, הכאב נימשך דקות ועובר, ברגע שהכאב עבר לא מורגשת יותר אותה נקודה קשה. הכאב מופיע פתאום ללא שום התראה. הייתי אצל הרופאה אבל כשזה לא בדיוק כואב לא מרגישים כלום והכל ניראה בסדר. הכאב מופיע רק בישיבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!