//

לגזור ולשמור: מהם התנאים להגשת תביעת רשלנות בלידה והריון?

כ-30% מתביעות הרשלנות הרפואית המוגשות בישראל עוסקות בהריון ולידה. החלטות רפואיות שגויות במהלך התהליך עלולות להפוך אותו מיוצר חיים - למסכן חיים. באילו מצבים ניתן להגיש תביעה זו ומה טווח הזמן להגשתה? שאלות – ותשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשנה החולפת נוהלו יותר מ-176 אלף לידות בישראל, נתון שמכתיר את ההליך כפרוצדורה רפואית נפוצה מאוד. משכך, תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה הינן שכיחות ופעמים רבות מאופיינות בסכומי פיצויים גדולים. מהן הפעולות, או היעדר הפעולות, שיחשבו כרשלנות? על כך בכתבה שלפניכם.


קראו עוד: כל מה שהרופא חייב לספר לכם לפני הניתוחהאם כאשר נגרם נזק לתינוק כתוצאה מהתנהלות לא תקינה בלידה מדובר ברשלנות רפואית?

על מנת שתקום עילת תביעה בגין רשלנות רפואית יש להוכיח מספר דברים. ראשית, כי הטיפול הרפואי שניתן היה רשלני, כלומר שחרג מה"סטנדרט של הרופא הסביר". שנית, שלמטופל נגרם נזק. ולבסוף יש להראות כי נזק זה נגרם כתוצאה מהרשלנות. 


חשוב לזכור כי לא כל נזק אשר נגרם עקב טיפול רפואי מקורו ברשלנות. בכל פרוצדורה קיימים סיבוכים אפשריים שעלולים להתרחש גם בהינתן טיפול נאות, ויש לבדוק האם הנזק נובע מהתממשות סיכון מוכר וידוע, או שמא מדובר בטיפול רשלני. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון רב בתחום הרשלנות הרפואית על מנת לקבל את התשובה האם יש עילת תביעה.האם אי אבחון של מצוקה עוברית במועד מהווה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית?

אחד הכשלים המוכרים הינו אי אבחון של מצוקה עוברית במהלך הלידה. בדומה לכל הליך רפואי, גם בזמן לידה ובמהלך האשפוז קיימים נהלים מקובלים ומבוצעות בדיקות שונות. לעתים עקב ניהול כושל של אירוע הלידה תופעה זו אינה מאותרת. אי אבחונה בזמן עלול לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך בעובר.


הליך לידה הכולל מצוקה עוברית, שהוכח כי לווה בהתנהלות שאינה ראויה מצד הצוות המקצועי, ושכתוצאה ממנה נגרם נזק רפואי - מהווה עילה מספקת לתביעה בגין רשלנות רפואית.אחד הכשלים המוכרים הינו אי אבחון של מצוקה עוברית במהלך הלידהמהו פרק הזמן בו ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית שארעה במהלך לידה?

במקרה בו ההתרשלות הייתה כלפי היולדת יש להגיש את התביעה בתוך שבע שנים מיום הלידה. במידה וההתרשלות הייתה כלפי היילוד הוא יכול להגיש את התביעה עד לגיל 25, כלומר שבע השנים נספרות רק מיום היותו בגיר. 


יחד עם זאת, חשוב לבדוק ולבנות את עילת התביעה בשלב מוקדם יחסית, כאשר האירועים טריים בזיכרון ההורים וכאשר קל לאתר את המסמכים הרפואיים בתיקי בתי החולים.קראו עוד: קיבלתם את התרופה הזולה יותר? כך תדעו אם זו רשלנות רפואיתהאם התעלמות ממצאי בדיקות אשר בוצעו במהלך ההריון בזמן הקבלה ללידה נחשבת כרשלנות רפואית?

הליך הלידה תלוי בשיקולים מקצועיים רבים. החלטה לגבי הדרך בה תבוצע הפעולה או בחירת הטיפול ביולדת תלויה במידה ניכרת בהתייחסות למהלך ההריון ולבדיקות השונות שבוצעו. במקרה בו נגרם נזק כתוצאה מהיעדר התייחסות של הצוות הרפואי לממצאים רלוונטיים אשר עלו במהלך ההריון, והיו צריכים לעמוד בפניו או שהיו ידועים לו, עשוייה להתקיים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. 
כתבה זו נכתבה בסיוע המשרד כספי סרור ושות', המתמחים ברשלנות רפואית.

להתייעצות:  http://www.caspisror.com/עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עו"ד כספי סרור ושות' השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רשלנות רפואית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רשלנות רפואית אולגה 02/03/2019 19:45
  • שלום, אני הגשתי מסמכים לתביעה עקב רשלנות רפואית לפני כ-4 שנים. הרופא שניתח אותי נפטר, ובזמנו הוא עבד דרך פרופורציה. כרגע שני הצדדים מחפשים את מי להאשים, עכשיו הרופא איננו ופרופורציה מנסה להתנער! עברתי ניתוח להרמת חזה הרופא המנתח השאיר אותי עם צלקות לכל החיים וחוסר תחושה בפטמות! השאלה שלי היא כזו: מה קורה עם התביעה אם הרופא נפטר? אני מחכה כבר 4 שנים ללא שום מענה, כל פעם הדיונים נדחים, והעו"ד שלי בעניין פשוט לא מתפקד כמו שצריך ולא מעורב מספיק! אני אחרי כל הוועדות פסיכיאטרית וכן רפואית הכל אמור היה להיסגר מזמן, האם כדאי להלחיף ע"וד? כי הוא פשוט לא מקצועי מספיק!

מאושפזת באברבנאל על רשלנות רפואית קורל 22/02/2019 13:16
  • לפני כשנה הרעלה מכימיקלים בהוסטל שהייתי גרה בו לא טיךלו לי בהרעלה יש לי המון תסמינים ותופעות לוואי חריפות מיום ליום מה עושים

עקירת שן שיראל 13/02/2019 01:25
  • שלום . הייתי אצל רופא שעקר לי שן ומאז עדיין כואב לי הוא כמובן לא לוקח אחריות הגעתי אליו 5-6 פעמים לאחר עקירה ואמר שיעבור ואני מדמיינת . הלכתי לרופא אחר וגם לא יודע מה יש לי למרות הצילומים שיצאו תקינים אני כבר 6 חודשים סובלת ולא ישנה בלילות. אפשר לתבוע על זה ?


הצטרפו לאינדקס הרופאים!