לא רק ביום כיפור: 4 גישות תזונה המשלבות צום

הסיטואציה בה אנו מתחילים דיאטה חדשה במלוא המרץ, ומהר מאד מתאכזבים מהתוצאה, או העדר התוצאה מוכרת לכולנו. למזלנו קיימת חלופה: קיבצנו עבורכם 4 דיאטות המשלבות צום. מה זה אומר בכלל? והאם הן מומלצות? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


כללי היסוד לדיאטה מוצלחת מוכרים לכולנו: אכילת מזונות דלי שומן, פעילות ספורטיבית מתונה והכלל החשוב ביותר- לעולם לא לדלג על ארוחות במהלך היום. למרות מגוון השיטות הקיימות, אשר מתבססות על עקרונות אלה, שיעור הסובלים מהשמנת יתר בעולם ממשיך לנסוק, ובעשור האחרון עלה במדינות מערביות מסוימות בכ-100%. משכך, לא ניתן להתעלם מהשאלה, האם קיימת אלטרנטיבה אחרת מוצלחת יותר? 


קראו עוד: דיאטת בזק? מסוכנת! כל הטעויות שאנו עושים בניסיון לרזות


בתקופה האחרונה צום כדרך החיים הפך פופולרי מתמיד, בעיקר בשל אלטרנטיבות שונות המוצגות בתכניות הפריים-טיים. השיטה הפראנית, לדוגמה (אשר עלתה לכותרות בתכנית הראליטי "אמזונס", בה אחד המתמודדים- ריי, חיי על פיה), שמה לה כמטרה להיפטר מהתלות במזון. למעשה, היא מחליפה את ההזנה הקונבנציונאלית, בהזנה מאנרגיית הפראנה אשר היא למעשה אנרגיית החיים. 


נראה כי קיימות חלופות רבות ומגוונות, חלקן אף יגרמו ללסת שלכם להישמט. אך שילוב הצום בשגרת האכילה, אינו אומר שאנו מפסיקים לאכול לחלוטין. המטרה היא צמצום כמויות המזון אותן אנו צורכים בתקופת זמן מוגדרת. ברוח החג הקרב, הרכבנו עבורכם ארבע שיטות המשלבות צום בתזונה היום-יומית.1. דיאטת ה-Eat Stop Eat

איך היא עובדת? דיאטה המשלבת צום מוחלט בשתי יממות במהלך שבוע. במשך 24 שעות אסור לאכול כלל, אך שתיית מים ומשקאות ללא סוכר מותרת. גולת הכותרת היא שבימי השבוע בהם ניתן לאכול - אין איסורים כלל. בין אם מדובר בפרוסת עוגה או חתיכת פיצה - כל מזון מותר. למעשה, כאן טמון הרציונל המרכזי של שיטה זו: ניתן להפחית את כמות הקלוריות הנצרכת ולא למנוע אכילת מזונות מסוימים. כמובן, שמעבר לאימוץ להרגלי אכילה אלה, מומלץ לשלב גם שגרת אימוני כושר, בדגש על אימוני סיבולת. 


"דיאטות אלה קיצוניות מאוד ולרוב מביאות לעלייה דרסטית ברמת השומן בגוף" גורסת סיגל פרישמן, תזונאית, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בביה"ח בילינסון. "כמו כן מדובר במשימה קשה מאד פיזית והגוף אינו מתפקד בשיאו בזמני צום".  


השיטה הפראנית שאימצה את הצום בחום קיבלה חשיפה מכובדת בפריים טיים
2. דיאטת 5:2

איך היא עובדת? גם דיאטה זו מתבססת על ההנחה שאכילה הינה פעולה מהנה עבורנו. במשך חמישה ימים אנו שומרים על תזונה שגרתית ללא מחשבה רבה על מה וכמה אנו מכניסים לגופנו. בשני הימים הנותרים, רמת הקלוריות הנצרכת צריכה להצטמצם עד ל-600 קלוריות לגברים ו-500 קלוריות לנשים בכל יום. היתרון המרכזי בשיטה זו היא כי הלך הרוח אינו משתנה, ועלינו להגביל את עצמנו רק בזמן מוגדר וקצר יחסית. 


לדעתה של פרישמן שיטה זו מתבססת על אכילה וקיזוז, ולכן אינה יכולה להפוך לדרך חיים. "חשוב להבין שאצל אנשים מסוימים אין סנכרון בעלייה במשקל אל מול הירידה, ולכן ימים שלמים בהם אוכלים ללא כל התייחסות אל הכמויות יתבררו לעתים כמזיקים יותר בהשוואה לימים בהם אנו שומרים". 3. דיאטת מיצים

לחובבי הפירות והירקות שבינכם, דיאטה זו הינה פתרון מושלם ואף טעים. צום המיצים נערך לרוב כשלושה עד ארבעה ימים, בהם נמנעים מאכילת מזון מוצק לחלוטין. במהלך היום יש לשתות מיצים טבעיים וטריים מפרי או ירק אחד. ארוחת הערב יכולה לכלול מרק ירקות שורש. תזונת המיצים משחררת רעלים שהצטברו במעי, בריאות, בסינוסים, בעור וככלל מטהרת את הגוף. מאידך, היא אינה מיועדת לטווח ארוך. חסרונה העיקרי הוא כי היא אינה עשירה בסיבים או פרוטאין והתמדה בה לתקופה ארוכה יכולה להביא לאובדן מסת שריר. 


פרישמן מפריכה מיתוס נפוץ לגביי דיאטה זו: "ככלל, לא קיימת שיטת תזונה המשמשת לניקוי רעלים מן הגוף. חילוף החומרים הוא הפתרון לפינוי הפסולת מהמערכות הפיזיות. משכך, ניסוי חד פעמי בתזונה מיצים לא יועיל ולא יזיק. חשוב עם זאת להגבילו בזמן, זאת עקב הדלות המשמעותית בוויטמינים, חלבונים, מינרלים ועוד". 4. דיאטת 8:16

שיטה זו היא בוודאי הפופולארית ביותר מבין אלו המשלבות את הצום כחלק משגרת התזונה, והיא נחלתם של כוכבים שונים בניהם גם וולברין- הלא הוא יו ג'קמן. עיקרה הינו צום מוחלט מ-8 בערב ועד ל-12 בצהרי היום למחרת. דיאטה זו פשוטה למדיי: היא אינה כוללת ימים שלמים ללא מזון, או משנה את שגרת יומנו בצורה קיצונית. למעשה, העיקרון המרכזי אשר עומד מאחוריה הוא שכדאי להימנע מארוחות ליליות, שעלולות לגרום גם לבעיות בריאותיות שונות. צריכת מזונות מסוימים בשעות מאוחרות גורמת לחוסר איזון ברמת הסוכר בגוף וכתוצאה מכך להשמנת יתר, ובמקרים מסוימים יכולה אף להוביל לשבץ. 


פרישמן מוסיפה כי שיטה זו היא חלומם של אנשים רבים. מניעה של ארוחות ליליות ידועה כחיובית עוד משחר ההיסטוריה, ואף הרמב"ם תמך בה באומרו "בבוקר תאכל כמו מלך, בצהריים כמו בן מלך ובערב כאביון". הסיבה לכך נעוצה לדעתה בירידת קצב חילוף החומרים בשעות הערב. "בשעות אלה יכולת שריפת האנרגיה בגוף יורדת וכך למעשה אנו 'מבזבזים' פחות ופחות קלוריות. מאידך, אורח החיים שלנו הפוך. רוב האנשים חוזרים לביתם בערב, ורק אז נערכת הארוחה הגדולה של היום, לכן בקצב החיים התזזיתי קשה מאד להתמיד בדיאטה זו".


כלל האצבע המוביל הינו הפחתה בכמות הנצרכת. מוסיפה פרישמן "צמצום הקלוריות מבטיח אריכות ימים. למעשה, המלצתי אינה על צום מוחלט אלא על הגבלת כמויות". שיטות אלו נוקשות מאד ויכולות להוביל לתוצאה גרועה יותר מהמצב ההתחלתי. "המטרה היא להבין מהי החולשה שלכם, ובהתאם לה לבנות את צורת התזונה".

פורומים דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טעם מר ומתכתי בפה יוני 13/11/2018 00:01
  • שלום, אני חייל בן 20, סובל כבר חמש שנים מטעם מר ומתכתי בפה שמלווה אותי 24 שעות ביממה. לטעם מלווה גם יובש בפה וריח רע שמופיע לעיתים בעיקר לאחר אכילה של מזונות שומניים וסוכרתיים. הלשון שלי לבנה כל הזמן ואני חש בחולשה תמידית. פניתי לרופאים רבים שאינם ידעו לתת לי תשובה. האם יש לך סבירות למקור הבעיה? יכול להיות שהיא נובעת מבעיות גסטרולוגיות? נוירולוגיות הקשורות לעצבי המוח?אשמח לעזרה שלך. הבעיה הזו רודפת אותי בצורה קשה ומשפיעה על כל אספקט בחיים שלי. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
טעם לא טוב בפה חיים 19/07/2020 18:34
  • אני הייתי מציע לחשוד בעודף מתכות כבדות בגוף או חומרים כימיים בגוף שנחשפת אליהם שיכולים לעשות את זה בפרט שאתה אומר שאתה חלש הייתי ממליץ לשתות חליטות של עלי כוסברה שמנקה מתכות כבדות ועוד כל מיני רעלים פלוס ויטמין C במינון של 4 גרם ליום באבקה מעורבבת במיץ או במים בחלוקה של פעמיים ביום שזה מנטרל מתכות כבדות ורעלים תעשה ככה חודש לפחות ואז תרגיש שיפו עצום

  • + הוסף תגובה
דיאטה הדר 02/11/2019 23:59
  • אני בחורה רזה הבעיה שיש לי בטן הגובה שלי הוא מטר 63 ואני שוקלת 52 ומאד קשה לי להיפטר ממנה אני רוצה בטן שטוחה ופעילות ספורטיבית לא עוזרת לי מה אפשר לעשות?

  • + הוסף תגובה
דיאטה חיים 19/07/2020 18:22
  • למיטב ידיעתי בטן נפוחה ונשפכת למרות משקל רזה נובעת משרירי בטן חלשים או בעיות עיכול שגורמות לבטן נפוחה לגבי חיזוק שרירי הבטן אפשר לעשות שכיבות שמיכה ויש משהו יותר פשוט והוא לעשות לחץ תוך בטני ע"י נשיפת אוויר החוצה והכנסת הבטן בתחושה שזה כמעט נפגש עם הגב כמה פעמים ביום שעתיים אחרי ארוחה ויכול להיות עוד סיבה לבטן נשפכת שהיא רעלים צבורים בגוף כשומן בטני או לחץ נפשי שעושה שומן בטני

  • + הוסף תגובה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:32
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות וכימיקלים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!