ניתוחים בלילה עלולים להכפיל את הסיכון לתמותה פי שניים

עוברים ניתוח? מתברר שהשעה שבה נקבע הניתוח שלכם עלולה להשפיע על הצלחתו ועל הסיכוי שלכם לצאת ממנו בשלום. כל הפרטים על המחקר החדש והמפתיע
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש, שהוצג לאחרונה בקונגרס העולמי של הרופאים מרדימים בהונג-קונג, מצביע על כך שהסיכון למות מסיבה כלשהי בקרב אנשים שעוברים ניתוח בשעות הלילה גבוה פי שניים בהשוואה לזה של המנותחים במהלך שעות הבוקר והצהריים. המחקר אף הראה כי הסיכון לתמותה של אלו שעוברים ניתוחים בשעות הצהריים המאוחרות והערב גבוה יותר מהרגיל.


קראו עוד: חשוב שתדעו: כל מה שהרופא חייב לספר לכם לפני הניתוחהמחקר המקיף: חמש שנים ו-40,000 ניתוחים

החוקרים בדקו את שיעורי התמותה של מטופלים שעברו ניתוח במהלך 30 ימים לאחר שנותחו. לצורך המחקר, הם אספו נתונים אודות כמעט 34,000 מטופלים בבית חולים של מונטריאול (קנדה) שעברו ניתוחים מתוכננים (כאלו שנקבעו מראש) או דחופים (ניתוחים שנעשו במצב חירום) במהלך חמש שנים. המחקר, שאסף מידע בין השנים 2010-2015, התבסס על בדיקת תוצאות של למעלה מ-40,000 ניתוחים.


כל הניתוחים שבוצעו חולקו לשלוש קבוצות, בהתאם לשעה שבה הם נערכו:

•ניתוחי יום – נערכו בין השעות 7:30 לבין 15:30

•ניתוחי ערב – נערכו בין השעות 15:30 לבין 11:30

•ניתוחי לילה – נערכו בין השעות 11:30 לבין 7:30 בבורק למחרת


האם רצוי לבצע ניתוחים רק בשעות הבוקר? לפי המחקר כנראה שכןלאחר הערכה סטטיסטית, שלקחה בחשבון מצב הבריאות הכללי של המנותחים ומאפיינים נוספים כמו גיל, החוקרים גילו כי הסיכון לתמותה של המטופלים שעברו את הניתוח בשעות הלילה היה גבוה פי 2.17 מאשר של אלו שעברו את הניתוח בשעות היום הרגילות. 


כמו כן, למטופלים שהניתוח שלהם התבצע בשעות אחר הצהריים והערב, הסיכון למות תוך 30 יום היה גבוה ב-43% מאשר של המנותחים בשעות העבודה הרגילות במהלך היום.


קראו עוד: מה להביא ועם מי להתייעץ? המדריך למתאשפזעייפות הרופאים? מחסור בכוח אדם?

החוקרים מאמינים שיש כמה סיבות לכך שהניתוחים שמתבצעים בשעות הלילה טומנים בחובם סיכון גבוה יותר. אחת מהן היא העייפות של הצוות הרפואי שעובד במשמרת לילה. גורמים נוספים שיכולים להשפיע על מידת ההצלחה של הניתוח הם מחסור בכוח אדם בשעות המאוחרות או עיכובים במתן הטיפולים. 


בסיכום המחקר, ציינו החוקרים שיש לבחון כל אחת מהאפשרויות על מנת לרדת לשורש העניין, ולהבין כיצד כל אחד מהגורמים קשור לעלייה בתמותה ואילו צעדים יש לנקוט על מנת לצמצם את שכיחות מקרי המוות לאחר ניתוחים.פורומים רשלנות רפואית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רשלנות רפואית אולגה 02/03/2019 19:45
  • שלום, אני הגשתי מסמכים לתביעה עקב רשלנות רפואית לפני כ-4 שנים. הרופא שניתח אותי נפטר, ובזמנו הוא עבד דרך פרופורציה. כרגע שני הצדדים מחפשים את מי להאשים, עכשיו הרופא איננו ופרופורציה מנסה להתנער! עברתי ניתוח להרמת חזה הרופא המנתח השאיר אותי עם צלקות לכל החיים וחוסר תחושה בפטמות! השאלה שלי היא כזו: מה קורה עם התביעה אם הרופא נפטר? אני מחכה כבר 4 שנים ללא שום מענה, כל פעם הדיונים נדחים, והעו"ד שלי בעניין פשוט לא מתפקד כמו שצריך ולא מעורב מספיק! אני אחרי כל הוועדות פסיכיאטרית וכן רפואית הכל אמור היה להיסגר מזמן, האם כדאי להלחיף ע"וד? כי הוא פשוט לא מקצועי מספיק!

מאושפזת באברבנאל על רשלנות רפואית קורל 22/02/2019 13:16
  • לפני כשנה הרעלה מכימיקלים בהוסטל שהייתי גרה בו לא טיךלו לי בהרעלה יש לי המון תסמינים ותופעות לוואי חריפות מיום ליום מה עושים

עקירת שן שיראל 13/02/2019 01:25
  • שלום . הייתי אצל רופא שעקר לי שן ומאז עדיין כואב לי הוא כמובן לא לוקח אחריות הגעתי אליו 5-6 פעמים לאחר עקירה ואמר שיעבור ואני מדמיינת . הלכתי לרופא אחר וגם לא יודע מה יש לי למרות הצילומים שיצאו תקינים אני כבר 6 חודשים סובלת ולא ישנה בלילות. אפשר לתבוע על זה ?


הצטרפו לאינדקס הרופאים!