מותאם אישית: מהו הטיפול שממתן את החמרת מחלת הכליות

כ-400 אלף בוגרים ישראלים סובלים ממחלת כליה כרונית בשלביה המתקדמים. טיפול מותאם בה אמנם לא מרפא לחלוטין, אך מסייע בהאטת קצב התדרדרותה. כיצד מטפלים במחלה וממה צריך להימנע בזמן הטיפול? כתבה שלישית בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 14/11/2016


משמעותה של מחלת הכליות הכרונית נגזרת כבר משמה- מדובר במחלה אשר אינה ניתנת לריפוי, ורוב הלוקים בה יידרשו לטיפול רפואי ומעקב תמידי. בשלב מתקדם, יזדקקו הם לדיאליזה יום-יומית או השתלת כליה כדיי להמשיך לחיות. 


מאידך, קיים שביב של תקווה. למרות שאין טיפול מונע, ישנן אלטרנטיבות תומכות אשר מסייעות במיתון החמרת המחלה, מניעת ההתדרדרות, דחיית התרחשות הכשל הכלייתי והפחתת הסיכון לפיתוח התקף לב או שבץ מוחי (תופעות שכיחות בקרב חולי כליות). ככלל שיטות אלה מסייעות בהארכת ושיפור תוחלת החיים. תפקידה המרכזי של שיטה זו הינו מניעת הרס הכליות, תוך סיוע בפעולתן והגנה עליהן. במקביל ניתן טיפול תרופתי, כמו טיפול לאיזון רמות הסוכר בחולה סוכרתי, טיפול להורדת יתר לחץ הדם אם קיים, טיפולי לדיכוי המערכת החיסונית במחלות אוטו-אימוניות. אלו תורמים בהפחתת הגורמים הפוגעים באיבר. חולים שלא מסתייעים בכל אלה, נאלצים לעבור דיאליזה וממתינים להשתלת כליה. למרבה הצער, חלקם נפטרים בעודם ממתינים לתרומה מתאימה.


הטיפול במחלת הכליה הינו רב מערכתי ודורש שינוי באורח החיים וכן נטילת תרופות מסייעות. משכך על החולים להקפיד על משקל גוף תקין ולנקוט בדיאטה ייחודית לצורך שמירת תפקוד האיבר, להתמיד בפעילות גופנית מתונה, להפסיק לעשן, להיעזר במעקב רפואי קבוע ולהימנע מנטילת תרופות מקבוצות מסוימות אשר עלולות לגרום לנזק.


כתבות נוספות בסדרה:

חשוב שתכירו: הבדיקות שמאבחנות מחלת כליה- ויכולות להציל חיים
המגפה השקטה: כל המידע החיוני על מחלת כליות כרונית


הכותב הוא מומחה לנפרולוגיה, מנהל יחידת הדיאליזה במרכז הרפואי כרמל.

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.org
פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בחזה שולי 01/08/2020 19:37
 • שלום יש לי כאבים חזקים בחזה בצד שמאל שלפעמים מרגישה גם באמצע כאב חד שהולך ובא בלילה זה היה ממש חזק וקשיי נשימה עכשיו זה עדיין כואב אבל נסבל לפני שבוע היה לי שוב בלילה בקופת חולים נתנו לי זריקת וולטרן לכאבים אבל אחרי יומיים החלו שוב הכאבים. מה זה יכול להיות

 • + הוסף תגובה
לבלב אטרופי. 11/05/2012 07:07
 • בבדיקת סי.טי. כתוב לי שהלבלב אטרופי. מה זה? ומה המשמעות שלו מבחינת טיפול ? מזון?

 • + הוסף תגובה
לבלב אטרופי דר' אוריאל בן אהרן 13/05/2012 19:08
 • שלום רב, מדובר בממצא אקראי שאין לו חשיבות קלינית. לא נדרש בטיפול. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
תוצאה ב ULTRA SOUND סיומה 28/03/2014 15:41
 • שלום רב לדר' תןצאה שנשלחה: לבלב אטרופי ,הודגם חלקית ללא ממצא גס מה המשמעות? תודה

 • + הוסף תגובה
ultra sound test ש.מ. 28/03/2014 15:47
 • לבלב אטרופי, הודגם חלקית ,ללא ממצא גס תודה על שליחת תשובה ש.מ.

 • + הוסף תגובה
לבלב אטרופי סולומונדו 28/07/2020 14:56
שלום פרופסוק אנימאחרי ניתוח מוח קובי 19/07/2020 13:49
 • שלום דוקטור.. ראשית אני מצטער על הודעה כו ארוכה .. אני אחרי ניתוח ראש עשיתי את הניתוח לפני שבועיים מיקום הניתוח זה ליד האוזן בצד הימין של הראש ודוקטור מאז אני תחת כאבים שאי אפשר להסביר לוקח 50 טיפות של אופטלגים בוקר צהוריים וערב ועדיין אין שיפור ... אם יש משהו חזק יותר שאתה מכיר וממליץ לחולים שלך במקרים כאלה .. וגם אשמח לדעת כמה זה נורמלי שיש ככה כאבים או שזה מסוכן ?אני גם רושם את התוצאת של הביופיסה אשמח אם תוכל קצת להגיד לי מה זה אומר : Description: Fragments of gray and white matter demonstrating subtle morphologic abnormatlies. Blood vessels are within normal limits. Cellularity is within normal limits, and IDHI R132H is negative. There is an increased Number of misplaced neurons in the white matter. The gray matter gives an impression of slight disarray in certain areas. which altogether may correlate with focal cortical dvsnlasia. There is no evidence of a neoplasm.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!