הים תיכונית או האסייאתית: אלו 5 הדיאטות הבריאות ביותר

הדיאטה הים תיכונית או דווקא זו האסייתית? ואולי בכלל הדיאטה הסקנדינבית? כמעט מדי יום אנו שומעים על שיטה חדשה לדיאטה, אבל איזו באמת עוזרת לנו לשמור על המשקל - וגם על הבריאות? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסותכשליש מאוכלוסיית העולם סובלת מהשמנת יתר או עודף משקל. נתון זה מושפע באופן ניכר מאורח החיים המודרני, אשר מתנהל ברובו על "הנתיב המהיר", הכולל שעות עבודה ארוכות וריבוי משימות, שמקרינות על הרגלי התזונה. החל מגודלן של המנות המרכיבות את הארוחות השונות לאורך היממה, וכלה בכמויות המלח והסוכר המלוות כל ארוחה שגרתית, ניכר כי התזונה בעולם המודרני פעמים רבות בלתי בריאה, ועלולה אף לסכן את בריאותנו. 


קראו עוד: 4 גישות תזונה המשלבות צום


ככלל, תרבויות האכילה הבריאות בעולם שמות דגש רב על מרכיבים עונתיים ומקומיים. אכילה אינה עוד פעולה שגרתית המתרחשת במהלך היום. בני תרבויות אלו מתייחסים אליה כאל אירוע מיוחד המשלב אינטראקציה חברתית. בנוסף, לכל אחת מהדיאטות הללו מרכיבים מיוחדים, וחשוב גם להבהיר כי אין רק שיטה אחת בדרך לדיאטה מוצלחת ואורח חיים בריא. מנגד, נמצא כי ישנו מרכיב משותף אחד: בני ארצות אלה מקפידים על הליכה רגלית רבה יותר מהאדם הממוצע (בכ-6 ק"מ יותר ביום).  


"מרכיבי המזון לבדם אינם מספיקים לניהול צורת חיים בריאה", מסבירה הדיאטנית סיגל פרישמן. הצלחתה, לדבריה, תלויה גם בקצב החיים. "שיטות אלה אמנם מבורכות, אך קשות ליישום בשגרת העולם המערבי, שמאופיין בקצב חיים מסחרר ומזונות מעובדים".משקל היעד נראה קרוב מתמיד: חמש הדיאטות הבריאות בעולם


1. הדיאטה הים תיכונית

דיאטה מסורתית הנפוצה בעיקר בספרד, איטליה ויוון המתייחסת למרכיבים עונתיים וצורות בישול מסורתיות. עיקר התזונה בקרב בני ארצות אלה מתבססת על פירות, ירקות, קטניות, אגוזים ושמן זית. בנוסף, דגים ויין אדום הינם שחקנים ראשיים בתזונה הים-תיכונית. 


יתרונותיה של דיאטה זו נבחנו מאז שנות ה-70. הממצא המרכזי מתייחס לשמן הזית, אשר שילובו כמרכיב מרכזי תורם לירידה במשקל ומפחית את הסיכוי למחלות לב וכלי דם.


פרישמן מכתירה אותה כדיאטה האידאלית לישראלים. "אנו מכירים את המטבח הזה, ומשכך קל לנו יותר לאמץ אותו. אם נזנח את המזונות המעובדים בהחלט נוכל לדבוק בה. יתרונה לא מסתכם רק בהיותה מוכרת לנו, והיא הוכתרה בעולם הרפואה כדיאטה מובילה, אשר המקטינה את הסיכון לתחלואות המאפיינות את העולם המערבי".


הדיאטה הים תיכונית מוכתרת כאידאלית לישראלים2. הדיאטה הנורדית

הסוד להצלחת השיטה הסקנדינבית הוא הפחתת השימוש בבשר בכ-35%. כמו כן, ישנו שימוש רחב במוצרים אורגניים. ניתן למצוא בה מגוון עשיר של פירות וירקות מקומיים, כמו אוכמניות שחורות ומגוון ירקות שורש, כגון ברוקולי וסלק. 


"יתרונה של דיאטה זו הינה השימוש בדג כמרכיב מרכזי בתזונה", מסבירה פרישמן ומציינת כי הציבור הישראלי אמנם צורך פירות וירקות בכמות רבה, אך לא מנצל אותם עד תומם עקב צריכה שאינה עונתית. "בעונת החורף הקרבה כדאי להשתמש יותר בדגנים מלאים וקטניות. לא רק שמזונות אלה משביעים ומחממים, אלא גם מכילים סיבים תזונתיים רבים". 


מחקרים הראו כי דיאטה זו מפחיתה את הסיכויים לחלות בסוכרת סוג 2. בנוסף יש לה גם ערך אקולוגי: היא מצמצמת את השימוש בבשר, ולמעשה מסתמנת כידידותית לסביבה. הבעיה היחידה בשילובה מסתמנת במחירי המוצרים, שאינם מקומיים בדרך כלל ועלותם עשויה להיות גבוהה ביותר.


מפחיתה את הסיכוי לתחלואה בסוכרת סוג 2, הדיאטה הנורדית3. דיאטת אוקינווה המסורתית

הישר מיפן הרחוקה, דיאטה זו מתבססת בעיקר על ירקות ופירות וממעטת בשימוש בבשר, סוכר, מלח ומוצרי חלב עתירי שומן. שיטה זו הינה תוצר של הקשר היסטורי רחב: אי האוקינווה היפני נחשב לאחד המחוזות העניים ביותר בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה. כתוצאה מכך התפתחו דפוסי אכילה, אשר מהווים חלק מרכזי מדיאטה זו כיום. 

עיקרה בהתבססות על בטטות, אורז, ירקות ירוקים וצהובים, אוכל המבוסס על פולי סויה, טופו ועוד. האי מתהדר בכך שהוא מאכלס את אחת האוכלוסיות הגדולות בעולם של בני 100 שנים ומעלה, וניכר כי אחת הסיבות לחיים ארוכים בו היא שיטת התזונה.


שיטת התזונה של בני האוקינווה הינה מתכון לאריכות ימים4. הדיאטה האסייתית

למעשה, דיאטה זו מורכבת ממספר שיטות תזונתיות שהתהוו בשנות ה-90 לכדי פירמידת המזון האסייתית. אורז, דגנים מלאים, אגוזים, וקטניות עומדים בראשה. דגים ומאכלי ים מומלצים בתזונה היום-יומית, בעוד שדיאטה זו מפחיתה באכילת ביצים ובשר אדום. 


המדינות האסייתיות ידועות גם הן בנטייה מופחתת להשמנה. בנוסף, ההסתברות ללקות במחלות קרדיולוגיות ובמחלות הפוגעות בחילוף החומרים התקין, כמו סוכרת, נמוכה יותר מאשר במדינות המערב.


פרישמן מוסיפה ואומרת כי דיאטות אלו (דיאטת אוקינווה המסורתית והדיאטה האסייתית), נחשבות "כצעקה האחרונה" בעולם הרפואה האלטרנטיבית. מאידך, הן קשות ליישום בקרב הציבור הישראלי, זאת עקב שימוש במרכיבים אזוריים שקשה להשיגם בארץ. 


שיטת התזונה האסייתית מפחיתה את הסיכוי למחלות לב 5. דיאטת "הפרדוקס הצרפתי" 

דיאטה זו היא אולי המפתיעה ביותר. האוכלוסייה הצרפתית נהנית משיעור השמנת יתר נמוך מאוד ותוחלת חיים ארוכה, למרות מזונות עתירי שומן המרכיבים את תזונתה. המילה דיאטה אינה המדויקת ביותר כאשר מתייחסים לתזונה הצרפתית: היא מורכבת בעיקרה מגבינות שמנות, חמאה ולחם. 


קראו עוד: מיני מעקף קיבה: למי הוא מתאים ומהם סיכויי ההצלחה?


חוקרים מסוימים סבורים כי הצלחת השיטה הצרפתית קשורה בעיקר להרגלי האכילה: ישנה הקפדה על מנות קטנות, אכילה איטית והליכה מרובה. מנגד, חוקרים אחרים זוקפים את בריאותו היחסית של העם הצרפתי לטובת צריכת כמות מתונה של יין אדום. 


"הדיאטה הצרפתית נותרה כחידה", מוסיפה פרישמן. לדבריה, הסיבה לתוחלת חיים ארוכה ותחלואה נמוכה בקרב העם הצרפתי יכולה להיות תוצר של צריכת שומנים רבה יותר מאשר פחמימות, אך מסקנה זו אינה חד משמעית. "אולי זהו שילוב של זמני אכילה ארוכים, אשר מביאים לתחושת שובע ממושכת ועל ידי כך מביאים לירידה בכמויות המזון הנצרכות".


למרות אכילת מזונות עתירי שומן האוכלוסייה הצרפתית נהנית מתוחלת חיים ארוכה במיוחד
פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין E אנה 08/02/2017 17:39
 • שלום רב, ברצוני לצרוך ויטמין E באופן זמני, בעקבות טנטון באוזן. יש כל מיני סוגים ושאלתי היא איזה סוג כדאי לצרוך? יש בטיפות שמן יש בכדורים יבשים, וכו', אשמח לעצתך בתודה מראש,

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 12/02/2017 15:25
 • לא כל כך משנה. המינון חשוב יותר מהצורה. אם אין לך לחץ דם גבוה, את יכולה להתחיל עם 400 יב"ל ולעלות. איני יכול לומר עד איזה מינון אפשר להגיע בלי לדבר איתך. אם זה מצליח לעזור, אני מאוד מבקש שתשתפי אותי בחוויתך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E מינון אנה 04/03/2017 18:01
 • שלום ד"ר, רציתי לשאול לגבי מינון, קניתי ויטמין E בכמוסות, על הקופסא כתוב ליטול 2 כדורים ביום עם הארוחה, כמות כל כדור היא 400יחב"ל מהויטמין, סך הכל זה יוצא 800 יחבל, אולם במקומות אחרים קראתי שלא מומלץ ליטול לאורך זמן יותר מ400 יחבל ליום, מה המינון המומלץ לדעתך. בריאה בדרך כלל עם טינטון קל באוזניים

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 04/03/2017 19:18
 • אני מופתע לשמוע שכך מומלץ על המוצר, ומבקש שתבדקי שוב. בכל אופן, ברוב המקרים אין בעיה ליטול 800 יב"ל, אבל איני יכול לתת המלצה טיפולים במסגרת זו.

 • + הוסף תגובה
E אנה 04/03/2017 20:41
 • שלום ד"ר, קראתי שוב..וכך אכן כתוב, כמות הרכיב בכל כמוסה של הויטמין 400 יב"ל, הנחיות שימוש:2 כמוסות ביום עם האוכל. אכן 2 כמומלץ אך לאחר שקראתי הבנתי שזה לא מומלץ. מקווה שלא נעשה נזק, בנטילה ליום אחד של 800 יב"ל. תודה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
מינון E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 05/03/2017 08:31
 • מטופלים רבים שלי נוטלים ויטמין E במינון של 800 יב"ל, ובמקרים מסוימים מגיעים אפילו ל-2000 יב"ל.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E טנטון אנה 16/05/2017 18:26
 • שלום רב, אז ביקשת שאשתף אם זה מצליח לעזור... אז ככה, התחלתי את הנטילה לפני בערך שלושה חודשים (בערך התאריך שכתבתי את השאלה) כ400 מ"ג ליום, עם אוכל שומני, לאחר תקופה שאני לא זוכרת כמה...הטנטון עבר לגמרי (אני לא יודעת עד כמה חמור הוא היה אבל הוא היה קיים) אני פשוט לא שמתי לב שהוא עבר פשוט ככה. וכיום הפסקתי את הויטמין בערך שבועיים בלי, ובימים האחרונים הרגשתי שהוא חזר בשתי האוזניים ברמות כאלה ואחרות במהלך היום והלילה...(כנראה שרק שהוא חוזר מרגישים אותו וכשהוא נעלם מתרגלים גם לזה). לשאלתי, רכשתי כעת ויטמין E של חברה אחרת, ואם הקודם עזר לי לבעיה הספציפית הזאת האם כדאי להמשיך לנטול את הויטמין הקודם שנטלתי של חברה אחרת או שאפשר להחליף בין החברות? כמו כן, כתבת שאם אין לי לחץ דם גבוה אפשר להעלות מינון, כשבדקתי לאחרונה לחץ דם הוא היה נמוך מאוד...מה דעתך על כך? שמחתי לשתף בחוויותי..

 • + הוסף תגובה
המשך... אנה 16/05/2017 18:30
תודה! ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 17/05/2017 20:58
 • שמחתי לשמוע. בנוגע לוויטמינים, בדרך כלל כל החברות פחות או יותר מוכרות חומר איכותי, אז ניתן להחליף. אני מעדיף ויטמין E שיש בו גם סלניום, העובר עמו בצורה סינרגסטית. איני חושב שוויטמין E קשור ללחץ דם נמוך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין e לטנטון גליה 26/09/2020 16:25
 • אנה שלום, קראתי על כך שויטמין e עזר לך לטנטון ורציתי לשאול של איזו חברה לקחת והאם הטנטון עבר גם בפעם השניה שהופיע? תודה רבה גליה

 • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
 • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

 • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
 • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

 • + הוסף תגובה
שי שי 22/09/2020 23:36
 • 98 זה גבולי מאוד.יש הרבה מידע על הורדת סוכר באינטרנט. תפחית בעיקר פחממות מלחם.תפא.אורז.עוגות.ממתקים.תאכל ירקות.קטניות.עוף.דגים.מים. ותעשה הרבה ספורט.חתהיה רגוע...הסוכר ירד.

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!