דליות: האם ניתן להכיר בבעיה זו כפגיעה עקב העבודה?

כ-40% מהגברים ו-70% מהנשים יסבלו מאי ספיקת ורידים מגיל 60, בעיה שאיננה בהכרח תוצר של הזדקנות, אלא עשויה להתרחש גם בגלל המסגרת התעסוקתית. באילו מקרים דליות יוכרו כפגיעת עבודה ומהי הזכאות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הוורידים בגופנו משמשים כצינורות אשר מניידים את הדם מאיברים שונים אל הלב. קיימים בהם מסתמים חד כיווניים המאפשרים פעולה זו, ובמקרה בו הם אינם מתפקדים כשורה, זרימת הדם מתבצעת בכיוון ההפוך, לחץ הדם עולה והוורידים גדלים, מתפתלים והופכים דלייתיים. 


אי ספיקת ורידים הינה בעיה שכיחה ממנה סובלים רבים. עיקר הפגיעה מתרכזת בכלי הדם הרגליים והיא עלולה להוביל לשינוי הצבע בחלקן התחתון, נפיחות, קושי בהליכה או עמידה ממושכת. אבחון הבעיה מתבצע לרוב על-ידי בדיקת דופלר המשמשת לבחינת זרימת הדם ונעשית באמצעות גלי קול אולטרה-סאונד.


במקרים רבים אי ספיקה ורידית תוכל להיות מוכרת כפגיעה במסגרת העבודה. בעיה זו נפוצה בקרב אלה שמקצועם מאופיין בעמידה סטטית ממושכת. כך למשל, אחים ואחיות, בעיקר בחדרי ניתוח, קופאים/ות, עובדי פסי ייצור, מורים ומורות, מוכרים/ות בחנות ועוד, שיוכלו להיות מוכרים בגין פגיעה זו כנפגעי עבודה.שעות ארוכות על הרגליים בעבודה: יש לזה השלכותמהם התנאים והתמלוגים במקרה של הכרה בדליות כפגיעת עבודה?

אי ספיקת ורידים אשר תוכר כפגיעה כתוצאה מעבודה, תלווה בתגמול כספי מהביטוח הלאומי גם במקרה של מי שממשיך לעבוד כרגיל וששכרו כלל לא הופחת. כמו כן, גם הפורשים או אלו אשר מקבלים קצבת זקנה מביטוח לאומי יהיו זכאים לפיצוי. שיעור הנכות בגין הפגימה עשוי לנוע בין 10% ל-50%, זאת בהתייחס לחומרתה.


הפגיעה השולית של 10%, תקנה מענק חד פעמי בגובה פי 3.2 משכר הברוטו אותו הרוויח הנפגע בעת גילוי הבעיה. כך לדוגמא אדם שהרוויח 10,000 ₪ טרם הפגיעה יקבל מענק חד פעמי בגובה 32,000 ₪. בהתייחס לאלו אשר כבר אינם עובדים, יילקחו נתוני השכר האחרונים טרם הפרישה, כשהם צמודים למדד. נכות של 20% ומעלה תזכה בקצבה חודשית בגובה המשכורת, אשר תוכפל באחוזי הנכות, ובניכוי רבע מהשכר. 


כלומר מי ששכרו ברוטו 10,000 ₪ ונכותו 20%, יקבל  20% X 3/4 X 10,000  שהם 1,500 ₪ לחודש. יש להדגיש כי סכומים אלה פטורים ממס.


גם אלו אשר סובלים מהבעיה אך נתוניהם אינם מתאימים להכרה כפגיעת עבודה עשויים להיות זכאיים לקבלת קצבת נכות כללת או לפטור ממס הכנסה בהתייחס, הן למצב רפואי זה והן לפגימות נוספות. במקרים חמורים ראוי לבחון, בנוסף, את האפשרות לקבלת קצבת ניידות ולקבלת תג נכה.


כתבות נוספות של עו"ד ליאור טומשין:

סובלים מנגעים בעור? בדקו האם מגיע לכם פיצוי
נפגעת או חלית במסגרת העבודה? אתה זכאי לפיצוי


פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אי ספיקה כלי דם קבוצת סיכון? יעל 26/05/2020 18:04
 • שלום. אני בת 48 סובלת מאי ספיקת כלי דם ברמה עוצמתית גבוהה. האם אני נמצאת בקבוצת סיכון לוירוס הקורנה?מתאפשר לי לכבוד מהבית אך המעביד ביקש ממני מסמך מרופא הממליץ זאת.כאשר ניתי לרופא הוא התנגד לתת לי מסמך המאשר המלצתו שאעבוד מהבית עקב הבעייה שפרטתי מעלה.אשמח לתשובה.

 • + הוסף תגובה
אי ספיקת כלי דם ד"ר אסף לבנון 26/05/2020 19:22
 • שלום יעל אני לא מכיר את המונח עליו את מדברת. האם הבעייה שלך היא בעורקים? בורידים? מה מחלות הרקע שלך והאם מקבל טיפול תרופתי כלשהו. תחזירי לי תשובה ונמשיך את הדיון. מבטיח אשתדל לענות על כל שאלותייך

 • + הוסף תגובה
אי ספיקה כלי דם קבוצת סיכון? יעל 26/05/2020 22:24
 • דוקטור אסף,ראשית תודה על המענה! אבחנה של רופא כלי דם להלן: ורידי גפיים תחתונות_בשני הצדדים יש אי ספיקה וורידית קשה בעצמתה,בוריד הספנה הארוכה במוצאו. לא מטופלת בכלום אך המלצת רופא כלי הדם היא לגרוב גרביים אלסטיות. בנוסף סובלת ממחלת רקע-אסטמה ומטופלת במשאף וסטרואידים.אוכל להציג בפניך כמובן אם יורשה לי מסמך רפואי במלואו מאבחנה של דופלר על יד רופא כלי דם. לצערי הרופא התנגד ולא נעתר לבקשתי לתת המלצה שאעבוד מהבית, לטענתו איני נמצאת בקבוצת סיכון.האם לאור אבחנה זו הנני בקבוצת סיכון?כרגע בחרתי שלא לשוב לעבודה,מה גם שמקום עבודתי נמצא בין שכונות בירושלים שמוגרות כצבע"אדום". דוקטור אסף שוב רוב תודות.

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 27/05/2020 09:27
 • עכשיו התמונה קצת יותר ברורה. יש לי שאלה אחרונה וחשובה מאוד לפני שאני עונה על שאלתך באופן ישיר. האם בעיית הורידים שהתגלתה בבדיקת הדופלקס באה לידי ביטוי כלשהו בחיי היום-יום? האם יש מגבלה כלשהי?

 • + הוסף תגובה
אי ספיקה כלי דם קבוצת סיכון? יעל 27/05/2020 11:25
 • דוקטור אסף שוב תודה על התיחסותך. אכן אני מתעוררת עם כאבי רגלים וקשה לי לעיתים לעמוד ממושכות. מה גם שהחלק של הגפיים נוח עד כדי שיש לי בעייה במציאת נעליים רחבות וסגירתן.יחד עם זאת מצליחה לתפקד רגיל אם כי זה דורש ממני מאמץ מוגבר יותר. שוב רוב תודות דוקטור אסף.

 • + הוסף תגובה
אי ספיקה כלי דם קבוצת סיכון? יעל 27/05/2020 11:26
 • חלק תחתון של גפיים נפוח מאוד בצורה לא פרופרציונלית לגוף.

 • + הוסף תגובה
המשך אי ספיקה ד"ר אסף לבנון 27/05/2020 18:54
 • אתייחס קודם כל לפן האבחנתי/טפולי ואחר כך לשאלתך הראשונית. על פי שאת מתארת נראה לי שקיימת הפרעת ניקוז על רקע ורידי ויתכן גם מרכיב לימפטי. בכל מקרה הטיפול הראשוני הוא שימוש בגרבי לחץ, יתכן ויש צורך להתאים לך גרביים בהתאם למימדי הרגליים, אין על המדף בכל מקום גרביים בכל המידות. אם יש גם מרכיב של הפרעה לימפטית יתכן ויש צורך גם בעיסוי לימפטי, זה נעשה במסגרת מכון פיזיוטרפיה העוסק בכך. כדי לקבוע זאת צריך לבדוק אותך. בכל מקרה, מצב זה אינו מהווה סיכון יתר מבחינת קורונה למיטב ידיעתי ואיני חושב שצריכים לחול עלייך מגבלות מיוחדות, מעבר לכך אנחנו כבר בתקופה של הקלות רבות בכל הנושא כפי שידוע לך. מקווה שעזרתי

 • + הוסף תגובה
אי ספיקה כלי דם קבוצת סיכון? יעל 27/05/2020 19:09
 • דוקטור אסף היקר. אכן ברור שעזרת בהתיחסותך. הוקל לי. ישר כוח. שוב תודה.

 • + הוסף תגובה
ריכוז כלי דם בכף הרגל כרמית 20/05/2020 21:49
 • בכף הרגל בסמוך לעצם הלוקס ולגוס יש לי בליטה בקוטר 1 סמ. לעיתים היא הופכת להיות בצבע אדום בורדו ומעט כואבת. מספר רופאים בהתמחויות שונות טוענים שמדובר בריכוז כלי דם ואין סיבה לדאגה. היום לא רק שהפך להיום אדום כהה אלא גם התנפח, כואב והכפיל את גודלו. אני מאוד מוטרדת. יש בידיי תמונות של המקום אך אין באפשרותי להעלות תמונה בפורום. מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
ריכוז כלי דם ד"ר אסף לבנון 21/05/2020 08:52
 • שלום כרמית קשה לי לדעת על מה מדור על פי התאור ואני חושש שגם צילומים לא יעזרו. אם את מודאגת ממליץ שתפני לכירורג כלי דם באזור מגורייך אם כי איני יכול לקבוע על סמך הכתוב שזו בעייה מתחום כירורגיית כלי דם. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
ורידי הרגליים השמות גיל 20/05/2020 01:28
 • מהם השמות של ורידי השוק העמוקים ברגליים שנבדקים בבדיקת דופלר לאבחון DVT? האם יש ורידים עמוקים נוספים שלא נבדקים לאיתור DVT באופן הרגיל?

 • + הוסף תגובה
שמות הוורידים ד"ר אסף לבנון 20/05/2020 16:14
 • שלום גיל בדרך כלל נבדקים הורידים בירך ולא בשוק כאשר מבצעים בדיקה לאיתור DVT שכן המשמעות של קיום פקקת בורידי השוק אינה לגמרי ברורה. הורידים העמוקים בירך הם הוריד הפמורלי המשותף , הפמורלי השטחי ,הפמורלי העמוק וכן הוריד הפופליטאלי

 • + הוסף תגובה
המשך שמות הורידים גיל 20/05/2020 20:16
 • שלום דר לבנון, בדקו אצלי ברגל (ירך ושוק) בחשד ל DVT את הורידים העמוקים TPV POPV SFV CFV והכול היה תקין והבדיקה הסתימה. לאחר בקשה לבדוק גם במקום שהיה כאב לפני מספר ימים, (בחלק החיצון של שריר הסובך), ואז נמצא וריד עמוק נוסף, (יתכן ששמו "באק רוק נט"?), ובתוכו טרומבוס מלא ונקבע כ DVT. לא ידעו לגביו אם הוא חדש או ישן ואת המשמעות של הממצא המון התלבטויות ונאמר שבדרך כלל הוא לא נבדק. אם זה וריד שלא נבדק בדרך כלל, אז זה לא מסוכן? לא יהיו משם תסחיפים?

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 20/05/2020 21:03
 • שלח לי בבקשה את תשובת הבדיקה למייל asaflev67@gmail.com וציין גם מה הרקע הרפואי שלך, מחלות רקע וטיפול תרופתי והאם אתה מעשן ובנוסף מה היתה הסיבה שבוצעה הבדיקה ?

 • + הוסף תגובה
נשלח למייל גיל 20/05/2020 22:13

הצטרפו לאינדקס הרופאים!