סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו

וירוס ה- RSV הינו הגורם השכיח ביותר למחלות שמערבות את דרכי הנשימה. מעל ל- 90% מהילדים עד גיל שנתיים נדבקים בו, אך הוא עלול לתקוף גם מבוגרים. מהם המאפיינים והגורמים לו? כתבה ראשונה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/01/2017


וירוס ה- RSV נמצא בראש רשימת הגורמים לדלקת ריאות ויראלית בקרב תינוקות וילדים. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה, נחשפים לנגיף כ-60 מיליון חולים ברחבי העולם, ומעל ל-160,000 מתים כתוצאה מזיהום בו. הוא נוטה להתפרץ בחודשי החורף (נובמבר-מרץ), כאשר קהל היעד המרכזי הנדבק בו הינם פעוטות. החדשות הגרועות הן כי מי שנדבק פעם אחת איננו מחוסן ותיתכן הדבקה חוזרת.


עובר במגע ידיים: מהן הדרכים להידבק בנגיף ה-RSV? 

נגיף ה- RSV נחשב למידבק מאד והעברתו יכולה להתרחש במקומות רבים, כמו גני ילדים. הוא מועבר תוך מגע ישיר לאחר חשיפה להפרשות מזוהמות של דרכי הנשימה. הדרך הנפוצה להפצתו היא באמצעות הידיים ולכן שטיפתן באופן תכוף הינה פתרון יעיל למניעת הדבקה.

מהן ההשלכות של ההידבקות בנגיף?

הפגיעה המרכזית אשר נגרמת על-ידי הנגיף הינה זיהום של דרכי הנשימה. הוא מזיק בעיקר לדרכים התחתונות ולדרכי הנשימה הקטנות המכונות ברונכיולות, אשר מהן נגזר שמה של המחלה, "ברונכיוליטיס". ברגע ההדבקה חודר הוא לגוף ומתחילה תקופת דגירה הנמשכת 3-5 ימים. כתוצאה מהזיהום מתפתחת דלקת המביאה להיצרות דרכי האוויר. כתוצאה מכך, יש חילוף מועט של אוויר בריאות המביא לירידת החמצן בדם. תפקוד לקוי זה נמדד על-ידי סטורציה, מכשיר המשמש לבחינת חומרת המחלה, כאשר סטורציה נמוכה מעידה על רמת חמצן מועטה בדם. 


הצירות דרכי הנשימה מוסגרת על-ידי "ציפצופים" שנגרמים עקב מעבר אוויר במחילות הצרות. על-פי רוב, המחלה נמשכת בין 5-7 ימים, מאידך זמן ההחלמה יכול להתארך, והיא יכולה להמשך גם שבועיים ויותר. ההידבקות בווירוס אינה כוללת רק קושי נשימתי, אלא מלווה לרוב גם בתחלואה קלה יחסית. 


מאידך בקרב קבוצות סיכון, כגון פגים, מטופלים בכימותרפיה, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או עם מחלת ראות כרונית ילדים עם חסר חיסוני מולד, וילדים עם תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF) וכן מושתלי איברים וקשישים, המגיפה יכולה להחמיר. החדשות הגרועות יותר הן כי לא פותחה עוד דרך מניעה אקטיבית להידבקות בנגיף והחיסון הפסיבי ניתן לאוכלוסיות אלה בלבד.


סיבוכי נגיף ה- RSV כוללים לרוב זיהום חיידקי אשר לשם חיסולו נדרש טיפול אנטיביוטי. בהתייחס לפעוטות בני יומם, הזיהום יכול להקצין עד לכדי הפסקת נשימה, שתצריך אשפוז ביחידות טיפול נמרץ ואף שימוש בהנשמה מלכותית. 


קיימת סברה כי הזיהום הנגיפי עלול להוות טריגר לפיתוח מחלת האסתמה בעתיד, עקב סיבוכים מאוחרים של ההדבקה, לרבות צפצופים חוזרים וקוצר נשימה.


הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות, היחידה למחלות זיהומיות לילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.orgפורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה
היצרות בדרכי אויר נילי 11/02/2020 13:53
  • היי בני בן ה 12 נשלח לצילום נזופרינקס עקב סינוסיטיס ודלקת אוזניים.בפענוח היה כתוב הצרות בנתיבי אויר.הרופא שראה אמר שמדובר בשקד שלישי ושצריך לנתח... מציינת שהילד ספורטאי ושמעולם לא סבל מנזלות/ נוזלים באוזניים וכו. אנחנו אחרי שבוע אנטיביוטיקה - יש שיפור משמעותי. האם יש פתרון מלבד ניתוח..? האם יכול להמשיך לשחות כרגיל...? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!