סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו

וירוס ה- RSV הינו הגורם השכיח ביותר למחלות שמערבות את דרכי הנשימה. מעל ל- 90% מהילדים עד גיל שנתיים נדבקים בו, אך הוא עלול לתקוף גם מבוגרים. מהם המאפיינים והגורמים לו? כתבה ראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2017

וירוס ה- RSV נמצא בראש רשימת הגורמים לדלקת ריאות ויראלית בקרב תינוקות וילדים. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה, נחשפים לנגיף כ-60 מיליון חולים ברחבי העולם, ומעל ל-160,000 מתים כתוצאה מזיהום בו. הוא נוטה להתפרץ בחודשי החורף (נובמבר-מרץ), כאשר קהל היעד המרכזי הנדבק בו הינם פעוטות. החדשות הגרועות הן כי מי שנדבק פעם אחת איננו מחוסן ותיתכן הדבקה חוזרת.


עובר במגע ידיים: מהן הדרכים להידבק בנגיף ה-RSV? 

נגיף ה- RSV נחשב למידבק מאד והעברתו יכולה להתרחש במקומות רבים, כמו גני ילדים. הוא מועבר תוך מגע ישיר לאחר חשיפה להפרשות מזוהמות של דרכי הנשימה. הדרך הנפוצה להפצתו היא באמצעות הידיים ולכן שטיפתן באופן תכוף הינה פתרון יעיל למניעת הדבקה.

מהן ההשלכות של ההידבקות בנגיף?

הפגיעה המרכזית אשר נגרמת על-ידי הנגיף הינה זיהום של דרכי הנשימה. הוא מזיק בעיקר לדרכים התחתונות ולדרכי הנשימה הקטנות המכונות ברונכיולות, אשר מהן נגזר שמה של המחלה, "ברונכיוליטיס". ברגע ההדבקה חודר הוא לגוף ומתחילה תקופת דגירה הנמשכת 3-5 ימים. כתוצאה מהזיהום מתפתחת דלקת המביאה להיצרות דרכי האוויר. כתוצאה מכך, יש חילוף מועט של אוויר בריאות המביא לירידת החמצן בדם. תפקוד לקוי זה נמדד על-ידי סטורציה, מכשיר המשמש לבחינת חומרת המחלה, כאשר סטורציה נמוכה מעידה על רמת חמצן מועטה בדם. 


הצירות דרכי הנשימה מוסגרת על-ידי "ציפצופים" שנגרמים עקב מעבר אוויר במחילות הצרות. על-פי רוב, המחלה נמשכת בין 5-7 ימים, מאידך זמן ההחלמה יכול להתארך, והיא יכולה להמשך גם שבועיים ויותר. ההידבקות בווירוס אינה כוללת רק קושי נשימתי, אלא מלווה לרוב גם בתחלואה קלה יחסית. 


מאידך בקרב קבוצות סיכון, כגון פגים, מטופלים בכימותרפיה, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או עם מחלת ראות כרונית ילדים עם חסר חיסוני מולד, וילדים עם תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF) וכן מושתלי איברים וקשישים, המגיפה יכולה להחמיר. החדשות הגרועות יותר הן כי לא פותחה עוד דרך מניעה אקטיבית להידבקות בנגיף והחיסון הפסיבי ניתן לאוכלוסיות אלה בלבד.


סיבוכי נגיף ה- RSV כוללים לרוב זיהום חיידקי אשר לשם חיסולו נדרש טיפול אנטיביוטי. בהתייחס לפעוטות בני יומם, הזיהום יכול להקצין עד לכדי הפסקת נשימה, שתצריך אשפוז ביחידות טיפול נמרץ ואף שימוש בהנשמה מלכותית. 


קיימת סברה כי הזיהום הנגיפי עלול להוות טריגר לפיתוח מחלת האסתמה בעתיד, עקב סיבוכים מאוחרים של ההדבקה, לרבות צפצופים חוזרים וקוצר נשימה.


הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות, היחידה למחלות זיהומיות לילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.orgפורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מניסיון חריפה אושר 15/12/2019 10:53
  • כל שנה בחורף בעקבות צינון אני מפתחת סינוסיטיס קשה של מספר שבועות.. האם ניתן למנוע ע"י טיפול בסימני ההצטננות באמצעות סינופד- ואז לא תהיה נזלת? האם ככה הדלקת לא תתפתח?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין יניב 12/12/2019 16:13
  • שלום לך אני עשיתי ct במערות הפנים ומצאו שיש לי אורור תקין של כלל סינוסים פרט לעיבוי קל במספר תאי האתמואיד דו צדדי סטיה קלה במחיצה שמאלה כונכיות שמורות עם ציפוי רירית היפרטרופי Omc חסום דו-צדדית השאלה האם אני זקוק לניתוח לפתיחה של omc ואהם ניתן לראות omc אם הוא פתוח או לא גם באמצעות סיב אופטי או רק ct רק לציין שבעבר ליפני 10 שנים עשו לי ניתוח בסינוסים כולל ישור מחיצת האף fess smr והסרת קריסטה תודה ויום טוב

  • + הוסף תגובה
צינון לא פוסק הודיה 01/12/2019 22:57
  • שלום וברכה! אני ובעלי עברנו לדירה חדשה לפני כמה חודשים, ומאז אנחנו כמעט כל הזמן מצוננים, גם בימים חמים ככה שלא נראה לנו שזה קשור לקור.. נשמח לעזרה אם ידוע ממה זה יכול לקרות ומה הטיפול?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!