שנ"צ זה בריא? 9 פעולות שגרתיות והזמן האידאלי לביצוען

מה הזמן האידאלי לאימון גופני, מתי מומלץ לבצע שיחה מלב אל לב ומהי השעה המושלמת לקבלת החלטות? כך תדעו: הזמן הרצוי לביצוע הפעולות השגרתיות אך החשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


כעושים משהו, כדאי לעשותו כמו שצריך. ובזמן. אורח החיים המערבי מלווה בלוח זמנים צפוף. תכנון נכון מסייע בהשגת מטרות, משפר את מצב רוחנו ואף עשוי להועיל לבריאותנו. אספנו 9 פעילויות שגרתיות שתזמונן ישפר לכם את היום.1. שקילה

עם תום תקופת החגים המתאפיינת בארוחות מדושנות, הגיע הזמן לשים לב למשקל. למרבה הפליאה, שקילה בסמוך להתעוררות ולפני הארוחה הראשונה, היא לא התנאי לקבלת תוצאה מדויקת. ניתן לעשות זאת בכל שעה ביום כל עוד אתם דבקים בה משבוע לשבוע. היום האידאלי לכך יהיה רביעי, זאת עקב אכילה מרובה בסופי שבוע ושריפת קלוריות בתחילתו. מחקרים מראים כי עלייה על המשקל ביום זה תשקף את המצב בצורה המהימנה ביותר.

2. נמנום

מדובר במצרך נדיר באורח החיים המודרני המתאפיין בריבוי משימות וזמני מנוחה מעטים. אם נפלה בחלקכם הזכות לעצום את העיניים לכמה רגעים במהלך היום, כדאי שתעשו זאת בין 14:00-15:00. לאחר ארוחת הצהריים, רמת הסוכר בדם מתחילה לצנוח וגורמת לעייפות. מאידך מדובר בזמן מוקדם יחסית ביום ועל כן תנומה חטופה לא תפגום בשנת הלילה. למרות זאת לא כדאי להפריז. עשרים דקות יספיקו כדיי להפוך לערניים יותר. שינה שתתארך מעל לחצי שעה עלולה להגיע לשלב עמוק יותר בו גלי המוח מואטים ולכן כשתקומו סביר להניח כי תהיו מעורפלים וככל הנראה גם זעופים.

3. פתרון בעיות

בניגוד לסברה הרווחת, כדאי להתמודד עם דילמות שונות בזמנים בהם רף האנרגיה יורד. ברגעים אלה אנו רגועים יותר וממוקדים פחות ומשכך קשובים יותר לדרכים חלופיות לבחינת המצב.

4. למידה

באופן פרדוקסלי העת המתאימה ביותר לקליטת מידע או מיומנות חדשה הינה ממש לפני השינה. בזמן זה עולה רמת הזיכרון והסבירות לקליטת החומר הנלמד, כמות ואיכות השינה גם היא גורם מרכזי אשר משפיע על יכולת השינון והקליטה. לילות לבנים לפני בחינה גדולה אינם מסתמנים כפתרון יעיל.
קראו עוד: מיומנויות למידה: 6 הדרכים הכי יעילות ללמוד חומר חדש5. הפסקה

מחקרים מצאו כי פריון העבודה הגבוה ביותר יושג תוך לקיחת הפסקה של שעה במהלך שמונה שעות עבודה, אשר תתחלק לשלושה פרקים: הראשון יארך 15 דקות ויילקח לאחר שעת העבודה הראשונה, חצי שעה תילקח באמצע היום לצורך ארוחת צהריים ורבע השעה האחרונה תילקח בשעה לפני סוף היום.

6. תחרות

למעשה, קביעת הזמן האידאלי לשם כך תלויה בכם. אם אתם מגדירים את עצמכם כציפורי לילה, כדאי שתימנעו מפעילות תחרותית בשעה מוקדמת. מחקר מסוים מצא כי אתלטים אשר נחשבים כטיפוסים ליליים השיגו תוצאות גרועות יותר בכ-26% בפעילות שהתבצעה בבוקר, בהשוואה לערב.

7. שינה מאוחרת

כנראה שההמלצה הבאה לא תמצא חן בעיני רובכם. משיכת שעת הקימה עד לשעות הבוקר המאוחרות מזיקה בטווח הארוך. כדאי לשמור על זמני שינה וקימה קבועים גם בסופי שבוע. 8. שיחות מלב אל לב

עבור כנות, עדיפה שעה אחת קודם. במירוץ היממה וחלוף השעות, כוח הרצון שלכם פוחת ואתו גם העקרונות, לכן כדאי שלא לדחות שיחות גורליות ואמתיות לערב.

9. פעילות גופנית

עדיף לבצע פעילות ספורטיבית בשעות היום המוקדמות. אימון בשעות הערב עלול לפגום באיכות שנת הלילה. מאידך, עדיף מאוחר מאשר אף פעם. 
קראו עוד: בלי תירוצים: 5 מקומות מפתיעים שאפשר לעשות בהם כושר פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת mri אבי 26/01/2020 12:35
 • מה המשמעות של בצקת מח עצם באספקט העליון האחורי l-4 ללא שיניו 5/1/20 mri ובקע דיסק פורמינלי לחץ על השורש 5/1/20

 • + הוסף תגובה
בדיקת mri מר גבעון פלד 26/01/2020 13:58
 • שיש תגובה גופנית המתפרשת כבצקת באזור L4 וכנראה נותר ללא שינוי מהצילום שעשיץ בתארך הנקוב עם בקע דיסק חשוב לגשת לרופא המטפל להמשך.

 • + הוסף תגובה
גב תחתוןק אבי 26/01/2020 20:49
 • השאלה שלי היא כזאת האם אפשר להמשיך ם זה הלאה או שזה מקרה חריג כי אהמת אני גם שותה כדורים אוקסמקטין 20 מ״ל לירקה 150מ״ל זאלדיאר ומטופל במרפאות כאב בני ציון חיפה כבר שנה וכלום לא עוזר אפילו ההזרקות לא עוזרים לי מה אפשר לעשות האם קנאביס יכול לעזור לי וישפיע יותר מהתרופות הללו ? כרגע מדברים על תאונת עבודה וחוץ מיזה יש לי 4 פריצות דיסק

 • + הוסף תגובה
בצקת מח עצם מה פירוש הדבר הזה?? שלומי 07/08/2016 02:11
 • היי אשמח לדעת מה פירוש הדבר בעקבות חבלה שהייתה לי נפילה שנה מלאה יש לי כאבים באזור עצם הסטרנום . עשיתי Mri ומצאו לי בצקת מח עצם מסביב שם ורשמו מתאים לחבלה . אשמח לדעת בכללי מה זה אומר בצקת מח עצם הדבר הזה עובר לבד? הגיוני שיכאב שנה ולא יעבור? קיים טיפול? תודה .

 • + הוסף תגובה
כאבים ובצקת מח עצם מר גבעון פלד 08/08/2016 12:04
 • אם לתת לזה פרוש קל זהו סוג של תגובה גופנית לחבלה. התגובה היא הגברה של זרימת הדם למערכת הרקמות הרכות. לרוב זה חוף לבד אך שנה זה הרבה זמן. הייתי ניגש שוב לביקורת אצל מי שטיפל בך. בנוסף עלולה להווצר רגישות יתר עקב נעילה של נקודות טריגר ולכן ניתן לגשת לטיפול אצל מטפלים מתחום הטריגר פוינט טראפי.

 • + הוסף תגובה
וקיים טיפול לבצקת? שלומי 08/08/2016 16:13
 • אם זה שנה לא חולף לבד קיים טיפול לכזה דבר? וגם שאלת השאלות האם באמת בצקת מח עצם צריכה לכאוב שלוחצים על המקום וכל תנועה ימינה שמאלה יש כאבים חזקים..

 • + הוסף תגובה
כאבים מר גבעון פלד 08/08/2016 17:01
 • ובכן כפי שציינתי אכן שנה לכאב זה הרבה זמן ולכן לדעתי עלייך קודם כל לחזור לרופא שטיפל בך. מעבר לכך תגובת המערכת השרירית לבעיה עלול להיות המחולל לכאב ולכן הפניתי אותך למטפלים מתחום הטריגר פוינט טראפי.

 • + הוסף תגובה
אותה בעיה נדב 27/08/2017 02:42
 • היי,סובל מאותה בעיה בצקת בעצם כבר מעל שנה רציתי לדעת אם הכאבים שלך בברך חלפו?ואם כן איך? בבקשה תשתדל לענות לי מאוד לחוץ מזה. תודה

 • + הוסף תגובה
בצקת מח עצם בl-4 אבי 26/01/2020 12:28
 • מה המשמעות של בצקת מח עצם באספקט העליון האחורי l-4 ללא שיניו 5/1/20 mri ובקע דיסק פורמינלי לחץ על השורש 5/1/20

 • + הוסף תגובה
כאב בחזה עליון/סטרנום יותר לצד ימין דני 26/01/2020 01:00
 • אפתח בתודה על הנכונות ועל כל היחס. מזה חצי שנה שאני מרגיש כאב בחזה שבא והולך, זה התחיל בכאב חזה של מספר ימים שהתחזק בנשימות ובתנועות של הגוף אך הכאב עבר לאחר מספר ימים לפניי שהצלחתי להכיר אותו וללמוד אותו, מאז הכאב חזר מספר פעמים נוספות לפרקי זמן קצרים ונעלם אך לאחרונה הכאב תוקף אותי פעם בשבוע וכבר הצלחתי להכיר אותו קצת, אז ככה- אתחיל בזה שצילום בית חזה, בדיקות דם אקו לב וא.ק.ג יצאו תקינים והדבר האחרון שהרופאת משפחה אמרה שאפשר לנסות זה מיפוי עצמות אך העדפתי כרגע לא לעבור עוד בדיקות תחת קרינה. מבחינת הכאב, שמתי לב שהכאב מופיע אם אני לוחץ חזק על הסטרנום בחלק העליון ממש מתחת לעצם הבריח אבל הכאב עצמו מופיע מתחת בצד ימין, עוד סיבה לכאב היא כשאני מבצע פעולה של "דחיקה פנימה" של הידיים אחת בשניה, כאילו אני מנסה למעוך משהו ( בפעולת משיכה אין כאב). הכאב מופיע באמצע היום, לדעתי בגלל מנח של הגוף אם בישיבה לא נכונה על הספה או שינה על כלוב בית החזה (לדעתי לפחות). למדתי שאני יכול לשחרר את הכאב כשאני עושה תנועה עם כתף ימין עד שיוצא "קליק" מבית החזה ואז הכאב עובר (עדיין מרגיש אם אני מבצע פעולת מעיכה). מבחינת מצב רפואי שלי- עברתי לפני שנתיים תאונת אופנוע, יש לי בלטים בדיסק בעמוד שדרה צווארי+ מותני. קיימת מגבלה בתנועה אשר נקבעה לי בעקבותה נכות, יש לציין שאני בן 25, בריא בדרך כלל. הסיבה שאני פונה היא א' כי לא נראה שהרופאת משפחה שלי מייחסת חשיבות רבה לכאב וגם לא נראה שיש לה כיוון למה יכולה להיות הבעיה. ב' אני לא מחפש אבחנה רפואית מלאה דרך האינטרנט אלא רק קצה חוט או נקודת פתיחה להתחלה של טיפול/אבחון/פתרון. מודה על ההתייחסות, מקווה שהמידע שסיפקתי ברור ויעזור בקבלת התשובה.

 • + הוסף תגובה
כאב בחזה עליון/סטרנום יותר לצד ימין מר גבעון פלד 26/01/2020 11:42
 • ראשית תודה על הפירוט שה עוזר מאוד להבין ולנסות לתת כיוון. כאבים משתנים מהסוג שאתה מתאר שאינם ממקור ברור אחרי בדיקות כגון אלו שעברת מעידות לרוב על מקור של רקמה רכה, רקמת חיבור ו/או שריר. מדובר על טריגרים, נקודות מעוררות כאב בעברית, העלולים להיות לא תמיד במקום הכאב. גם התאור של הלחץ שאתה מיישם את הסטרנום או תנועת המעיכה מעוררות את הכיוון. מליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות. בברכה,

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!