כך דיכאון פוגע בסיכויים של נשים להחלים מסרטן השד

מחקר חדש בחן באיזה אופן היסטוריה של בעיות נפשיות פוגעת בסיכויים של נשים לשרוד את סרטן השד. האם נתון זה צריך להדליק נורה אדומה? כן. אבל לא בקרב מי שאתם חושבים

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 22/11/2016

נשים שיש להן היסטוריה של דיכאון הן בעלות סיכויי הישרדות נמוכים יותר מסרטן השד, בהשוואה לחולות שלא סבלו מבעיות נפשיות בעבר, כך קובע מחקר חדש. 


במסגרת המחקר, אשר נערך בדנמרק, נבדקו למעלה מ-45,000 נשים דניות עם ממאירויות שד בשלב מוקדם, בין השנים 1998-2011. במחקר נמצא כי 13% מהחולות שטופלו בעבר בתרופות נוגדות דיכאון - מתו תוך חמש שנים מיום אבחון הסרטן שלהן, לעומת 11% נשים שמעולם לא לקחו את התרופה לדיכאון.


קראו עוד: האם את בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד? כך תדעי


לטענת החוקרים, הנתונים הללו אינם קשורים לאבחון מאוחר של המחלה בקרב נשים הסובלות מדיכאון, וכי הפערים טמונים בנטייה של נשים לדחות, להימנע או להפסיק את הטיפול שהומלץ להן בהתאם לנתונים האישיים שלהן, הכוללים בין היתר: גיל, גודל הגידול, סוג הסרטן ועד כמה הוא התפשט בגוף.13% מהחולות שטופלו בעבר בתרופות נוגדות דיכאון - מתו תוך חמש שנים מיום אבחון הסרטן שלהן14% מהנשים שסבלו מדיכאון – לא מקבלות טיפול בהתאם להנחיות

נשים רבות מפתחות דיכאון כתוצאה מהאבחון שלהן, אך על מנת לזהות את ההשפעה האפשרית של דיכאון על האבחון של הסרטן, ולא להיפך, חוקרים התמקדו בנשים עם היסטוריה של דיכאון לפני אבחנת הסרטן שלהן. 


קראו עוד: "זו לא קלישאה: גילוי מוקדם של סרטן השד - מציל חיים"


בקרב הנשים שחוו דיכאון בעברן, כ-13% טופלו עם תרופות נוגדות דיכאון ו-2% אושפזו. המחקר גילה כי הסיכויים של הנשים הללו לקבל טיפול שאינו בהתאם להנחיות המומלצות – גבוה ב-14%. כמו כן, הסיכוי שלהן למות מכל סיבה שהיא במהלך המחקר היה גבוה ב-21%, ולמות כתוצאה מסרטן השד ב-11%, בהשוואה לנשים שאין להן היסטוריה של דיכאון.הסיבה לפער: הזנחת הטיפול בסרטן השד

למרות הממצאים המובהקים, המחקר אינו מוכיח שדיכאון גורם לתוצאות גרועות יותר עבור נשים עם סרטן השד. יותר מכל, הוא מעיד על כך שרופאים צריכים להקדיש תשומת לב מיוחדת לנשים שיש להן היסטוריה של דיכאון, ולוודא שהן מתחילות את כל הטיפולים המומלצים וממשיכות לטפל בעצמן באופן עקבי – גם אם הטיפול נמשך מספר שנים. 


החוקרים מעריכים כי ההסבר לממצאים טמון בכך שדיכאון עלול להוביל נשים מסויימות להחמיץ טיפולים או לא ליטול תרופות מדי יום על פי ההנחיות. במקרים הגרועים יותר, דיכאון אף עשוי להוביל למחשבות אובדניות שגורמות לנשים להפסיק את הטיפול בסרטן לחלוטין.


מחקרים קודמים הראו כי תרופות נוגדות דיכאון פוגעות בהשפעה של הטיפול התרופתי בסרטן השד, בהנחה והן נלקחות במקביל. 


המחקר בעיקר מעלה את המודעות להשפעה שיש לדיכאון על האופן שבו נשים מגיבות ופועלות לאחר שהן מאובחנות בסרטן השד. הדבר מצריך התייחסות מיוחדת, הן בקרב הסביבה התומכת של נשים אלה – והן בקרב הצוות הרפואי. 
למחקר המלא באנגלית הקליקו כאן


פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך מזהים את המחלה על ידי כאב?איפה מרגישים כאב? אסתי 10/12/2019 20:06
  • האם הרגשת כאב בשד למעלה לפעמים או קצת מעל השד גם מהוי סימן למחלה

  • + הוסף תגובה
סרטן השד אפרת 09/12/2019 13:07
  • שלום רב לאחר מסטקטומיה ו slnb מספר מוקדים של סרטן חודרני בקוטר 1 סמ הגדול ביופר er חיובי 2 her שלילי בלוטות זקיף שתי בלןטות זקיף בהסתכלות ראשונית ללא עדות לגרורות אך יבוצעו חתכים נוספים. אודה מאד באם תסבירו לי מה פשר התוצא ה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הסתיידויות בשד דנה 07/12/2019 09:58
  • שלום, ממצאי ממוגרפיה: הסתיידויות עדינות בזנב השד, בודדות, birads 3 - ממצא כנראה שפיר. האם אפשר לעשות כבר ביופסיה? האם ניתן להסיר את ההסתיידויות ההלו במסגרת ממטומיה או חייב ניתוח ? לחוצה בנושא.. תודה רבה מראש דנה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!