זיהום בדרכי הנשימה: כיצד לנצח את המלחמה העונתית?

ווירוס ה-RSV גורם למחלות של דרכי הנשימה, ועלול להביא לסיבוכים שונים. הוא מופיע עונתית ומועבר בשיעול והתעטשות. איך ניתן למנוע את ההדבקות ומהם הסיבוכים האפשריים? כל התשובות בכתבה השלישית בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/01/2017


וירוס ה-RSV, אשר הוכתר כגורם המרכזי לזיהומים המערבים את דרכי הנשימה, נפוץ בעיקר בקרב תינוקות וילדים, אך עשוי גם לתקוף צעירים ומבוגרים. ברוב המקרים ההדבקה תתאפיין בתחלואה קלה, שתלווה בימי מנוחה ספורים. מאידך, בקרב אלה השייכים לקבוצות סיכון, כמו פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או כאלו הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), עלולה היא לבוא לידי ביטוי באופן חמור יותר ולגרום לסיבוכים שונים. משכך, מניעה אקטיבית מהידבקות בנגיף חשובה במיוחד בהתייחס קבוצות אלה. 


משטיפת ידיים ועד לחיסון פסיבי: מהן דרכי ההימנעות מהדבקה בווירוס ה-RSV ?

טיפולים אנטי ויראליים וחיסונים אקטיביים כנגד וירוס ה-RSV, אמנם נמצאים במחקר ופיתוח מתמיד, אך עדין לא הוכנסו כהליכי מנע שגרתיים. 


מאידך קיימות מספר דרכים פשוטות וקלות ליישום, כמו רחיצת ידיים וכיסוי הפה והאף בזמן שיעול ועיטוש, אותן ניתן לאמץ כדיי לנסות ולמנוע את ההדבקה בנגיף. כמו כן, רצוי לבודד חולים בווירוס, לשם מיגור הסיכוי להדבקה משנית הן בבית החולים והן בקהילה. לכן מומלץ שלא לשלוח ילדים לגן ולבית הספר בזמן המחלה.


בנוסף, קיים טיפול מניעתי אשר ניתן באמצעות חיסון פסיבי ומכיל נוגדנים הומאניים ספציפיים כנגד נגיף ה-RSV. שיטה זו יעילה לזמן קצר, מצויה בשימוש זמן רב יחסית, מסייעת בהפחתת את חומרת המחלה ומונעת את סיבוכיה ולכן מומלצת בעיקר לאוכלוסיות בסיכון החשופות להסתבכות הזיהום.אילו תסמינים עשויים ללוות את ההדבקות בנגיף ומהם הסיבוכים האפשריים?

בקרב חולים אשר אינם נמנים בין קבוצות הסיכון ונחשפו לנגיף, תתפתח מחלה קלה, דמוית צינון או שפעת שתלווה לרוב בתחושת יובש וצורך בשתייה מרובה. במקרים אלה, דרך הטיפול תיבחר בהתייחס לסימפטומים ותוכל לכלול תרופות להקלה על גודש באף ובדרכי הנשימה העליונות, תרופות להורדת חום ולהקלה בשיעול, אלה יינתנו בהתאם להוראות והמלצות הרופא המטפל. 


במקרה בו הזיהום התפתח בתינוקות, מומלץ לתת ארוחות בכמויות קטנות יותר ובתדירויות גבוהות יותר מהרגיל. אם ההדבקות מלווה בגודש באף, ניתן למתנו על ידי שאיבת ההפרשות ושימוש בחומרים מקומיים, כמו מיי מלח שנועדו להקל על התופעה, זאת לפי המלצת רופא. 


בנוסף, בהתפתחות סיבוך משני של זיהום חיידקי, כגון דלקת ריאות, דלקת אוזניים או סינוסיטיס, יש לפנות לרופא לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי מתאים. 


הידבקות בנגיף ה-RSV עשויה להוביל לכשל נשימתי שיצריך מתן חמצן ולעיתים גם ילווה בטיפול להקלה על דרכי הנשימה על ידי מרחיבי סמפונות וסטרואידים. במקרים קיצוניים, עשויים החולים להזדקק להנשמה מכנית ביחידות לטיפול נמרץ. בנוסף, עקב חוסר בשתייה, עלולה להיגרם התייבשות וייתכן צורך במתן עירויי נוזלים תוך ורידי.לכתבות נוספות בסדרה:

מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV?

סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org
פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח סינוסים והקטנת מחיצות נילי 17/09/2020 07:31
  • עברתי ניתוח בחודש 12/20219 סינוסים והקטנת מחיצות אחרי הניתוח הכל היה בסדר הנשימה חזרה להיות תקינה וחוש הריח חזר . לאחר כחודשיים איבדתי שוב את חוש הריח האף מדמם אחרי כל התעטשות בכל יום כמויות של נזלת שלא נגמרות. האם אלה התופעות שצריכות להיות לאחר 9 חודשים מאז הניתוח?

  • + הוסף תגובה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה
שאלה חשובה ודחופה משה 09/08/2020 01:53
  • הייי חברה ודוקטור יש לי באף המון דימומים לפעמים זה קורה ממש סתם כך בלי כלום וזה גם מפסיק רק אחרי המון זמן הייתי כבר בעבר אצל רופאים תמיד עשו לי צריבה פשוטה הייתי כבר במיון עקב איבוד המון דם וגם אז עשו צריבה רציתי לשאול האם יש לי מה לעשות צריבה חשמלית או שיש לזה פתרון רפאוי אחר ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!