זיהום בדרכי הנשימה: כיצד לנצח את המלחמה העונתית?

ווירוס ה-RSV גורם למחלות של דרכי הנשימה, ועלול להביא לסיבוכים שונים. הוא מופיע עונתית ומועבר בשיעול והתעטשות. איך ניתן למנוע את ההדבקות ומהם הסיבוכים האפשריים? כל התשובות בכתבה השלישית בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2017

וירוס ה-RSV, אשר הוכתר כגורם המרכזי לזיהומים המערבים את דרכי הנשימה, נפוץ בעיקר בקרב תינוקות וילדים, אך עשוי גם לתקוף צעירים ומבוגרים. ברוב המקרים ההדבקה תתאפיין בתחלואה קלה, שתלווה בימי מנוחה ספורים. מאידך, בקרב אלה השייכים לקבוצות סיכון, כמו פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או כאלו הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), עלולה היא לבוא לידי ביטוי באופן חמור יותר ולגרום לסיבוכים שונים. משכך, מניעה אקטיבית מהידבקות בנגיף חשובה במיוחד בהתייחס קבוצות אלה. 


משטיפת ידיים ועד לחיסון פסיבי: מהן דרכי ההימנעות מהדבקה בווירוס ה-RSV ?

טיפולים אנטי ויראליים וחיסונים אקטיביים כנגד וירוס ה-RSV, אמנם נמצאים במחקר ופיתוח מתמיד, אך עדין לא הוכנסו כהליכי מנע שגרתיים. 


מאידך קיימות מספר דרכים פשוטות וקלות ליישום, כמו רחיצת ידיים וכיסוי הפה והאף בזמן שיעול ועיטוש, אותן ניתן לאמץ כדיי לנסות ולמנוע את ההדבקה בנגיף. כמו כן, רצוי לבודד חולים בווירוס, לשם מיגור הסיכוי להדבקה משנית הן בבית החולים והן בקהילה. לכן מומלץ שלא לשלוח ילדים לגן ולבית הספר בזמן המחלה.


בנוסף, קיים טיפול מניעתי אשר ניתן באמצעות חיסון פסיבי ומכיל נוגדנים הומאניים ספציפיים כנגד נגיף ה-RSV. שיטה זו יעילה לזמן קצר, מצויה בשימוש זמן רב יחסית, מסייעת בהפחתת את חומרת המחלה ומונעת את סיבוכיה ולכן מומלצת בעיקר לאוכלוסיות בסיכון החשופות להסתבכות הזיהום.אילו תסמינים עשויים ללוות את ההדבקות בנגיף ומהם הסיבוכים האפשריים?

בקרב חולים אשר אינם נמנים בין קבוצות הסיכון ונחשפו לנגיף, תתפתח מחלה קלה, דמוית צינון או שפעת שתלווה לרוב בתחושת יובש וצורך בשתייה מרובה. במקרים אלה, דרך הטיפול תיבחר בהתייחס לסימפטומים ותוכל לכלול תרופות להקלה על גודש באף ובדרכי הנשימה העליונות, תרופות להורדת חום ולהקלה בשיעול, אלה יינתנו בהתאם להוראות והמלצות הרופא המטפל. 


במקרה בו הזיהום התפתח בתינוקות, מומלץ לתת ארוחות בכמויות קטנות יותר ובתדירויות גבוהות יותר מהרגיל. אם ההדבקות מלווה בגודש באף, ניתן למתנו על ידי שאיבת ההפרשות ושימוש בחומרים מקומיים, כמו מיי מלח שנועדו להקל על התופעה, זאת לפי המלצת רופא. 


בנוסף, בהתפתחות סיבוך משני של זיהום חיידקי, כגון דלקת ריאות, דלקת אוזניים או סינוסיטיס, יש לפנות לרופא לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי מתאים. 


הידבקות בנגיף ה-RSV עשויה להוביל לכשל נשימתי שיצריך מתן חמצן ולעיתים גם ילווה בטיפול להקלה על דרכי הנשימה על ידי מרחיבי סמפונות וסטרואידים. במקרים קיצוניים, עשויים החולים להזדקק להנשמה מכנית ביחידות לטיפול נמרץ. בנוסף, עקב חוסר בשתייה, עלולה להיגרם התייבשות וייתכן צורך במתן עירויי נוזלים תוך ורידי.לכתבות נוספות בסדרה:

מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV?

סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org
פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוחי אף
 • Tal
 • 23/05/2019 20:48
 • הי עברתי ניתוח אף לפני שישה ימים הכאבים מאד חזקים בראש ולחץ בפנים לא קמתי מהמיטה שבוע לא נטלתי שום תרופה או זריקה מחר אמורה להוריד הגבס ועדיין כולי נפוחה מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
רופאים בתחום
ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים
רשת מרפאות פלסטיקה ואסתטיקה מתמחים בכירורגיה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ