אחת ולתמיד: האם החיידקים שעל הכספומט באמת מסוכנים?

מחקר בחן אילו חיידקים מצויים על גבי לוחות המקשים של מכונות למשיכת כסף – אחד מהחפצים הציבוריים ביותר. האם אנו צריכים לשלוף את נוזל החיטוי בכל פעם שאנחנו מושכים כסף מהכספומט? לא בהכרח

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/11/2016

בכל פעם כשאתם מושכים כסף מהכספומט אתם לוקחים אתכם גם כמה חיידקים. הרי ידוע שידיים רבות עוברות על הכפתורים של המכונה וכמובן גם על שטרות הכסף, ואלה לעתים רחוקות עוברים חיטוי, אם בכלל.


קראו עוד: זהירות! חיידקים: 10 הדברים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם


נתון זה אינו מפתיע בהתחשב בעובדה שחיידקים ובקטריות נמצאים בכל מקום: על הידיות של הדלתות, המושבים באוטובוס, הלחצנים של המעלית, הכלב, החתול, הפנים שלנו – ואין שום דרך להתחמק מהם. 


רוצים חיידקים עם הכסף שלכם?כדי לבחון אילו סוגים של חיידקים ובקטריות נמצאים על גבי כספומטים, חוקרים בניו יורק בדקו את לוחות המקשים של 66 מכונות למשיכת כסף ברחבי ניו יורק. מחקר זה הינו חלק מפרוייקט מחקרי גדול יותר שנועד להרכיב את "פאזל החיידקים" של העיר, במסגרתו, נבחנה הרכבת התחתית ובעתיד אף ייבחנו בעלי החיים שמסתובבים ברחבי העיר כגון כלבים, חתולים וסנאים. 


החוקרים גילו כי מרבית החיידקים שמכסים את הכספומטים - מקורם בעור אדם. אלו אותם חיידקים שניתן למצוא בחדרי אמבטיה, על כיסויי מיטה ועל טלוויזיות. בנוסף, אותרו חיידקים שמקורם בשאריות מזון, כאשר הנפוצים ביותר היו של עוף, דגים ופירות ים. במנהטן אף נמצא עובש שמכונה קסרומיסס ביספורוס Xeromyces) bisporus), המזוהה עם עוגות ומאפים. 


נכון שעכשיו תחשבו פעמיים לפני שתמשכו כסף מהכספומט? אמנם הממצאים מרתיעים אך הנתון החשוב ביותר במחקר הוא שמרבית החיידקים שנמצאו אינם מזיקים לאדם. כך שלמרות שנהוג לחשוב שמדובר באחד החפצים המזוהמים ביותר בסביבה – ככל הנראה אתם יכולים להמשיך למשוך כסף ללא חשש. 


קראו עוד: לא תאמינו איפה יש הכי הרבה חיידקים בביתפורומים, חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נוגדנים חצבת נתן 07/12/2019 20:45
  • אני ביצעתי בדיקת דם למציאת נוגדני חצבת בערך של 54.3 rubella IU/mL אני יליד נוב' 75 האם אני צריך לבצע חיסון נוסף?

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם רוטיניות לאחר חיסונים . yossik111 05/12/2019 19:39
  • שלום ! קבלתי חיסון נגד שפעת ולאחר כשבועיים חיסון נגד שלבקת חוגרת (ZOSTAVAX + DILUENT VAC 1ML). לאחר כמה זמן ניתן לבצע בדיקות דם רוטיניות (של קופ"ח כללית) כך שתוצאות הבדיקות הללו , לא תושפענה כלל (השפעה אפסית) מאותם החיסונים . בכדי להתמקד ולנסות לעזור במתן התשובה - על איזה בדיקות דם כנ"ל, אם בכלל , מתן החיסונים הללו יכול להשפיע בטווח הקצר (ואם כן , באיזה טווח זמן מדובר ) ? . אני בן 65 . תודה מראש ! יוס.

  • + הוסף תגובה
תוספת קטנה - בדיקות דם רוטיניות לאחר חיסונים yossik111 05/12/2019 20:06
  • אני מתכנן גם לעשות באותם בדיקות ,בדיקת PSA תודה !

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם ד"ר אודי קלינר 07/12/2019 07:35
  • שלום רב חיסונים אינם צפויים להשפיע על בדיקות הדם הרוטיניות למעט נוגדנים נגד המחלות נגדם ניתן החיסון בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
לוקופניה נריה 01/12/2019 14:38
לויקופניה ד"ר אודי קלינר 05/12/2019 11:12
  • שלום רב במצב של דיכוי חיסוני מומלץ לקבל את החיסון אם כי יתכן והיעילות תהיה מופחתת בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!