אחת ולתמיד: האם החיידקים שעל הכספומט באמת מסוכנים?

מחקר בחן אילו חיידקים מצויים על גבי לוחות המקשים של מכונות למשיכת כסף – אחד מהחפצים הציבוריים ביותר. האם אנו צריכים לשלוף את נוזל החיטוי בכל פעם שאנחנו מושכים כסף מהכספומט? לא בהכרח
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכל פעם כשאתם מושכים כסף מהכספומט אתם לוקחים אתכם גם כמה חיידקים. הרי ידוע שידיים רבות עוברות על הכפתורים של המכונה וכמובן גם על שטרות הכסף, ואלה לעתים רחוקות עוברים חיטוי, אם בכלל.


קראו עוד: זהירות! חיידקים: 10 הדברים המזוהמים ביותר בסביבה שלכם


נתון זה אינו מפתיע בהתחשב בעובדה שחיידקים ובקטריות נמצאים בכל מקום: על הידיות של הדלתות, המושבים באוטובוס, הלחצנים של המעלית, הכלב, החתול, הפנים שלנו – ואין שום דרך להתחמק מהם. 


רוצים חיידקים עם הכסף שלכם?כדי לבחון אילו סוגים של חיידקים ובקטריות נמצאים על גבי כספומטים, חוקרים בניו יורק בדקו את לוחות המקשים של 66 מכונות למשיכת כסף ברחבי ניו יורק. מחקר זה הינו חלק מפרוייקט מחקרי גדול יותר שנועד להרכיב את "פאזל החיידקים" של העיר, במסגרתו, נבחנה הרכבת התחתית ובעתיד אף ייבחנו בעלי החיים שמסתובבים ברחבי העיר כגון כלבים, חתולים וסנאים. 


החוקרים גילו כי מרבית החיידקים שמכסים את הכספומטים - מקורם בעור אדם. אלו אותם חיידקים שניתן למצוא בחדרי אמבטיה, על כיסויי מיטה ועל טלוויזיות. בנוסף, אותרו חיידקים שמקורם בשאריות מזון, כאשר הנפוצים ביותר היו של עוף, דגים ופירות ים. במנהטן אף נמצא עובש שמכונה קסרומיסס ביספורוס Xeromyces) bisporus), המזוהה עם עוגות ומאפים. 


נכון שעכשיו תחשבו פעמיים לפני שתמשכו כסף מהכספומט? אמנם הממצאים מרתיעים אך הנתון החשוב ביותר במחקר הוא שמרבית החיידקים שנמצאו אינם מזיקים לאדם. כך שלמרות שנהוג לחשוב שמדובר באחד החפצים המזוהמים ביותר בסביבה – ככל הנראה אתם יכולים להמשיך למשוך כסף ללא חשש. 


קראו עוד: לא תאמינו איפה יש הכי הרבה חיידקים בביתפורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון אנטי טטנוס אחרי פרדניזון יעל 25/05/2020 23:56
  • שלום, אני בת 37. קיבלתי קורס פרדניזון שנמשך חודש ושבוע(40 מ"ג וכל שבוע ירידה של 10 מ"ג) לאסתמה. כעבור חודש וחצי עברתי חיסון אנטי טטנוס כי נחתכתי. חלף מאז זמן והכל בסדר עם החתך. השאלה היא: האם חודש ואחרי אחרי סיום קורס פרדניזון חיסון האנטי טטנוס יכיל באופן מלא ל 10 או ל 5 שנים הקרובות, או שיעילותו נפגעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לקורונה ריטה 18/05/2020 23:40
  • שלום, מהתקשורת אני מבינה שמנסים לפתח חיסון על בסיס נוגדנים מפלסמה של אנשים שחלו בקורונה והחלימו. ככל הידוע לי קיימים למחלות ויראליות כמו חצבת חזרת ואדמת חיסונים על בסיס הוירוס עצמו כשהוא חי מוחלש. שאלותי: א. מדוע לא מנסים להמציא חיסון לקורונה על בסיס וירוס חי מוחלש ו-ב. מה ההבדל מבחינת התמודדות מערכת החיסון בין שתי השיטות?

  • + הוסף תגובה
חיסון לשלבקת חוגרת רעות 18/05/2020 08:24
  • לאחר שמישהו חלה בשלבקת חוגרת,מתי מותר לו לקבל חיסון למחלה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!