רק בישראל: מדוע תופעת המוות בעריסה עדיין כל כך נפוצה?

בין השנים 2005 ל-2013 נפטרו כ-568 תינוקות בישראל ממוות פתאומי בעריסה. תמותת תינוקות בלתי מוסברת צונחת בעולם עקב יישום ההמלצות למניעת מוות בעריסה. מדוע אם כך, בישראל המספרים נותרו די יציבים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/11/2016

אתמול התקיים כנס ביוזמת עמותת "עתיד" לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות והמרכז הרפואי שערי צדק בסימן "מוות בעריסה – לא רק גזירת גורל". השאלה המרכזית שעלתה בכנס היא מדוע על אף המודעות לגורמי הסיכון למוות בעריסה - עדיין היישום של ההמלצות לוקה בחסר.60% מההורים בישראל עדיין משכיבים את תינוקם על הבטן

בין השנים 2005-2013 נפטרו בישראל, מדי שנה, בין 40 ל-89 תינוקות בני פחות משנה, כתוצאה ממוות פתאומי בזמן השינה שלא ניתן להסבירו (מוות בעריסה-SIDS*). בשעה שבעולם חלה ב-24 השנים האחרונות ירידה דרמטית של 50%-70%, במקרי המוות בעריסה בשל יישום ההמלצות להשכיב תינוקות על גבם (ב-90% ממקרי המוות בעריסה התינוקות נמצאו שוכבים על בטנם) ולהימנע מעישון (90% מהאימהות לתינוקות שנפטרו באורח פתאומי עישנו), בישראל המספרים נותרו יציבים למדי.  


קראו עוד: מוות בעריסה – בעיקר אצל המטפלים: כיצד מונעים את התופעה?


בישראל קיימת מודעות לגורמי הסיכון למוות בעריסה ולהמלצות להפחתת הסיכון, אך היענות ההורים והמטפלים הנוספים בתינוקות נמוכה יותר בארץ, בהשוואה לארצות מערביות אחרות. בישראל, אחוז ההורים שמשכיבים את תינוקם על הגב עדיין נמוך מאוד (33%-40%), על פי סקרי עמותת עתיד ומשרד הבריאות, בהתאמה.מודעות נמוכה בקרב האוכלוסייה הדתית

עולה מהסקרים כי 19% מהאוכלוסייה החרדית, 20% מהאימהות המעשנות ו-34% מהאימהות שאינן מעשנות משכיבות את התינוקות על גבם. אימהות לתינוק ראשון נוטות יותר לנהוג לפי ההנחיות. אימהות במשפחות ברוכות ילדים, אימהות צעירות ואימהות מעשנות אינן מקיימות את כל ההנחיות, וככלל, המודעות בקרב חרדים והאוכלוסייה הלא יהודית דלה מאוד.


"מוות בעריסה היא סיבת המוות העיקרית, בגילאי חודש עד שנה, כאשר 99% מהמקרים יתרחשו עד גיל חצי שנה. שיא השכיחות בתינוקות בני חודשיים עד ארבעה חודשים. רוב מקרי המוות מתרחשים בעת השינה, בין השעות חצות ל-06:00 בבוקר. התופעה שכיחה יותר פי 1.5 בתינוקות בנים. ובישראל מוות בעריסה שכיח פי 3 באוכלוסייה הלא יהודית", מציינת ד"ר ענת שץ, יו"ר עמותת עתיד ורופאת אף אוזן וגרון בכירה, מייסדת מרפאת נשימה ושינה לילדים וחוקרת דרכי נשימה בתינוקות וילדים במרכז הרפואי שערי צדק. מוות בעריסה שכיח פי 3 באוכלוסייה הלא יהודיתמהם גורמי הסיכון שמעלים דרמטית את שיעורי תמותת התינוקות? 

ד"ר שץ הציגה את גורמי הסיכון העיקריים שבנוכחותם מזנקים שיעורי תמותת תינוקות ממוות בעריסה: 

•שינה על הבטן מעלה פי 4 את הסיכון למוות פתאומי.

•9 מ-10 אימהות שאיבדו תינוק עישנו בהריון. עישון חפיסת סיגריות על ידי האם אחרי הלידה מעלה פי 5 את הסיכון למות התינוק; עישון האב מגביר הסיכון פי 2.4.

•שינה על מזרן רך מגבירה הסיכון למוות פי 5.1 בהשוואה לשינה על מזרן נוקשה; תינוקות שישנו על הבטן ועל מצעים רכים היו בסיכון גבוה פי 21 בהשוואה לתינוקות שישנו על הגב על מזרון נוקשה.

•שימוש בכרית, ופנים ו/או ראש מכוסים מעלים את הסיכון למוות בכפי 2.5.

•שכיחות מוות בעריסה הייתה גבוהה פי 2 יותר בתינוקות שניזונו מפורמולה בלבדיום לעומת לילה, חורף לעומת קיץ: מתי תמותת תינוקות נפוצה יותר ומדוע?

על תמותת תינוקות בלילה השפיעו מספר גורמים: שינה על הבטן (פי 3.9), מאפיינים סוציו-אקונומיים, ביניהן אם יחידנית או אימהות צעירות ושינה במיטה משותפת. מוות ביום, לעומת זאת, נמצא קשור רק לשינה על הבטן (פי  7.3 בהשוואה לשינה על הגב). 


בנוסף, הסיכון למוות בעריסה עולה, בעונת החורף: על פי נתוני משרד הבריאות, כמחצית ממקרי המוות הפתאומי בישראל  קורים בחודשים ינואר עד מרץ.  הסיכון למוות בעריסה, בתינוק שהושכב לישון על בטנו, גבוה פי 5 בחורף בהשוואה לפי 2.1 בקיץ. חימום יתר של סביבת השינה ומחלות השכיחות בחורף תורמים, ככל הנראה, להעלאת הסיכון. מהו הקשר בין גורמי הסיכון למוות בעריסה? 

"הסיבות למוות בעריסה אינן ידועות עדיין. מחקרים פיזיולוגים בתינוקות תומכים בכך ששינה על הבטן ואימהות מעשנות פוגעים בתפקוד מנגנון ההתעוררות בתינוקות. בתינוקות שישנו על בטנם, נצפתה פגיעה בתפקוד הלב וכלי דם שהתבטאה בירידה בלחץ הדם ובדופק, בעיקר בתינוקות בני 2-3 חודשים וכן ירידה בחמצון המוח", מסבירה ד"ר שץ.האם ניתן להפחית את הסיכון למוות בעריסה?

"מאחר ולא ניתן לנבא מי יהיה הקורבן הבא, מחובתנו לטפל בכל גורמי הסיכון המוכחים למוות בעריסה ולנקוט בכל כללי הזהירות הנדרשים למניעת מקרה המוות הבא, בראשם השכבה על הגב, הימנעות מעישון בהריון ולאחר הלידה ושמירה על סביבת שינה בטוחה. בד בבד, הנקה למשך 6 חודשים לפחות, ובעיקר הנקה בלעדית, הוכחה כמפחיתה את הסיכון למוות בכ-50%. כמו כן, שימוש במוצץ בעת השכבת התינוק לישון מפחית את הסיכון למוות בעריסה, ב-61%" מסבירה ד"ר שץ. 


לדבריה, שינה בחדר ההורים בעריסה נפרדת בששת החודשים הראשונים, הוכחה כמקום הבטוח ביותר לתינוק ישן (בישראל רק 45% מהתינוקות ישנו במיטה נפרדת בחדר ההורים ו-11.4% חלקו מיטה משותפת, האסור בתכלית). מחקרים הצביעו ש-36% ממקרי המוות בעריסה היו נמנעים, לו התינוק ישן בחדר ההורים. בנוסף נמצא כי 75% ממקרי המוות בעריסה, בשעות היום, אירעו כשהתינוק היה לבדו בחדר. 


קראו עוד: ישנים עם התינוק? כדאי להעביר אותו למיטה משלומהם אמצעי הבטיחות שיש לנקוט למניעת מות תינוקות?

ד"ר שץ: "רבים מגורמי הסיכון למוות עריסה ולמקרי חנק במיטה דומים, לכן הרחיב איגוד רופאי הילדים האמריקאי את המלצותיו לשמירת סביבת שינה בטוחה ולהפחתת הסיכון לכל מקרי המוות הפתאומי הקשורים בשינה, כולל מוות בעריסה. אני קוראת להורים ולכל המטפלים בתינוקות להקפיד הקפדה יתירה, ולנקוט  בכל הצעדים הפשוטים, המצויים בידינו, להפחתת הסיכון למוות פתאומי של תינוקות":

•בכל פעם שאתם משכיבים את התינוק לישון – ביום ובלילה - הקפידו תמיד להשכיבו לישון על גבו. 

•השתמשו במזרן נוקשה ובסדין תואם ומתוח ובמיטה או בעריסה בעלי  תווי תקן.

•חלקו חדר עם התינוק - השכיבו את התינוק לישון בעריסה או במיטה נפרדת בחדר ההורים, סמוך למיטת ההורים עד גיל חצי שנה ועדיף עד גיל שנה. 

•אין להשכיב תינוק לישון במיטת ההורים או האחים, על ספה או על כסא או כורסה לבד, או עם ההורה.

•אין להשאיר תינוק לישון בכיסא רכב או בעגלה. 

•שמרו על סביבת שינה  ריקה מחפצים רכים, כמו : כריות, מצעים חופשיים ומגני ראש.

•הימנעו לחלוטין מעישון בזמן ההריון ובסביבת התינוק. 

•הימנעו מחימום יתר בחדר: הטמפרטורה המומלצת היא  22 מעלות צלסיוס. 

•הימנעו מהלבשת התינוק בשכבות ביגוד עודפות. 

•השתדלי להיניק - הנקה נמצאה כגורם מגן מפני מוות עריסה.

•בזמן ההשכבה לישון תנו לתינוק מוצץ נקי ויבש שאינו קשור לחוט, לאחר גיל חודש כשההנקה התבססה. 

•אין להשתמש במוניטור ביתי למניעת מוות בעריסה.  SIDS*= SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME  מוגדר כמוות פתאומי של תינוק מתחת לגיל שנה, שנותר בלתי מוסבר לאחר חקירה קפדנית שכוללת נתיחה שלאחר המוות, בדיקת זירת המוות וסקירה של ההיסטוריה הרפואית.למידע נוסף בעמותת עתיד: www.atidbaby.org  או בקו החם 02-6666833פורומים, דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חזרה לתרופות לדכאון נירית 05/12/2019 09:37
  • הפסקתי את הרסיטל שלי במהלך הריון, ועכשיו, חודשיים אחרי, אני מרגישה שהדיכאון אפילו חמור יותר מקודם. האם כדאי לחזור לאותה תרופה? או לנסות חדשה? או שאולי זו רק עייפות גדולה?

  • + הוסף תגובה
חידוש טיפול תרופתי דר' חלבן יוסי 05/12/2019 10:24
  • נירית שלום, באשר לשאלתך בעניין חידוש הטיפול ברסיטל על רקע החמרה במצבך הדיכאוני לאחר הפסקתו, על פניו יש היגיון בחידושו שכן לפי מיטב הבנתי התרופה עזרה לך. עם זאת יש להיוועץ בפסיכיאטר שמטפל בך שכן חשוב לדעת מה המינון שהשתמשת בו, באיזה קצב הורדת, מה הן התופעות שאת סובל מהן כעת, מדוע החלטת להפסיק וכיו'ב

  • + הוסף תגובה
צריכות עזרה חשובה למחקר אביגיל 03/11/2019 12:48
  • היי! מצורף שאלון אנונימי וקצר למחקר חשוב מאוד הבודק תמיכה סביבתית לנשים אחרי לידה, נשמח להשתתפותכן! תודה! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

  • + הוסף תגובה
אמירות אובדניות במהלך החודשים שאחר הלידה מנחם 29/09/2019 01:32
  • אשתי ילדה לפני כ4 חודשים. סוף ההיריון והחודשים שלאחר מכן לווו בהתפרצויות בכי ויללות, לפעמים עד כדי אובדן שליטה שהתבטאה בצרחות ושאגות עד לב השמים.. יש לציין שאנחנו כשנה ורבע לאחר הנישואין והתקופה הזאת היתה מאוד מורכבת מבחינה זוגית: מצד אחד מלאה באהבה, חיבור ותקשורת ומצד שני מלאה באכזבות מצידי שתוקשרו ויצרו תחושות קשות אצל אשתי. לאחרונה בהתפרצויות מופיעים משפטים אובדניים: "אני אתפלל לאלוקים שיקח אותי. ואם לא אקח את עצמי". "בשביל מה לחיות". "רוצה למות". אני רוצה לדעת האם המצב בר סיכון ומה אני אמור לעשות בעניין יש לציין שאשתי הולכת לפסיכולוגית כל שבוע זה כמה חודשים ולפי מה שהיא אומרת לי, היא מתקשרת את ההתפרצויות שלה לפסיכולוגית ומקבלת הדרכה על כך הפחד שלי הוא שאולי היא מצנזרת את המחשבות והאמירות היותר חריפות כך שלפסיכולוגית אין אינדיקציה אמיתית למצב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!