//

רק בישראל: מדוע תופעת המוות בעריסה עדיין כל כך נפוצה?

בין השנים 2005 ל-2013 נפטרו כ-568 תינוקות בישראל ממוות פתאומי בעריסה. תמותת תינוקות בלתי מוסברת צונחת בעולם עקב יישום ההמלצות למניעת מוות בעריסה. מדוע אם כך, בישראל המספרים נותרו די יציבים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


אתמול התקיים כנס ביוזמת עמותת "עתיד" לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות והמרכז הרפואי שערי צדק בסימן "מוות בעריסה – לא רק גזירת גורל". השאלה המרכזית שעלתה בכנס היא מדוע על אף המודעות לגורמי הסיכון למוות בעריסה - עדיין היישום של ההמלצות לוקה בחסר.60% מההורים בישראל עדיין משכיבים את תינוקם על הבטן

בין השנים 2005-2013 נפטרו בישראל, מדי שנה, בין 40 ל-89 תינוקות בני פחות משנה, כתוצאה ממוות פתאומי בזמן השינה שלא ניתן להסבירו (מוות בעריסה-SIDS*). בשעה שבעולם חלה ב-24 השנים האחרונות ירידה דרמטית של 50%-70%, במקרי המוות בעריסה בשל יישום ההמלצות להשכיב תינוקות על גבם (ב-90% ממקרי המוות בעריסה התינוקות נמצאו שוכבים על בטנם) ולהימנע מעישון (90% מהאימהות לתינוקות שנפטרו באורח פתאומי עישנו), בישראל המספרים נותרו יציבים למדי.  


קראו עוד: מוות בעריסה – בעיקר אצל המטפלים: כיצד מונעים את התופעה?


בישראל קיימת מודעות לגורמי הסיכון למוות בעריסה ולהמלצות להפחתת הסיכון, אך היענות ההורים והמטפלים הנוספים בתינוקות נמוכה יותר בארץ, בהשוואה לארצות מערביות אחרות. בישראל, אחוז ההורים שמשכיבים את תינוקם על הגב עדיין נמוך מאוד (33%-40%), על פי סקרי עמותת עתיד ומשרד הבריאות, בהתאמה.מודעות נמוכה בקרב האוכלוסייה הדתית

עולה מהסקרים כי 19% מהאוכלוסייה החרדית, 20% מהאימהות המעשנות ו-34% מהאימהות שאינן מעשנות משכיבות את התינוקות על גבם. אימהות לתינוק ראשון נוטות יותר לנהוג לפי ההנחיות. אימהות במשפחות ברוכות ילדים, אימהות צעירות ואימהות מעשנות אינן מקיימות את כל ההנחיות, וככלל, המודעות בקרב חרדים והאוכלוסייה הלא יהודית דלה מאוד.


"מוות בעריסה היא סיבת המוות העיקרית, בגילאי חודש עד שנה, כאשר 99% מהמקרים יתרחשו עד גיל חצי שנה. שיא השכיחות בתינוקות בני חודשיים עד ארבעה חודשים. רוב מקרי המוות מתרחשים בעת השינה, בין השעות חצות ל-06:00 בבוקר. התופעה שכיחה יותר פי 1.5 בתינוקות בנים. ובישראל מוות בעריסה שכיח פי 3 באוכלוסייה הלא יהודית", מציינת ד"ר ענת שץ, יו"ר עמותת עתיד ורופאת אף אוזן וגרון בכירה, מייסדת מרפאת נשימה ושינה לילדים וחוקרת דרכי נשימה בתינוקות וילדים במרכז הרפואי שערי צדק. מוות בעריסה שכיח פי 3 באוכלוסייה הלא יהודיתמהם גורמי הסיכון שמעלים דרמטית את שיעורי תמותת התינוקות? 

ד"ר שץ הציגה את גורמי הסיכון העיקריים שבנוכחותם מזנקים שיעורי תמותת תינוקות ממוות בעריסה: 

•שינה על הבטן מעלה פי 4 את הסיכון למוות פתאומי.

•9 מ-10 אימהות שאיבדו תינוק עישנו בהריון. עישון חפיסת סיגריות על ידי האם אחרי הלידה מעלה פי 5 את הסיכון למות התינוק; עישון האב מגביר הסיכון פי 2.4.

•שינה על מזרן רך מגבירה הסיכון למוות פי 5.1 בהשוואה לשינה על מזרן נוקשה; תינוקות שישנו על הבטן ועל מצעים רכים היו בסיכון גבוה פי 21 בהשוואה לתינוקות שישנו על הגב על מזרון נוקשה.

•שימוש בכרית, ופנים ו/או ראש מכוסים מעלים את הסיכון למוות בכפי 2.5.

•שכיחות מוות בעריסה הייתה גבוהה פי 2 יותר בתינוקות שניזונו מפורמולה בלבדיום לעומת לילה, חורף לעומת קיץ: מתי תמותת תינוקות נפוצה יותר ומדוע?

על תמותת תינוקות בלילה השפיעו מספר גורמים: שינה על הבטן (פי 3.9), מאפיינים סוציו-אקונומיים, ביניהן אם יחידנית או אימהות צעירות ושינה במיטה משותפת. מוות ביום, לעומת זאת, נמצא קשור רק לשינה על הבטן (פי  7.3 בהשוואה לשינה על הגב). 


בנוסף, הסיכון למוות בעריסה עולה, בעונת החורף: על פי נתוני משרד הבריאות, כמחצית ממקרי המוות הפתאומי בישראל  קורים בחודשים ינואר עד מרץ.  הסיכון למוות בעריסה, בתינוק שהושכב לישון על בטנו, גבוה פי 5 בחורף בהשוואה לפי 2.1 בקיץ. חימום יתר של סביבת השינה ומחלות השכיחות בחורף תורמים, ככל הנראה, להעלאת הסיכון. מהו הקשר בין גורמי הסיכון למוות בעריסה? 

"הסיבות למוות בעריסה אינן ידועות עדיין. מחקרים פיזיולוגים בתינוקות תומכים בכך ששינה על הבטן ואימהות מעשנות פוגעים בתפקוד מנגנון ההתעוררות בתינוקות. בתינוקות שישנו על בטנם, נצפתה פגיעה בתפקוד הלב וכלי דם שהתבטאה בירידה בלחץ הדם ובדופק, בעיקר בתינוקות בני 2-3 חודשים וכן ירידה בחמצון המוח", מסבירה ד"ר שץ.האם ניתן להפחית את הסיכון למוות בעריסה?

"מאחר ולא ניתן לנבא מי יהיה הקורבן הבא, מחובתנו לטפל בכל גורמי הסיכון המוכחים למוות בעריסה ולנקוט בכל כללי הזהירות הנדרשים למניעת מקרה המוות הבא, בראשם השכבה על הגב, הימנעות מעישון בהריון ולאחר הלידה ושמירה על סביבת שינה בטוחה. בד בבד, הנקה למשך 6 חודשים לפחות, ובעיקר הנקה בלעדית, הוכחה כמפחיתה את הסיכון למוות בכ-50%. כמו כן, שימוש במוצץ בעת השכבת התינוק לישון מפחית את הסיכון למוות בעריסה, ב-61%" מסבירה ד"ר שץ. 


לדבריה, שינה בחדר ההורים בעריסה נפרדת בששת החודשים הראשונים, הוכחה כמקום הבטוח ביותר לתינוק ישן (בישראל רק 45% מהתינוקות ישנו במיטה נפרדת בחדר ההורים ו-11.4% חלקו מיטה משותפת, האסור בתכלית). מחקרים הצביעו ש-36% ממקרי המוות בעריסה היו נמנעים, לו התינוק ישן בחדר ההורים. בנוסף נמצא כי 75% ממקרי המוות בעריסה, בשעות היום, אירעו כשהתינוק היה לבדו בחדר. 


קראו עוד: ישנים עם התינוק? כדאי להעביר אותו למיטה משלומהם אמצעי הבטיחות שיש לנקוט למניעת מות תינוקות?

ד"ר שץ: "רבים מגורמי הסיכון למוות עריסה ולמקרי חנק במיטה דומים, לכן הרחיב איגוד רופאי הילדים האמריקאי את המלצותיו לשמירת סביבת שינה בטוחה ולהפחתת הסיכון לכל מקרי המוות הפתאומי הקשורים בשינה, כולל מוות בעריסה. אני קוראת להורים ולכל המטפלים בתינוקות להקפיד הקפדה יתירה, ולנקוט  בכל הצעדים הפשוטים, המצויים בידינו, להפחתת הסיכון למוות פתאומי של תינוקות":

•בכל פעם שאתם משכיבים את התינוק לישון – ביום ובלילה - הקפידו תמיד להשכיבו לישון על גבו. 

•השתמשו במזרן נוקשה ובסדין תואם ומתוח ובמיטה או בעריסה בעלי  תווי תקן.

•חלקו חדר עם התינוק - השכיבו את התינוק לישון בעריסה או במיטה נפרדת בחדר ההורים, סמוך למיטת ההורים עד גיל חצי שנה ועדיף עד גיל שנה. 

•אין להשכיב תינוק לישון במיטת ההורים או האחים, על ספה או על כסא או כורסה לבד, או עם ההורה.

•אין להשאיר תינוק לישון בכיסא רכב או בעגלה. 

•שמרו על סביבת שינה  ריקה מחפצים רכים, כמו : כריות, מצעים חופשיים ומגני ראש.

•הימנעו לחלוטין מעישון בזמן ההריון ובסביבת התינוק. 

•הימנעו מחימום יתר בחדר: הטמפרטורה המומלצת היא  22 מעלות צלסיוס. 

•הימנעו מהלבשת התינוק בשכבות ביגוד עודפות. 

•השתדלי להיניק - הנקה נמצאה כגורם מגן מפני מוות עריסה.

•בזמן ההשכבה לישון תנו לתינוק מוצץ נקי ויבש שאינו קשור לחוט, לאחר גיל חודש כשההנקה התבססה. 

•אין להשתמש במוניטור ביתי למניעת מוות בעריסה.  SIDS*= SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME  מוגדר כמוות פתאומי של תינוק מתחת לגיל שנה, שנותר בלתי מוסבר לאחר חקירה קפדנית שכוללת נתיחה שלאחר המוות, בדיקת זירת המוות וסקירה של ההיסטוריה הרפואית.למידע נוסף בעמותת עתיד: www.atidbaby.org  או בקו החם 02-6666833פורומים דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצבות וייאוש מורן 07/08/2020 09:24
  • ילדה בת חמישה חודשיים עם הפרעות אכילה הלידה בתקופת הקורונה והבדידות הנוראית שחוויתי התמודדות כאמא בפעם הראשונה הייתה טראומתית מאד בשבילי, וכרגע שכבר למדתי להכיר אותה ועם כל ההפרעות אכילה שלה שאני בטוחה שאני גרמתי להן עדיין מתקשה לצאת מהבית לסופר אפילו. לפגוש חברות , לשבת עם בעלי . בכל ערב לפני השינה אני פשוט בוכה איבדתי עניין גם בעבודה שלי שאני תכף מאבדת , בכל דבר אחר פיתחתי אובססיה לילדה ואני לא מצליחה לשחרר ממנה להניח לאנשים לטפל בה . אני מרגישה שאני מזיקה לה ואני באמת משתדלת להיות האמא הכי טובה שאני יכולה אני בכל יום לומדת איך לגדל אותה משלמת מאות שקלים ליועצים שיעזרו לי לעודד אותה להתפתחות והיא קטנטנות שלי מתפתחת יפה מתהפכת לשני הצדדים גם יושבת כמעט מסתובבת במקום מכניסה מוצץ לפה וגם ישנה לבד כל מה שאמא יכולה לבקש ועדיין העצבות שלי גדולה החששות שלי ענקיות למרות שהאמנתי שזה יעבור כשהיא ככה כשהיא תגדל כל פעם אמרתי לעצמי וככל שהיא גודלת ככה אני שוקעת יותר

  • + הוסף תגובה
דכאון בהריון. פחד מאיבוד עצמאות וזמן לעצמי אנסטסיה 11/07/2020 07:02
  • הי אני כבר חודש שמיני. וראיתי והבנתי שייש לי דכאון בהריון. כל ההריון כואב לי ואני עם בחילות, עייפות,בעיות שינה, ונהייתי אדם תלונתי ולא נעים ומנותק רגשית. הבנתי שיש לי חרדה איומה מכניסת תינוק לחיי. כיוון ואני מאוד אוהבת את הנוחות שלי והיכולת לבחור כל רגע בחיי,צריכה זמן הטענות ביום כי אין לי כל הזמן אנרגיה, אפשר לומר שאני טיפוס מוביל ביום יום. יש לי עסק משלי ואני ממש לא אוהבת שאומרים לי מה לעשות. ויש לי רגישות לרעש( בכי כלול). חשבתי שיכול להקל עלי אם אני אשמע דברים חיוביים במה עושה טוב להביא תינוק לטיפוס כמוני. שארגיש סוף סוף גם פידבק חיובי. כי נשמע שיהיה רק קשה ונמאס לי מלסבול

  • + הוסף תגובה
בדידות הדר 05/05/2020 10:52
  • ילדתי לפני 3 חודשים, אין לי עבודה לחזור אליה. ואני מרגישה בדידות עצומה. ההורים לא זמינים (קורונה). האם עצב ובדידות הם סיבה להתחיל טיפול תרופתי?

  • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי ד"ר יוסף חלבן 06/05/2020 15:57
  • הדר שלום מזל טוב, למרות התקופה הקשה שעוברת עליך. עצב ובדידות לכשעצמן הנם ביטוי למצוקות נפשיות שהם חלק מחיינו ולא מדובר במחלה המצריכה בדכ' טיפול תרופתי. הטיפול הראוי במצבים אלו הינו טיפול בשיחות ותמיכה. עם זאת לעתים המצוקה הקשה גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי, (כמו למשל הקושי לטפל בילד, נדודי שינה קשים, ירידה משמעותית בתיאבון ובמשקל, פגיעה בתפקוד החברתי וכיו'ב), ובמקרים מסוימים ניתן להיעזר, בנוסף לטיפול בשיחות ולא במקום, בתרופות. על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים לך מומלץ מאוד לפנות לפסיכיאטר שיעריך את מצבך וימליץ על הטיפול המועדף בשבילך. דר' חלבן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!