תזונה נכונה בילדים: כיצד פועלים לשיפור המצב בישראל?

אילו שינויים תזונתיים נעשו כדי שהילדים שלנו יאמצו הרגלי תזונה נכונה, אילו עוד יעשו בעתיד, ועל מי מוטלת האחריות על כך: על מוסדות החינוך או עליכם, ההורים? כל מה שחשוב שתדעו על שינוי הרגלי תזונה בילדים
כתבה פרסומית כתבת חסותהקניית הרגלי תזונה נכונה לילדנו חשובה מאוד, משום שהם הדור הבא, דור העתיד. מחקרים מראים, כי שמירה על אורח חיים בריא מהינקות והילדות משפיעה על בריאותנו בהמשך החיים ותורמת להתפתחות, לגדילה תקינה ולמניעת מחלות שונות. כך למשל, בארה"ב במחקר שנערך באוניברסיטת Waterloo בשנת 2014 נמצא, כי כל דולר שהושקע בתזונת הילד ב-1000 ימים הראשונים לחייו, עלול לספק בעתיד למדינה עד 166 דולר. כמו כן, נמצא כי ילדים הסובלים מתת תזונה במהלך 1000 ימים ראשונים לחייהם, לרוב יציגו דפוסי גדילה לא תקינים, והיכולות הקוגניטיביות שלהם תהיינה נמוכות מאשר אלו שהוזנו היטב. 


קראו עוד: דיאטה לילדים? הכירו את תוכנית 5-2-1-0


מניעת השמנה בקרב הילדים היא בעלת חשיבות רבה ותורמת לבריאות הציבור. בשל השמנת הילדים שצוברת תאוצה בשנים האחרונות, חלה עלייה בתחלואה של הילדים במחלות כגון: מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2, כבד שומני, בעיות אורתופדיות, בעיות בדרכי הנשימה ובתפקודי ריאות. על ידי עצירת מגפת ההשמנה נוכל לעצור את מגמת התחלואה ונמנע מחלות כרוניות שונות כבר מגיל הילדות.  מהי הסיבה לעלייה בשיעורי ההשמנה בקרב ילדים?

הסיבה העיקרית לעלייה בשיעור ההשמנה בקרב ילדים היא בפיתוח הרגלי תזונה וספורט לקויים. זאת בשל זמינות למזון מהיר עתיר אנרגיה, שומן וסוכר, חשיפה לפרסומות, אכילה של מנות גדולות יותר, עלייה בצריכת שתייה מתוקה, עלייה בצריכת מזון מעובד ותעשייתי, עלייה בזמן בילוי מול מסך הטלוויזיה, המחשב והנייד, וחוסר בפעילות גופנית המושפעת מכך.  מה נעשה לשיפור המצב התזונתי במדינות השונות?  

כבר לאחרונה, באוקטובר 2016, קרא ארגון הבריאות העולמי להטיל מס על משקאות ממותקים, וזאת בכדי לצמצם את שיעור ההשמנה שרק הולך וגדל עם השנים. אין ספק שהעולם מבין, כי אם לא ינקטו צעדים למיגור מגפת ההשמנה, יהיו יותר ילדים הסובלים מעודף משקל והשמנה, והסיכוי לפתח מחלות כרוניות יעלה. 


ברחבי העולם נעשו ונעשות תכניות להקניית הרגלי תזונה נכונה ופעילות גופנית למען בריאות ילדנו. ולמה זה חשוב? משום שהילדים שלנו הם הדור הבא, וחשוב שהם ילמדו לעשות את הבחירות הנכונות באוכל ויהיו פעילים יותר. 


בקנדה, למשל, נעשתה תכנית שמטרתה למנוע השמנה בילדות במסגרות קהילתיות שונות. חוקרים קנדיים אף פיתחו תכנית מחקר בשם SCOPE כדי לסייע בהשגת משקל תקין בילדים ולמנוע השמנה. התוכנית יושמה בקהילות שונות במחוז קולומביה הבריטית בקנדה. התוכנית כללה עידוד הילדים לאכול חמישה פירות או יותר ליום, הגבלת זמן השהייה מול המסכים ללא יותר משעתיים ליום, ביצוע פעילות גופנית לפחות שעה ביום, ובחירה במזון בריא וללא משקאות ממותקים. 


התוכנית SCOPE עזרה לקהילות לעבוד נכון יותר ובשיתוף פעולה תוך שיתוף משאבים והתייעלות מבחינת ההשקעה והמאמץ. מסקנת המחקר העלתה, כי רק אם החוקרים יעבדו בשיתוף פעולה עם ראשי הקהילות שהיו בעלי השפעה על הסביבה שהילדים חיים בה, אזי ניתן יהיה לרכוש מיומנות בטיפול בהשמנת ילדים ולהקנות להם הרגלי תזונה בריאים. גישה זו של שותפות היא קריטית להשגת שינוי בר קיימא על פני מגזרים רבים של הקהילה. שיתוף פעולה בין חוקרים לראשי קהילות יסייע בפתרון בעיית השמנת היתר בקרב ילדים 


כיצד פועלים לשיפור המצב בישראל?

בארץ, נכנס לתוקף חוזר מנכ"ל של משרד החינוך ב- 1.9.16, ובו נאסר על אספקת ממתקים לבתי הספר והגנים. כלומר, חל איסור למכור, לספק או להגיש במוסד החינוכי וסביבתו ממתקים, חטיפים עתירי שומן מלח, סוכר, משקאות ומוצרים מתוקים וממותקים. גם להורים נאסר להביא או לחלק ממתקים בכיתה, בגן או בצהרון, שמתקיים בשטח המוסד החינוכי. הדגש המיוחד הוא בהימנעות ממזונות עתירי סוכר, שומן ומזון מהיר. זאת, מתוך הבנה שהמסגרת החינוכית היא מסגרת טובה ומתאימה להקניית הרגלי אכילה בריאים והקניית דפוסי אכילה נכונים כבר בגיל הילדות ובתקופת ההתבגרות. הרעיון לדאוג לקידום בריאותם ולגדילתם התקינה, לצד התפתחות אינטלקטואלית רציפה, ומניעת בעיות בריאות כגון: מחסור בברזל, סידן, אנמיה, עודף משקל, השמנה והפרעות אכילה.מה עובד נכון ולמי? 

ממטא אנליזה (שכללה 37 מחקרים שיועדו לגילאי 6-12, ונבדקה ב-27,946 ילדים) עולה, כי מרבית התוכניות להפחתת השמנה הן יעילות, אך לא כל התערבות בודדת יעילה, והתוצאות הן הטרוגניות. המדיניות שנצפתה כמבטיחה יותר היא זו שכללה תכנית לימודים שעסקה בפיתוח הרגלי אכילה בריאים, פעילות גופנית ודימוי גוף. 


במהלך תכנית זו, הגדילו בבית הספר את ההפעלות לילדים עבור פעילות גופנית, פיתחו אצלם מיומנויות בסיסיות של תנועה, שיפרו את איכות המזון שסופק לתלמידים, והתאימו את השינוי התזונתי לסביבה ולמנהגים התרבותיים השונים, על מנת שיתמכו בילדים לאכול מזונות בריאים יותר. צוות ההוראה קיבל תמיכה וייעוץ כדי לקדם אסטרטגיות ופעולות כדי לגייס את תמיכת ההורים והיותם חלק פעיל בתהליך. ההורים קיבלו הנחייה כיצד לשנות הרגלים על ידי עשיית פעילויות שונות בבית שיעודדו את הילדים להיות פעילים יותר, לאכול מזון בריא ומזין יותר ולצמצם שעות מסך.


כדי שנצליח ליישם הרגלי אכילה בריאים ופעילות גופנית, מניעת השמנה ומניעת בעיות בריאותיות בילדינו, נדרש שיתוף פעולה מלא של כל הגורמים, הן של מערכת החינוך, והן של ההורים, תוך הבנה שמה שמשפיע על הילד זאת הסביבה בה הוא גדל. ככל שהילדים שלנו יחשפו לסביבה בריאה המקיימת אורח חיים בריא, כך הם ילמדו לפתח הרגלים בריאים יותר.  מה ניתן לעשות?

במסגרות החינוך השונות ובבית, יש לדאוג למזון מגוון ומאוזן, עשיר בסיבים תזונתיים ודל בשומן, סוכר ומלח. יש להקפיד על אכילה של לפחות חמש ירקות ופירות ליום. חשוב לשלב בארוחות קטניות, דגנים מלאים, מוצרי חלב ובשר רזים. מומלץ להימנע משתייה ממותקת, ולהרבות בהגשה של מים בלבד. רצוי לעבוד בשיתוף פעולה עם ההורים, ולהנחות את ההורים לא להביא לגן חטיפים, ממתקים ושתייה מתוקה. כדאי להגיש כיבוד "בריא" לימי הולדת וקבלות שבת תוך שיתוף פעולה עם ההורים. מומלץ שהכיבוד יכלול ירקות ופירות מגוונים ומים. 


קראו עוד: זהירות: כך אתם מלמדים את הילדים לאכול באופן רגשי


בימי שישי, אפשר למשל, להחליט להכין ארוחת בוקר בריאה, שבה ניתן לאפות חלה מקמח מלא יחד עם הילדים, לצד גבינות עד 5% שומן, ירקות חתוכים בחמישה צבעים, טונה, ביצים, וממרחים בריאים כמו אבוקדו וטחינה. בחגים רצוי לדבר על מהות החג ולתת מתנות שלא קשורות לאוכל, למשל בראש השנה: "מה אני מאחל לעצמי בשנה החדשה"? להיות בריא, וכדומה. לשחק משחקים עם הילדים העוסקים באכילה בריאה ובקידום פעילות גופנית. אפשר גם לקיים פעילות משותפת של ההורים והילדים העוסקת בהקניית הרגלי אורח חיים בריא וחלוקת מתכונים בריאים להורים ולילדים. הכותבת הינה דיאטנית קלינית בסטודיו סיפורומים דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טעם מר ומתכתי בפה יוני 13/11/2018 00:01
  • שלום, אני חייל בן 20, סובל כבר חמש שנים מטעם מר ומתכתי בפה שמלווה אותי 24 שעות ביממה. לטעם מלווה גם יובש בפה וריח רע שמופיע לעיתים בעיקר לאחר אכילה של מזונות שומניים וסוכרתיים. הלשון שלי לבנה כל הזמן ואני חש בחולשה תמידית. פניתי לרופאים רבים שאינם ידעו לתת לי תשובה. האם יש לך סבירות למקור הבעיה? יכול להיות שהיא נובעת מבעיות גסטרולוגיות? נוירולוגיות הקשורות לעצבי המוח?אשמח לעזרה שלך. הבעיה הזו רודפת אותי בצורה קשה ומשפיעה על כל אספקט בחיים שלי. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
טעם לא טוב בפה חיים 19/07/2020 18:34
  • אני הייתי מציע לחשוד בעודף מתכות כבדות בגוף או חומרים כימיים בגוף שנחשפת אליהם שיכולים לעשות את זה בפרט שאתה אומר שאתה חלש הייתי ממליץ לשתות חליטות של עלי כוסברה שמנקה מתכות כבדות ועוד כל מיני רעלים פלוס ויטמין C במינון של 4 גרם ליום באבקה מעורבבת במיץ או במים בחלוקה של פעמיים ביום שזה מנטרל מתכות כבדות ורעלים תעשה ככה חודש לפחות ואז תרגיש שיפו עצום

  • + הוסף תגובה
דיאטה הדר 02/11/2019 23:59
  • אני בחורה רזה הבעיה שיש לי בטן הגובה שלי הוא מטר 63 ואני שוקלת 52 ומאד קשה לי להיפטר ממנה אני רוצה בטן שטוחה ופעילות ספורטיבית לא עוזרת לי מה אפשר לעשות?

  • + הוסף תגובה
דיאטה חיים 19/07/2020 18:22
  • למיטב ידיעתי בטן נפוחה ונשפכת למרות משקל רזה נובעת משרירי בטן חלשים או בעיות עיכול שגורמות לבטן נפוחה לגבי חיזוק שרירי הבטן אפשר לעשות שכיבות שמיכה ויש משהו יותר פשוט והוא לעשות לחץ תוך בטני ע"י נשיפת אוויר החוצה והכנסת הבטן בתחושה שזה כמעט נפגש עם הגב כמה פעמים ביום שעתיים אחרי ארוחה ויכול להיות עוד סיבה לבטן נשפכת שהיא רעלים צבורים בגוף כשומן בטני או לחץ נפשי שעושה שומן בטני

  • + הוסף תגובה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:32
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות וכימיקלים ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!