ווירוס הפגים: כל המידע שיסייע בהגנה על תינוקכם מפני נגיף ה-RSV

בקרב תינוקות שנולדו טרם זמנם קיים סיכון גבוה למחלות דרכי הנשימה שנגרמות מהידבקות בווירוס ה-RSV, המוכר "כווירוס של הפגים". מהם הסיבוכים האפשריים ואיך ניתן למנוע הדבקה? כתבה רביעית בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2017

פגים, תינוקות אשר נולדו טרם זמנם, מגיחים לעולם לפני השלמת השבוע ה-37 להריון. בקרב פעוטות אלה ההתפתחות הפיזית לא הושלמה ומערכות החיסון והנשימה לא הגיעו לכדיי הבשלה מלאה, עובדה אשר ממצבת את הקבוצה כחשופה במיוחד להשלכות הווירוס.


מערכת החיסון החלשה של הפגים אינה מצליחה להילחם ביעילות בווירוס או בזיהומים משניים שעשויים להתפתח כתוצאה ממנו. בנוסף, מערכת נשימתם מתקשה להתמודד עם חדירת הנגיף אליה, בשל מספר נמוך יותר של שקיקים ראייתיים (המכונים אלביאולי).כתוצאה מכך מתרחשת ירידה בנפחי הריאה, בהיענותה וביכולת השיחלוף של הגזים בה. 


בנוסף, אוכלוסיית הפגים מתאפיינת בדרכי נשימה בעלות קוטר צר, ולכן כל זיהום המוביל להפרשת ריר, דלקת, מוגלה וכדומה, עלול לגרום בקלות ובמהירות לחסימה של דרכי הנשימה. 


משכך, בעוד שבאוכלוסיות בריאות יגרום הנגיף לדלקת קלה בעלת השלכות מעטות, הרי שבקרב פגים שנדבקו בנגיף, יתפתחו מחלות ארוכות וקשות המלוות בתסמינים נשימתיים חמורים מאוד. בטווח הקצר, עלול וירוס הRSV לגרום לכשל נשימתי חמור, והחולים יזדקקו להנשמה מכנית ביחידות לטיפול נמרץ. כמו כן, ייתכן  זיהום משני, חיידקי, הגורם להתפתחות מחלות, כגון דלקת ריאות, סינוסיטיס ודלקת אוזניים, המצריכות טיפול אנטיביוטי מתאים.


כמו כן, את ההידבקות בווירוס ה-RSV  מלוות גם השלכות ארוכות טווח, אשר יתאפיינו בסיבוכים בדרכי הנשימה התחתונות, לרבות אסטמה וצפצופים, שעשויים להמשך לכל אורך תקופת הילדות. מחקרים מראים, כי פגים שהחלימו ממחלות שנגרמו כתוצאה מההידבקות בנגיף, נטו להתאשפז הרבה יותר בהשוואה לבני גילם.

באילו מצבים עולה הסבירות להידבקות בווירוס ה- RSV?

בעבר, הייתה קיימת סברה הגורסת כי רק פגים אשר נולדו בשבועות מוקדמים מאוד (עד לשבוע 32) מצויים בסיכון. מאידך מחקרים עדכניים מצאו כי בקרב פעוטות שהגיחו בשבועות מתקדמים (33-35), קיימת הסתברות דומה ללקות בגרסה קשה של הזיהום ולסבול מסיבוכים ארוכי טווח.  לידה אשר תתרחש החל משבוע 36 תתאפיין בסיכון פחות משמעותית.


מחקרים תצפיתיים בפגים הוכיחו, כי שכיחות ההדבקה ב- RSV גבוהה יותר בפעוטות שהגיחו טרם הזמן המיועד, ולידתם או חייהם מתאפיינים באחת או יותר מהנסיבות הבאות: לידה במחצית הראשונה של עונה הווירוס ( מנובמבר ועד ינואר), תינוקות להם אחים בגילאי גן, זכרים, אלה שביתם מאכלס יותר מחמש נפשות או שחיים בו יותר משני מעשנים. 


מהן דרכי המניעה והטיפול לטיפול בנגיף?

הטיפול כנגד הנגיף הוא תמיכתי ועיקרו הינו נתינת חמצן. בנוסף, קיימים גם אלטרנטיבות להקלה על הנשימה והורדת הבצקת והדלקת, כגון טיפולים באינהלציות וסטרואידים, אך יעילותם שנויה במחלוקת. כמו כן, אינהלציות דרכן ניתנות תרופות שונות וטיפולים שמטרתם לחסל את הנגיף נמצאים בשלבי מחקר ופיתוח. 


כיום, טיפול שגרתי אנטי ויראלי ספציפי כנגד וירוס ה- RSV או חיסון יעיל היכול להגן מפניו למשך כל החיים (אקטיבי) לא נמצא בשימוש. מאידך, ישנו חיסון המספק נוגדנים כנגד הנגיף (פסיבי), במטרה למנוע הידבקות. בשל הסכנה הטמונה בחשיפה לווירוס זה בקרב אוכלוסיית הפגים, תרופת המנע ניתן להם במהלך חודשי החורף (נובמבר-מרץ) במטרה למנוע את המחלה וסיבוכיה.

לכתבות נוספות בסדרה:

זיהום בדרכי הנשימה: כיצד לנצח את המלחמה העונתית?

מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV?

סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעוהכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org
פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת הדהוד/רעד באוזן אחת . 07/12/2019 14:58
 • כבר כמה שנים שיש לי תופעה מוזרה באוזן שמאל- כאשר יש רעש שמגיע מצד ימין שלי (בדרך כלל דיבור של הרבה אנשים או אפילו רק בן אדם אחד), אני מרגישה שיש מין רעידות כאלה באוזן שמאל, תחושה כזו של תהודה..כאילו הרעש שנכנס לאוזן ימין סוג של מהדהד באוזן שמאל. זה קורה רק באוזן שמאל ורק כשיש רעש שמגיע מצד ימין שלי. כשזה התחיל לפני כמה שנים (בערך לפני 7 שנים) זה הופיע במקביל לסחרחורות, חוסר שיווי משקל, תופעה של צפצוף באוזן אחת תוך כדי אטימות של האוזן השנייה. ביצעתי בתקופה הזו כמה בדיקות שיצאו תקינות וגם טופלתי בסטונרון והכל די חלף, אבל הצפצופים והתופעה של ההדהוד נשארו אם כי בתדירות נמוכה יותר ובצורה שפחות מציקה. אני חושבת שההדהוד שוב התחזק לאחרונה וזה ממש מציק ומטריד (אני חשה צורך לסתום את האוזן הימנית כשמדברים בצד ימין שלי כדי שלא יהיה את ההדהוד באוזן שמאל). אני אפנה עם זה שוב לרופא המשפחה אבל עד שאעבור בדיקות ותהיה לי תשובה אשמח לדעת ממה זה יכול להיגרם ומה זה יכול להיות. חיפשתי בכל האינטרנט גם בעברית וגם באנגלית ולא מצאתי כמעט מידע לגבי ההדהוד/הרעידות.

 • + הוסף תגובה
רוק עם דם בבוקר לאחר השינה מירי 25/04/2013 15:19
 • שלום רב. אני בת 55 מעשנת. בחודש האחרון אני קמה בבוקר עם דם ברוק. במשך היום אין לי את התופעה הזאת. אין לי בעיות בחניכיים. בכל לילה ובוקר אני מצחצת את השניים ומגרגרת עם מים ומלח. האם חלילה בעיה בראות? מה יכולה להיות הסיבה? אודה על תשובתכם.

 • + הוסף תגובה
רוק דמי לאחר השינה דר' אמנון שמושקוביץ 26/04/2013 17:23
 • שלום מירי . במהלך הלילה אנו נוטים לנשום דרך הפה. במהלך השינה יש הפרשת רוק מופחתת ועל כן ניגרם יבש בריריות הלוע. עקב זאת קיימים חיידקים הגורמים לריח רע בלוע. בנוסף, עקב היובש של הריריות, יש נימי דם קטנים בריריות החניכיים שמתפוצצים וגורמים להפרשה דמית. גם העישון משחק תפקיד בהיגיינה חרודה של ריריות הלוע. בהנחה שזה מופיע רק לאחר השינה ולא במהלך היום , נראה לי שאין לך סיבה גדולה לחשוש אך כאמור אני כאן מדבר רק באופן תיאורטי כי לא בדקתי אותך על כן ממליץ על מנת להיות בטוח לפנות לבדיקת רופא שיניים ורופא אאג על מנת לבחון אם אין פתולוגיה נוספת היכולה לגרום לדימומים הנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אני בדיוק עם אותה הבעיה שחר 04/05/2013 23:37
 • יש לי את אותה התופעה בדיוק.הייתי אצל אאג,רופא ריאות,מומחית פה ולסת וגסטרו..לטענת כולם המקור הוא יובש בריריות במהלך הלילה היות וישנה עם פה פתוח. אם זה מרגיע אותך:) אני ממש נלחצתי בהתחלה שהמקור הוא מהריאות גם.

 • + הוסף תגובה
גם אני אבי 22/04/2018 06:56
 • גם אני הבחנתי בכתמים אדומים בליחה של הבוקר (אני לא מעשן) אבל עכשיו נרגעתי לנוכח התשובות שקדמו לי אני בן 52

 • + הוסף תגובה
גם אני :) מאיה 22/01/2019 08:07
 • תודה גם לי קרה הבוקר. ותשובת הרופא הרגיעה אותי.

 • + הוסף תגובה
עומר עומר 27/08/2019 07:57
בת 30 לא מעשנת.נשואה למעשן. מיכל 05/12/2019 23:27
 • אותה תופעה.אבל רוק ממש דמי וכהה.,תקופה ארוכה (יותר משנתיים.)יש סיבה לדאגה או לבדיקות?

 • + הוסף תגובה
שקד שלישי בגודל 17 מ״מ רואן 05/12/2019 18:23
 • אני בת 27, שואלת לגבי שקד שלישי בגודל 17 מ״מ ואדנואיטים לא מוגדים, האם זה נחשב תקין?? (פניתי לצילום רנטגן בגלל שקשה לי לנשום דרך האף)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!