זהירות, אש! המדריך השלם להתמודדות עם כוויות ושאיפת עשן

מהו האיבר הגדול בגוף אשר נפגע משמעותית מכוויות, ואילו שלושה כללים צריכים לעלות לכם בראש במצב שריפה? בעקבות האירועים האחרונים: כל המידע ההכרחי על שאיפת עשן והתמודדות עם כוויות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 05/12/2016

בימים האחרונים, מעל ל-600 שריפות השתוללו ברחבי הארץ ומאות דירות בערו עד ליסוד. הנזק הכלכלי מוערך במעל למיליארד שקלים ואת הנזק האקולוגי ייקח עשרות שנים לשקם. 


למרות זאת, גם במצב עגום זה קיימת נקודות האור. כבכל אירוע אסון אדיר ממדים, גם כאן צץ לו הישראלי היפה, המסייע, מכניס האורחים ומציל החיים. מעל 2,000 לוחמי אש ומאות חובשים ופראמדיקים לקחו חלק במאמצי ההצלה. מאידך, העזרה הראשונית מגיעה לרוב מהאדם "הפשוט", ללא התארים המקצועיים או ההכשרה הרפואית הספציפית. משכך, כדאי להכיר את ההמלצות לטיפול בנפגעי כוויות ושאיפות עשן ואת הגורמים העיקריים למוות באירוע שריפה. 


העור: האיבר הכי גדול בגוף – ועדיין נוטים לזלזל בו

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, אך באופן אבסורדי, גם זה שהכי נוטים לזלזל בו. למרות הדעה הרווחת כי הוא עשוי מתאים מתים, הוא מורכב מרקמה חיה המתחדשת תכופות ורק החלק החיצוני ביותר, הנראה לעין, עשוי תאים מתים שמכילים חומר מגן בשם קרטין.


העור מכיל שלוש שכבות: אפידרמיס (השכבה החיצונית ביותר), דרמיס (השכבה האמצעית) ותת-עור (שכבה שנקראת גם "החיתולית השטחית", superficial fascia) וכוללת את רוב השומן בגוף. הוא כולל גם חלקים נוספים, כמו זקיקי שיערות, בלוטות חֶלֶב, עצבים וכלי-דם. פגיעה משמעותית בו, כמו במקרה של כוויות, נגרמת בשל סיבות שונות, שהעיקריות הן אבדן חום גוף, זיהום או התייבשות. 


על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-265 אלף מקרי מוות בשנה ברחבי העולם מיוחסים לכוויות הנגרמות כתוצאה מאש. מספר הנפגעים ששרדו כמובן גדול בהרבה, אך עבורם הפגיעה גורמת לרוב לנכות משמעותית.


לגזור ולשמור: שלושת כללי האצבע לטיפול בנפגעי כוויות


שלב ראשון, בטיחות

הכלל הראשוני בכל אירוע רפואי הינו שמירה על בטיחות המטפל, ורק לאחר מכן על בטיחות המטופל. כלל אצבע זה מופעל עקב שתי סיבות עיקריות. ראשית, בדקות הראשוניות מעניק הסיוע מהווה את העזרה היחידה עבור הפצוע ואם הוא נפגע, האחרון יישאר חסר אונים. שנית, עבור הצוות המקצועי שיגיע לזירה בהמשך, יהיה קל יותר לטפל בפצוע אחד מאשר בשניים במקביל.


שלב הבטיחות כולל סריקה מהירה של הזירה וזיהוי נקודות תורפה בטיחותיות, כמו חוטי חשמל חשופים, גזע בוער שעומד ליפול, או בלוני גז בסביבה, גורמים אלה כולם מהווים סכנה ברורה ומידית.


 לאחר הסריקה הראשונית של הזירה ואיתור הפצוע, יש להרחיקו במהירות מהאזור המסוכן, תוך ליוויו או סחיבתו (במקרה בו הוא אינו מסוגל ללכת). בשלב הזה, במידה ויש אתכם מישהו, הנחו אותו להתקשר למוקד של מגן דויד אדום (בטלפון: 101) ולדווח על המקרה. 


שלב שני, דיווח לכוחות ההצלה

במקרה בו מתרחש אירוע רב נפגעים ואין מספיק אנשים שיכולים לבצע מספר שיחות בו-זמנית, אין צורך לדווח לכל מוקדי ההצלה, וניתן להסתפק בדיווח למד"א ונציגיהם יעדכנו את שאר הארגונים במקרה הצורך. 


בשיחה עם המוקדן יש לדבר לאט, באופן ברור, ולהיות מוכנים לענות על השאלות שונות כמו, מספר הטלפון אליו ניתן לחזור במקרה בו השיחה תתנתק או אם יהיה צורך בפרטים נוספים, מקום האירוע (אם מדובר בעיר, יש לתת שם, רחוב ואת מספר הבית ואם האירוע התרחש בשטח פתוח יש לצין את דרכי הגישה). גם במקרה בו אינכם יודעים היכן אתם נמצאים, יש למוקד מד"א את האפשרות לאתר את מיקומכם בעזרת שירות המיקום בטלפון הנייד. 


טרם לשיחה כדאי לברר כמה שיותר מפרטי האירוע, לרבות כמות נפגעים, מצבם (האם הם נושמים או אם הם מסוגלים ללכת), מעורבות ילדים או חומרים מסוכנים, נקודות תורפה בטיחותיות וצורך בכוחות נוספים (כמו נציגים של חברת חשמל או משטרה).
מוקדני מד"א מוסמכים לתת הדרכה טלפונית אודות סדר הפעולות ולהנחותיכם בהתאם כדיי לצורך הצלת חייםשלב שלישי, טיפול בפצוע

לפני הצגת הכללים עליהם חשוב להקפיד, חשוב ליישר קו ולשבור כמה מיתוסים שגויים שהפכו, לרווחים בקרב האוכלוסייה. אין למרוח מרגרינה, אשל או יוגורט על האזור הפגוע. בנוסף גם שימוש בקרמים על בסיס שמן על הכוויה אינו מומלץ. הימנעו מקירור בעזרת קרח, או מפיצוץ השלפוחיות מדיה ונוצרו.


במקרה בו גופו של אדם בוער כולו, יש לכבות על ידי עטיפה בשמיכת מילוט ייעודית או כל כיסוי אחר, כמו מעיל או שמיכה. אם אביזרים אלה אינם זמינים בזירת האירוע, יש לגלגל את הפצוע על הרצפה. 


חובה להוריד בגדים לוחצים מחשש שייצמדו לעור, אך אסור לקלף או למשוך בד שכבר נדבק אליו. הקפידו להסיר תכשיטים מחשש שייצרו מעין חוסם עורקים.


אם קיימות כוויות נרחבות, יש לעטוף את הנפגע בסדין רטוב ולהקפיד שהמים לא יהיו קרים מדיי, זאת כדיי לא ליצור מצב של היפותרמיה. במצב בו קיימות כוויות באזור קטן ניתן להסתפק במשחות ייעודיות ("ג'ל כוויה") אשר מונעות כאב, זיהום ומסייעות בקירור האזור. 


כיצד לטפל במקרים של שאיפת אוויר חם ועשן?

אחת הסכנות המידיות עבור נפגע שריפה הינה פגיעה בנתיב האוויר ובמערכת הנשימה. האוויר שמסביב לאזור השריפה רותח, ומגע שלו עם העור יכול להוביל לכוויה. במצב בו אוויר זה נשאף לתוך הריאות, עלולות להיווצר שלפוחיות ובצקות באזור נתיב האוויר, שבמצבן הקיצוני עשויות לגרום לחסימתו המוחלטת. בנוסף, שאיפה של עשן יכולה להפריע לתהליך חילוף הגזים בריאות. הישארותם של גזים רעילים, כמו פחמן חד-חמצני (CO), גז חסר ריח וצבע באיבר, יכולים להוביל לחנק ברמה התאית מכיוון שהם מתחרים עם החמצן על המקום בכדוריות הדם האדומות.

הדרך הטובה ביותר לסייע לנפגע כזה היא על ידי הרחקה מהירה מהאזור אפוף העשן, קריאה מהירה לכוחות ההצלה ומתן חמצן בריכוז גבוה. בחולים מחוסרי הכרה יש לשמור על נתיב אויר פתוח ובמקרה הצורך לבצע הנשמה והחייאה עד להגעת האמבולנס. עם הגעתו של הצוות המקצועי, יש לוודא שהם מטפלים קודם כל בחולים שמציגים סימנים של חסימת נתיב האוויר, אותם ניתן לזהות לפי פיח אשר נמצא מסביב לפיהם ואפם, שיעול, צרידות וקושי בנשימה. 

אין להשתמש בבלוני חמצן בקרבת אש או מקור חום, שכן החמצן עלול להתלקח והבלון עלול להתפוצץ.פורומים, כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים שורפים בצלע ימין תחתונה ובצלעות גב ימין מיטל 03/12/2019 09:14
 • ד"ר שלום לפני חודש וחצי התחילו לי בעיות עם המעי, עצירות חריגה וכאבים מתחת לצלע ימין. העצירות טופלה בחוקנים וכדורים משלשלים. הייתי פעמיים במיון שם עשו לי אולטרסאונד בטן בו נראה שאין אבנים בכיס המרה ואין בעיה באפדנציט כמו כן עשו לי סי טי בטן שלא הראה ממצא מיוחד. אני ממתינה לביצוע קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה אך התור הוא רק עוד חודשיים. בינתיים הכאב בצלע התחתונה בצד ימין מקדימה ממשיך ובמקביל התווספו כאבים בצלעות בצד ימין. אני מרגישה את הצלעות בגב בצד ימין שורפות לי כאילו מישהו מבעיר אותם וזה משפיע לי על כל צד ימין. אני לא יודעת מה זה יכול להיות תחושת הכאב ובשריפה בצלעות ימין בגב. האם זה יכול להיות קשור לקיבה/מעי או שייתכן משהו אחר? אשמח לשמוע דעתך על מנת לדעת לאן לפנות עד שיגיע מועד בדיקות הגסטרו. אני ממש חוששת שיש לי משהו מסוכן שלא עלו עליו תודה רבה מיטל

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס ערן 13/11/2012 19:58
 • לפני קצת פחות משנתיים עברתי ניתוח פילונידל סינוס. המנתח בחר בשיטה של סגירת הפצע לאחר הניתוח, במקום להשאירו פתוח. מאז ועד היום הפצע נסגר ונפתח כמה פעמים, כולל הפרשת הפרשות. בארבעת החודשים האחרונים הפצע פתוח, ומיותר לציין כי הדבר גורם לחוסר נוחות ולטירחה תמידית). המנתח שביצע את הניתוח טוען שעלי לעבור ניתוח נוסף. מנגד, כירורג אחר שהלכתי אליו להתייעצות קבע שלא צריך לעשות ניתוח נוסף, שכן לטענתו כבר לא עושים היום ניתוחים כאלה. במקום זאת הוא המליץ לי לעשות באזור טיפול להסרת שיער באמצעות לייזר (לטענתו, הפצע לא נסגר כי הכל התמלא מחדש בשיער). 1. האם אכן ניתן וכדאי לעשות טיפול להסרת השיער באזור? האם טיפול כזה משפיע גם השיער ה"כלוא" מתחת לעור? (כך טוען הכירורג שעימו התייעצתי) 2. היכן ניתן לבצע טיפולים כאלה? האם מדובר במכונים "רגילים" שעוסקים בהסרת שיער אסתטית? (לי אישית נשמע שזה מצריך בעל מקצוע רפואי...) תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מחלים מניתוח פילונידל סינוס. דר' אוריאל בן אהרן 14/11/2012 11:43
 • ערן שלום, התופעה מוכרת ולא נדירה.הבחירה של המנתח לתפור את הפצע אינה הגורם להישנות התופעה. התופעה עלולה להישנות בין אם תופרים את הפצע או באם מותירים אותו פתוח לריפוי משני מאוחר. אכן, הדיעה הרווחת כי הגורם העיקרי לתופעה זו הינה השיער. ומכאן נובעת ההמלצה להסירו. הסרת השיער מצריכה הכשרה מתאימה ולא בהכרח רפואית. לענין זה ישנן שתי בעיות: האחת, נדרש לעשות ניתוח חוזר כדי לטפל בבעיה החריפ ולאחריו ניתן להיעזר בהמלצה של הרופא הכירורג השני ולהסיר את השיער בדרך זו או אחרת. לדידי, אני לא מכיר דרך המאפשרת הבטחה גורפת של הסרת שיער לצמיתות, ברם ניתן לנסות זאת. לסיכום, זה צודק וזה צודק. ברוח הדברים אני ממליץ לך לפנות לרופא שניתח אותך, שלא תיפול רוחך, בברכה,

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! ערן 15/11/2012 08:48
האם זה יחזור אחרי הניתוח? ערן 15/11/2012 14:29
 • 1. מה הסיבה לכך שהתופעה חוזרת אחרי הניתוח? זה מפני שהניתוח עצמו לא היה מוצלח? לא הוציאו את הכל? או שזה צומח שוב מחדש? 2. האם יכול להיות שהתופעה תחזור גם אחרי ניתוח נוסף? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
האם יחזור אחרי הניתוח דר' אוריאל בן אהרן 16/11/2012 09:51
 • ערן שלום, באם אין החלמה מהניתוח, ניתן להעריך כי הרקמה לא הוסרה בשלמות. באם הפצע מחלים והתופעה נשנית ניתן להעריך כי "השערה צמחה שוב". סטטיסטית הסיכוי של חזרת התופעה אחרי ניתוח חוזר עם גבוהה, ד"א מכאן נובעת ההמלצה נסות ולהסיר את השיער. מנסיוני שמתי לב שיש קבוצה קטנה מאוד שהבעיה "חמורה" באורח מיוחד. לעומתה אצל מרבית האנשים ניתוח שני או שלישי נדרשים כדי ל"הבטיח" החלמה. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
למה קשורה הסרת השיער? ערן 17/11/2012 23:52
 • האם הסרת השיער הקוסמטית (למשל בלייזר) משפיעה גם על השיער שכלוא "בפנים" ושבגללו נוצרת הבעיה מלכתחילה? או שהיא רלוונטית רק לשיער חיצוני (ולכן למעשה לא משפיעה על ההחלמה)?

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער דר' אוריאל בן אהרן 18/11/2012 08:37
 • שלום רב, הסרת השיער הינה פעולה מניעתית. היא אינה משפיעה על השיער ה"כלוא בפנים". היא לא אמורה לסייע באם קיים סינוס פילונידלי פעיל. יום טוב,

 • + הוסף תגובה
הסרת השיער בעצם הזנב מינה 01/12/2019 22:48
 • לי הומלץ לטפל אצל אורלי פרידמן יש לה סניפים בי-ם ובביתר025703580 אבל זה כמובן אחרי טיפול באבצס.

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס מרה יעל 01/12/2019 16:37
 • שלום פרופ' מעומדת לניתוח לכריתת כיס מרה. תפקודי קרישה יצאו עם ערכים גבוהים מעל הנורמה. האם תהי'ה לי בעי'ה לבצע את הניתוח?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!