כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר-פולשנית

זקוקים להרמת סינוס כחלק מתהליך השתלת שיניים אך חוששים מהפרוצדורה המורכבת? לא עוד. שיטה חדשנית מאפשרת פעולה קלה ובטוחה המלווה בהחלמה מהירה. כיצד מתבצעת הרמת סינוס בשיטה זעיר-פולשנית ובאילו מקרים זה מתאים? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


השתלת שיניים נחשבת לאחת מהפרוצדורות הנפוצות ביותר בתחום בריאות הפה והלסת, ומהווה פתרון פונקציונאלי ואסתטי לחוסר של שיניים. אם בעבר, הפתרון לאובדן שיניים היה התקנת תותבת נשלפת חלקית או שלמה שנדרש להוציאה לאחר כל ארוחה, כיום באמצעות שתלים ניתן לקבל שיקום קבוע בדומה לשיניים הטבעיות שאבדו. 


לצורך התקנת שתל יש צורך בנפח עצם מסויים. לעתים, בחלק האחורי של הלסת העליונה נפח העצם הקיים אינו מאפשר התקנת שתל. במקרים אלו ניתן להוסיף נפח של עצם באמצעות הרמת סינוס.


שיעור ההצלחה של בניית העצם בהרמת סינוס הינו גבוה במיוחד. על פי הדמיית CT, ניתן לאבחן את הנפח הקיים של העצם ולהעריך כמה עצם נדרש להוסיף על מנת שתתאפשר התקנה של שתלים. בדרך זו ניתן לקבוע את סוג הרמת הסינוס המתאימה לכל מקרה. 


כאשר יש צורך בתוספת של עד 3-4 מ"מ של עצם ניתן לבצע הרמת סינוס סגורה. אולם, במקרים בהם נדרשת כמות גדולה יותר של עצם, יש צורך בהרמת סינוס פתוחה - הליך כירורגי מורכב הכרוך בהחלמה ממושכת. במהלך הרמת סינוס פתוחה מבצעים פתח בדופן הסינוס ודרכו מחדירים את העצם. בשיטה זו קיימת סבירות גדולה יותר לתופעות לוואי, כגון שטפי דם ונפיחות. על מנת לצמצם את תופעות הלוואי – עלה הצורך למצוא דרך שתפשט את ההליך.


שיטה חדשנית הופכת את התמונה לאופטימית הרבה יותר: הרמת סינוס א-טראומטית בשיטה זעיר-פולשנית מהווה פסגה רפואית נוספת בתחום הדנטלי: היא מאפשרת מילוי הסינוס בצורה קלה ובטוחה אשר מלווה בהחלמה מהירה - גם במקרים בהם יש צורך במילוי נפח גדול של עצם בסינוס.


מינימום תופעות לוואי: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשניתמהי בכלל הרמת סינוס?

מדובר בהליך כירורגי שבמהלכו דוחקים מעלה את רצפת חלל הסינוס, הנמצאת מעל השיניים הטוחנות העליונות, לשם יצירת כיס אליו יוכנס תחליף עצם מלאכותי שיהפוך תוך מספר חודשים לעצם טבעית. כאשר מתקבל נפח העצם הרצוי ניתן יהיה לבצע את השתלת השיניים.


מתי מבצעים הרמת סינוס ובאילו שיטות?

הרמת סינוס תתבצע במצבים בהם נדרשת השתלת שיניים טוחנות עליונות. במקרים אלה, כאשר אין די עצם בלסת שתאפשר את החדרת השתלים עליהם יורכבו כתרים או גשר. זוהי פעולה כירורגית עם שיעור הצלחה גבוה, היא מתבצעת בטכניקות שונות, ביניהן הרמת סינוס פתוחה, הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס בשיטה זעיר-פולשנית.


הרמת סינוס סגורה

בשיטה זו משתמשים כאשר יש צורך בתוספת קטנה יחסית של עצם. בהליך זה, יוצרים קדח אל הסינוס (אותו הקדח דרכו מחדירים את השתל), דרכו מוכנסת עצם גרגירית וזו דוחקת את הרירית של הסינוס. כך מתקבלת הגבהה של רצפת סינוס. לאחר מכן, מחדירים את השתל ובשלב הריפוי נוצרת מסביב לקצה השתל עצם חדשה. כאמור, הליך זה יכול להתבצע רק במקרים בהם קיים נפח עצם ראשוני משמעותי.


הרמת סינוס פתוחה

בשיטה זו משתמשים כאשר חסר נפח גדול של עצם (אפילו במקרים בהם יש מילימטר אחד בלבד של עצם קיימת). שיטה זו כוללת גישה צדית אל הסינוס, שבמהלכה פותחים מעין חלון בדופן החיצונית שלו ודרכו מרימים את רירית הסינוס וממלאים את המקום בעצם. 


הרמת סינוס פתוחה מיועדת למקרים בהם יש צורך בתוספת של למעלה מ-3 מ"מ. בשל הפתיחה  הגדולה ויצירת ה"חלון", תהליך הריפוי מורכב יותר וכרוך ביותר תופעות לוואי, כגון נפיחות, שטפי דם וכאבים.


הרמת סינוס עם בלון בשיטה זעיר פולשנית

שיטה המשלבת את היתרונות של שתי הטכניקות: הרמת הסינוס מתבצעת דרך הקדח דרכו מחדירים את השתל - בדומה להרמת סינוס סגורה, אך בדומה להרמת הסינוס הפתוחה, ניתן להוסיף כמות גדולה מאוד של עצם.


בשיטה הזעיר פולשנית, הרמת רירית הסינוס מתבצעת על ידי בלון (בדומה לצנתור) או באמצעות שימוש בשתל מיוחד שדרכו ניתן להחדיר נוזל - אשר על ידי לחץ הידרוסטאטי מרים את רירית הסינוס - אז מחדירים את העצם ומתקינים את השתלים. הלחץ המבוקר של הנוזל או הבלון מפחית משמעותית את הסכנה בקריעת רירית הסינוס.מהם היתרונות של הרמת סינוס בגישה זעיר פולשנית?

כפי שהליכים אנדוסקופיים החליפו את ניתוחי הבטן הפתוחים, אשר אופיינו במורכבות וסיבוכים רבים, כך גם הרמת סינוס א- טראומטית בשיטה זעיר פולשנית מביאה לשינוי דומה. השיטה החדשה, מאפשרת לא רק צמצום רוחב החתך, אלא גם קיצור משמעותי של משך הפרוצדורה, אשר עומד בה על כחצי שעה. בנוסף, ישנה הפחתה משמעותית של תופעות הלוואי, כגון נפיחות, שטפי דם וסבל למטופל והיא מאופיינת בסיכון נמוך יותר לזיהומים. מאמרים נוספים של ד"ר ניצן שלזינגר:
10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים
המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחד
השתלת שיניים ביום אחד – חיוך מושלם ללא חתכים
הסוף לתפרים: כל המידע על השתלות שיניים ממוחשבותעדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 24/02/2020 00:17
 • ברצוני לשאול בסיום טיפול ארטודנטי יישור שיניים לילדה בת 14 בעקבות שן חסרה שלא גדלה ולא תגדל הרופאה הציעה לעשות מרילנד לשן החסרה שאלתי כמה רופאים וכולם התנגדו לעשות לה מרילנד חלק מהרופאים הציעו לעשות השתלת שן ברצוני לשאול האם בגיל 14 אפשר לעשות שתל? וכן מה האופציות שיש ?? מכיוון שאחרי שיורידו את הפלטה והמקום יהיה ריק תהיה תזוזה של השיניים בחזרה. אני ממש אובד עצות מאחר שכול רופא נותן הצעה אחרת.. אודה אם תוכל לענות לי תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן - מהו הגיל המינימאלי להשתלת שן? ד"ר ניצן שלזינגר 29/02/2020 19:57
 • יגאל שלום, בד"כ הגיל המינימאלי להשתלת שתלים אצל בנות הוא 16 ואצל בנים 18 - כתלות בסיום הגדילה . אצל בנות בד"כ סיום הגדילה כ שנה לאחר קבלת המחזור הראשון. פתרון של מרילנד הינו פתרון מצויין לגיל הנוכחי של הבת שלך - כמובן במידה והסגר של השיניים מאפשר זאת. לאחר הורדת הגשר /הפלטה - עלולה ל היות תזוזת שיניים - ניתן לבצע קיבוע של השיניים וביחד עם הקיבוע "להוסיף" את השן החסרה ( זהו פתרון דומה ל מרילנד) . פתרון נוסף הוא להתקין מעין פלטה שקופה עם השן החסרה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 03/03/2020 12:19
היש אמת בפרסומים? מתעניינת 08/02/2020 17:54
 • מרוב פרסומים אודות השתלות שיניים מסוגים שונים ומשונים לכאורה גם במצב של חוסר עצם קיצון, לא פחות גם פרסומים אודות בניית עצם בשיטות כאלו ואחרות...., כתוצאה איבדתי כוון. בקצור, סברתי שמצבי המורכב מצדיק פניה להיבדק על ידי מומחי פה ולסת וכך הגעתי לאחד מבתי החולים בארץ (מאלה שנותנים את השירות הפרטי למי שלכאורה יכולים לשלם את העלויות) זאת מן הסיבה הפשוטה שלטעמי הסיכון לא משתלם לי, גם בהנחה שככול שיש מציאות בקידמה המתפרסמת, לא יתכן שכירורגים בבתי החולים לא מעודכנים או מתברר אפילו מסתייגים, כפי שאמרו לי "זה רק פרסומים, אין לנו ניסיון עם השיטות האלה, אין עדיין מספיק ניסיון ואנחנו לא יודעים כמה זמן השיקום בשיטה הבזאלית שאנחנו לא יודעים מה זה (שכן זו הייתה בקשתי מהם) צפוי להחזיק. ויעצו לי ואמרו שאפשר לשקם באמצעות הרמת סינוס או שתלים זיגומטיים אם ארצה, על אלה יש לרפואה ניסיון. שאלתי אל ד"ר ניצן, האם יש אמת בפרסומים, או שכולנו, ציבור הנזקקים לשיקום פה בתנאים מורכבים, שפני ניסיון לצורך התנסות? מה אמת ומה לא?!

 • + הוסף תגובה
השתלת שיניים באזלית- היש אמת בפרסום? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 18:56
 • למתעניינת שלום, איני יודע איזה פרסומים ראית ומה הוצע בהם. בכל מקרה ישנן טכניקות שונות להשתלות שיניים. אני מניח ששאלתך מתייחסת להשתלות באזליות- באותם מקרים של חוסר עצם קיצוני , ניתן לבצע השתלה של שתלים באזליים- הכוונה להשתלה בעצם הבסיסית , לצורך כך משתמשים בשתלים שונים מן השתלים הרגילים - יש שימוש בשתלי דיסק ובשתלים הנתמכים על פני העצם. אין מחקר מסודר לגבי ההצלחה אבל בהחלט ישנם מקרים בהם הטכניקה הזו נתנה מענה ללא צורך בבנית עצם נוספת. מאחר ורפואה אינה מתמטיקה - אין תשובה אחת שתהיה נכונה עבור כולם - יש לבחון כל מקרה לגופו. - ניתן תמיד לשקול ביצוע שתלים באזליים או שיקום אחר הדורש בנית עצם או שתלים זיגומטיים. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה לד"ר ניצן שליזנגר על המענה מתעניינת 22/02/2020 19:09
 • האם תסכים לגלות לציבור המתעניינים, ( הנה כי כן, אני נימנית על המחפשים מזור למצוקתם....) מה זה בניית עצם בשיטת SONIC מתי ולמי השיטה מתאימה, ומה העלות כאשר מדובר באיבוד מסיבי של עצם הלסת העליונה. בתודה מראש

 • + הוסף תגובה
SONIC WELD- שיטה לבנית עצם דנטלית ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 20:45
 • שלום למתעניינת, אני מניח שאת מתכוונת לשיטת SONIC WELD לבנית עצם. ישנן שיטות רבות לבנית עצם. בעיקרון כאשר אין מספיק נפח של עצם יש צורך בתוספת של עצם - ניתן לבצע בנית עצם על ידי בלוק של עצם ואז התוספת של העצם היא על ידי "חלק אחד יציב של עצם אשר מקבעים אותו אל העצם הקיימת. שיטה נוספת לבנית עצם היא על ידי עצם גרגירית- החסרון העיקרי בשימוש בעצם גרגירית - היא חוסר היציבות של הגרגירים והקושי בשמירה יציבה של הנפח , אחת השיטות לשמור על היציבות של גרגירי העצם היא ע"י מילוי של העצם הגרגירית בתוך תבנית קשיחה מיוחדת אשר מקבעים אותה לעצם הקיימת ומחברים את התבנית הזו ע"י טכנולגיה של SONIC WELD (הלחמה ע"י גלי קול ) - לאחר מכן עוטפים את התבנית הזו עם החניכיים ותופרים. לאחר מספר חודשים התבנית נספגת ואילו העצם הגרגירית הופכת לעצם רגילה . עלי לציין כי זוהי שיטה אחת מני רבות ליצוב ושמירה על נפח של העצם הגרגירית: כגון שימוש בממברנות מחוזקות ע"י שלד טיטינום , ברגי תמיכה ליצירת אפקט של אוהל , שימוש בעצם קורטיקלית ליצירת כיסוי ועוד.. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה ל"ר ניצן שליזנגר מתעניינת 22/02/2020 23:54
 • לד"ר ניצן שליזנגר, תודה רבה על ההסבר, מעניין מאוד, אם כך יש תקווה חדשה למחוסרי העצם. לגביי למשל, מתברר שהפתרון היחיד הוא בית חולים, בגלל איבוד עצם מסיבי. אני קצת מודאגת מקווה שיצליח..... כבר הייתי בכמה מרפאות שיניים, ואז הופניתי למומחה, ומומחה שלח אותי לבית חולים...., נבדקתי במרפאת החוץ של בית חולים ואמרו שאפשר לטפל, לכאורה יש סיכוי בטיפול ע"י הרמת סינוס + עיבוי עצם, מכאן שהמצב שלי לא כל כך פשוט....... אמת ליבי היא, שאם הרופא יצליח להתאים לי תותבת, כזאת שלא זזה, שנדבקת לחיך ולא נופלת, אז אשמח בחלקי ולא אתקרב לטיפולים המורכבים האלו. הבעיה שהסיכוי להתאים לי תותבת נוחה שלא צריך דבק או רפידות, הסיכוי כנראה נמוך. אז אאלץ לטפל.... תודה על ההסברים.

 • + הוסף תגובה
השתלות שיניים טל 19/02/2020 13:53
 • האם טיפול ב PPF בזמן השתלת שיניים נהוג היום והם הוא תורם להחלמה?

 • + הוסף תגובה
שימוש ב PRF ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:15
 • טל שלום, PRF - פלאזמה עשירה בפיברין- מופק מן הדם של המטופל ותורם לריפוי מהיר יותר של הרקמה הרכה ( חניכיים ומוקוזה ) ולפיכך תורם להצלחה בקליטת השתלים. בתהליך של פציעה יש בשלב ראשון זליגה של דם ואז נוצר קריש דם ע"י פיברין אשר יוצר את הרשת הראשונית אשר אוטמת את הפצע ולאחר מכן הגוף מתקן את האזור הפצוע עד ריפוי ( אם ע"י אותה הרקמה או ע"י צלקת) כאשר אנחנו מרכזים את ה PRF אנו עוזרים לתהליך הריפוי . בתוך ה PRF - מצויים פקטורי גדילה , תאי דם לבנים וכן פיברין , מאחר וה PRF מאוד מרוכז הרי שהאפקט של הריפוי גדול ומהיר יותר . ניתן להשתמש ב PRF על מנת לעזור לסגור מהר יותר אזורים שעברו ניתוח או עקירה , PRF בשילוב עצם גרגירית - מאפשר טיפול קל יותר בעצם ( מתקבלת עצם בגוש אחד כמו ג'ל אשר קל יותר להשתמש בה) במקרים של בנית עצם או הרמת סינוס . היום משתמשים ב PRF גם בהזרקות אסטטיות . בנוסף אצל חול יסוכרת אשר סובלים מפצעים שלא נרפאים ניתן לשים על הפצע PRF דבר שעוזר בריפוי וסגירת הפצע. איך מפיקים PRF ? - לוקחים דם ורידי - ( בדומה ללקיחת דם לצורך בדיקת דם) לתוך מבחנת ואקום - שמים בצנטריפוגה אשר מפרידה את מרכיבי הדם וע"י שימוש בפרוטוקולים שונים ניתן לקבל מספר סוגים של PRF בהתאם ללצורך ( יש נוזלי ויש כמו ג'ל) . מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!