זיהום בנגיף ה-RSV: למי זה הכי מסוכן?

כ- 90,000 תינוקות מתאשפזים בשנה בשל זיהום בווירוס ה-RSV.השייכים לקבוצות הסיכון עלולים לפתח תחלואה חמורה עקב ההידבקות בווירוס. מי שייך לאוכלוסיית הסיכון וכיצד ניתן למנוע הדבקה? כתבה חמישית בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/01/2017

בקרב רוב האוכלוסייה, וירוס ה-  RSV  יגרור הדבקה בברונכיוליטיס, מחלה פשוטה אשר פוגעת בדרכי הנשימה ומלווה בתסמינים קלים, כמו חום נמוך יחסית (פחות מ-39 מעלות), נזלת, שיעול, קוצר נשימה, ירידה בתאבון, הקאות תוך שיעול, אי שקט והפרעות בשינה. מאידך אלה המשתייכים לקבוצות סיכון, לרבות פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים, תינוקות וילדים הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני נרכש או מולד וילדים הלוקים בתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), עלולים לסבול מסיבוכי הזיהום שעשויים להשפיע לטווח הקצר או הארוך יותר. 


מבין הסיבוכים האפשריים, אצל קבוצה זו עלול להתפתח כשל נשימתי, שאם יתדרדר לכדיי  צורתו הקיצונית, יזדקקו החולים להנשמה מכאנית ביחידות הטיפול הנמרץ. כמו כן הזיהום ההתחלתי יכול להוביל לזיהום משני חיידקי , וכתוצאה ממנו עשויות להתפתח מחלות, כמו דלקת ריאות, סינוסיטיס ודלקת אוזניים, המצריכות טיפול אנטיביוטי מתאים. ייתכנו גם השלכות לטווח הארוך, דוגמת צפצופים בנשימה ואסטמה.מהם הגורמים שעשויים להשפיע על התדרדרות של זיהום ה-RSV בקרב קבוצות הסיכון?

החשיפה לסיבוכי הנגיף בקרב קבוצות הסיכון אינה קבועה ותלויה בגורמים שונים, ביניהם תקופת החיים בה נמצאים חברי אוכלוסייה זו.


כך לדוגמה, בקרב פגים אשר נולדו טרם לשבוע ה-36 להריון, קיים סיכוי גבוה לסיבוכים אפשריים כתוצאה מזיהום ה-RSV.


גם ילדים אשר סובלים מאי ספיקת ריאה, אי ספיקת לב, סרטן, החולים במחלות ריאה, אלה הסובלים מאי ספיקת לב, סרטן, מחלת לב ציאנוטית, מומי לב מולדים, מחלות נוירו וסקולריות (עצב-שריר) כגון היפוטוניה, אפילפסיה, תסמונת WEST, תסמונת דאון, סיסטיק פיברוזיס; תפקוד לקוי של מערכת החיסון מולד או נרכש (לדוגמא חולי SCID) ומושתלי איברים, מצויים בסיכון בכל בנוגע להתדרדרות ווירוס ה-RSV.


כיצד ניתן לצמצם את סיכויי ההדבקה בנגיף בקרב אוכלוסיות אלה?

כיום, לא קיים עדיין טיפול שיגרתי אנטי ויראלי ספציפי, או חיסון אקטיבי יעיל כנגד ווירוס ה- RSV.

שיטות מנע אלה אמנם נמצאות במחקר ופיתוח מתמיד, אך עדיין לא נמצא פיתוח שיאפשר את שימושן בשגרה. מאידך, ישנן דרכים שונות שבעזרתן ניתן להקטין את סיכויי ההדבקה. טיפול מניעתי לדוגמא, אשר ניתן באמצעות חיסון פסיבי, מכיל נוגדנים שנלחמים בנגיף. קהל היעד העיקרי לו הן קבוצות הסיכון ובעזרתו ניתן למנוע את המחלה ואת סיבוכיה.


כתבות נוספות בסדרה:

ווירוס הפגים: כל המידע שיסייע בהגנה על תינוקכם מפני נגיף ה-RSV

זיהום בדרכי הנשימה: כיצד לנצח את המלחמה העונתית?

מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV?

סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org

פורומים, סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב לאחר ניתוח מחיצה א 10/08/2019 09:27
  • שלום, עברתי ניתוח סינוסים בצד ימין של הפנים ויישור מחיצה לפני מספר שבועות. בימים האחרונים כאשר אני מקנחת את האף יש מן "קליק" עדין בעין ימין (בחלק התחתון שקרוב לאף) האם זה משהו תקין? האם יש צורך לפנות לרופא המנתח בהקדם? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח אף רפואי וקוסמטי א. ע 26/05/2019 12:43
  • מאיזה גיל בנות יכולות לעשות ניתוח אף רפואי (תיקון מחיצה ורירית בצקתית) ועל הדרך קוסמטי?

  • + הוסף תגובה
תסמינים ראשוניים לסינוסיטיס נהוראי 12/02/2019 21:51
  • אז לא מזמן התחלתי לפתח תסמינים של סינוסיטיס כמו: נזלת מוגלתית מעט, אף סתום, לחצים בראש באזור העיניים והאף, ירידת חוש הריח ברמה משמעותית שיעול, לחץ באוזניים וכאב חלש באזור השיניים העליונות. אך יש לי חום תקין (36.4) כדאי בכל זאת שאלך לרופא לבדיקה אנדוסקופית?, או שיש טיפולים שאוכל לעשות לעצמי בבית? חשוב לציין שחליתי בסינוסיטיס חריפה בעבר לפני כ-3 וחצי שנים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!