//

זיהום בנגיף ה-RSV: למי זה הכי מסוכן?

כ- 90,000 תינוקות מתאשפזים בשנה בשל זיהום בווירוס ה-RSV.השייכים לקבוצות הסיכון עלולים לפתח תחלואה חמורה עקב ההידבקות בווירוס. מי שייך לאוכלוסיית הסיכון וכיצד ניתן למנוע הדבקה? כתבה חמישית בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בקרב רוב האוכלוסייה, וירוס ה-  RSV  יגרור הדבקה בברונכיוליטיס, מחלה פשוטה אשר פוגעת בדרכי הנשימה ומלווה בתסמינים קלים, כמו חום נמוך יחסית (פחות מ-39 מעלות), נזלת, שיעול, קוצר נשימה, ירידה בתאבון, הקאות תוך שיעול, אי שקט והפרעות בשינה. מאידך אלה המשתייכים לקבוצות סיכון, לרבות פגים, חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים, תינוקות וילדים הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני נרכש או מולד וילדים הלוקים בתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס (CF), עלולים לסבול מסיבוכי הזיהום שעשויים להשפיע לטווח הקצר או הארוך יותר. 


מבין הסיבוכים האפשריים, אצל קבוצה זו עלול להתפתח כשל נשימתי, שאם יתדרדר לכדיי  צורתו הקיצונית, יזדקקו החולים להנשמה מכאנית ביחידות הטיפול הנמרץ. כמו כן הזיהום ההתחלתי יכול להוביל לזיהום משני חיידקי , וכתוצאה ממנו עשויות להתפתח מחלות, כמו דלקת ריאות, סינוסיטיס ודלקת אוזניים, המצריכות טיפול אנטיביוטי מתאים. ייתכנו גם השלכות לטווח הארוך, דוגמת צפצופים בנשימה ואסטמה.מהם הגורמים שעשויים להשפיע על התדרדרות של זיהום ה-RSV בקרב קבוצות הסיכון?

החשיפה לסיבוכי הנגיף בקרב קבוצות הסיכון אינה קבועה ותלויה בגורמים שונים, ביניהם תקופת החיים בה נמצאים חברי אוכלוסייה זו.


כך לדוגמה, בקרב פגים אשר נולדו טרם לשבוע ה-36 להריון, קיים סיכוי גבוה לסיבוכים אפשריים כתוצאה מזיהום ה-RSV.


גם ילדים אשר סובלים מאי ספיקת ריאה, אי ספיקת לב, סרטן, החולים במחלות ריאה, אלה הסובלים מאי ספיקת לב, סרטן, מחלת לב ציאנוטית, מומי לב מולדים, מחלות נוירו וסקולריות (עצב-שריר) כגון היפוטוניה, אפילפסיה, תסמונת WEST, תסמונת דאון, סיסטיק פיברוזיס; תפקוד לקוי של מערכת החיסון מולד או נרכש (לדוגמא חולי SCID) ומושתלי איברים, מצויים בסיכון בכל בנוגע להתדרדרות ווירוס ה-RSV.


כיצד ניתן לצמצם את סיכויי ההדבקה בנגיף בקרב אוכלוסיות אלה?

כיום, לא קיים עדיין טיפול שיגרתי אנטי ויראלי ספציפי, או חיסון אקטיבי יעיל כנגד ווירוס ה- RSV.

שיטות מנע אלה אמנם נמצאות במחקר ופיתוח מתמיד, אך עדיין לא נמצא פיתוח שיאפשר את שימושן בשגרה. מאידך, ישנן דרכים שונות שבעזרתן ניתן להקטין את סיכויי ההדבקה. טיפול מניעתי לדוגמא, אשר ניתן באמצעות חיסון פסיבי, מכיל נוגדנים שנלחמים בנגיף. קהל היעד העיקרי לו הן קבוצות הסיכון ובעזרתו ניתן למנוע את המחלה ואת סיבוכיה.


כתבות נוספות בסדרה:

ווירוס הפגים: כל המידע שיסייע בהגנה על תינוקכם מפני נגיף ה-RSV

זיהום בדרכי הנשימה: כיצד לנצח את המלחמה העונתית?

מבשרי החורף: אילו סימנים מבשרים על הידבקות בווירוס ה-RSV?

סתם שיעול או דלקת ריאות? כך תדעו


הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם:www.doctorschanneltube.org

פורומים סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סינוסיטיס שלא מגיב לאנטיביוטיקה אריאל 31/10/2018 22:33
  • שלום רב, אני סובל מרניטיס כרוני במשך 7 שנים. כ"כ, 3-4 פעמים בשנה אני סובל מסינוסיטיס שבדר"כ עובר לאחר טיפול אנטיביוטי. לפני מעט יותר מחודש חליתי בסינוסיטיס. טופלתי במשך שבוע באוגמנטין ופלאג'יל, ומיידית לאחר מכן הטיפול הוחלף לטבניק במשך שבוע נוסף. הסינוסיטיס חלף למשך כשבוע אך חזר שוב. רופא הא.א.ג אליו פניתי רשם לי דלאצין,150 מ"ג 3 פעמים ביום למשך שבוע(אמנם לקחתי 10 ימים), וקלרינאז. הסינוסיטיס מלווה בנזלת מוגלתית, אך עם הקלרינאז היא מועטה. במהלך הטיפול הסינוסיטיס דעך, אך לאחר שבוע אירעה החמרה נוספת, וניתן היה לזהות חזרה של נזלת מוגלתית. מה עלי לעשות כדי לטפל במחלה זאת? אודה מאוד לעזרתכם

  • + הוסף תגובה
המלצה על ניתוח סינוסין נטע 05/05/2020 13:46
  • שלום רב, גם אני סבלתי מסינוסיטיס כרוני: 3-5 פעמים בשנה. פניתי לפרופ' אלישר רון מנהל מחלקת א.א.ג בהדסה עין כרם והוא המליץ על ניתוח שאינו נחשב לקשה. שוחררתי באותו יום. כעת אחרי חודשיים אני מרוצה מאוד. מרגישה שהבעיה נפתרה ואיכות החיים השתפרה פלאים. ממליצה לעשות את הניתוח דרך שר"פ הדסה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים נוי 12/04/2020 05:36
  • היי, בת 17 בריאה בדרך כלל. לפני שלוש שנים עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה. אני מרכיבה משקפיים עם מספר בינוני של 5 ומשהו ובעין השנייה צילינדר. לפני 3 חודשים+- רופא אף אוזן גרון בדק וראה שיש לי מחיצת אף, אלרגיה רירית, נזלת כרונית, ככה שראו גודש של נזלת וליחות. בנוסף אני משתעלת כמו כלב 3 שנים גם ובגלל זה כנראה (כך טוענים הרופאים) זה נובע מהמחיצת אף. הביאו לי תרופות, הפסקתי על דעת עצמי בגלל שנהיו לי כאבים בחזה ולא הספקתי ללכת לרופאה שלי ולעדכן אותה בזה. כבר שנה בערך, שאני סובלת מכאבי ראש ממושכים. הכאב איתי תמיד, מתגבר לרוב בערבים. לאחרונה אני שומעת כל רעש קטן והוא הופך לי לגדול ומעצים את הכאב. הכאב הוא בראש מלפנים, עם לחצים בעיניים ובאוזניים. הכאב הוא חד, ואני אפילו לא יכולה לתאר את הכאב במילים. כרגע עם כל המצב של הקורונה אני מנסה להימנע מרופאים, אבל באיזה מצב אני? זה יכול להיות מהחמרה כלשהי של המחיצת אף? אני צריכה לראות רופא דחוף? מה הלאה ומה אני עושה כדי להמשיך הלאה, כי כרגע איני מצליחה להמשיך הלאה.

  • + הוסף תגובה
בירור פיענוח תוצאות סי טי מגי 10/04/2020 10:33
  • אשמח מאד שתפענחו לי: רקמה רכה פוליפואידית מועטה באספקט התחתון של סינוסים מקסילרי השמאלי ואטמואידים אוורור תקין של הסינוסים הספנואידלים והפרונטליים היפרטרופיה של הקונכות מימין OMC חופשי מימין חסום משמאל סטיה של ספטה נזלית לשמאל תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!