//

מסייעים גם בהורדה במשקל: הטיפולים המשולבים בסוכרת סוג 2

מעל ל- 450,000 ישראלים סובלים מסוכרת סוג 2, מחלה כרונית שפוגעת באיזון הסוכר בדם. בעבר, הטיפולים בה התבססו על שיטת מצליח וגרמו לתופעות לוואי קשות. כיום השיטות השונות מותאמות אישית ומסייעות במיתון ההשלכות. אילו טיפולים קיימים ומה יתרונותיהם? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותסוכרת סוג 2 הינה מחלה כרונית אשר הוגדרה בעשורים האחרונים כמגיפה השכיחה ביותר שתקפה את העולם המערבי. השמנת יתר ובעיות בחילוף החומרים הינן שתי הסיבות העיקריות לה. המחלה פוגעת בכמות תאי הבטא וביכולת הפרשת האינסולין. בסוג זה, הגוף כושל בניצול האינסולין הקיים בו ואינו מייצר מספיק מהאחרון. כתוצאה מכך מצטבר סוכר בדם. למעשה מדובר בצורה הנפוצה יותר של הסוכרת וכ- 90% מהחולים במחלה לוקים בו. היא מופיעה בעיקר בקרב מבוגרים, ועקב ההתפתחות ההדרגתית קשה לאבחנה. המחלה השכיחה אינה גורמת רק לרמות סוכר גבוהות בדם, אלא עלולה לגרום לסיבוכים שונים, לרבות מחלות לב, עיניים, כליות. 


בעשור האחרון, הטיפול בסוכרת התקדם בצעדי ענק. בעבר, התבסס הוא על שיטת מצליח שבמהלכה נבחר טיפול ספציפי לכל חולה ונצפתה ההשפעה. במידה והייתה הטבה במצב המטופל, דבקו בו ובמקרה שכשל, בחרו באסטרטגיה אחרת. הטיפולים הקלאסיים לסוכרתיים היו מטפורמין ותרופות ממשפחת הסולפינילאוריאה, אשר הצטיינו בהורדת הסוכר לרמה הרצויה, אך טמנו בחובם אפקט נוסף: הן העלו ב- 40% את שיעור האשפוזים בארצות הברית. 


קראו עוד: בדקו את עצמכם: האם אתם חולים בסוכרת ובכלל לא יודעים?


כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של יתרונות וחסרונות הטיפולים השונים, והחל מרגע אבחון המחלה בוחרים בשילובים של מספר טיפולים ותרופות במקביל. מהם סוגי הטיפול הנפוצים, מה יתרונותיהם ולמי הם מומלצים? פרופסור יהודה הנדלסמן, מבכירי מובילי כתיבת המתודות לטיפול בסוכרת בעולם עם כל המידע החיוני.
הטיפול בעבר התבסס על שיטת מצליח והעלה משמעותית את אחוז המאושפזים בבתי החולים בארצות הברית מהו הטיפול המשולב בסוכרת סוג 2?

למרות מבחר התרופות הקיים, אין סוכרתי אחד שדומה למשנהו וכל חולה במחלה מגיב לטיפול בצורה אחרת. משכך מתבצע שימוש בידע הרפואי שהצטבר עד כה, כדיי לבחור אסטרטגיית טיפול ספציפית הכוללת את השילוב היעיל והבטוח עבור כל אדם.


הגישה הנוכחית אינה מנסה רק להוריד את רמת הגלוקוז בדם, אלא גם להפחית את המחלות וגורמי הסיכון הנלווים למחלה. לדוגמה, תרופות מסוגGLP-1  ו-  SGLT2 מהוות פתרונות יעילים בכל הנוגע להורדת רמות הגלוקוז. בנוסף, הן בטוחות ואינן גורמות להיפוגליקמיה. מאידך, מטפורמין (שמוגדרת כשיטת טיפול מסורתית), נותרה כבחירה הראשונה לטיפול באבחון הראשוני בסוכרת זאת עקב הניסיון הרב שמלווה את השימוש בה. 


האנאלוגGLP-1  פועל כמו הורמון GLP1 (אינקרטין). למעשה, מסייע הוא לתאי הבטא להפריש אינסולין לדם ומוריד את התנגדות התאים לו. בנוסף הוא נמצא יעיל בשליטה במערכת השובע. גם תרופת ה- DPP4 משמשת כתחליף להורמון זה. היא אמנם עוצמתית פחות, אך הינה בטוחה לשימוש ומלווה בפחות תופעות לוואי ומשמשת כתחליף לאלה המסרבים לקבלת הטיפול באמצעות זריקה.


תרופת ה- SGLT2, שינתה לחלוטין את חוקי המשחק בכל בנוגע לטיפול בסוכרת. היא מסייעת בהורדת רמות הסוכר בצורה ניכרת וגם היא בטוחה לשימוש ואינה מלווה בסיכון להיפוגליקמיה או השמנה. אך גולת הכותרת שלה נעוצה בתופעות הלוואי החיוביות להן היא גורמת. SGLT2  מסייעת בהורדה משמעותית במשקל (עד כשלושה ק"ג בממוצע), בלחץ הדם ורמות השומן בגוף. 


קראו עוד: חולים בסוכרת? הכירו את 4 הזכויות ששוות לכם הרבה כסף


למי תרופות אלה אסורות?

כאמור סוכרת הינה מחלה כרונית, ואי איזון ערכי הגוף עלול לפגוע באיברים רבים. אחת הבעיות הנפוצות ביותר אשר מאפיינת חולי סוכרת הסובלים מהמחלה זמן רב, או אלה שרמות הסוכר בגופן אינן מאוזנות, הינה פגיעה בכליות. המנגנון של תרופת ה-SGLT-2 פועל דרך הכליות וסילוק עודפי הסוכר נעשה באמצעות מערכת השתן. ההנחה היא כי השפעתה על ערכי הסוכר בקרב סוכרתיים בעלי כליות שאינן תקינות תהיה נמוכה ולכן היא פחות מומלצת לפלח אוכלוסייה זה. כיצד מסייע הטיפול בשתי התרופות לחולי לב סוכרתיים? 

מחקר שבוצע בשנה שעברה, מצא כי נטילת תרופת ה- SGLT-2 אינה מסייעת רק בהורדת רמות הסוכר אלא גם בהפחתת הסיכוי לאירועי לב ומוח ושיעור התמותה בקרב חולי לב. 


מחקר נוסף שבוצע לפני מספר חודשים קבע כי בקרב חולים בסוכרת סוג 2 שטופלו בעזרת אסטרטגית טיפול מקבוצת ה-GLP-1, הייתה ירידה של 13% בשיעור התקפי לב, אירועים מוחיים ומקרי מוות. 


למעשה, יש להסתכל על הטיפול בסוכרתיים לא רק כמתמקד בהורדה ברמות הסוכר, אלא להתייחס לשאר הסיכונים שעלולים להתרחש עם התחלואה בסוכרת סוג 2.פורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה פסח 23/02/2020 14:22
 • שלום רציתי בבקשה לשאול :אני סובל ממהלופיה צווארית מזה 36 שנים ( בעיקבות תאונת אופנוע )כאשר לפני כ 10 שנים עברתי ניתוח בחוליות הצוואר( הפגיעות היותר קשות שבהן חוליות הוחלפו,חלק עברו תיקון ושיפוץ ונשאר עוד c1/c2 שיש עדיין תקוע בינייהם חוט שידרה וההמלצה מ 4 רופאים לא לגעת , אבל חלק מהתופעות בפגיעה העצבית זה שריפה מכפות רגליים ועד הצוואר דרך גב וע"ש ,כתפיים ידיים ויד ימין .( כיום נכה ומוגבל בשתי הרגליים מתנייד בכג"מ), ,ראיתי תרופה רק שהיא מיועדת לחולים בסכרת אך עם אותם תופעות של שריפה שאמורה להקל על התופעות .השאלה היא האם אוכל גם להישתמש בתרופה הזו להקלה על תופעות השריפה שאני עובר כל היום ומוציא אותי מדעתי למרות שאין לי סכרת ? שם התרופה - נוירובטיק = בברכה ותודה מראש פסח

 • + הוסף תגובה
סכרת זהבה 09/08/2020 15:29
 • יש לי שאלה אני בת 57 אני עם סכרת יש לי פצע כמוה שטף דם בכף הרגל נגשתי לרופאה הראתי לה והיא אמרה שזה מהנעליים אני מאוד לחוצה אשמח אם תגידו לי לאיזה רופא לפנות תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כדור טבעי להורדת רמת הסוכר קארין 08/11/2019 11:28
 • האם אתה מכיר את התוסף הזה? https://ascarit.co.il/scoop-this-what-can-happen-to-diabetics-taking-chemical-drugs/

 • + הוסף תגובה
סוכרת מרים 07/07/2020 15:39
 • שלום רב,אני בת 73 לקחתי כדור גלוקומין כמה שנים והחיל לעשות לי בעיות ביציאות החליפו ליאת הכדור לגארדיאנס 10 מילגרם וגרם לי לאותם תופעות וכרגע התחלתי לקחת גנואט xr שגם גורם לי לאותן תופעות. ברגע שאני מפסיקה לקחת את הכדורים הנ"ל אין לי שום בעיה ביציאות.רמת הסוכר שלי בבוקר היא 99.הבעיה היא המוגלובין A1C שהוא 7.האם אני צריכה לקחת כדורים לסוכרת? אודה לך על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי בסוכרת דודו 09/07/2020 15:39
טיפל טבעי מוכח בסוכרת דודו 09/07/2020 17:34
 • טיפל טבעי מוכח בסוכרת במחקרים בקישור הבא: https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי בסוכרת רונן 22/01/2020 11:52
 • שלום רב, יצרתי קשר עם חברה בשם אסכרית של ד"ר דב פוגל. יש להם מוצר טבעי להורדת רמות סוכר, בהתחלה הייתי סקפטי אבל התחלתי את הטיפול כי אין באמת מה להפסיד והתחלתי להוריד מינון של גלוקומין. מה דעתך על המוצר ובכלל על הפתרון הטבעי לסוכרת? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפל טבעי מוכח במחקרים דודו 09/07/2020 15:41
 • טיפל טבעי מוכח במחקרים בקישור הבא: https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!