מסייעים גם בהורדה במשקל: הטיפולים המשולבים בסוכרת סוג 2

מעל ל- 450,000 ישראלים סובלים מסוכרת סוג 2, מחלה כרונית שפוגעת באיזון הסוכר בדם. בעבר, הטיפולים בה התבססו על שיטת מצליח וגרמו לתופעות לוואי קשות. כיום השיטות השונות מותאמות אישית ומסייעות במיתון ההשלכות. אילו טיפולים קיימים ומה יתרונותיהם? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/12/2016


סוכרת סוג 2 הינה מחלה כרונית אשר הוגדרה בעשורים האחרונים כמגיפה השכיחה ביותר שתקפה את העולם המערבי. השמנת יתר ובעיות בחילוף החומרים הינן שתי הסיבות העיקריות לה. המחלה פוגעת בכמות תאי הבטא וביכולת הפרשת האינסולין. בסוג זה, הגוף כושל בניצול האינסולין הקיים בו ואינו מייצר מספיק מהאחרון. כתוצאה מכך מצטבר סוכר בדם. למעשה מדובר בצורה הנפוצה יותר של הסוכרת וכ- 90% מהחולים במחלה לוקים בו. היא מופיעה בעיקר בקרב מבוגרים, ועקב ההתפתחות ההדרגתית קשה לאבחנה. המחלה השכיחה אינה גורמת רק לרמות סוכר גבוהות בדם, אלא עלולה לגרום לסיבוכים שונים, לרבות מחלות לב, עיניים, כליות. 


בעשור האחרון, הטיפול בסוכרת התקדם בצעדי ענק. בעבר, התבסס הוא על שיטת מצליח שבמהלכה נבחר טיפול ספציפי לכל חולה ונצפתה ההשפעה. במידה והייתה הטבה במצב המטופל, דבקו בו ובמקרה שכשל, בחרו באסטרטגיה אחרת. הטיפולים הקלאסיים לסוכרתיים היו מטפורמין ותרופות ממשפחת הסולפינילאוריאה, אשר הצטיינו בהורדת הסוכר לרמה הרצויה, אך טמנו בחובם אפקט נוסף: הן העלו ב- 40% את שיעור האשפוזים בארצות הברית. 


קראו עוד: בדקו את עצמכם: האם אתם חולים בסוכרת ובכלל לא יודעים?


כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של יתרונות וחסרונות הטיפולים השונים, והחל מרגע אבחון המחלה בוחרים בשילובים של מספר טיפולים ותרופות במקביל. מהם סוגי הטיפול הנפוצים, מה יתרונותיהם ולמי הם מומלצים? פרופסור יהודה הנדלסמן, מבכירי מובילי כתיבת המתודות לטיפול בסוכרת בעולם עם כל המידע החיוני.
הטיפול בעבר התבסס על שיטת מצליח והעלה משמעותית את אחוז המאושפזים בבתי החולים בארצות הברית מהו הטיפול המשולב בסוכרת סוג 2?

למרות מבחר התרופות הקיים, אין סוכרתי אחד שדומה למשנהו וכל חולה במחלה מגיב לטיפול בצורה אחרת. משכך מתבצע שימוש בידע הרפואי שהצטבר עד כה, כדיי לבחור אסטרטגיית טיפול ספציפית הכוללת את השילוב היעיל והבטוח עבור כל אדם.


הגישה הנוכחית אינה מנסה רק להוריד את רמת הגלוקוז בדם, אלא גם להפחית את המחלות וגורמי הסיכון הנלווים למחלה. לדוגמה, תרופות מסוגGLP-1  ו-  SGLT2 מהוות פתרונות יעילים בכל הנוגע להורדת רמות הגלוקוז. בנוסף, הן בטוחות ואינן גורמות להיפוגליקמיה. מאידך, מטפורמין (שמוגדרת כשיטת טיפול מסורתית), נותרה כבחירה הראשונה לטיפול באבחון הראשוני בסוכרת זאת עקב הניסיון הרב שמלווה את השימוש בה. 


האנאלוגGLP-1  פועל כמו הורמון GLP1 (אינקרטין). למעשה, מסייע הוא לתאי הבטא להפריש אינסולין לדם ומוריד את התנגדות התאים לו. בנוסף הוא נמצא יעיל בשליטה במערכת השובע. גם תרופת ה- DPP4 משמשת כתחליף להורמון זה. היא אמנם עוצמתית פחות, אך הינה בטוחה לשימוש ומלווה בפחות תופעות לוואי ומשמשת כתחליף לאלה המסרבים לקבלת הטיפול באמצעות זריקה.


תרופת ה- SGLT2, שינתה לחלוטין את חוקי המשחק בכל בנוגע לטיפול בסוכרת. היא מסייעת בהורדת רמות הסוכר בצורה ניכרת וגם היא בטוחה לשימוש ואינה מלווה בסיכון להיפוגליקמיה או השמנה. אך גולת הכותרת שלה נעוצה בתופעות הלוואי החיוביות להן היא גורמת. SGLT2  מסייעת בהורדה משמעותית במשקל (עד כשלושה ק"ג בממוצע), בלחץ הדם ורמות השומן בגוף. 


קראו עוד: חולים בסוכרת? הכירו את 4 הזכויות ששוות לכם הרבה כסף


למי תרופות אלה אסורות?

כאמור סוכרת הינה מחלה כרונית, ואי איזון ערכי הגוף עלול לפגוע באיברים רבים. אחת הבעיות הנפוצות ביותר אשר מאפיינת חולי סוכרת הסובלים מהמחלה זמן רב, או אלה שרמות הסוכר בגופן אינן מאוזנות, הינה פגיעה בכליות. המנגנון של תרופת ה-SGLT-2 פועל דרך הכליות וסילוק עודפי הסוכר נעשה באמצעות מערכת השתן. ההנחה היא כי השפעתה על ערכי הסוכר בקרב סוכרתיים בעלי כליות שאינן תקינות תהיה נמוכה ולכן היא פחות מומלצת לפלח אוכלוסייה זה. כיצד מסייע הטיפול בשתי התרופות לחולי לב סוכרתיים? 

מחקר שבוצע בשנה שעברה, מצא כי נטילת תרופת ה- SGLT-2 אינה מסייעת רק בהורדת רמות הסוכר אלא גם בהפחתת הסיכוי לאירועי לב ומוח ושיעור התמותה בקרב חולי לב. 


מחקר נוסף שבוצע לפני מספר חודשים קבע כי בקרב חולים בסוכרת סוג 2 שטופלו בעזרת אסטרטגית טיפול מקבוצת ה-GLP-1, הייתה ירידה של 13% בשיעור התקפי לב, אירועים מוחיים ומקרי מוות. 


למעשה, יש להסתכל על הטיפול בסוכרתיים לא רק כמתמקד בהורדה ברמות הסוכר, אלא להתייחס לשאר הסיכונים שעלולים להתרחש עם התחלואה בסוכרת סוג 2.פורום סוכרת

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ריח חמוץ מתוק בזיעה רק מהביצים
 • אלי
 • 15/03/2019 02:10
 • יש לך כלב?
 • עמית רומם
 • 15/05/2019 17:02
 • טרום סוכרת ? מה עוד אפשר לעשות?
 • שי
 • 15/05/2019 16:57
 • שלום בן 47 אבא עם סוכרת סוג 2 מגיל 55. עד גיל 44 רמות הסוכר בדם בבדיקה בצום שנתית היו לכל היותר 91, ואז יום אחד לפני 5 שנים רמת סוכר בצום 102. מאז בבדיקה כל שנה רמות סוכר ב 12 שעות צום בין 98 ל 112 לא מגמתיות ברורה. רמות המגלובין מסוכרר בין 5.2 ל 5.5 אחוז גם ללא מגמתיות. בדיקות סוכר בתיות מראות 110 עד 115 בבוקר לאחר צום, 95 ל 100 לפני האוכל, ו לכל היותר 125 שעתיים לאחר ארוחה גדולה. אני רזה טבעוני, עוסק בספורט, נמנע מכל מאכל עם סוכר וצורך מעט מאד בחמימות (בננה ותפוח אחד ביום, לחם זרעי פשתן עם רק 3 גר בחמימות ל 100 גר). אין ספק שהארוחות דלות פחמימות כי הן מקפיצות את הסוכר לאחר שעתיים בלא יותר מ 20 יחידות. השאלה היא אם המצב הזה יציב כבר 5 שנים, האם אני נחשב טרום סוכרתי? רופא המשפחה לא יודע לתת תשובה, כי לפי צום אני כן אבל לפי A1C אני לא, גם לא לפי רמות לאחר ארוחה. האם כדאי להתחיל טיפול במטפורמין במקרה כזה? אני כבר בדיאטה ללא עודף משקל, ומתאמן גם אירובי, גם משקולות ומאמץ. יותר מזה אין לי מה לעשות. מה בכל זאת? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • העמסת סוכר 75 לאחר לידה
 • מיה35
 • 14/05/2019 23:22
 • שלום, ביצעתי בדיקה להעמסת סוכר 75 גרם- חצי שנה אחרי הלידה, והתוצאות: 95 בצום, ואחרי שעתיים : 174, מה השלב הבא? מה עליי לעשות כעת? לגשת לדיאטנית? לאנדוקרינולוג?? האם זה מצב שהשלב הבא הוא בוודאות סכרת או שניתן למנוע זאת דרך תזונה או ספורט?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ