מסייעים גם בהורדה במשקל: הטיפולים המשולבים בסוכרת סוג 2

מעל ל- 450,000 ישראלים סובלים מסוכרת סוג 2, מחלה כרונית שפוגעת באיזון הסוכר בדם. בעבר, הטיפולים בה התבססו על שיטת מצליח וגרמו לתופעות לוואי קשות. כיום השיטות השונות מותאמות אישית ומסייעות במיתון ההשלכות. אילו טיפולים קיימים ומה יתרונותיהם? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/12/2016


סוכרת סוג 2 הינה מחלה כרונית אשר הוגדרה בעשורים האחרונים כמגיפה השכיחה ביותר שתקפה את העולם המערבי. השמנת יתר ובעיות בחילוף החומרים הינן שתי הסיבות העיקריות לה. המחלה פוגעת בכמות תאי הבטא וביכולת הפרשת האינסולין. בסוג זה, הגוף כושל בניצול האינסולין הקיים בו ואינו מייצר מספיק מהאחרון. כתוצאה מכך מצטבר סוכר בדם. למעשה מדובר בצורה הנפוצה יותר של הסוכרת וכ- 90% מהחולים במחלה לוקים בו. היא מופיעה בעיקר בקרב מבוגרים, ועקב ההתפתחות ההדרגתית קשה לאבחנה. המחלה השכיחה אינה גורמת רק לרמות סוכר גבוהות בדם, אלא עלולה לגרום לסיבוכים שונים, לרבות מחלות לב, עיניים, כליות. 


בעשור האחרון, הטיפול בסוכרת התקדם בצעדי ענק. בעבר, התבסס הוא על שיטת מצליח שבמהלכה נבחר טיפול ספציפי לכל חולה ונצפתה ההשפעה. במידה והייתה הטבה במצב המטופל, דבקו בו ובמקרה שכשל, בחרו באסטרטגיה אחרת. הטיפולים הקלאסיים לסוכרתיים היו מטפורמין ותרופות ממשפחת הסולפינילאוריאה, אשר הצטיינו בהורדת הסוכר לרמה הרצויה, אך טמנו בחובם אפקט נוסף: הן העלו ב- 40% את שיעור האשפוזים בארצות הברית. 


קראו עוד: בדקו את עצמכם: האם אתם חולים בסוכרת ובכלל לא יודעים?


כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של יתרונות וחסרונות הטיפולים השונים, והחל מרגע אבחון המחלה בוחרים בשילובים של מספר טיפולים ותרופות במקביל. מהם סוגי הטיפול הנפוצים, מה יתרונותיהם ולמי הם מומלצים? פרופסור יהודה הנדלסמן, מבכירי מובילי כתיבת המתודות לטיפול בסוכרת בעולם עם כל המידע החיוני.
הטיפול בעבר התבסס על שיטת מצליח והעלה משמעותית את אחוז המאושפזים בבתי החולים בארצות הברית מהו הטיפול המשולב בסוכרת סוג 2?

למרות מבחר התרופות הקיים, אין סוכרתי אחד שדומה למשנהו וכל חולה במחלה מגיב לטיפול בצורה אחרת. משכך מתבצע שימוש בידע הרפואי שהצטבר עד כה, כדיי לבחור אסטרטגיית טיפול ספציפית הכוללת את השילוב היעיל והבטוח עבור כל אדם.


הגישה הנוכחית אינה מנסה רק להוריד את רמת הגלוקוז בדם, אלא גם להפחית את המחלות וגורמי הסיכון הנלווים למחלה. לדוגמה, תרופות מסוגGLP-1  ו-  SGLT2 מהוות פתרונות יעילים בכל הנוגע להורדת רמות הגלוקוז. בנוסף, הן בטוחות ואינן גורמות להיפוגליקמיה. מאידך, מטפורמין (שמוגדרת כשיטת טיפול מסורתית), נותרה כבחירה הראשונה לטיפול באבחון הראשוני בסוכרת זאת עקב הניסיון הרב שמלווה את השימוש בה. 


האנאלוגGLP-1  פועל כמו הורמון GLP1 (אינקרטין). למעשה, מסייע הוא לתאי הבטא להפריש אינסולין לדם ומוריד את התנגדות התאים לו. בנוסף הוא נמצא יעיל בשליטה במערכת השובע. גם תרופת ה- DPP4 משמשת כתחליף להורמון זה. היא אמנם עוצמתית פחות, אך הינה בטוחה לשימוש ומלווה בפחות תופעות לוואי ומשמשת כתחליף לאלה המסרבים לקבלת הטיפול באמצעות זריקה.


תרופת ה- SGLT2, שינתה לחלוטין את חוקי המשחק בכל בנוגע לטיפול בסוכרת. היא מסייעת בהורדת רמות הסוכר בצורה ניכרת וגם היא בטוחה לשימוש ואינה מלווה בסיכון להיפוגליקמיה או השמנה. אך גולת הכותרת שלה נעוצה בתופעות הלוואי החיוביות להן היא גורמת. SGLT2  מסייעת בהורדה משמעותית במשקל (עד כשלושה ק"ג בממוצע), בלחץ הדם ורמות השומן בגוף. 


קראו עוד: חולים בסוכרת? הכירו את 4 הזכויות ששוות לכם הרבה כסף


למי תרופות אלה אסורות?

כאמור סוכרת הינה מחלה כרונית, ואי איזון ערכי הגוף עלול לפגוע באיברים רבים. אחת הבעיות הנפוצות ביותר אשר מאפיינת חולי סוכרת הסובלים מהמחלה זמן רב, או אלה שרמות הסוכר בגופן אינן מאוזנות, הינה פגיעה בכליות. המנגנון של תרופת ה-SGLT-2 פועל דרך הכליות וסילוק עודפי הסוכר נעשה באמצעות מערכת השתן. ההנחה היא כי השפעתה על ערכי הסוכר בקרב סוכרתיים בעלי כליות שאינן תקינות תהיה נמוכה ולכן היא פחות מומלצת לפלח אוכלוסייה זה. כיצד מסייע הטיפול בשתי התרופות לחולי לב סוכרתיים? 

מחקר שבוצע בשנה שעברה, מצא כי נטילת תרופת ה- SGLT-2 אינה מסייעת רק בהורדת רמות הסוכר אלא גם בהפחתת הסיכוי לאירועי לב ומוח ושיעור התמותה בקרב חולי לב. 


מחקר נוסף שבוצע לפני מספר חודשים קבע כי בקרב חולים בסוכרת סוג 2 שטופלו בעזרת אסטרטגית טיפול מקבוצת ה-GLP-1, הייתה ירידה של 13% בשיעור התקפי לב, אירועים מוחיים ומקרי מוות. 


למעשה, יש להסתכל על הטיפול בסוכרתיים לא רק כמתמקד בהורדה ברמות הסוכר, אלא להתייחס לשאר הסיכונים שעלולים להתרחש עם התחלואה בסוכרת סוג 2.פורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמת סוכר דניאל 03/12/2019 13:06
  • שתיתי 12-13 שעות לפני הבדיקה שתי כוסות עם כפית קינמון כל אחד רמת הסוכר אחרי צום הייתה 81 האם הקינמון ששתיתי השפיע על התוצאות?

  • + הוסף תגובה
מחפש מידע על מוצר בשם רטבוליקס תמיר אולינסקי 26/11/2019 11:57
  • אחותי משתמשת במשך חודש בתוסף טבעי בשם רטבוליקס ומספרת שהוא סייע לה תוך ימים ספורים לייצב את מדדי הסוכר בצום. האם אתם מכירים את המוצר?

  • + הוסף תגובה
התחלתי להשתמש במוצר בתחילת אוקטובר רנה סלומון 02/12/2019 10:02
  • אני יכולה לומר שהוא ממש עזר לי, מדד סוכר בצום ירד מ:160 בממוצע כל בוקר למדדים של 100- 110 בממוצע בבוקר. אני ממשיכה בינתיים לקחת את הג'נואט אבל בינתיים חזרתי יחסית לאיזון. אני ממשיכה לחכות כדי לראות תוצאות של בדיקות דם בסוף דצמבר. כפי שזה נראה כעת בהחלט יש סיכוי לתוצאות טובות.

  • + הוסף תגובה
האם נחשב סכרת אני 27/11/2019 14:43
  • שלום, מבוגר בן 82 שבדיקות גלוקוז עומדות כבר מספר פעמים סביב 115 ( לא הגיע ל 126 ) אבל 3 פעמים ה A1C עמד על 6.1 , 6.7, 6.8 האם זה נחשב סכרת ? האם ערכים אלה של A1C הם מסוכנים ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!