ניתוח משמר שד: למי הוא מתאים?

סרטן השד הינה המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב נשים. בעבר, הפתרון הגורף לה היה כריתה מלאה, אשר הסירה את התאים הפגועים, אך גרמה לנזק פיזי ונפשי ניכר. משכך, כיום ישנה מגמה לביצוע כריתה חלקית לצורך המלחמה בסרטן. כיצד היא מתבצעת ולמי מתאימה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


סרטן השד נחשב לגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב נשים. אישה אחת מכל שמונה, צפויה ללקות במחלה. בעבר הטיפול המרכזי היה ניתוח לכריתת שד, מטרתו הייתה לרפא את האזור הנגוע ולמנוע את התפשטות המחלה. למעשה, עד לאמצע שנות ה-70 כל מקרה של סרטן השד טופל באסטרטגיית כריתה מוחלטת. בעשורים שחלפו, עם פרסום מחקרים רבים והתנסות פרקטית ענפה, הובן כי בפעמים רבות הליך שימור שד זהה בתוצאותיו לכריתת שד. מהו ניתוח השימור ולמי הוא מתאים? צפו בד"ר משה פפא מסביר.מהו הליך שימור שד?

למעשה, הליך זה נועד לשמור על המבנה הטבעי של השד. במסגרתו, מתבצעת כריתת שד חלקית זאת כדי להסיר את הגידול מהאזור, ולשמר את הרקמה התקינה ככל האפשר. הכריתה החלקית מלווה בטיפול משלים בקרינה. גם בזירת ההקרנות התרחשו תמורות קיצוניות בשנים האחרונות. זמן ההקרנות הצטמצם ובמקרים מסוימים ניתן לשלב את השיטה בניתוח הראשוני להסרת הגידול.
סרטן השד נחשב לגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב נשיםמי נחשבת כמועמדת טובה לניתוח השימור?

ישנם מספר קריטריונים שעל פיהם תוכרע האסטרטגיה לטיפול בגידול. כך לדוגמה, גידולים המשתרעים על פני שטח פנים רחב יטופלו לרוב על ידי כריתה מלאה. בנוסף, גם במקרים בהם מתפתחים גידולים גדולים יחסית בשד קטן תיבחר הגישה הראדיקלית. גם גידולים חוזרים המופיעים אחר קרינה לרוב יוסרו גם הם בעזרת אלטרנטיבה זו, זאת בשל כמות קרינה מוגבלת אליה ניתן להיחשף. נשים נשאיות המעוניינות גם במניעת המחלה יטופלו גם הן באמצעות כריתה מלאה.קראו עוד: אחת ולתמיד: מה הקשר בין נטילת הורמונים לסרטן השד?חשוב לציין כי גם בבחירה בשיטה זו ישנו ניסיון לגרום לנזק מינימלי. קיימת נטייה לביצוע כריתת שד ושחזור מידי תוך כדי הניתוח ובמהלכו מנסים לשמר עד כמה שאפשר את השד בצורתו המקורית, זאת כדיי לגרום לנזק מינימלי, הן בפן הנפשי, הפיזי והאסתטי לחולה. 


כיום, עקב המודעות הגבוהה לגילוי מוקדם של הסרטן, בכ-70% מהמקרים בהם מתגלה הסרטן בשלביו הראשונים, ניתן לבצע שימור שד ואף קרינה תוך ניתוחים. כמו כן, בקרב נשים בגילי 55 ומעלה עם גידולים קטנים בעלי מאפיינים טובים, ניתן יהיה לבצע קרינה תוך ניתוחית וכל לחסוך את ההקרנות שלאחר הפעולה הכירורגית. חשוב לציין כי לא כל אישה מתאימה לקרינה לאחר ניתוח וכמובן שלא להקרנות המבוצעות במהלכו. כבכל הליך רפואי, כל החלטה מתבצעת תוך דיון עם הצוות הרפואי והחולה.
 עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה פפא השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול משולב של אברקסן והרצפטין אריאל 25/10/2020 16:03
 • שלום רב, האם ניתן לעשות טיפול בשילוב של אברקסן והרצפטין [כרגע הטיפול הוא של טקסול והרצפטין], אך רוצים להפחית את תופעות הלוואי תודה אריאל

 • + הוסף תגובה
קריש דם יוצא מהשד שרית 25/10/2020 08:18
 • שלום, (סליחה שאני שואלת פה, לא מצאתי פורום שד פעיל שהוא לא סרטן) אני בת 31, בריאה, מניקה תינוק בן שנה ו5 חודשים. לפני למעלה מחצי שנה שאבתי דם פעמיים, עשיתי אז בדיקת כירורגית שד שיצאה תקינה. היא הפנתה לUS, עשיתי אותו רק לאחר חודשיים כשיצא לי קריש דם קטן באמצעות הנקה, וגם הוא יצא תקין. באותו זמן גרד לי הפטמה וחשבתי שזו פטריה פנימית אז מרחתי למשך מספר ימים דרמקומבין. היום, 5 חודשים לאחר הUS, שוב הבן שלי ינק מהשד קריש דם בגודל של גרעין שעועית קטן, הוא הוציא את זה מהפה והביא לי ביד! לא כואב לי, לא מגרד, הכל נראה ומרגיש רגיל. קבעתי כעת תור לכירורגית לעוד שבועיים ויש לי תור לUS עוד חודש. האם עלי למהר אותם? מה עלי לעשות? האם זה מלחיץ או מסוכן? מנסה לגגל ולא רואה שום תוצאה על קריש דם שיוצא ככה עם החלב. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
סרטן שד פעם 2 לילי 23/10/2020 08:29
 • שלום וברכה, לפני כ12 שנים בגיל 35 חליתי בסרטן שד הורמונלי 1.6 סמ חודרני בחלקו. אונקוטייפ 36 טופלתי בהקרנות וכימותרפיה. כעת באותו שד בגודל 1.1 חודרני בחלקו 2-3 ממ. עברתי כריתה דוצ ושחזור. בmri לפני הניתוח כתוב נוזל פליאורלי ביליטרלי בכמות קטנה. האונקולוגית התעלמה מממצא זה ואמרה שאינו קשור לסרטן. כמו כן אין עדות לגרורות.. השאלה היא האם להתעלם מהממצא? האם הגידול שהיה גרם לכך? מלבד זאת אני בריאה ללא תרופות ומחלות רקע. ושאלה נוספת - מה הסיכון להתפתחות גרורות משתי המחלות יחד? המון תודה על המענה. תבורכו!!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/10/2020 21:42
 • הסיכוי לגרורות מהגידול הראשון. מזערית. לגבי הגידול השני איני יודעת. אין פרטים. אין לי דרך לומר לגבי התפליט. האם בוצע סיטי?

 • + הוסף תגובה
סי טי לילי 25/10/2020 00:00
 • לא בוצע סיטי אלא פט סיטי.בפט לא היתה התייחסות לכך. הגידול השני היה באותו שד אך לא באותו המקום. אסטרוגן 100%, פרוגסטרון 5% ki67 30% הר2+2

 • + הוסף תגובה
סיטי ד"ר נעה אפרת בן ברוך 25/10/2020 00:14
 • בקשי מהאונקולוג שלך שיסתכל בפטסיטי אם יש תפליט

 • + הוסף תגובה
ניתוח לילי 25/10/2020 00:01
תודה רבה! לילי 25/10/2020 00:34

הצטרפו לאינדקס הרופאים!