רעיון קטן מוביל לשינוי גדול: הפרויקט החדשני של פורום Reboot

הקדמה הטכנולוגית בתחום הרפואה יוצרת בעיה משמעותית: מחד תוחלת החיים עולה בצורה ניכרת, אך מאידך היא מגדילה לאין שיעור את מספר הקשישים והחולים במחלות כרוניות. תמורה זו יוצרת אתגר משמעותי לסקטור הבריאות הישראלי. פורום ריבוט, בניצוחו של ד"ר יצחק ברלוביץ', קם כדי לתת מענה לבעיה המהותית, והשנה גם משיק יוזמה יצירתית במיוחד. כל הפרטים על הפרויקט שיחולל שינוי בעתידנו
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/09/2017

בעשורים האחרונים, עולם הרפואה מתקדם בצעדי ענק. ההתפתחות הטכנולוגית, המחקרים הרבים, גילוין של מחלות חדשות ומציאת מזור להן, מאריכים את תוחלת החיים בצורה דרסטית. מאידך, משאבי הבריאות בישראל נותרו מצומצמים ומשכך ניתן להניח כי האתגר המרכזי אשר ניצב בפני סקטור זה הינו צמצום הפער בין תוחלת החיים העולה, הגידול באוכלוסיית הקשישים והסובלים ממחלות כרוניות לבין שירותי הבריאות הציבוריים המוגבלים על ידי תקציב מצומצם.

אחת מהיוזמות המשמעותיות ביותר אשר מנסות לתת פתרון לדילמה הנידונה היא פורום Reboot. המיזם הוקם ב-2014 וכיום מונה כ- 200 מומחים ובכירים בסקטור הבריאותי, לרבות רופאים מומחים, מובילי דעה, נושאי משרות ציבוריות, עמותות, נציגי חברות וארגוני תעשייה. מטרתו העיקרית הינה להתמודד עם הדיסוננס הקיצוני שקיים במערכת הבריאות הישראלית. ייעדו של הפורום הוא ליצור מעין סינתזה בין הקדמה הרפואית, שמביאה לעליה קיצונית בתוחלת החיים, לבין שיפור שירותי הבריאות הציבוריים.


ביומיים האחרונים, התקיימה וועידת ישראל לעסקים של עיתון גלובס. התכנסות זו, שמתרחשת כבר כשני עשורים, נחשבת לאירוע הכלכלי המרכזי ביותר בזירה המקומית. במסגרתה, מוצגות מגמות בכלכלה הגלובלית וסקירות ממוקדות הקושרות בין ההתפתחות הטכנולוגית לכלכלה ולחברה הישראלית.


הפרדוקס של סקטור הבריאות הישראלי

אחד מהנושאים העיקריים אשר הועלו על המוקד במהלך הכנס, עסק ברפואת העתיד. למעשה, ניתן להניח כי בכל הנוגע לרפואה המקומית, ישראל ניצבת במעין פרדוקס. מחד, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמית מדדי הבריאות בארץ נמצאים במקום טוב יחסית בהשוואה לשאר מדינות המערב, אך מאידך התקציב הציבורי אשר מוקדש לבריאות, התשתיות וציוד הרפואי המצויים בארץ נמצאים בתחתית הרשימה בהשוואה למדינות העולם המתקדם.


למעשה, השאלות העיקריות שסביבן נסוב הדיון הייתה כיצד קידום טכנולוגי עשוי לקדם אותנו ולצמצם את הפער בין מצב הרפואה הישראלית לזו הקיימת במדינות מערביות, באיזו צורה יכולה החדשנות לגרום לשיפור המערכת הבריאותית ואיך נוכל להטמיע פיתוחים חדשים במערכות הקיימות.

 

"האתגרים איתם מתמודדות מערכות הבריאות ברחבי העולם משתנים בקצב חסר תקדים. קצב השינוי המהיר נכון במיוחד לישראל, אשר עוברת תהליך מואץ של התקדמות טכנולוגית מחד ותהליך של הזדקנות האוכלוסייה". כך קבע דר' יצחק ברלוביץ', מנהל המרכז הרפואי וולפסון בחולון ומוביל פרויקט Reboot.


 לדבריו, האתגר האמתי לו קהילת המומחים צריכה לתת מענה הוא העלייה בתוחלת החיים אשר מביאה לגדילה בהיקף ובחומרה של שיעור הקשישים והמחלות הכרוניות בארץ, ומנגד מגבלות תקציב של מערכת הבריאות הגורמות לקושי רב במימון ההוצאות הנדרשות.
ד"ר ברלוביץ' גורס כי האתגר לו צריכים לתת מענה הוא העלייה בתוחלת החיים שמביאה לגדילה בשיעור החולים הכרוניים


השנה, הפורום החליט לקחת את היוזמה צעד אחת קדימה. במסגרת הכנס השיק ד"ר ברלוביץ' תחרות תוך שיתוף פעולה של פורום Reboot עם פורטל הרפואה אינפומד. במהלכה יקודמו הצעות בריאותיות, זאת במטרה לחולל שינוי משמעותי ולעצב את מערכת הבריאות בישראל. 


"זה יכול להיות שירות חדשני או יעיל יותר, תכנית, מוצר פיתוח או פרויקט שיכול להביא לשינוי משמעותי בקרב חולים ובני משפחותיהם, לייעל או לחסוך משאבים, לתרום לביצועי הצוותים הרפואיים או להיטיב עם כלל הציבור בעת שהוא צורך שירותים ממערכת הבריאות". אמר ד"ר ברלוביץ'.


היוזמות יוצעו במסגרת שלוש קטגוריות עיקריות, טיפול ושירות לחולים, שיפור מערכת הבריאות וחדשנות רפואית, לרבות פיתוח מוצרים, שירותים וטכנולוגיות חדשות. 


יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2017 תזכה לייעוץ אישי מבכירים במערכת הבריאות, האקדמיה והתעשייה, תקציב "התנעה" של עד 250,000 ₪, ליווי ראשוני ומנטורינג של אנשי מקצוע מומחים מהמובילים בתחומם, חשיפה ציבורית ופרסומים בתקשורת. 


לפרטים לחצו כאן פורומים ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח בריאות פרטי וקופת חולים טל 27/01/2020 12:23
 • שלום, המעסיק עשה לי ביטוח בריאות פרטי על חשבון העבודה. האם כדאי לבטל את ביטוח הבריאות של קופת החולים? אני משלם משהו כמו 62 שקלים לחודש. את הסיעודי אני משאיר.

 • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות פרטי וקופת חולים. קובי גרינברגר 30/01/2020 20:53
 • היי טל, לפי מה שרשמת לא ניתן לדעת איזה ביטוח בריאות עשה המעסיק שלך. יחד עם זאת, כל ביטוח בריאות פרטי נותן מענה טוב יותר מביטוח משלים של קופת חולים. בביטוח משלים של קופת חולים יש שירותים בעלי ערך כספי נמוך שאינם קיימים בביטוחי בריאות של חברות ביטוח, כגון: השתתפות באביזרים אורטופדים, מכשירי שמיעה, הנחות בטיפולי שיניים, שירותים הקשורים להריון ולידה ועוד שירותים. בכדי להיות מוגנת בצורה נאותה חשוב שיהיה לך את שני המוצרים הנ"ל, ולכן לא ממליץ לבטל את הביטוח המשלים של קופת חולים. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
לחץ דם והצהרת בריאות יוסי 26/01/2020 12:53
 • אני לוקח תרופה במינון נמוך להורדת לחץ דם, זה מהוה בעיה בהצהרת בריאות? סיבה לא לבטח? סיבה לשלם יותר? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
לחץ דם והצהרת בריאות קובי גרינברגר 26/01/2020 17:20
 • היי יוסי, לא אמורה להיות בעיה בהצטרפות לביטוח. לעיתים חברת הביטח מבקשת תוספת רפואית, שגם אותה ניתן לבטל. ואז אתה מבוטח בתנאים רגילים. זה גם תלוי בהסדר שיש לסוכן הביטוח עם חברת הביטוח, רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך 050-5790550

 • + הוסף תגובה
החרגה של גב תחתון ירון 09/01/2020 14:16
 • שלום, שקלתי לעבור חברת ביטוח בריאות, אבל מאז הפוליסה הקודמת התגלה אצלי בקע בגב התחתון. חברת הביטוח רוצה להחריג את הגב התחתון בניתוחים - זה אומר שכל ניתוח שיתבצע בגב התחתון לא יהיה מכוסה, אבל אם יהיו בעיות אחרות שאולי קשורות לבקע הנ"ל - זה כן מכוסה. הם מתעקשים שאין סיכוי שארצה לנתח את זה מעולם, ולכן לא כדאי לתת להחרגה הזאת להפריע לי. מה דעתך? האם זו החרגה קריטית?

 • + הוסף תגובה
החרגת גב תחתון קובי גרינברגר 11/01/2020 22:51
 • היי ירון, ממליץ לך להישאר באותה חברת ביטוח שבה את מבוטח בתנאים רגילים וללא כל מגבלות ולא לעבור לחברה אחרת שבה יש לך הגבלה הקשורה בצורה ישירה או עקיפה לניתוח ו/או לטיפול מחליף ניתוח הקשור לגב תחתון רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!