כסף גורם לאושר? מחקר חדש מגלה מה באמת הופך אותנו למאושרים

רבים טוענים שהרבה יותר קל להיות מאושרים כשיש מספיק כסף בחשבון הבנק. עם זאת, מחקר בריטי מגלה שבעוד כסף ונכסים ישפרו את תחושת האושר ב- 5%, העמקת הקשרים החברתיים ישפרו את התחושה ב- 20%. ריכזנו 6 צעדים שיעזרו לכם לפתח ולשמור על קשרים חברתיים בגיל השלישי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/05/2019

בניגוד לטענה הרווחת שכסף גורם לאושר, מחקר חדש מגלה שבמציאות לא כך הדבר. ה- London School of Economics מצא שבני האדם לרוב מאשימים את סבלם במערכות יחסים כושלות ולא במצב כספי דחוק ועוני. עם זאת, המחקר גילה כי הקטנת הדיכאון והחרדה יפחיתו ב- 20% את הסבל, ואילו שיפור המצב הכלכלי יפחית את הסבל ב- 5% בלבד. ניתן לראות שלמרות שכסף הוא מרכיב חשוב בתחושת האושר והרווחה שלנו, לחברה ולאיכות החיים יש תפקיד משמעותי ביותר. 


לפי מדרג הצרכים של מאסלו, בני האדם צריכים בסיס מוצק שיספק להם את הצרכים ההכרחיים להתפתחות תקינה. עם זאת, רבים מבני הגיל השלישי מגלים שלמרות שצרכי הבסיס שלהם מסופקים - דווקא הצרכים החברתיים נשארים בלי מענה, ורבים מהם נופלים לדיכאון וחרדה. שאלנו את ד"ר יעל עזרא, עובדת סוציאלית ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, על האפשרויות שעומדות בפני אנשי הגיל השלישי ליצור ולשמור על הקשרים החברתיים הקיימים ועל הדרך לשמור גם על האושר. קראו עוד: איך הם עושים את זה? 15 סודות של זוגות מאושריםמדוע החברה משמעותית כל כך לתחושת אושר?

"אלפרד אדלר, מייסד הפסיכולוגיה האינדיבידואלית, טען שבני האדם הם יצורים חברתיים מטבעם וככלל ישאפו ליצור קשרים חברתיים הנותנים להם תחושת שייכות", מסבירה עזרא. "ככל שאנשים מתבגרים קשריהם החברתיים עשויים להתדלדל. קשרים חברתיים שנשמרו מעצם השתייכותנו למקום העבודה עשויים להתנתק עם היציאה לפנסיה. לעיתים קשה לשמור על קשר משמעותי עם חברים אשר חלו ושתפקודם נפגע, וכמובן עצוב וקשה להיפרד מחברים אשר נפטרו". 

"המשפחה, הילדים והנכדים הינם מקור שייכות משמעותי ביותר, אך לפעמים גם משאב זה מאכזב. הילדים עסוקים בבניית המשפחות הגרעיניות שלהם. הם עשויים לגור במרחק רב ואף במדינה אחרת, מה שאינו מאפשר קשר יומיומי קרוב. לפעמים קיים ניכור או נתק בשל סכסוך משפחתי, מה שמעצים את הבדידות עוד יותר. כמו כן, אובדן בן/בת זוג הוא משבר אשר לא תמיד קל להתאושש ממנו". 

המשפחה, הילדים והנכדים הינם מקור שייכות משמעותיאל תחכו לרגע האחרון 

כדי למנוע מצב בו פתאום תמצאו את עצמכם תוהים לאן החברים נעלמו התחילו להתכונן מראש, להלן כמה טיפים של ד"ר יעל עזרא שיעזרו לכם לפתח את חיי החברה: 


1. פנו זמן לחיזוק ויצירת קשרים חברתיים

תיזמו ותהיו אקטיביים בפיתוח הקשרים החברתיים שלכם. בין אם אתם יוצרים קשרים חדשים או מחדשים ומחזקים קשרים קיימים, קחו בחשבון שנדרשת מידה מסויימת של השקעה מצדכם בכדי שהקשר יצליח. היו גמישים ופתוחים. אם תפסלו אנשים במהירות, אתם עשויים למצוא את עצמכם בודדים. אל תהססו להגמיש גם את לוחות הזמנים שלכם, כדי לאפשר כניסה של אנשים חדשים לחייכם.


2. קחו אחריות על האושר שלכם

השתתפו בחוגים, לכו להרצאות העוסקות בתחומי העניין שלכם או פתחו תחביבים חדשים. השתתפות בקבוצה מעניקה הן מסגרת חברתית להשתייך אליה והן יצירת קשרים חברתיים חדשים, תוך בילוי משותף ונושאי שיחה המעניינים את שני הצדדים.


3. אל תפחדו לעסוק בנושאים התואמים את יכולתכם הפיזיות

אם אתם פחות מתחברים לפעילויות של הגיל השלישי, אל תהסס ללכת לפעילויות שמעניינות אתכם. גם אם, גיל המשתתפים צעיר באופן משמעותית מגילכם, בפועל רוב המקומות ישמחו שתיקחו חלק בפעילויות שלהם ואולי אפילו תזכו ליחס של כבוד. קראו עוד: שלוש שיטות להתמודדות עם בן/ת זוג הסובל מחרדה


    

4. אל תוותרו על תחביבים בגלל שאין לכם עם מי ללכת

התחילו ללכת למקומות שמעניינים אתכם, רוב הסיכויים שתפגשו שם אנשים נוספים שגם הם ישמחו לחברתכם. במצב כזה זכיתם: כבר יש לכם לפחות תחביב משותף אחד. 


5. התאימו את אופי הפעילות לאופי הבסיסי שלכם 

היו קשובים לצרכים שלכם ובחרו את הפעילויות שלכם בהתאם. אם אתם אנשים מופנמים וקשה לכם ליצור קשרים חברתיים חדשים, חפשו מסגרת אשר תנגיש לכם קשרים חברתיים התואמים את האופי והצרכים שלכם. לדוגמא, בקבוצות קטנות ושקטות יותר. בדרך כלל יהיו שם אנשים בעלי אופי דומה לשלכם. לעומת זאת, אם אתם אנשים חברותיים מאוד, שאוהבים להיות מוקפים באנשים, השתתפו בפעילויות אקטיביות הדורשות משתתפים מרובים יותר. 


6. שמרו והשקיעו בטיפוח הקשרים המשפחתיים

משפחה קרובה ומלוכדת מהווה מגן ומקור כוח נפשי וחברתי. לכדו את המשפחה סביבכם באמצעות יצירת אווירה נעימה ומפגשים משפחתיים משמעותיים. ניתן לחלק את נטל האירוח בין כל בני המשפחה, כך שיהיה קל ונוח להיפגש. מצאו הזדמנויות לביקורים לא מחייבים וספונטניים בשגרת היום יום של הילדים והנכדים, גם אם השגרה שלכם ושלהם עמוסים. ניתן לחזק את הקשר עם הנכדים ע"י התעניינות בתחומי העניין שלהם. אתם יכולים להיעזר בהם בכל הקשור לצרכים הטכנולוגיים שלכם (מחשבים, סמארטפונים וכד'). כך גם תעניקו להם תחושת ערך ומשמעות וגם תעשירו את הקשר עמם. במידה וקיים ניכור או סכסוך משפחתי אל תהססו לפנות לייעוץ מקצועי וגישור, כדי לשפר את היחסים המשפחתיים.פורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

 עדית רונן סתר

עדית רונן סתר
עדית רונן-סתר הינה מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת מטעם האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. את הכשרתה (תואר שני ולימודי הטיפול המשפחתי) עברה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז אלומה. כמו כן, עברה הכשרה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חוסר משיכה בזוגיות
 • יסמין
 • 19/05/2019 16:38
 • שלום, אני בקשר זוגי במשך שבע שנים, מתוכן נשואה שנה. שנינו בגילאי 30+. יש פער ביני ובין בעלי יחסית מהרגע הראשון - לי מאוד חשוב לדאוג לאיך שאני נראית, מאוד לא מזניחה את עצמי, לא מתה על אימונים אבל נהנת מהתוצאות ולכן מקפידה על תדירות גבוהה של ספורט. אוהבת אוכל וכל מה שקשור אליו אך יודעת לעצור את עצמי כשצריך ויודעת לעמוד בפיתויים. הוא - בדיוק ההיפך, ממש בכל רמח איבריו. אנחנו חברים מאוד מאוד טובים, התקשורת מצויינת, אבל בכל מה שקשור למשיכה - פחות. מבחינתי כמובן. במשך שנים רבות סחבתי אותו לאימונים, עשינו דברים ביחד אבל תמיד הרגיש לי שאם אני לא אזום - הוא לא יעשה שום דבר מיוזמתו. אחרי שנים רבות של טיפולים פסיכולוגיים הצלחתי להניח לו ובאמת להבין שזו אחריות מלאה שלו. מהרגע ששוחרר הרסן - הוא עלה בערך 20 קילו. וזה רק הולך ומחמיר. מיותר לציין שאני מתוסכלת מזה ברמות קשות. נורא קשה לנו לחשוב על פרידה בגלל שאנחנו מסתדרים מצויין, ואין איזה פיצוץ או בגידה, אבל אני בטוחה ב - 99% שאני לא אוכל להיות מאושרת או שלמה עם הקשר הזה אף פעם. ואני בטוחה שגם הוא לא רוצה לחיות חיים של שיפוטיות לגבי כל מה שקשור לאוכל. ועדיין, קיים האחוז הבודד הזה בתוך תוכי שמקווה שיקרה אחרת, שהוא כן ירצה בחיים אחרים בשביל עצמו.. ואז מזכירה לעצמי שאם אחרי כל כך הרבה שנים לא קרה כלום.. כנראה גם לא יקרה.. :( אני חושבת שסוג של התרגלתי לחיים בתסכולים, כי ברגע שאני חושבת שלא אראה אותו יותר, אפילו במחיר של השקט הנפשי שארוויח מכך (ובהחלט גם הוא) - מתכווץ לי הלב, ממש כואב. זה מרגיש כאילו אני צריכה להחליט על איזה איבר בא לי לוותר. ואני כבר מותשת מלבכות, כל כך.. כל סופ"ש מתחיל בשיחות על מה עושים, על זה שאנחנו לא רוצים חיים שכאלה, ובסוף בוכים אחד עם השניה, מתוסכלים מהעובדה שאף אחד לא מסוגל לקום וללכת. אני כל כך אוהבת ומעריכה אותו, הוא ממש אדם נדיר, אוהב, מכיל, מפרגן, לא עוקץ, מייעץ, תומך, תמיד תמיד שם בשבילי.. לא היינו בייעוץ זוגי כי התקשורת בינינו מאוד טובה וכל יועצ.ת שניסיתי לשאול אותה האם יש טעם להגיע - אמרה שאם אנחנו מתקשרים אז אין ממש בשביל מה. מסכן הוא ומסכנה אני. החיים שלנו לא זזים מטר קדימה כי הדבר הזה כל הזמן עוצר אותנו. כל הקשר הזה נע סביב האם הוא עולה במשקל או לא. קשה לי עם המחשבה שאני עוצרת אותו (והוא אותי), שיכול להיות שאם היה עם מישהי אחרת כבר היו לו ילדים בשלב זה של החיים. אני מאוד רוצה לפרק את הקשר, לטובת שנינו, אבל אני לא מסוגלת לתאר כמה זה קשה. יחד עם זאת, אני לא רוצה חיים ללא משיכה ותשוקה. אשמח לעצות איך לעשות את זה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות בזוגיות
 • אני
 • 11/05/2019 20:27
 • שלום רב, אני ובעלי נשואים כשלוש שנים + תינוקת בת חצי שנה. בעלי בן בכור הגדל בבית שהאב לא מתפקד והוא לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי. חמתי מקפיצה את בעלי על כל דבר, מהפרטים הקטנים כמו נשרפה לי נורה, תיקח לי את האוטו לטסט ועד ללכת איתה לרופא. חמתי טיפוס קשה לעיגול, יש לה תמיד הערות על כל דבר, היא לא מכבדת בקשות המגיעות ממני הקשורות לילדה, מרשה לעצמה להגיע אלי בלי להודיע, מתקשרת לצרוח על בעלי כאשר לא מקבלת את מבוקשה (לדוגמא שנבוא כל שבוע לארוחת צהריים בשבת) ומכניסה הרבה "רעל" אלינו הביתה. חמתי הקדישה את חייה לטיפול בסבתא וכעת כשהסבתא נפטרה נראה שהיא מחפשת למלא את החלל שנוצר (היא זרקה לי בשבעה שהיא מתכוונת לבוא אלי כמעט כל יום). בעלי אשר לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי מצפה ממני למלא את החלל החסר הזה ואני מרגישה כי הציפייה ממני גדולה מידי ולא ראלית. לאחר מחשבות רבות החלטתי שאני מסוגלת להכיל אותה פעמיים בשבוע (היא באה כשבעלי לא בבית) ואמרתי לבעלי שבמידה והיא תרצה לבוא יותר היא מוזמנת לקפה בשעות הערב כשהוא בבית. כמו כן אמרתי לו שעליו לעשות איתה שיחת תיאום ציפיות כדי שלא תחווה עוגמת נפש ולהימנע מהריבים. בעלי אשר מפחד מהתגובות שלה הולך בשיטת היהיה בסדר ומניסיון העבר זה לא עובד. איני יודעת מה לעשות על מנת שבעלי יבין שהוא צריך לכבד את רגשותיי והחלטותיי, נראה כי חמתי מפעילה עליו לחצים שפשוט קל לו להעביר אותם אליי מאשר להתעמת איתה. אשמח לעזרה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאב ועצב
 • יעל
 • 08/05/2019 18:54
 • נשואה ואם לשלושה בנים. הבכור בן 31,האמצעי בן 28 נשוי מזה חצי שנה,והצעיר בן 19. עלי לציין שעברנו טיפול משפחתי בעקבות זה שהבכור והאמצעי לא מדברים מזה 10 שנים,הבכור הגיע לדקה וחצי לחתונה והלך. מלפני חתונת הבן האמצעי הבן הבכור הפסיק לבוא הביתה,נמנע מלהיפגש איתנו,לא מגיע לחגים ולאירועים משפחתיים. היום לאחר שצפיתי בטלויזיה ושמעתי משפחות שכולות,מרגישה כמוהם,הבן הבכור השאיר חלל ריק,לא מגיע לחגים,לסופי שבוע ולאירועים משפחתיים. מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, תודה שכתבת לפורום. אחחח, המפגש עם החלל הריק של יום הזיכרון, הידהד את החלל הריק שאת חווה במשפחתך. אכן כל כך הרבה עצב וכאב. וזה נמשך זמן רב, ובוודאי מכאיב מאד. כדי שנוכל להבין ולהמליץ על המשך הדרך, אם תוכלי לספר קצת יותר על הטיפול המשפחתי שעברתם: כמה זמן ארך הטיפול, מי מהמשפחה היה שותף לטיפול, האם השתנו דברים בעקבות או בזמן הטיפול. בשלב זה, ניתן כבר להעלות את האפשרות של טיפול נוסף, בין אם עבורך באופן פרטני, או משפחתי, בכדי לעבד את תהליכי האובדן שאת ואתם חווים, ולנסות להתחיל לעבוד על ריפוי. אולי תוכלי להסביר את מידת הנכונות לטיפול של בני המשפחה. בינתיים מחזקת את ידיך, ובתקווה לימים של שינוי, עדית וצוות הפורום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
גב' אריאלה בר דויד גב' אריאלה בר דויד
MA , פסיכולוגית מומחית להפרעות אכילה, מרפאה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ