כסף גורם לאושר? מחקר חדש מגלה מה באמת הופך אותנו למאושרים

רבים טוענים שהרבה יותר קל להיות מאושרים כשיש מספיק כסף בחשבון הבנק. עם זאת, מחקר בריטי מגלה שבעוד כסף ונכסים ישפרו את תחושת האושר ב- 5%, העמקת הקשרים החברתיים ישפרו את התחושה ב- 20%. ריכזנו 6 צעדים שיעזרו לכם לפתח ולשמור על קשרים חברתיים בגיל השלישי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/05/2019

בניגוד לטענה הרווחת שכסף גורם לאושר, מחקר חדש מגלה שבמציאות לא כך הדבר. ה- London School of Economics מצא שבני האדם לרוב מאשימים את סבלם במערכות יחסים כושלות ולא במצב כספי דחוק ועוני. עם זאת, המחקר גילה כי הקטנת הדיכאון והחרדה יפחיתו ב- 20% את הסבל, ואילו שיפור המצב הכלכלי יפחית את הסבל ב- 5% בלבד. ניתן לראות שלמרות שכסף הוא מרכיב חשוב בתחושת האושר והרווחה שלנו, לחברה ולאיכות החיים יש תפקיד משמעותי ביותר. 


לפי מדרג הצרכים של מאסלו, בני האדם צריכים בסיס מוצק שיספק להם את הצרכים ההכרחיים להתפתחות תקינה. עם זאת, רבים מבני הגיל השלישי מגלים שלמרות שצרכי הבסיס שלהם מסופקים - דווקא הצרכים החברתיים נשארים בלי מענה, ורבים מהם נופלים לדיכאון וחרדה. שאלנו את ד"ר יעל עזרא, עובדת סוציאלית ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, על האפשרויות שעומדות בפני אנשי הגיל השלישי ליצור ולשמור על הקשרים החברתיים הקיימים ועל הדרך לשמור גם על האושר. קראו עוד: איך הם עושים את זה? 15 סודות של זוגות מאושריםמדוע החברה משמעותית כל כך לתחושת אושר?

"אלפרד אדלר, מייסד הפסיכולוגיה האינדיבידואלית, טען שבני האדם הם יצורים חברתיים מטבעם וככלל ישאפו ליצור קשרים חברתיים הנותנים להם תחושת שייכות", מסבירה עזרא. "ככל שאנשים מתבגרים קשריהם החברתיים עשויים להתדלדל. קשרים חברתיים שנשמרו מעצם השתייכותנו למקום העבודה עשויים להתנתק עם היציאה לפנסיה. לעיתים קשה לשמור על קשר משמעותי עם חברים אשר חלו ושתפקודם נפגע, וכמובן עצוב וקשה להיפרד מחברים אשר נפטרו". 

"המשפחה, הילדים והנכדים הינם מקור שייכות משמעותי ביותר, אך לפעמים גם משאב זה מאכזב. הילדים עסוקים בבניית המשפחות הגרעיניות שלהם. הם עשויים לגור במרחק רב ואף במדינה אחרת, מה שאינו מאפשר קשר יומיומי קרוב. לפעמים קיים ניכור או נתק בשל סכסוך משפחתי, מה שמעצים את הבדידות עוד יותר. כמו כן, אובדן בן/בת זוג הוא משבר אשר לא תמיד קל להתאושש ממנו". 

המשפחה, הילדים והנכדים הינם מקור שייכות משמעותיאל תחכו לרגע האחרון 

כדי למנוע מצב בו פתאום תמצאו את עצמכם תוהים לאן החברים נעלמו התחילו להתכונן מראש, להלן כמה טיפים של ד"ר יעל עזרא שיעזרו לכם לפתח את חיי החברה: 


1. פנו זמן לחיזוק ויצירת קשרים חברתיים

תיזמו ותהיו אקטיביים בפיתוח הקשרים החברתיים שלכם. בין אם אתם יוצרים קשרים חדשים או מחדשים ומחזקים קשרים קיימים, קחו בחשבון שנדרשת מידה מסויימת של השקעה מצדכם בכדי שהקשר יצליח. היו גמישים ופתוחים. אם תפסלו אנשים במהירות, אתם עשויים למצוא את עצמכם בודדים. אל תהססו להגמיש גם את לוחות הזמנים שלכם, כדי לאפשר כניסה של אנשים חדשים לחייכם.


2. קחו אחריות על האושר שלכם

השתתפו בחוגים, לכו להרצאות העוסקות בתחומי העניין שלכם או פתחו תחביבים חדשים. השתתפות בקבוצה מעניקה הן מסגרת חברתית להשתייך אליה והן יצירת קשרים חברתיים חדשים, תוך בילוי משותף ונושאי שיחה המעניינים את שני הצדדים.


3. אל תפחדו לעסוק בנושאים התואמים את יכולתכם הפיזיות

אם אתם פחות מתחברים לפעילויות של הגיל השלישי, אל תהסס ללכת לפעילויות שמעניינות אתכם. גם אם, גיל המשתתפים צעיר באופן משמעותית מגילכם, בפועל רוב המקומות ישמחו שתיקחו חלק בפעילויות שלהם ואולי אפילו תזכו ליחס של כבוד. קראו עוד: שלוש שיטות להתמודדות עם בן/ת זוג הסובל מחרדה


    

4. אל תוותרו על תחביבים בגלל שאין לכם עם מי ללכת

התחילו ללכת למקומות שמעניינים אתכם, רוב הסיכויים שתפגשו שם אנשים נוספים שגם הם ישמחו לחברתכם. במצב כזה זכיתם: כבר יש לכם לפחות תחביב משותף אחד. 


5. התאימו את אופי הפעילות לאופי הבסיסי שלכם 

היו קשובים לצרכים שלכם ובחרו את הפעילויות שלכם בהתאם. אם אתם אנשים מופנמים וקשה לכם ליצור קשרים חברתיים חדשים, חפשו מסגרת אשר תנגיש לכם קשרים חברתיים התואמים את האופי והצרכים שלכם. לדוגמא, בקבוצות קטנות ושקטות יותר. בדרך כלל יהיו שם אנשים בעלי אופי דומה לשלכם. לעומת זאת, אם אתם אנשים חברותיים מאוד, שאוהבים להיות מוקפים באנשים, השתתפו בפעילויות אקטיביות הדורשות משתתפים מרובים יותר. 


6. שמרו והשקיעו בטיפוח הקשרים המשפחתיים

משפחה קרובה ומלוכדת מהווה מגן ומקור כוח נפשי וחברתי. לכדו את המשפחה סביבכם באמצעות יצירת אווירה נעימה ומפגשים משפחתיים משמעותיים. ניתן לחלק את נטל האירוח בין כל בני המשפחה, כך שיהיה קל ונוח להיפגש. מצאו הזדמנויות לביקורים לא מחייבים וספונטניים בשגרת היום יום של הילדים והנכדים, גם אם השגרה שלכם ושלהם עמוסים. ניתן לחזק את הקשר עם הנכדים ע"י התעניינות בתחומי העניין שלהם. אתם יכולים להיעזר בהם בכל הקשור לצרכים הטכנולוגיים שלכם (מחשבים, סמארטפונים וכד'). כך גם תעניקו להם תחושת ערך ומשמעות וגם תעשירו את הקשר עמם. במידה וקיים ניכור או סכסוך משפחתי אל תהססו לפנות לייעוץ מקצועי וגישור, כדי לשפר את היחסים המשפחתיים.פורומים, טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדידות בחיי הנישואין משה 06/12/2019 23:28
 • היי, אני נשוי כ-8 שנים עם 3 ילדים קטנים מקסימים. לאחרונה אני מרגיש מאוד בודד בזוגיות. אנחנו רבים המון ואישתי יש לה נטייה להקצין ומכל ויכוח לריב ימים ארוכים ולא לדבר. זה מאוד שובר אותי ולא משנה כמה ניסיתי להסביר לה זה לא מסתדר. בעקבות הריבים אין כמעט תקשורת ביננו. אני מנסה הרבה פעמים ליצור מגע וחום אבל הצורך שלי בזה שונה משלה. כשהאווירה ביננו טובה היא מבינה במה היא לא בסדר אבל בויכוח או הריב הראשון היא שוב חוזרת לסורה. אני שוקל ברצינות לפרק את הנישואין אבל מפחד לפגוע בילדים. מה כדאי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תחושת ריחוק זקוקה להכוונה 27/11/2019 16:09
 • נשואה 12 שנה +2 , על פניו אין בעיות גלויות לעין, אנחנו חברים טובים ומתנהלים טוב ביחד אך בשנים האחרונות יש תחושת ריחוק והרגשה של שותפים לדירה ולא בני זוג גם בתקשורת בינינו וגם ברמה האינטימית שנעלמה לה. אני זורקת מידי פעם את האופציה של גירושים דבר הגורר תגובה כועסת ממנו, הוא לא מדבר על הרגשות שלו אבל תחושתי שהוא מרגיש כמוני. אין לי אומץ להעלות בפניו בצורה החלטתית שאני רוצה לסיים את הנישואים, אבל מרגישה חנוקה ומדוכאת בתוך המצב שקיים היום. אשמח להכוונה.

 • + הוסף תגובה
תחושת ריחוק שרה 04/12/2019 18:49
 • למה לחשוב מיד על תהליך של גירושין למה לא לנסות להדברות ולחשוב ממה נובע התחושת ריחוק

 • + הוסף תגובה
כדאי ראשית להתעקש לעבוד על הקשר הזוגי עדית רונן סתר 04/12/2019 22:34
 • שלום לך, כפי שענו בתגובה להודעתך, כדאי ראשית לבדוק את כל האפשרויות שיספקו לכם מראה טובה על הקשר, שיספקו להם הזדמנות לבדוק את הקשר שלכם לעומקו. באמצעות טיפול זוגי, תוכלו לבחון את פוטנציאל השינוי והסיכוי לתקווה מחודשת. פעמים רבות, אנשים זקוקים לטיפול, על מנת לקבל הכוונה, להעמיק בהנה שלהם אחד את השני, ולעורר קירבה ואינטימיות. גירושין זו בהחלט אפשרות אך זו אינה האפשרות היחידה. פעמים רבות, אנשים חשים כבויים ושהם זרים בתוך הקשר הותיק. לעתים, יש אפשרות לשנות זאת. השאלה היא: מה כל אחד מכם מעוניין. אם אינך רוצה בקשר הזוגי, אין טעם לפנות לעבודה טיפולית. בידקו את המוטיבציה שלכם להישאר ביחד, (לא במצב הקיים, כי אם במצב מחודש). אם כן, ממליצה מאד על טיפול זוגי. תוכלו למצוא מטפלים זוגיים מוסמכים באתר האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
נסיעות מרובות במשפחה דניאלה 21/11/2019 10:15
 • בעלי נוסע הרבה במהלך עבודתו, ואני מרגישה שהנסיעות שלו טובות לי. נעים לי. האם יש בעיתיות בכך? טופלנו בעבר כזוג.. הוא נעלב מזה מאוד. אשמח לדעתך

 • + הוסף תגובה
מרחב אישי וזוגי, ותחושות כמקפצה לעבודה עדית רונן סתר 21/11/2019 14:55
 • שלום לך, יכולות להיות סיבות רבות לתחושת הנוחות שלך כשכל אחד מכם עסוק בענייניו. הסיבות יכולות להיות קשורות בדינמיקה הזוגית שלכם, או בחלקים אחרים. לא בהכרח עובדה זו אומרת משהו שלילי, אבל אם בעלך נעלב, נפגע, זו הזדמנות להיות יחד עם התחושות האלה ולייצר הזדמנות מחודשת לקירבה. באופן כללי, כשמישהו נפגע, אנו צריכים להניח שהפגיעות נוצרה שם תוך תחושה אמיתית שמצריכה ריכוך ותיקון. אין צורך לחפש אשמים או אחראיים לתחושה, אלא להיות עם הפגיעה ועם הרצון להקל עליה. בידקו אם יש באפשרותכם לעשות זאת כזוג, או שיש צורך בסיוע של מטפל/ת זוגי/ת. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!