רוב נשאי האיידס סובלים: כיצד מטפלים בפגיעה נוירו- קוגניטיבית?

הטיפול תרופתי אמנם מנע את התפתחות מחלת האיידס והפך אותה מקטלנית לכרונית, אך הפגיעה במערכת העצבים הינה קשה ורחבת היקף מאי פעם. מהי הפרעה נוירו – קוגניטיבית, מהן השלכותיה וכיצד ניתן למתן אותן? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/01/2017

איידס הינה מחלה נגיפית קשה אשר פוגעת במערכת החיסון ונגרמת כתוצאה מהידבקות בווירוס הHI- . הווירוס חודר אל מערכת העצבים לאחר ההידבקות וגורם לה נזק. עם התפתחות המחלה וכתוצאה מחשיפה למזהמים ומחלות נוספות, הפגיעה המוחית גדלה וכתוצאה מכך נפגעים גם התפקודים הנוירו-קוגניטיביים של החולים. פגיעה זו, עלולה להמשיך ולהתפתח גם בקרב נשאים מטופלים. מהו הקשר בין פגיעה נוירו- קוגניטיבית לאיידס ומהן הדרכים לצמצום או למניעה שלה? כתבה חמישית בסדרה.כשאדם נחשף ל- HIV והנגיף חודר לגופו, האחרון מתמקם בתאי המערכת החיסונית ומתפשט למערכת נוספות. תהליך זה גורר פגיעה במערכת החיסונית, מחליש אותה ולבסוף גורם לה להפסיק לפעול ולהגן על מערכות הגוף. כתוצאה מכך, מתרחשת גם פגיעה במערכת העצבים. 


הפגיעה במערכת העצבים, להבדיל מפגיעות אחרות, המתרחשות בשלב ההתפרצות של המחלה, מתחילה מקודם הרבה יותר. מרגע ההדבקה ולאורך כל שלב הנשאות, וכמובן בשלב התפרצות המחלה, פוגע וירוס ה- HIV במערכת העצבים של האדם אשר נושא אותו. הפגיעה הנוצרת היא פגיעה נוירו- קוגניטיבית המתפתחת בצורה איטית ולאורך זמן. 


על פי מחקרים שונים פגיעה זו היא מנת חלקם של רוב נשאי האיידס, זאת למרות הטיפול הרווח באמצעות קוקטייל התרופות אשר בולם את התפתחות המחלה והתפרצותה. נשאים רבים, לרבות אלה שהטיפול בהם יעיל ומוצלח, ממשיכים לדווח על קשיים תפקודיים בתחום זה. 


קשיים אלה אינם נגרמים רק בשל נגיף ה-HIV, אלא גם כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים, עקב זיהומים משניים ותחלואה הכרוכה בנשאות או במחלה. למרבה המזל, נשאי איידס אשר מקבלים טיפול תרופתי חווים פגיעה נוירולוגית קטנה משמעותית.מהן ההפרעות הנוירו קוגניטיביות שנגרמות כתוצאה מההידבקות ב-HIV?

ההפרעות הנוירו קוגניטיביות המדווחות וכוללות הפרעות מגוונות, כמו הפרעות קוגניציה אשר כוללת הפרעה בריכוז, פגיעה בזיכרון, הפרעה בקריאה וקושי בביצוע מטלות מסובכות, הפרעות בתפקוד המוטורי הכוללות הפרעה בשיווי משקל, רעד, בעיה לעקוב אחר תנועה מהירה והליכה לא יציבה והפרעות התנהגותיות אשר מתאפיינות באפתיה וחוסר יוזמה.מדוע הפיכת המחלה לכרונית היוותה אתגר משמעותי עבור הסובלים מפגיעה זו?

תופעה זו הייתה ידועה שנים רבות, אך כיום, בעידן בו הפכה מחלת האיידס למחלה כרונית, בה תוחלת החיים של נשאי איידס ארוכה, הפגיעה הנוירו- קוגניטיבית גובה מהם מחיר גבוה מאד. להפרעות אלה השלכה ישירה על איכות החיים של הנשאים ותפקודם היומיומי התקין, יכולתם לעבוד ולהשתכר, ולחיות חיים איכותיים למרות המחלה, בשל ההשפעה של מצבם הנוירולוגי על ההתמדה בטיפול התרופתי. במסגרת המאמץ לשפר את איכות חייהם של נשאי האיידס מנסים למצוא דרכי התמודדות גם עם תופעה זו.

מהן דרכי הטיפול בהפרעה הנוירו קוגניטיבית?

כאמור, דרך ההתמודדות המרכזית הינה התמדה בנטילת קוקטייל התרופות. אולם, כדי שזה יסייע גם בצמצום ההשלכות הנוירו- קוגניטיביות של המחלה, חשוב לבחור בתרופות נכונות ולהקפיד בנטילתן.


מחקרים עדכניים מראים, כי טיפול תרופתי המורכב מתרופות בעלות חדירות טובה יותר למערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה) יכול בחלק מהמקרים להיות יעיל יותר בשיפור המצב הנוירו קוגניטיבי של נשאים. 


מאידך הצלחת הטיפול אינה תלויה רק בהרכב התרופות אלא מושפעת גם מגורמים נוספים, כמו גיל (ככל שגיל החולה צעיר יותר, כך גם הפגיעה הנוירו קוגניטיבית תהיה נמוכה יותר), יעילות הטיפול התרופתי ונטילתו באופן קבוע. כמו כן, הפגיעה תהיה חמורה יותר בקרב נשאי איידס אשר משתמשים בסמים. ככלל, לכל נשאי הנגיף מומלץ לבצע מבדק נוירו קוגניטיבי ולהיות תחת מעקב, כדי לאבחן פגיעה במהלך המחלה.כתבות נוספות בסדרה:

לעת צרה: הכל על טיפול החירום ב-HIV

פשוט ובטוח יותר: כל המידע על דרכי הטיפול באיידס

כבר לא סופנית? כל המידע על מחלת האיידס

המחלה השקטה: מהן דרכי האבחון של ווירוס ה-HIV?הכותב הוא מומחה בכיר למחלות זיהומיות ורפואת איידס במרכז הרפואי קפלן. הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.orgפורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ בראש והירדמות איברים carmel 03/12/2019 11:35
  • שלום, באוגוסט 2018 ישבתי לשתות קפה והרגשתי כמו כיווץ איום ונורא בראש, כאילו מישהו נתן לי מכה מאחורה, באותו הרגע ראיתי כמו ערפל ולא הייתי יציבה בשעות של אחר כך. שלחו אותי דחוף ל MRI+MRA לשלול דימום או אירוע והכל יצא תקין והשתחררתי הביתה בהרגשה רעה מאוד. מאותו היום חיי לא חזרו להיות אותו הדבר. יש לי נימלולים וזרמים וטישטוש ראייה.....במיוחד איבוד תחושה בלשון/לחי/חצי שפה כל פעם צד אחר.......וקפיצות שרירים ללא הפסקה, כל פעם במקום אחר בגוף. קושי להוציא מילים (מרגישה כאילו מתאמצת לדבר), לשון גם עם עקצוצים באופן קבוע בנוסף להירדמויות. הרגשה של חוסר יציבות ושהראש מתכווץ. פשוט זוועה. הלכתי לניורולוג ואומר שהכל ממתח וחרדה, מה שלא הגיוני, כי עד אותו יום עם "המכה בראש" הרגשתי מעולה. אני מנסה לעלות בדעתי האם זה קשור לבדיקת היסטרוסקופיה שעשיתי בהרדמה מלאה, כי שהזריקו לי את החומר המרדים הרגשתי שריפה איומה בכל הגוף עם כאבי שרירים מטורפים. מה עוד עליי לבדוק? האם תוכלי לתת עצה/לעזור? אודה לך מאוד.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים אור 29/11/2019 07:06
  • היי אני סובלת מכאבי ראש כחודשיים כאבי ראש שמלווים בטישטוש ריגעי בראיה ובחילות. הייתי במין לבדיקות ונעשה לי ct שהראה שהכל תקין הייתי אצל רופה עיניים שאמר שהכל תקין. נכון להיום אני סובלת מכאבי ראש שאני קמה איתם בבוקר ורק לאחר שלוקחת כדורים זה נרגע מעט. ברצוני להוסיף שחליתי לפני כ7 שנים בסרטן ריאות ולאחר כריתה של אונה הבראתי, היום יש לי בדיקת אורטופד ובמרץ יש לי בדיקת נוירולוג יש בדיקות נוספות שאת ממליצה שאעשה?

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 29/11/2019 12:30
  • ממליצה לך להבדק ע"י נוירולוג מוקדם יותר על מנת להקל עליך ולנסות להבין את הסיבה לבעיה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש שלושה שבועות ענבל 28/11/2019 14:55
  • שלום ד"ר, אשמח לעזרתך בהבנה של תוצאות בדיקת אמ.אר.איי שביצעתי בעקבות כאבי ראש כרוניים שאני סובלת מהם שלושה שבועות, בעיקר מופיעים בהליכה, ישיבה, עמידה. בשכיבה כמעט נעלמים, מלווים בבחילות, הקאה אחת, וחוסר שיווי משקל. לפני כ9 שנים היה לי סיפור של לחץ תוך גולגולתי מוגבר וטופלתי בדיאמקוס. לפני חודשיים תחושת הרדמות בפנים, בסנטר ובשפה בעקבות כך נשלחתי לאמ.אר.איי ולפני שלושה שבועות התחילו כאבי הראש הנוראיים. אני בת36. תוצאות האמ.אר.איי: קורפוס קלוסום בתבנית תקינה, מעט מעובה. אוכף תורכי אינו עמוק. מערות מקל מעט בולטות בגודלן. חדרי המוח והחללים התת עכבישיים בתבנית תקינה, הרחבה מינימלית של חללים תת עכבישיים פרונטלים. בדיקת עיניים לגילוי פפליאדמה הייתה תקינה וCT תקין גם כן. אשמח לתשובתך בנוגע לממצאים, בתודה רבה מראש, ענבל.

  • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/11/2019 23:56
  • בדיקת הMRI להבנתי ללא ממצא משמעותי. אם כאב הראש מזכיר את כאב הראש מהעבר יש צורך בניקור מותני חוזר. אנא פני לנוירולוג או נוירואופתלמולוג שאצלו את במעכב לצורך המשך ברור.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!