רוב נשאי האיידס סובלים: כיצד מטפלים בפגיעה נוירו- קוגניטיבית?

הטיפול תרופתי אמנם מנע את התפתחות מחלת האיידס והפך אותה מקטלנית לכרונית, אך הפגיעה במערכת העצבים הינה קשה ורחבת היקף מאי פעם. מהי הפרעה נוירו – קוגניטיבית, מהן השלכותיה וכיצד ניתן למתן אותן? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


איידס הינה מחלה נגיפית קשה אשר פוגעת במערכת החיסון ונגרמת כתוצאה מהידבקות בווירוס הHI- . הווירוס חודר אל מערכת העצבים לאחר ההידבקות וגורם לה נזק. עם התפתחות המחלה וכתוצאה מחשיפה למזהמים ומחלות נוספות, הפגיעה המוחית גדלה וכתוצאה מכך נפגעים גם התפקודים הנוירו-קוגניטיביים של החולים. פגיעה זו, עלולה להמשיך ולהתפתח גם בקרב נשאים מטופלים. מהו הקשר בין פגיעה נוירו- קוגניטיבית לאיידס ומהן הדרכים לצמצום או למניעה שלה? כתבה חמישית בסדרה.כשאדם נחשף ל- HIV והנגיף חודר לגופו, האחרון מתמקם בתאי המערכת החיסונית ומתפשט למערכת נוספות. תהליך זה גורר פגיעה במערכת החיסונית, מחליש אותה ולבסוף גורם לה להפסיק לפעול ולהגן על מערכות הגוף. כתוצאה מכך, מתרחשת גם פגיעה במערכת העצבים. 


הפגיעה במערכת העצבים, להבדיל מפגיעות אחרות, המתרחשות בשלב ההתפרצות של המחלה, מתחילה מקודם הרבה יותר. מרגע ההדבקה ולאורך כל שלב הנשאות, וכמובן בשלב התפרצות המחלה, פוגע וירוס ה- HIV במערכת העצבים של האדם אשר נושא אותו. הפגיעה הנוצרת היא פגיעה נוירו- קוגניטיבית המתפתחת בצורה איטית ולאורך זמן. 


על פי מחקרים שונים פגיעה זו היא מנת חלקם של רוב נשאי האיידס, זאת למרות הטיפול הרווח באמצעות קוקטייל התרופות אשר בולם את התפתחות המחלה והתפרצותה. נשאים רבים, לרבות אלה שהטיפול בהם יעיל ומוצלח, ממשיכים לדווח על קשיים תפקודיים בתחום זה. 


קשיים אלה אינם נגרמים רק בשל נגיף ה-HIV, אלא גם כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים, עקב זיהומים משניים ותחלואה הכרוכה בנשאות או במחלה. למרבה המזל, נשאי איידס אשר מקבלים טיפול תרופתי חווים פגיעה נוירולוגית קטנה משמעותית.מהן ההפרעות הנוירו קוגניטיביות שנגרמות כתוצאה מההידבקות ב-HIV?

ההפרעות הנוירו קוגניטיביות המדווחות וכוללות הפרעות מגוונות, כמו הפרעות קוגניציה אשר כוללת הפרעה בריכוז, פגיעה בזיכרון, הפרעה בקריאה וקושי בביצוע מטלות מסובכות, הפרעות בתפקוד המוטורי הכוללות הפרעה בשיווי משקל, רעד, בעיה לעקוב אחר תנועה מהירה והליכה לא יציבה והפרעות התנהגותיות אשר מתאפיינות באפתיה וחוסר יוזמה.מדוע הפיכת המחלה לכרונית היוותה אתגר משמעותי עבור הסובלים מפגיעה זו?

תופעה זו הייתה ידועה שנים רבות, אך כיום, בעידן בו הפכה מחלת האיידס למחלה כרונית, בה תוחלת החיים של נשאי איידס ארוכה, הפגיעה הנוירו- קוגניטיבית גובה מהם מחיר גבוה מאד. להפרעות אלה השלכה ישירה על איכות החיים של הנשאים ותפקודם היומיומי התקין, יכולתם לעבוד ולהשתכר, ולחיות חיים איכותיים למרות המחלה, בשל ההשפעה של מצבם הנוירולוגי על ההתמדה בטיפול התרופתי. במסגרת המאמץ לשפר את איכות חייהם של נשאי האיידס מנסים למצוא דרכי התמודדות גם עם תופעה זו.

מהן דרכי הטיפול בהפרעה הנוירו קוגניטיבית?

כאמור, דרך ההתמודדות המרכזית הינה התמדה בנטילת קוקטייל התרופות. אולם, כדי שזה יסייע גם בצמצום ההשלכות הנוירו- קוגניטיביות של המחלה, חשוב לבחור בתרופות נכונות ולהקפיד בנטילתן.


מחקרים עדכניים מראים, כי טיפול תרופתי המורכב מתרופות בעלות חדירות טובה יותר למערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה) יכול בחלק מהמקרים להיות יעיל יותר בשיפור המצב הנוירו קוגניטיבי של נשאים. 


מאידך הצלחת הטיפול אינה תלויה רק בהרכב התרופות אלא מושפעת גם מגורמים נוספים, כמו גיל (ככל שגיל החולה צעיר יותר, כך גם הפגיעה הנוירו קוגניטיבית תהיה נמוכה יותר), יעילות הטיפול התרופתי ונטילתו באופן קבוע. כמו כן, הפגיעה תהיה חמורה יותר בקרב נשאי איידס אשר משתמשים בסמים. ככלל, לכל נשאי הנגיף מומלץ לבצע מבדק נוירו קוגניטיבי ולהיות תחת מעקב, כדי לאבחן פגיעה במהלך המחלה.כתבות נוספות בסדרה:

לעת צרה: הכל על טיפול החירום ב-HIV

פשוט ובטוח יותר: כל המידע על דרכי הטיפול באיידס

כבר לא סופנית? כל המידע על מחלת האיידס

המחלה השקטה: מהן דרכי האבחון של ווירוס ה-HIV?הכותב הוא מומחה בכיר למחלות זיהומיות ורפואת איידס במרכז הרפואי קפלן. הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. 

עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.orgפורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ראש אחרי מכה חזקה עדית 26/05/2020 16:48
 • בת 34. לפני כשבועיים התעוררתי באמצע הלילה מהמיטה ומיד חטפתי מכה במצח מהחלון. המכה הייתה מאוד כואבת והייתה לי קצת בחילה, אולי מהבהלה. בימים שאחרי הייתה לי נפיחות גדולה שירדה לאט לאט. כרגע עדין טיפה רואים וזה עוד כואב קצת כשנוגעים. אני לא יודעת להגיד אם זה היה מאז, אבל נראה שכן. התחילו לי כאבי ראש עמומים בעיקר בחלק האחורי דווקא של הראש. או בחלק העליון. תחושת לחץ. אבל זה רק במהלך היום, מה שגורם לי לחשוב שאולי זה בכלל קשור לצורה שאני יושבת לעבוד. בלילה בדרך כלל מרגישה בסדר ואין כאב. בכל מקרה, סובלת מאוד. לא טובה בלהבין למי לפנות. מניחה שאין חשש לאיזה דימום מוחי אם אני מתפקדת והכל בסדר כבר שבועיים אחרי. אבל אשמח לדעת איך לנסות לטפל בזה. קראתי שהחלמה מזעזוע מוח במידה וזה העניין יכולה לקחת הרבה זמן ואין הרבה מה לעשות. אשמח לעצה... תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאב אחרי מכה ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/05/2020 22:23
 • כפי שציינת כאב אחר טראומה יכול להמשך זמן מה אבל בד"כ הוא עובר. מציעה לפנות לבדיקת הרופא המטפל ואם לא יכול שיפור במצב לפנות לבדיקת נוירולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
ייעוץ לגבי סחרחורות וחוסר יציבות שם 26/05/2020 10:43
 • שלום, סובל מסחרחורות וחוסר יציבות לאחר תאונת דרכים שנפתחו כריות אויר צליפת שוט ומכה בראש. הסחרחורות מופיעות בלי שום קשר למשהו שאני מצליח לקשר בתדירות של בין כמה ימים לכמה שבועות (לא קבוע) לאחר בדיקת נירולוג תקינה הגעתי לרופא אף אוזן גרון וביצעתי ENG וקלורית תקינות. לאחר מכן נשלחתי לבדיקה מיפוי PET CT של המוח. שבוצעה אחרי הזרקה של 6 מיליקירי FDG נעשתה רגיסטרציה בו זמנית עם CT דיאגנוסטי ללא הזרקת חומר ניגודי. סיבת ההפניה ירידה קוגנטיבית סחרחורות וחוסר יציבות לאחר חבלת ראש. תיאור הממצאים מודגמת פרפוזיה קורטיקלית בלתי הומוגנית מופחתת מעט באונות הטמפורו פריאטליות משמאל. קליטת חומר טובה בגרעינים הברזליים, בתלמוס ובמוחון. לסיכום ירידת מטבוליזם קלה בלתי ספציפית באונות טמפורו פריאטליות משמאל. רופא אף אוזן גרון המליץ לי לעשות טיפול היפרברי (תא לחץ) מכיון שהטיפול הזה הוא טיפול חדש שיש בו המון דעות סותרות לגבי יעילות הטיפול ובנוסף הוא גם פרטי ונורא יקר. הייתי שמח לקבל חוות דעת נטרלית ולא מהמכון עצמו. לגבי יעילות הטיפול לדעתכם והשלכותיו, תופעות לוואי וכו,

 • + הוסף תגובה
מעבר לתחום הפורום ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/05/2020 22:21
 • שאלה זאת מעבר לתחום הפורום. מאחלת לך רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש א 24/05/2020 14:57
 • המשך . עשיתי mra מספר מוקדים זעירים היפראינטנסים מודגמים באיזור פריאטלי משמאל.

 • + הוסף תגובה
ממצאי MRA ד"ר שלומית יוסט-כץ 24/05/2020 19:01
 • משמעות הממצאים תלויה בגיל, מחלות רקע, מראה. יכול להיות שמדובר בממצאים ללא משמעות אך איני יכולה לקבוע זאת. אנא פני עם הדיסק והפענוח לבדיקת נוירולוג .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!