קולונסקופיה וירטואלית יכולה להחליף קולונסקופיה רגילה? מדריך

קולונוסקפיה היא בדיקת המעי הגס שנועדה לזהות פוליפים או גידולים טרום סרטניים. מהי הבדיקה וכיצד מתבצעת? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


המעי הגס הוא אחד מהאברים החשובים של מערכת העיכול, ותפקידו לאסוף את המזון לאחר שעוכל בקיבה ובמעי הדק. החל מגיל 50 הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס עולה, ולכן יש חשיבות רבה לבצע בדיקות קולונסקופיה באופן רציף. מי צריך להיבדק ומהם סוגי הבדיקה? רופא מסביר


מהי בדיקת הקולונוסקופיה? 

הקולונוסקופיה היא בדיקת הסתכלות במעי הגס. מטרת הבדיקה היא לחפש פוליפים או גידולים ולהסירם לפני שהם מתפתחים לסרטן. מטרה נוספת היא לזהות מחלות של המעי הגס כגון דלקות, קוליטיס וקרוהן
כיצד מתבצעת הקולונסקופיה?

בדיקת הקולונסקופיה מתרחשת תחת טשטוש בכדי למנוע מהמטופל אי נוחות. הבדיקה נעשית על ידי מכשיר אנדוסקופי, צינור גמיש בעל מערכת ווידאו וכן מערכת שלמה של שטיפה ושאיבה המאפשרת לעשות טיפולים במידת הנדרש. בנוסף, המכשיר האנדוסקופי מאפשר לקחת דגימות או לטפל בפוליפים או דימומים. המטופל חוזר לפעילות רגילה אחרי כמה שעות. 


קולונסקופיה ווירטואלית

בקולונסקופיה ווירטואלית משתמשים בטכניקה של סורק ממוחשב המשתמש בקרינת רנטגן, דבר המאפשר לראות בצורה ממוחשבת את חלל המעי. היתרון של הבדיקה הווירטואלית הוא שאין צורך בטשטוש של המטופל. מצד שני, במידה ורואים ממצא ניתן לאשר אותו או להסירו רק על ידי קולונסוקפיה רגילה, דבר הדורש בדיקת קולונסקופיה חוזרת. 


למי מומלץ לעשות בדיקת קולונסוקפיה? 

ההמלצה היא שכל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת קולונסקופיה אחת לעשר שנים. חייבים לעשות בדיקות תקופתיות אנשים שיש להם משפחה מדרגה ראשונה הלקו בסרטן המעי הגס, וכן חולים עם מחלות כרוניות דלקיות של המעי הגס. 

בנוסף, מומלץ לאנשים המצאו דם סמוי בצואה, הסובלים מכאבי מבטן ממושכים, ירידה במשקל ואנמיה לעשות את הבדיקה כי בחלק גדול מהמקרים יימצאו פוליפים או ניצני גידולים סרטניים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אייל גל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מה זה? נורית 04/10/2020 12:24
hypo גבוה אבישי 25/08/2020 11:24
  • היי אני בחור בן 42 לאחרונה ירדתי 50 קילו במשקל. ביצעתי בדיקות דם שיגרתיות שכל הבדיקות יצאו תקינות חוץ מ 2 בדיקות שהם - hemolobin - 13.4 קצת פחות מהנורמה. hypo - 14.7 שזה קצת יותר מהנורמה. הרופאה רוצה שאני יעשה בדיקות נוספות - complete blood , iron , ferritin ואולי אצטרך לעשות קולונוסקפיה. אני חושש שמדובר על משהו חמור? מה אומרות התוצאות והאם יש סיבה לדאגה?

  • + הוסף תגובה
אנמיה ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:23
  • שלום אבישי. יש משמעות גדולה לסיבה לירידה במשקל. האם יזומה או לא ואם יזומה באיזה אופן. תוצאות הבדיקות מעידות על אנמיה קלה שיש לבדוק את סיבותיה. הרופאה תבצע בירור אנמיה ובהתאם לתוצאות תחליט על בדיקות העזר הנוספות.

  • + הוסף תגובה
עצירות יעל 03/09/2020 17:24
  • לפני קולונוסקופיה - האם רק עצירות, בלי שום תסמינים אחרים יכולה להעיד עם סרטן המעי הגז עם לימפה?

  • + הוסף תגובה
עצירות ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:16
  • שלום יעל. לעיתים סרטן המעי הגס מאובחן בבדיקת סקר בחולים ללא סימפטומים. כך שהתשובה היא כן.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!