הגעתם לגיל 50? דווקא עכשיו בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית

סרטן המעי הינו השני בשכיחותו מבין המחלות הממאירות בישראל. גילוי מוקדם שלו, מתבצע באמצעות בדיקת קולונוסקופיה אשר עשויה אף להציל חיים. מהי קולונוסקופיה וירטואלית וכיצד מתבצעת? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/03/2017


סרטן המעי הגס נמצא בראש רשימת הגורמים לתמותה בעולם המערבי. למעשה, מדובר בסוג שכיח בקרב נשים וגברים כאחד, ואלפי אנשים חולים בו מדי שנה. אך התמונה אינה כה עגומה. במקרים בהם מתבצע גילוי מוקדם של המחלה הממאירה, סיכויי ההחלמה הינם מעל ל-90%. בדיקת הקולונוסקופיה נועדה להקדים תרופה למכה הנפוצה. 


קראו עוד: לא רק אמיר פיי גוטמן: כך הסרטן מצליח לבלבל את הרופאים


מי נמצא בקבוצת הסיכון לתחלואה בסרטן המעי הגס?

אנשים אשר הגיעו לגיל 50, אנשים בעלי קרבה גנטית לאדם שחלה בסרטן המעי הגס, נמצאים בקבוצת סיכון לתחלואה. 


מהם סימני האזהרה שעלולים להעיד על גידולים ממאירים במעי הגס?

מקרים של כאבי בטן ממושכים, ירידה ניכרת ועקבית במשקל, דם ושינויים בצואה, עשויים להוות עדות לסרטן המעי הגס. במצבים אלה, מומלץ לפנות לגורם רפואי, לצורך התייעצות לגבי בדיקת הקולונוסקופיה. כאמור, ככל שהמחלה תאובחן מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה יהיו גבוהים בצורה משמעותית.

במקרים בהם מתבצע גילוי מוקדם של המחלה הממאירה, סיכויי ההחלמה הינם מעל ל-90%.כיצד מתבצעת בדיקת הקולונוסקופיה?

בדיקת קולונוסקופיה נועדה לאתר פוליפים במעי הגס, אשר עשויים לגרום לסרטן באזור. אלה מתפתחים על דופן המעי במהלך שנים ולמעשה ניתן לחיות איתם בשלום זמן רב. מאידך, במקרים בהם הגידולים הופכים ממאירים, קיימת סכנה גדולה וסיכויי ההחלמה יורדים בעשרות אחוזים. קיימים שני סוגים של בדיקות אפשריות, בדיקת קולונוסקופיה רגילה ובדיקת קולונוסקופיה וירטואלית. למעשה, שתי הבדיקות עשויות להציל את חיים במקרים שבהם מאותרים פוליפים מסוכנים באזור המעי הגס. כמו כן, ההכנה לשתי הבדיקות הינה זהה ובשני המקרים יש לצום לפני הבדיקה על פי הוראות מיוחדות וליטול חומרים משלשלים.


קולונוסקופיה רגילה 

בבדיקת קולונוסקופיה רגילה, מוחדר לגוף דרך פי הטבעת צינור ארוך שבקצהו מצלמת וידאו קטנה אשר מצלמת את המעי הגס ואת אזור פי הטבעת. החדרת הצינור גורמת לאי נוחות גדולה והנבדק או הנבדקת מורדמים במהלך הבדיקה או נוטלים חומרי טשטוש. היא נמשכת כחצי שעה ולאחריה יש להישאר למעקב. גם השחרור יתבצע תוך הגבלות מסוימות, למשל על נהיגה. 


יתרונה העיקרי של שיטה זו הינו כי הרופא המטפל יכול לכרות את הפוליפים שאותרו לחלוטין, או לקחת דגימה מהם, לצורך ביצוע ביופסיה. מאידך, עקב החדרת הצינור לגוף הקולונוסקופיה הרגילה כרוכה בסיכונים רבים, בניהם ניקוב המעי.קראו עוד: סובל משיעול מתמשך? 15 סימני אזהרה שעלולים להעיד על סרטןקולונוסקופיה וירטואלית

בדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית הינה בדיקה פשוטה ומהירה שאינה מצריכה הרדמה והתאוששות בבית החולים. 


קולונוסקופיה וירטואלית אינה כרוכה בהרדמה או בטשטוש, זאת בשל גודל הצינורית המוחדרת (אורכה 5 ס"מ בלבד). עם החדרת הצינורית, רגע לפני הבדיקה, מוכנס למעי אוויר שמנפח אותו כך שניתן יהיה לראותו באופן ברור יותר. מיד לאחר הוצאת הצינורית וסיום הבדיקה ניתן לחזור לשגרה. בניגוד לבדיקה הרגילה, הקולונוסקופיה הווירטואלית אורכת דקות ספורות בלבד. 


בנוסף, הבדיקה החדשנית מבוצעת באמצעות מכשיר CT  מתקדם אשר אינו סורק רק את המעי ואת הדפנות אחר פוליפים, אלא גם את הכבד, הכליות, כיס המרה, עצמות, הלבלב, הרחם והשחלות במקרים בהם מדובר בנבדקת והפרוסטטה במקרים בהם מדובר בנבדק. הלכה למעשה, הקולונוסקופיה הווירטואלית אינה שוללת רק גידולים ממאירים במעי הגס, אלא מבצעת סקירה של אברי גוף רבים. חסרונה הוא שבמידה ונמצאו פוליפים במעי הגס, לא ניתן יהיה להוציאם או לקחת מהם דגימה במקום.


בדיקת קולונוסקופיה, וירטואלית או רגילה, היא בדיקה חשובה שיכולה להציל את חייכם ולמנוע את סרטן המעי הגס. אם הגעתם לגיל 50 לכו להיבדק בהקדם - לגילוי המוקדם במחלה זו יש חשיבות מכרעתעדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור – קולונסקופיה וירטואלית השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים C.T

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופן מעי מאוד מעובה יחיאל שי 23/02/2020 14:17
  • בבדירת CTA -" בבטן ימנית תחתונה מודגמת לולאת מעי עם דופן מאוד מעובה והסננת השומן סביבה יכולה להתאים לאיסכמיה מקומית או דלקת מקומית של לולאה זו . קיימת החמרה בעובי הדופן בהשוואה לבדיקה קודמת" 1. האם הפתרון הוא כריתת הלולאה ? 2. האם ניתן לבדוק את העניין באמצעים אחרים כמו קולונוסקופיה או גלולת מצלמה?

  • + הוסף תגובה
סיטי בית חזה. טלי 18/02/2020 09:36
  • קבלתי זימון ל 2 בדיקות באותו מועד. סיטי l1039 סיטי 77295. מה ההבדל ביניהן. האם יש צורך להיערכות של צום?? תודה.

  • + הוסף תגובה
פיענוח C.T. עדנה 16/02/2020 17:08
  • מה הפירוש שאין עדות לאדנופתיה איליאקלית או מפשעתית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!