הגעתם לגיל 50? דווקא עכשיו בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית

סרטן המעי הינו השני בשכיחותו מבין המחלות הממאירות בישראל. גילוי מוקדם שלו, מתבצע באמצעות בדיקת קולונוסקופיה אשר עשויה אף להציל חיים. מהי קולונוסקופיה וירטואלית וכיצד מתבצעת? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/03/2017
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני

סרטן המעי הגס נמצא בראש רשימת הגורמים לתמותה בעולם המערבי. למעשה, מדובר בסוג שכיח בקרב נשים וגברים כאחד, ואלפי אנשים חולים בו מדי שנה. אך התמונה אינה כה עגומה. במקרים בהם מתבצע גילוי מוקדם של המחלה הממאירה, סיכויי ההחלמה הינם מעל ל-90%. בדיקת הקולונוסקופיה נועדה להקדים תרופה למכה הנפוצה. 


קראו עוד: לא רק אמיר פיי גוטמן: כך הסרטן מצליח לבלבל את הרופאים


מי נמצא בקבוצת הסיכון לתחלואה בסרטן המעי הגס?

אנשים אשר הגיעו לגיל 50, אנשים בעלי קרבה גנטית לאדם שחלה בסרטן המעי הגס, נמצאים בקבוצת סיכון לתחלואה. 


מהם סימני האזהרה שעלולים להעיד על גידולים ממאירים במעי הגס?

מקרים של כאבי בטן ממושכים, ירידה ניכרת ועקבית במשקל, דם ושינויים בצואה, עשויים להוות עדות לסרטן המעי הגס. במצבים אלה, מומלץ לפנות לגורם רפואי, לצורך התייעצות לגבי בדיקת הקולונוסקופיה. כאמור, ככל שהמחלה תאובחן מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה יהיו גבוהים בצורה משמעותית.

במקרים בהם מתבצע גילוי מוקדם של המחלה הממאירה, סיכויי ההחלמה הינם מעל ל-90%.כיצד מתבצעת בדיקת הקולונוסקופיה?

בדיקת קולונוסקופיה נועדה לאתר פוליפים במעי הגס, אשר עשויים לגרום לסרטן באזור. אלה מתפתחים על דופן המעי במהלך שנים ולמעשה ניתן לחיות איתם בשלום זמן רב. מאידך, במקרים בהם הגידולים הופכים ממאירים, קיימת סכנה גדולה וסיכויי ההחלמה יורדים בעשרות אחוזים. קיימים שני סוגים של בדיקות אפשריות, בדיקת קולונוסקופיה רגילה ובדיקת קולונוסקופיה וירטואלית. למעשה, שתי הבדיקות עשויות להציל את חיים במקרים שבהם מאותרים פוליפים מסוכנים באזור המעי הגס. כמו כן, ההכנה לשתי הבדיקות הינה זהה ובשני המקרים יש לצום לפני הבדיקה על פי הוראות מיוחדות וליטול חומרים משלשלים.


קולונוסקופיה רגילה 

בבדיקת קולונוסקופיה רגילה, מוחדר לגוף דרך פי הטבעת צינור ארוך שבקצהו מצלמת וידאו קטנה אשר מצלמת את המעי הגס ואת אזור פי הטבעת. החדרת הצינור גורמת לאי נוחות גדולה והנבדק או הנבדקת מורדמים במהלך הבדיקה או נוטלים חומרי טשטוש. היא נמשכת כחצי שעה ולאחריה יש להישאר למעקב. גם השחרור יתבצע תוך הגבלות מסוימות, למשל על נהיגה. 


יתרונה העיקרי של שיטה זו הינו כי הרופא המטפל יכול לכרות את הפוליפים שאותרו לחלוטין, או לקחת דגימה מהם, לצורך ביצוע ביופסיה. מאידך, עקב החדרת הצינור לגוף הקולונוסקופיה הרגילה כרוכה בסיכונים רבים, בניהם ניקוב המעי.קראו עוד: סובל משיעול מתמשך? 15 סימני אזהרה שעלולים להעיד על סרטןקולונוסקופיה וירטואלית

בדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית הינה בדיקה פשוטה ומהירה שאינה מצריכה הרדמה והתאוששות בבית החולים. 


קולונוסקופיה וירטואלית אינה כרוכה בהרדמה או בטשטוש, זאת בשל גודל הצינורית המוחדרת (אורכה 5 ס"מ בלבד). עם החדרת הצינורית, רגע לפני הבדיקה, מוכנס למעי אוויר שמנפח אותו כך שניתן יהיה לראותו באופן ברור יותר. מיד לאחר הוצאת הצינורית וסיום הבדיקה ניתן לחזור לשגרה. בניגוד לבדיקה הרגילה, הקולונוסקופיה הווירטואלית אורכת דקות ספורות בלבד. 


בנוסף, הבדיקה החדשנית מבוצעת באמצעות מכשיר CT  מתקדם אשר אינו סורק רק את המעי ואת הדפנות אחר פוליפים, אלא גם את הכבד, הכליות, כיס המרה, עצמות, הלבלב, הרחם והשחלות במקרים בהם מדובר בנבדקת והפרוסטטה במקרים בהם מדובר בנבדק. הלכה למעשה, הקולונוסקופיה הווירטואלית אינה שוללת רק גידולים ממאירים במעי הגס, אלא מבצעת סקירה של אברי גוף רבים. חסרונה הוא שבמידה ונמצאו פוליפים במעי הגס, לא ניתן יהיה להוציאם או לקחת מהם דגימה במקום.


בדיקת קולונוסקופיה, וירטואלית או רגילה, היא בדיקה חשובה שיכולה להציל את חייכם ולמנוע את סרטן המעי הגס. אם הגעתם לגיל 50 לכו להיבדק בהקדם - לגילוי המוקדם במחלה זו יש חשיבות מכרעתעדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור – קולונסקופיה וירטואלית השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום C.T

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • CT או MRI או PET CT, מה מתאים יותר
 • מוטי
 • 08/05/2019 19:56
 • שלום רב, בהיסטוריה שלי :זל פלאורלי סרוטי בכמות קטנה. פלאורה מעובה עם גושים נוקשים באיזור הסינוס, בשאר חלקיה הפלאורה מעובה מאוד ונוקשה אך סדירה. הריאה עטופה מעטפת פיברין, ואינה ברת התפשטות מלאה. בוצעה כריתה חלקית של הפלאורה הפריאטלית. נלקחו ביופסיות לפתולוגיה ומיקרוביולוגיה, כאשר התשובה הפתולוגית: fibrinous pleuritis      VATS BX LT עבר diffuse and patchy chronic inflammation ברצוני לקבל אישור לצלילה לכן עליי להביא דימות באיכות טובה שמעבר לעובדה שצריך לבדוק : למעט אם בדיקת CT אינה מראה פתולוגיה משמעותית בפרנכימת הריאות ו/או הצטלקות פלוירלית נרחבת בנוסף: לוודא כי לא קיים: מורסה ב. cavity ג. ציסטה ד. bulla ה. תהליך תופס מקום ו. גוף זר שאינו ניתן לסילוק ברונכוסקופי ז. הדבקויות פלוירליות נרחבות ח. תמט קבוע של אזור ריאה )atelectasis) ט. complex primary הגדול מ- 1 ס"מ או קשרי לימפה מסוידים או מוגדלים בשער הריאה, לבד אם בדיקת CT של בית החזה אינה מראה לחץ על סימפון או עיוות פרנכימטי משמעותי כמו-כן להדגים בצורה טובה את מצב קרום הריאה, מה בדיקת הדימות המומלצת ביותר? האם CT רגיל (עם או בלי חומר ניגוד?) יכול לספק אתהתשובות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Ctבטן
 • טובה
 • 07/05/2019 14:08
 • שלום בתשובה מפענוח סיטי בטן כתוב כבד שומני ללא ממצא מוקדי. לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בבטן באגן ובמפשעות חומר ניגוד פומי הגיע עד הקולון הרוחבי רושם לעיבוי דופן של האליום הסופי בכניסה למסתם האליו צקלי אך ללא עכירות של השומן מסביב ריבוי גזים בלולאות הג'יג'ונום בבטן השמאלית לא זוהה ממצא גס לאורך הקולון מלבד רושם לתוספת רקמה היפודנסית באיזור המסתם האיליו צקלי. לקורלציה עם קולונוסקופיה. א. מה זה אומר העיבוי דופן..זה צריך להדאיג? ב.מה מידת הדחיפות לקולונוסקופיה. מציינת בנוסף שבמשפחה אח נפטר מסרטן מעי גסעוד אח עם סרטן ברקטום אחות נפטרה מסרטן בבטן אמא היתה עם סרטן שד ובמשפחה מדאגה שנייה יש גם את המחלות האלו. אודה לתשובה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היכן נמצא בארץ מכשיר ה-PET CT החדיש והמהיר ביותר?
 • רווית
 • 01/05/2019 12:27
 • נדרשתי לעבור בדיקת PET CT, אסורה עלי קרינה ברמות גבוהות, ומניסיון עם MRI יש לי בעיה לא לזוז במשך זמן רב. היכן מצוי בארץ המקום עם מכשיר ה-PET CT הכי מהיר ובעל הקרינה הנמוכה יותר? תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
בסט מדיקל בסט מדיקל
רשת מרכזים רפואיים פרטיים קרא עוד
פרופ' אורי קופילוב פרופ' אורי קופילוב
מנהל השירות למחלות מעי דלקתיות במכון... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ