אל תשכחי לקבוע תור: כל המידע על בדיקה גניקולוגית

ביקור אצל גניקולוג הרבה פעמים גורם לתחושת מבוכה וחוסר נוחות. ריכזנו עבורך את כל מה שחשוב לדעת כדי שתוכלי להגיע מוכנה ורגועה לפגישה
כתבה פרסומית כתבת חסות


הביקור הראשון אצל גניקולוג יכול להיות מרגש ומלא חששות, ותמיד ישנה התלבטות מתי צריך לקיימו. לרוב הפניה נעשית על ידי נשים פעילות מינית, אך גם לנערות בתחילת התבגרותן המינית מומלץ לערוך ביקור. הפגישה אצל הגניקולוג תלווה בשיחה בה תשאלי על מחלות רקע ומחלות משפחתיות, סדירות הווסת, תלונות הקשורות במתן שתן ובמיניות. במהלך השיחה תוכלי לתאר בפני הגניקולוג את תלונותייך במידה ויש לך כאלו.


באם הגעת לבגרות, מומלץ לבצע בדיקה שגרתית שנתית אצל הרופא בה תבוצע בדיקה הכוללת אולטרה-סאונד ובדיקת הנרתיק על ידי מכשיר הנקרא "ספקולום". בבדיקה זו הרופא יבחן את צוואר הרחם והנרתיק ולעיתים יערוך גם בדיקת PAP (משטח הנלקח על ידי מברשת עדינה לגילוי נגעים טרום סרטניים או סרטניים בצוואר הרחם). 


מהן הסיבות לביקור אצל גניקולוג? 

בגיל הבגרות רוב הסיבות לביקור אצל גניקולוג כוללות תלונות על ווסת לא סדירה, דימום מוגבר בווסת, הפרשות נרתיקיות שאינן רגילות, גרד נרתיקי, כאבים בבטן התחתונה, שיעור יתר, אקנה וכמובן התייעצות בנוגע להתאמת אמצעי מניעה. 

מהם התסמינים שיחייבו בדיקה אצל גניקולוג?

ישנם כמה תסמינים עיקריים שיחייבו אותך להגיע לפגישה עם הגניקולוג: 

1.  גרד נרתיקי
 גרד נרתיקי מלווה בהפרשות נרתיקיות מרובות יכול להעיד על זיהום פטרייתי או חיידקי כשלרוב טיפול מקומי יפתור בבעיה. לעיתים הגרד יכול לנבוע מיובש נרתיקי מוגבר בעיקר בגיל הבלות. במקרים כאלו ניתן לטפל גרד בעזרת בהורמון אסטרוגן מקומי. במידה וישנו נגע על פני מבוא העריה או הנרתיק, ובמידה והגרד לא חולף למרות טיפולים, יש לבדוק בדיקה מדוקדקת יותר על ידי מומחה לצוואר הרחם. 


2. כאב ווסתי
 לרוב הכאב הווסתי הוא תהליך טבעי אך לעיתים הוא קשור לאנדומטריאוזיס- מצב בו רירית הרחם נמצאת במיקום אחר ויכולה לגרום לכאבי ווסת משמעותיים באגן, בעת מתן שתן וביציאות. הטיפול בכאבים אלו הוא מתן נוגדי כאבים או גלולות. 
הפניה לגניקולוג תעשה לרוב על ידי נשים פעילות מינית, אך גם לנערות בתחילת התבגרותן המינית מומלץ לערוך ביקור


3.  דימום נרתיקי רב בווסת או דימום לא סדיר
 זוהי תלונה שכיחה, שלרוב קשורה באי סדירות הורמונאלית ומטופלת בגלולות או התקן מירנה. יש צורך בבדיקה מדוקדקת בכדי שלול הימצאות פוליפ ברחם, שרירנים, ובמקרים נדירים גידולים ברחם או בצוואר הרחם. 


4. דימום לאחר יחסי מין
לרוב הדימום קשור לממצאים שפירים בצוואר הרחם. עם זאת, לעיתים יש צורך לבצע בדיקה על ידי מומחה לצוואר הרחם וכן לערוך קולפוסקופיה – בעזרתה בה תבוצע בחינה מדוקדקת עם לקיחת דגימות.  


5. כאבי בטן תחתונה
יכולים להיות קשורים למערכת המין, השתן או העיכול. לעיתים ישנו כאב הקשור לביוץ (לרוב מופיע כשבועיים לפני הווסת), אנדומטריאוזיס (בזמן הווסת), דלקת באגן או הריון חוץ רחמי. כשחשים כאבים אלו יש לשלול דלקת בשתן, או בעיות הקשורות במערכת העיכול כגון שלשולים, דלקת סעיפים במעי ועוד. 


מה בודקים בבדיקה גניקולוגית?

במהלך הביקור אצל הגניקולוג יבוצע אולטרה-סאונד לאגן, ייבדק מבנה הרחם, וייערך חיפוש אחר ממצאים המתאימים לפוליפ רחמי ולשרירנים (מיומות), שהינם גידולים שפירים של הרחם הדורשים לרוב מעקב שמרני בלבד. במידה ומראה השרירן חשוד, או שישנם סימפטומים כגון דימומים מוגברים או כאבי בטן, תישקל כריתת השרירן בניתוח לפרוסקופי או ניתוח פתוח.

בנוסף, בבדיקה הגניקולוגית יתרשמו גם ממבנה וממרקם השחלות. ייתכן כי תופיע ציסטה בשחלה אך זהו ממצא שכיח אצל נשים בגיל הפוריות.


מהן ציסטות? 

ישנן שתי סיבות שעשויות להוביל להיווצרות ציסטה:

1. פיזיולוגיות - ציסטות קשורות לפעילות תקינה של שחלה. הציסטה שכיחה ביותר הינה הגופיף הצהוב, שלרוב נעלמת לאחר הווסת.

2. גידוליות - ציסטות אלו מתחלקות  לשפירות וממאירות: 

ציסטות שפירות יכולות להיות מסוג דרמואיד, השכיחות בעיקר בגיל הפריון. הן מכילות בתוכן מגוון רקמות כגון שומן, שערות, סחוס, שיניים. למרות שניתן לעקוב אחריהן, מקובל לכרות אותן בניתוח כאשר הן גורמות לכאב או כאשר הן גדולות.

ציסטה שפירה נוספת הינה האנדומטריאומה, הנקראת גם "ציסטת שוקולד" עקב היותה מלאת דם ישן כהה. ציסטות אילו יכולות לגרום לכאבי בטן ואגן בעיקר בזמן הווסת. הטיפול בציסטה זו תלוי בגודלה, גיל האישה, רצון בפריון ובסימפטומים הקיימים. למרות שהטיפול הוא שמרני וכולל טיפול בציסטות גדולות תישקל האפשרות לכרות את הציסטה. 

ציסטות ממאירות מהוות חלק קטן מאוד מתוך כלל הציסטות בנשים. במקרים בהן הציסטה ממאירה יש צורך לבצע באולטרה סאונד, ביצוע בדיקת דם של סמני סרטן, והדמיות נוספות כגון CT והערכה על ידי אונקולוג.  

   

ייעוץ טרום הריון

אם את מתכננת היריון, מומלץ להגיע לייעוץ על מנת לתכננו בצורה הטובה ביותר. בפגישה תשוחחו אודות מחלות רקע או מצבים היכולים להוות סיכון, לדוגמה: סכרת, יתר לחץ דם ועוד. בנוסף, מומלץ להתחיל לקחת חומצה פולית לפחות שלושה חודשים טרם ההיריון ולבצע סקר מחלות גנטיות (בדיקת דם פשוטה). 

לסיכום, יש לזכור כי מעקב סדיר ואבחון מוקדם יאפשרו טיפול מיטבי שישמור על בריאותך. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רחל מנדל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ציסטה בשחלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציסטה רחל 30/07/2017 18:48
  • לאור דימומים וכאבים בבטן התחתונה פניתי לרופא נשים, ביצע בדיקה וגינלית אולטרסאונד ואמר שהכל נראה תקין לחלוטין. לאור הכאב המתמשך פניתי גם לרופא המשפחה לברור מקור הכאב- נשלחתי לאולטרסאונד בטן עליונה ותחתונה ושם נמסר לי כי קיימת ציסטה בשחלה. הבדיקות בוצעו בנפרד של 8 ימים אחת מהשנייה. יתכן והתעסוקה לא היתה בבדיקה הראשונה? או שמא הרופא לא ראה אותה?

ציסטה ד"ר יובל קאופמן 29/08/2017 20:04
  • שלום רחל, יכול להיות שמדובר בגופיף צהוב או זקיק גדול שלא היה בבדיקה קודמת. ממליץ לבדוק שוב ולראות מה קרה עם הציסטה. ד"ר יובל קאופמן www.gynsurg.co.il

ציסטה בתאל 13/02/2020 12:59
  • היי אני בהריון בשבוע 6 בבדיקה נמצא כי יש לי ציסטה צלולנ 24 ממ עם נוזל חופשי מינמלי רופא הנשים לא טרח אפילו להגיד משהו על זה. רק בדף בסיכום שניתן לי .

אולטרסאונד אנונימי 13/03/2019 13:03
  • עשיתי בדיקת אולטרסאונד ובהערות של הרחם כתוב מעט זקיקים וזרימת דם מה זאת אומרת זרימת דם האם זה תקין או שיש לי משהו ברחם?

קוראים לי שירן אלמגור טוב טוב הגמד 09/03/2019 12:43
  • שלום לך ד"ר יובל קאופמן אני שירן אלמגור כותבת לך מתוך יאוש כי חיפשתי בהמון אתרים באינטרנט על מה שיש לי לפני כמה ימים עברתי בדיקת CT וגילו לי ציסתה בשחלה הימנית קראתי על שני הסוגים שיש בהן אבחנות או לגידול סרטני או שפיר ונשבר לי הראש מרוב חיפושים באינטרנט הסימנים שראיתי באתרים הם כאלה שיש לי כמו למשל כאבים באזור האגן ובטן תחתונה והכאבים שלי חזקים מאוד ויש לי מחזור לא סדיר הוא יכול להיות חודשיים ללא מחזור או מחזור שנמשך שבועיים שלושה ויש לי גם קרשי דם בזמן מחזור שהם גדולים מהרגיל וחשוב לי להגיד לך שאיני בהריון אני בת 31 האם זה תהליך טבעי או דבר שמצריך ברור רפואי מוקדם אנא ענה לי מחר עד שעות הצהריים שלך שירן אלמגור


הצטרפו לאינדקס הרופאים!