טיפול מבוסס ריצוף גנטי: התקווה החדשה של חולי סרטן?

כיום, רוב החולים בסרטן עוברים שגרת טיפול הכוללת ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. טכנולוגיה חדשנית מתאימה אישית את הטיפול לחולה, מתוך המבחר האין-סופי הקיים בשוק. כיצד היא עובדת והאם אכן מדובר בשינוי זמין לכל אחד? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


השימוש ב-Big data , מונח המתאר כמות מידע מגוון בהיקפים עצומים שמגיע ממקורות רבים במהירות, הוטמע כבר בעולם הרפואה ואף הוצג כדבר הבא בתחום.  למעשה, רק בשבוע שעבר הכריזה ענקית המיחשוב IBM על ניצול הטכנולוגיה הזו לקידום המחקר והטיפול בסרטן. IBM תשתף פעולה עם חברת אילומינה (Illumina) בפיתוח טכנולוגיה שתקבע מהי התרופה המתאימה ביותר לחולי הסרטן, מתוך המבחר האין סופי הקיים בשוק או שנמצא בשלבי פיתוח. מה הקשר בין סרטן וגנטיקה והאם הפיתוח החדשני עשוי להכחיד את טיפולי הכימותרפיה הניתנים כמעט לכל המאובחן בגידול ממאיר? כל התשובות.


כיצד השילוב בין הטכנולוגיות עשוי לקצר את זמן האבחון עבור חולי הסרטן?

עבור חולי סרטן, ריצוף הגנום של הגידול הסרטני עשוי לשפר את סיכויי ההצלחה של טיפול, בעיקר על ידי התאמת התרופה ל-DNA, על-פי גישת הרפואה המותאמת אישית, לכל מטופל.  


התהליך הזה, שיכול לקחת שבועות או חודשים, הינו צורך זמן משמעותי עבור החולים שנמצאים בין חיים ומוות, כמו גם לרופאים שנמצאים בדילמה לגבי מתן הטיפול הטוב ביותר. הפרויקט המהפכני של חברת אילומינה נועד לצורך קיצור תהליכים ולתת לחולים זמן נוסף או אפילו להביאם לריפוי מוחלט. 


מאידך, ענקית המחשבים IBM השיקה את מערכת ווטסון אשר מתבססת על פרויקט הביג דאטה. הווטסון הינה מערכת לומדת המנוצלת לצורך קבלת החלטות קליניות. רופאים משתמשים בה על מנת לסקור ספרות רפואית, מחקרים ותיקים רפואיים של חולים בכל מקום בעולם, במהירות עצומה. ההשוואה של נתונים של חולה אחד עם הנתונים מעשרות רבות או מאות חולים ומחקרים מכל העולם יכולה לסייע לרופא במתן טיפול מדויק, בטוח ואפקטיבי יותר.קראו עוד: טרנד חולף או מהפך? Big Data בשירות עולם הרפואההיכולת של אילומינה בריצוף ה-DNA של הגידול הסרטני בשילוב היכולת של IBM ומערכת הווטסון לבחון את נתוניו של חולה אחד בהשוואה לחולים אחרים, יסייעו לרופאים בשיפור והתאמה של הטיפול האונקולוגי והפיכתו לאישי ומיטבי עבור כל מטופל.האם זהו סופו של הטיפול הקונבנציונלי לריפוי סרטן?

כיום רוב החולים המאובחנים בסרטן עוברים את הטיפול ה"מתבקש" והקונבנציונלי, הכולל ניתוח ולאחריו כימותרפיה והקרנות. היכולת לבצע ריצוף גנטי לגידולים סרטניים שמורה כיום למרכזים רפואיים בודדים ברחבי העולם, ופחות מ-5% מהחולים (מתוך כ-2 מליון) בארה"ב עוברים את הפרוצדורה הזו בכל שנה. 


עד היום זוהו כ-170 גנים סרטניים שקובעים רגישותו או עמידותו של הגידול לתרופות. פעמים רבות, חולה יכול לעבור בין עשרות תרופות עד שהוא מגיע לתרופה שמתאימה לו ותהליך זה עשוי להימשך גם חודשים רבים. 


אילומינה ו-IBM מבקשות לקצר את זמן ההליך לדקות בודדות: אילומינה תספק את היכולת לבצע ריצוף גנטי, ו-IBM תשווה את הרצף הזה לכל הנתונים שנמצאים כיום ברשת האינטרנט ובמאגרי מידע מסביב לעולם, במיוחד מידע מעשרים מרכזים גדולים לחקר הסרטן בארצות הברית. התקווה היא שבדרך זו אפשר יהיה למצוא לחולה תרופה שכבר אושרה, או כזו הנמצאת בשלב הניסוי הקליני, ולשפר את סיכויי הישרדותו. המטרה הינה להפוך את הטכנולוגיה הזו זמינה לכל ולשנות את מגמת הטיפול הקיימת בסרטן. 
שיתוף הפעולה בין שתי החברות, יוליד טיפול אונקולוגי אשר מותאם אישית לכל חולה סרטן 


אונקוגנטיקה: מהו הקשר בין הגנים שלנו לסרטן?

"סרטן" הוא מושג המתאר, באופן המפושט ביותר, חלוקה אין-סופית ובלתי מבוקרת של תאים. בעוד שרוב מקרי הסרטן הם "נקודתיים", בין 5%-10% מהמחלות האונקולוגיות המאובחנות הן משפחתיות-תורשתיות, בגלל מוטציה באחד מהגנים שעוצרים חלוקה או מעודדים אותה. בדרך כלל יש צורך ביותר ממוטציה אחת, ובתהליך ההתמרה הסרטנית, שלוקח שנים רבות, יש "איסוף" ואגירה של מוטציות בגנים הללו. כמעט כל סוגי הסרטן עוברים בתורשה בצורה דומיננטית, כלומר, מספיק שאחד מבני הזוג יהיה חולה כדי לגרום לילד להיות חולה גם כן. 


הבדיקות הגנטיות המוצעות כיום לבירור הנטייה המשפחתית לחלות בסרטן הן מגוונות, וכוללות: מוטציות על-פי מוצא (דוגמת יהודים אשכנזים), בדיקת רצף של גן שלם, בדיקות של מספר גנים עבור אותה מחלה (בדיקות פאנל) ובדיקות ספציפיות של רקמה סרטנית. כך לדוגמה, סרטן השד, הסרטן הנפוץ ביותר בנשים בישראל, מופיע במקרים רבים בגלל מוטציות בגן BRCA-1 או BRCA-2. מי שנושאת את הגן הזה נמצאת בסיכון של 80% לחלות בסרטן השד ו-50% לחלות בסרטן השחלות עד גיל 80. 


קראו עוד:  סרטן השד: האם הטיפולים הכימותרפיים פוגעים בפוריות?


תסמונות סרטן תורשתיות מעלות מאוד את הסיכון לתחלואה של סרטן בקרב  בני משפחות המוגדרים כמצויים בסיכון גבוה. כיום ישנן מספר רב של תסמונות מוכרות ובחלקן הגדול ניתן לאתר את המוטציה הגורמת להן במדויק. זיהוי נקודתי של בני משפחה בסיכון גבוה מסייע בקבלת החלטות טיפוליות חשובות, במיוחד ביצוע מעקבים תכופים או מתן טיפול מונע. לעומתם, בני משפחה שאינם נושאים את המוטציה אינם מוגדרים בסיכון גבוה ביחס לשאר האוכלוסייה, והם יכולים להימנע מבדיקות המעקב (אך לא מבדיקות סקר דוגמת PAP וקולונוסקופיה). 


חשוב לדעת שביצוע בדיקות גנטיות לאיתור נטייה ללקות בסרטן אינן מהוות עילה לייקור הביטוח. האגודה למלחמה בסרטן יזמה חוק שנועד להגן על מי שביצע בדיקה גנטית מפני אפליה ביטוחית, ועל פי חוק חיסיון מידע גנטי אין לבקש מהמבוטח תוצאות בדיקה גנטית ואין חובה למסור מידע על נשאות לחברת הביטוח. האגודה למלחמה בסרטן אף מפעילה קו מידע חינם, בטלפון: 1-800-599-995 או במייל: telemeyda@cancer.org.i. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביופסיה דנה א. 17/01/2020 23:38
  • שלום לפני ביופסיה בבלוטת למפה .חוששת . האם יכול להיות שגידול בבלוטה יתפשט בעקבות הביופסיה? האם יש דרך בטוחה יותר לבדוק? למשל להוציא אותה ולשלוח לבדיקה ? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
ביופסיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 19/01/2020 00:05
נטילת מוצרי סויה ופיטוסטרולים לאחר סרטן השד מישהו 18/01/2020 22:02
  • שלום ד"ר, אמי בת 64, עברה ב2018 ניתוח להוצאת גוש סרטני בשד + הקרנה תוך ניתוחית חד פעמית. כעת על טיפול ב - FEMARA ל 5 שנים ER+2-3 95% PR +2 75% KI-67 7% HER 2 NEG (+1) ONCOTYPE RECURRENCE SCORE 10 (LR) נוהגת לאכול מעדני סויה ולצרוך דנכול (משקה פיטוסטרולים לנטילה יומית להורדת כולסטרול LDL), האם יש במצבה התוויית נגד לצריכת מוצרי סויה ופיטוסטרולים? תודה

  • + הוסף תגובה
סויה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 19/01/2020 00:04
תוצאות של אולטרסאונד וממוגרפיה פעם 1 דנה 16/01/2020 12:20
  • צהריים טובים בת 40 +2 ילדים (עם רקע של סרטן השד במשפחה - דודה). עד עכשיו הייתי במעקב כירורג שד כל שנה שהיה תקין. עכשיו נתבקשתי לעבור ממוגרפיה ואולטרסאונד (שהבנתי שממומלץ מגיל 40).להלן התוצאות: שד שמאל-לא נראו גושים ברקמה הרכה ,לא נראו הסתיידויות פתולוגיות. רקמה פיברוגלנדולרית -אסימטריה פוקאלית קטנה בשליש אחורי של השד אשר בולטת בהנחת MLO בלבד. צל העור והפיטמה- תקין צינוריות תקינות BIRADS 2. שד ימין- לא נראו גושים ברקמה הרכה לא נראו הסתיידויות פתולוגיות צל העור והפטמה וצינוריות - תקין BIRADS 1. תוצאות אולטרסאונד- שמאל- ללא גוש סונוגרפי חורג,בלוטת לימפה תקינה BIRADS1. ימין- גוש ברקמה הרכה במרחק 8 ס"מ מהפטמה בגודל 13 מ"מ ל 9 מ"מ בצורה מיקרולובולארית , במנח מקביל לרקמה בגבולות מיקרולובולארים , במרקם הטרוגני לא ווסקולרי. בלוטות לימפה תקינות BIRADS3. * הומלץ ע"י הרופא שביצעה את האולטרסאונד מעקב בעוד חצי שנה. שאלתי היא: האם יכול להיות שבמישוש לא מרגישים את הגוש לא רואים בממוגרפיה ורק באולטרסאונד ראו את זה? האם זה יכול להתפתח חלילה לסרטני או לחילופין יכול להיעלם כמו שבא? * האם יש צורך בביופסיה? כבר שבועיים שיש לי כאבים בחזה כמו לפני מחזור אך צריכה לקבל עוד שבועיים. האם יש קשר בין הדברים או שאולי קשור לשרירים? (הכאב רק במגע כמו שלוחצים על שריר תפוס ) . תודה מראש :)

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 18/01/2020 23:11
  • בהחלט אםשר לראות הUS דבר שלא רואים בממוגרפיה ובבדיקה לגבי המשמעות וצורך בהמשך ברור זה נושא לכירורג שד

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!