//

מהפכה ווירטואלית: מהי הטכנולוגיה שתקל על חולי הפרקינסון?

למרות שהליכה שגרתית אינה מצריכה חשיבה יתרה, עבור אוכלוסיות מסוימות מדובר בפעולה קשה מנשוא. טכנולוגיה חדשה מבטיחה לספק פתרונות. כיצד היא עובדת ולאילו אוכלוסיות מספקת פתרונות? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


עבור רובינו, הליכה שגרתית ממקום העבודה הביתה או טיול קצר בפארק, נראים כמשימה טבעית אשר אינה מצריכה חשיבה כלל.  מאידך, עבור אוכלוסיות מסוימות, כמו חולי פרקינסון או בני הגיל השלישי, הפעולה הפשוטה עשויה להיות מאתגרת ומורכבת ואף לסכן את הבריאות הפיזית. טכנולוגיית ה-V-TIME המשלבת הליכה שגרתית על הליכון עם מציאות מדומה לצורך טיפול מוטורי- קוגניטיבי, מבצעת שימוש בשיטות טיפול עתידניות כדי לספק פתרון לבעיות אלה בקרב קבוצות מסוימות. כיצד היא עובדת ובאילו אוכלוסיות נועדה לטפל? מומחה מסביר.


מהי טכנולוגיית V-TIME?

כאמור טכנולוגיית ה-V-TIME משלבת בין המציאות הווירטואלית לזו האמתית. "המטופל עולה על הליכון, ומולו מסך המציג בפניו עולם ווירטואלי. הוא רואה את רגליו זזות בסנכרון מדויק להליכה אותה הוא מבצע על גבי המסוע. על גבי המסך מוצג מעין פארק המדמה סביבה הקרובה מאוד אל המציאות, שבה ילדים משחקים, זוגות יושבים על הספסל ואחרים מבצעים ריצה שגרתית. בתוך המסלול המדומה מושתלים מכשולים רבים, שנועדו לאתגר את היכולת המוטורית- קוגניטיבית". מסביר פרופ', מנהל מרכז לחקר הליכה וניידות במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי.

קראו עוד: חדר כושר למוח: האימונים הקוגניטיביים ששומרים על החדות 


"הנחת המחקר הייתה כי בהצבת המינון הנכון של האתגרים המוטוריים קוגניטיביים ניתן לתרגל פעולות פשוטות, כמו הליכה יומיומית פתוחה. מעשים שגרתיים אלה אמנם מתבצעים על ידי אנשים בריאים בצורה טבעית ואפילו אוטומטית, אך לבני הגיל השלישי אשר מתמודדים עם קשיים מוטוריים וקוגניטיביים פעולות אלה קשות מנשוא. ההליכון מתרגל את התת מודע. המטופל אמנם יודע כי קיימים מכשולים, בדומה לאלה המצויים בסביבת ההליכה הטבעית, אך ייצוג המציאות הווירטואלית מקל על תכנון הפעולה ואף משפר את ביצועיו". מוסיף פרופ'  הטכנולוגיה, נשענת על עקרונות מעולם הטיפול הקליני והלמידה המוטורית. ייחודיותה באה לידי ביטוי בכך שהיא מתאימה את עצמה למטופל. 




אתגר מוטורי קוגניטיבי יאפשר תרגול ואף שיפור בביצוע פעולות פשוטות, כמו הליכה יומיומית 



מיהו קהל היעד לשימוש בהליכון המציאות הווירטואלית?

בתחילתו של המחקר, לפני כשש שנים , קהל היעד היה חולי פרקינסון. בהמשך הורחבה היריעה, והטכנולוגיה נבדקה על אוכלוסיות בגיל המבוגר עם היסטוריה של נפילות וירידה קוגניטיבית. 

במחקר הרב מרכזי שנערך במסגרת תכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי, אשר מאפשרת לישראל לזכות במענקי מחקר ופיתוח יוקרתיים ומעניקה לחוקרים מקומיים נגישות לתשתיות מחקר רבות, בדקו החוקרים את יעילות הטיפול במציאות מדומה אל מול השימוש בהליכון בלבד בשיפור יכולות תפקודיות בגיל המבוגר והפחתה בכמות הנפילות. 

המחקר הראה כי האימון במציאות מדומה היה יעיל יותר מאימון הליכה בלבד, בשיפור התפקוד והיכולות המוטוריות והקוגניטיביות של המשתמשים, וכן הביא לירידה של כ- 40% בכמות הנפילות בקרב המתאמנים. התוצאות הראו שיפור ניכר ביכולת הקוגניטיבית מוטורית בקרב אוכלוסיית מבוגרים תוך אימון של שישה שבועות בלבד. הישגים אלה נשמרו לכל אורכה של חצי שנת המחקר. 


קראו עוד: פרקינסון: כך תדעו שהמחלה נמצאת בשלב מתקדם


התוצרים המוצלחים עודדו את החוקרים לבדוק את יעילות השיטה גם באוכלוסיות נוספות שלהן הפרעות מוטוריות וקוגניטיביות דומות. בימים אלה מתבצע מחקר נוסף הבוחן את יעילות הטכנולוגיה בקרב חולי טרשת נפוצה שמתקשים לעיתים קרובות בהליכה. בנוסף, נמצא כי היא עשויה לסייע גם לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, זאת על ידי פיתוח ואימון יכולות הקשב והמוטוריקה. 




פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 87 מוטרדת 06/08/2020 20:46
 • אימי בת 87 מאז מרץ האחרון אחרי כמה נפילות הפכה לסיעודית ויש לה מטפלת 24 שעות. אימי היתה פעלתנית ומתקשה לקבל את מצבה החדש והתלות במטפלת או בי. היא מתקשה ללכת, אין לה שיווי משקל ועלולה ליפול. כמו כן אינה אוהבת להיות הרבה ימים רצוף בבית ובמהלך היום לפחות פעמיים בשבוע בעת שאני בעבודה משעמם לה והיא רוצה לצאת מהבית. הבעיה: מסרבת לצאת עם הליכון וניכר שאינה מקבלת את מצבה החדש מבחינה זו. למרות הסבריי שחייבת הליכון בנוסף לצטפלת כי אחרת היא תיפול ועחולה להיות נכה ולהמיט עלינו אסון ) אני היחידה המטפלת בה מלבד המטפלת ואני גם עובדת וגם אמא לילדים סביב גיל 11)היא מסרבת להשתמש בהליכון ליד אנשים ולוקחת סיכונים גדולים מבלי להתחשב בכך שאני אסבול מאוד אם יקרה לה משהו ותצטרך חלילה מוסד סיעודי. כמו כן היא מחליטה פתאום שהיא באה אלי בלמ לתאם אמתי ולראות אם אפשרי מבחינתי ומתכננת לקחת מונית, גם כשאני בעבודה. עס עכשיו לא עשתה זאת אבל משתפת אותי שחשבה לעשות זאת. טוענת שמשעמם לה להיות בבית וריצה לצאת לטייל או צבוכ אלי. כמו כן מבחינה מנטאלית יש לה בעיה בזמנים מתבלבלת בימים בשמות במספרים ובדברים נוספים אך ביתר הזמן מדברת לעניין אך ניכר תהליך התדרדרות מנטאלית. אני כל הזמן בחשש שתצא בלי הליכון ותמיט עלינו אסון. אגב היא מאוד דעתנית ועקשנית תמיד היתה כזו וגם אם היתה צריכה ללכת להערכה גריאטרית היא לא היתה באה. קשה מאוד להשפיע עליה. זה משפיע לרעה על מצב רוחי מקשה עלי מאוד רגשית . כיצד לשכנע אותה להתגבר על הבושה ולקבל את מצבה??

 • + הוסף תגובה
שינויים באישיות ובהתנהגות ד"ר רון בן יצחק 07/08/2020 12:33
 • שלום רב אני מציע לערוך הערכה גריאטרית כוללנית בבית בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
תחושת חום פנימי בלתי נסבל על בסיס יומי דן 29/07/2020 19:51
 • שלום, אני פונה בבקשת עזרה , ומצוקה , פשוט חסר אונים לראות כך את אמא שלי. אמא שלי בת 74 , מחלות רקע ללא בלטות תריס , וסובלת מייתר לחץ דם. במשך מספר שנים אמא שלי מתלוננת על תחושת ״חום פנימי בגוף״ , ככשואלים אותה מה היא מרגישה , היא אומרת שהיא פשוט ״נשרפת מחום בפנים ובגוף״. כאשר בודקים חום נראה תקין. לפעמים כדי להקל על התופעה אמא שלי נוטלת חצי/כדור vaben , אך הבעיה חוזרת כל יום וה -vaben כמעט לא משפיע גבר, פשוט היא סובלת. רופאת משפחת לא יודעת מה לעשות , רופאת נשים נתנה מרשם ל - cimidona 6.5 אך לא עוזר. אני די מתוסכל לראות את אמא שלי סובלת , האם יש רופא שיכול לעזור , להפנות למי מטפל בתופעה זו. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלי חום פנימיים במטופלת כבת 70+ ד"ר רון בן יצחק 02/08/2020 08:57
 • שלום רב על פי התיאור שלך, מציע לפנות לייעוץ רופא אנדוקרינולוג, העוסק\ת בתופעות גיל המעבר, אוסטיאופורוזיס או רופא נשים אנדוקרינולוג בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
סוג טיפול בפצע לחץ מפריש בעכוז 6חום שהולך ועולה בי 28/07/2020 14:59
 • שלום וברכה, אימי בת 93, סיעודית, במשך היום נמצאת על כורסא מתכווננת בזווית של קצת מעל זווית שכיבה. זה חצי שנה שהיא סובלת מפצעי לחץ בכף הרגל ולפני חודש וחצי הופיע פצע לחץ בשני צידי העכוז, שהולך ומחמיר: גדל, החלה הפרשה ומסביבו האזורים עתה אדומים. אימי נמצאת בטיפולה של אחות מיחידה לטיפולי בית, שהנחתה לטפל בפצעי הלחץ בכף הרגל בפולידין ובעכוז - בפולידין ובסילברול. אתמול, לאור ההפרשה בפצע בעכוז האחות הנחתה להחליף את הטיפול בו מסילברול לפלמינל ולהמשיך עם הפולידין. לפני שבועיים וחצי אימי אושפזה בשל חום של 38.6. במהלך האשפוז ניתנה לאימי אנטיביוטיקה עם הנחיה להמשיך למשך שבוע. פצעי הלחץ בכף הרגל ובעכוז היו בדרגה 2 וטופלו בפולימם. למרות לקיחת האנטיביוטיקה החום המשיך בערב והגיע לפני שבוע ל-37.5 מעלות. רופאת המשפחה הנחתה להמשיך עם האנטיביוטיקה לעוד שבוע, אך החום רק עולה והגיע שלשום בערב ל-37.7. גם בבוקר החום עולה והגיע שלשום ל-36.6. קבלתי אינפורמציה מאחות במוקד ייעוץ אחיות של קופ"ח מכבי, שפולידין וסילברול אינם מתאימים לפצעי לחץ ושחבישת פולימם (כפי שפצעי הלחץ של אימי טופלו במהלך אשפוזה) היא המתאימה. בשיחה עם מנכ"ל חברה, המתמחה בטיפול בפצעי לחץ, הוא אמר לי, שהפולידין אף מעכב את תהליך ריפוי הפצע בייבשו אותו. שאלתי:  א. האם אכן הפולידין אינו מתאים לפצעי לחץ ואף יכול לעכב את תהליך ריפוי פצע הלחץ, כפי שכאמור, נאמר לי? ב. והאם משחת הפלמינל טובה עבור פצע לחץ עם הפרשה ויכולה להחליף את חבישת הפולימם או שעדיפה חבישת פולימם ואם כן - מאיזה סוג? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
טפול בפצעי לחץ ד"ר רון בן יצחק 28/07/2020 16:36
 • שלום רב פצע לחץ הוא ביטוי לחוסר יציבות רפואית ודלדול משאבים\רזרבות פיזיות. ההתייחסות חייבת לכלול את כל מרכיבי החיים מעבר להתייחסות הנקודתית לפצע העורי והתת עורי. נוכחות הפצע מעידה על חוסר תנועה כמו גם על מצב "שביר" מבחינה רפואית ותפקודית. הטיפול בפצעי לחץ הוא רב מערכתי ודורש התייחסות גורמי הרפואה, סיעוד פיזיותראפיה, תזונה, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק. בטרם תתחילו בטיפול, רצוי לבצע אבחון רב מערכתי, שהפועל היוצא שלו הוא בניית תוכנית טיפולית בין ורב מקצועית בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
פצעי לחץ דבי 29/07/2020 10:33
 • תודה רבה לתשובתך. אכן אימי מטופלת על ידי דיאטנית, פיזיותרפיסט, מטפל שעושה לה מסאג' ומוצרים למניעת וריפוי פצעי לחץ (מזרונים דינמיים, אביזרים נוספים ועוד).

 • + הוסף תגובה
טיפול רב מערכתי כגישה לטפול בפצע לחץ ד"ר רון בן יצחק 29/07/2020 11:20

הצטרפו לאינדקס הרופאים!