מהפכה ווירטואלית: מהי הטכנולוגיה שתקל על חולי הפרקינסון?

למרות שהליכה שגרתית אינה מצריכה חשיבה יתרה, עבור אוכלוסיות מסוימות מדובר בפעולה קשה מנשוא. טכנולוגיה חדשה מבטיחה לספק פתרונות. כיצד היא עובדת ולאילו אוכלוסיות מספקת פתרונות? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/09/2019

עבור רובינו, הליכה שגרתית ממקום העבודה הביתה או טיול קצר בפארק, נראים כמשימה טבעית אשר אינה מצריכה חשיבה כלל.  מאידך, עבור אוכלוסיות מסוימות, כמו חולי פרקינסון או בני הגיל השלישי, הפעולה הפשוטה עשויה להיות מאתגרת ומורכבת ואף לסכן את הבריאות הפיזית. טכנולוגיית ה-V-TIME המשלבת הליכה שגרתית על הליכון עם מציאות מדומה לצורך טיפול מוטורי- קוגניטיבי, מבצעת שימוש בשיטות טיפול עתידניות כדי לספק פתרון לבעיות אלה בקרב קבוצות מסוימות. כיצד היא עובדת ובאילו אוכלוסיות נועדה לטפל? מומחה מסביר.


מהי טכנולוגיית V-TIME?

כאמור טכנולוגיית ה-V-TIME משלבת בין המציאות הווירטואלית לזו האמתית. "המטופל עולה על הליכון, ומולו מסך המציג בפניו עולם ווירטואלי. הוא רואה את רגליו זזות בסנכרון מדויק להליכה אותה הוא מבצע על גבי המסוע. על גבי המסך מוצג מעין פארק המדמה סביבה הקרובה מאוד אל המציאות, שבה ילדים משחקים, זוגות יושבים על הספסל ואחרים מבצעים ריצה שגרתית. בתוך המסלול המדומה מושתלים מכשולים רבים, שנועדו לאתגר את היכולת המוטורית- קוגניטיבית". מסביר פרופ', מנהל מרכז לחקר הליכה וניידות במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי.

קראו עוד: חדר כושר למוח: האימונים הקוגניטיביים ששומרים על החדות 


"הנחת המחקר הייתה כי בהצבת המינון הנכון של האתגרים המוטוריים קוגניטיביים ניתן לתרגל פעולות פשוטות, כמו הליכה יומיומית פתוחה. מעשים שגרתיים אלה אמנם מתבצעים על ידי אנשים בריאים בצורה טבעית ואפילו אוטומטית, אך לבני הגיל השלישי אשר מתמודדים עם קשיים מוטוריים וקוגניטיביים פעולות אלה קשות מנשוא. ההליכון מתרגל את התת מודע. המטופל אמנם יודע כי קיימים מכשולים, בדומה לאלה המצויים בסביבת ההליכה הטבעית, אך ייצוג המציאות הווירטואלית מקל על תכנון הפעולה ואף משפר את ביצועיו". מוסיף פרופ'  הטכנולוגיה, נשענת על עקרונות מעולם הטיפול הקליני והלמידה המוטורית. ייחודיותה באה לידי ביטוי בכך שהיא מתאימה את עצמה למטופל. 
אתגר מוטורי קוגניטיבי יאפשר תרגול ואף שיפור בביצוע פעולות פשוטות, כמו הליכה יומיומית מיהו קהל היעד לשימוש בהליכון המציאות הווירטואלית?

בתחילתו של המחקר, לפני כשש שנים , קהל היעד היה חולי פרקינסון. בהמשך הורחבה היריעה, והטכנולוגיה נבדקה על אוכלוסיות בגיל המבוגר עם היסטוריה של נפילות וירידה קוגניטיבית. 

במחקר הרב מרכזי שנערך במסגרת תכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי, אשר מאפשרת לישראל לזכות במענקי מחקר ופיתוח יוקרתיים ומעניקה לחוקרים מקומיים נגישות לתשתיות מחקר רבות, בדקו החוקרים את יעילות הטיפול במציאות מדומה אל מול השימוש בהליכון בלבד בשיפור יכולות תפקודיות בגיל המבוגר והפחתה בכמות הנפילות. 

המחקר הראה כי האימון במציאות מדומה היה יעיל יותר מאימון הליכה בלבד, בשיפור התפקוד והיכולות המוטוריות והקוגניטיביות של המשתמשים, וכן הביא לירידה של כ- 40% בכמות הנפילות בקרב המתאמנים. התוצאות הראו שיפור ניכר ביכולת הקוגניטיבית מוטורית בקרב אוכלוסיית מבוגרים תוך אימון של שישה שבועות בלבד. הישגים אלה נשמרו לכל אורכה של חצי שנת המחקר. 


קראו עוד: פרקינסון: כך תדעו שהמחלה נמצאת בשלב מתקדם


התוצרים המוצלחים עודדו את החוקרים לבדוק את יעילות השיטה גם באוכלוסיות נוספות שלהן הפרעות מוטוריות וקוגניטיביות דומות. בימים אלה מתבצע מחקר נוסף הבוחן את יעילות הטכנולוגיה בקרב חולי טרשת נפוצה שמתקשים לעיתים קרובות בהליכה. בנוסף, נמצא כי היא עשויה לסייע גם לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, זאת על ידי פיתוח ואימון יכולות הקשב והמוטוריקה. 
פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיז על עצם האצבע של אימי בת ה-80 חגית 12/12/2019 09:17
 • כבר שנה שיש לה על האצבע משהו שכנראה מתחיל בזיז על העצם (כך לפי טענתה). הדבר מקשה על תפקוד היד, וכואב מאוד. ביקיו לייזר, אמבטיות ליד, התייעצות עם רופאי עור, ואורטופד... כל זה לא עזר. יש לך כיוון רפואי נוסף? לאיזו רפואה עלינו לפנות?

 • + הוסף תגובה
זיז על עצם האצבע.... ד"ר רון בן יצחק 12/12/2019 14:31
 • שלום רב מציע להיוועץ במומחה פרקים- ריאומאטולוג בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
גירודים יעלה 07/12/2019 02:22
 • אמא שלי סובלת כבר יותר מחצי שנה מגירודים ופצעים בעור. איפה לא הינו גם פרטי אצל רופא עור גם דרך בית החולים . עשתה בדיקות , הכל בסדר. בהתחלה חשבו שזה הכדורים נגד סכרת , החליפו לה, עדיין יש לה גירודים ופצעים. אנחנו כבר לא יודעם מה לעשות, לאן ללכת? מישהו שמע על זה? אשמח מאד לשמוע. תודה

 • + הוסף תגובה
גרד עורי ד"ר רון בן יצחק 07/12/2019 14:58
 • שלום רב לאחר שנשללו סיבות גופניות, תרופות וסיבות עיצביות, רצוי לשלול הפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!