סינוסיטיס: כל המידע על על מחלת החורף הנפוצה

כ-15% מהאוכלוסיה צפויים לסבול מסינוסיטיס בכל שנה.ריכזנו עבורכם את כל המידע שיעזור לכם לטפל בתופעה לפני שהיא מחמירה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בנוסף לשפעת ולווירוסים השונים החורף מביא איתו גם סינוסיטיס. דלקת הסינוסים יכולה לגרום לכאב רב ולסיבוכים נוספים במידה ולא מטופלת בזמן. ריכזנו עבורכם את הסימפטומים ודרכי הטיפול העיקריים של הדלקת. 


מהם הסינוסים? 

הסינוסים הם חללים בגולגולת המתחברים לחלל האף ומטרתם היא להפחית את המשקל של הגולגולות ולחמם את האוויר בדרכו לריאות. 

סינוסיטיס היא דלקת ברירית של הסינוסים. לרוב הסינוסים מלאי אוויר, אך כשישנה חסימה חיידקים וזיהומים יכולים לגרום לדלקת, ההופכת את הרירית לאדומה וכואבת. הסינוסיטיס עשויה להיגרם משפעת, אלרגיה או זיהומים. 


מהם התסמינים לסינוסיטיס

בדרך כלל תסמיני הדלקת דומים לאלה המופיעים במקרים של התקררות וכוללים נזלת וכאב בפנים. בנוסף, תהיה עשויה להופיע תחושת עייפות, כאבי גרון, כאבי ראש, חום וקושי לחוש בריחות או בטעמים.  


קראו עוד: המדריך לסינוסיטיס חריפה


מהם סוגי הסינוסיטיס? 

1. דלקת סינוסיטיס חריפה –  בדרך כלל מתחילה עם סימפטומים המזכירים הצטננות (גודש באף, כאב בפנים) ונמשכת משבוע ועד 12 שבועות. 

2. דלקת  סינוסיטיס כרונית – דלקת הנמשכת מעל ל- 12 שבועות. 

3. דלקת סינוסיטיס חוזרת – סינוסיטיס החוזרת על עצמה כמה פעמים בשנה.


איך נדבקים?

הסינוסיטיס אינה מחלה מדבקת, אלא נגרמת בעקבות אחד או יותר מהדברים הבאים: 

- צינון המוביל למשיכה חוזרת ונשנית באף

- חסימה בתעלות הנשימה

- מערכת חיסונית חלשה 

- פוליפים באף

-מבנה הסינוסים

- תרופות המחלישות את מערכת החיסון

אצל ילדים, הסיבות לסינוסיטיס הן אחד או יותר מהדברים הבאים:  

- סיבוך של זיהום וויראלי בדרכי הנשימה העליונות

- אלרגיה 

- שאיפת עשן סיגריות 

- הידבקות בשפעת או צינון 

- שימוש במוצץ מלוכלךמהם הסימפטומים?

1. סימפטומים של דלקת חריפה: 

- כאב ולחץ בפנים

- גודש באף

- נזלת

- איבוד חוש הריח

- חום, התקררות ושיעול

- כאב בשיניים

- ריח רע מהפה

2. סימפטומים לדלקת כרונית כוללת את הסימפטומים האלו יותר מ- 12 שבועות: 

- חושה של גודש ומלאות בפנים

- גודש וחסימה באף

- מוגלה בחלל האף

- חום

- נזלת


מהו אופן הטיפול בסינוסיטיס? 

לאחר שהרופא מאבחן את סוג הסינוסיטיס הוא מפנה לטיפול רפואי. במידה וזוהי דלקת סינוסיטיס הוא ימליץ על תכשירים להורדת הגודש באף. אפשרות נוספת היא מתן אנטיביוטיקה למשך כשבועיים. במקרים בהם מדובר בדלקת חריפה, יש צורך לעשות שימוש באינהליציה לשם פתיחת דרכי הנשימה. עד לפניה לקבלת טיפול רפואי ניתן לשים תחבושות חמות על האזורים הכואבים בפנים ובאף. 

אצל חולים כרוניים הטיפול הוא באמצעות ספריי מי מלח לאף ובעזרת סטרואידים. בנוסף, אם הסיבה לסינוסיטיס היא אלרגיה, הטיפול ייעשה תוך שימוש בתכשירים אנטי-אלרגנים המורידים את הגודש. 

במידה והטיפול הרפואי אינו עוזר, או שמבנה הסינוסים מקשה על יעילות הטיפול, ייתכן שהרופא ימליץ לפנות לניתוח. מטרת הניתוח היא להוריד את הרקמה החוסמת או הפוליפ האחראי לחסימה. בנוסף, יצירת תעלה רחבה יותר עשויה למנוע זיהומים חוזרים. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות תוך שבוע לאחר הניתוח. החלמה מלאה מתרחשת רק לאחר שישה שבועות.

יש לשים לב שאי קבלת טיפול רפואי מתאים ובזמן יכול לגרום למנינגיטיס, מורסה במוח או זיהום של העצמות. בנוסף, בכ- 10-25% מהמקרים הטיפול נכשל. במקרים אלה יש לערוך בדיקות מקיפות הכוללות הדמיה ולשקול טיפול אנטיביוטי אגרסיבי יותר.פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח סינוסים והקטנת מחיצות נילי 17/09/2020 07:31
  • עברתי ניתוח בחודש 12/20219 סינוסים והקטנת מחיצות אחרי הניתוח הכל היה בסדר הנשימה חזרה להיות תקינה וחוש הריח חזר . לאחר כחודשיים איבדתי שוב את חוש הריח האף מדמם אחרי כל התעטשות בכל יום כמויות של נזלת שלא נגמרות. האם אלה התופעות שצריכות להיות לאחר 9 חודשים מאז הניתוח?

  • + הוסף תגובה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה
שאלה חשובה ודחופה משה 09/08/2020 01:53
  • הייי חברה ודוקטור יש לי באף המון דימומים לפעמים זה קורה ממש סתם כך בלי כלום וזה גם מפסיק רק אחרי המון זמן הייתי כבר בעבר אצל רופאים תמיד עשו לי צריבה פשוטה הייתי כבר במיון עקב איבוד המון דם וגם אז עשו צריבה רציתי לשאול האם יש לי מה לעשות צריבה חשמלית או שיש לזה פתרון רפאוי אחר ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!