סינוסיטיס: כל המידע על על מחלת החורף הנפוצה

כ-15% מהאוכלוסיה צפויים לסבול מסינוסיטיס בכל שנה.ריכזנו עבורכם את כל המידע שיעזור לכם לטפל בתופעה לפני שהיא מחמירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/01/2017

בנוסף לשפעת ולווירוסים השונים החורף מביא איתו גם סינוסיטיס. דלקת הסינוסים יכולה לגרום לכאב רב ולסיבוכים נוספים במידה ולא מטופלת בזמן. ריכזנו עבורכם את הסימפטומים ודרכי הטיפול העיקריים של הדלקת. 


מהם הסינוסים? 

הסינוסים הם חללים בגולגולת המתחברים לחלל האף ומטרתם היא להפחית את המשקל של הגולגולות ולחמם את האוויר בדרכו לריאות. 

סינוסיטיס היא דלקת ברירית של הסינוסים. לרוב הסינוסים מלאי אוויר, אך כשישנה חסימה חיידקים וזיהומים יכולים לגרום לדלקת, ההופכת את הרירית לאדומה וכואבת. הסינוסיטיס עשויה להיגרם משפעת, אלרגיה או זיהומים. 


מהם התסמינים לסינוסיטיס

בדרך כלל תסמיני הדלקת דומים לאלה המופיעים במקרים של התקררות וכוללים נזלת וכאב בפנים. בנוסף, תהיה עשויה להופיע תחושת עייפות, כאבי גרון, כאבי ראש, חום וקושי לחוש בריחות או בטעמים.  


קראו עוד: המדריך לסינוסיטיס חריפה


מהם סוגי הסינוסיטיס? 

1. דלקת סינוסיטיס חריפה –  בדרך כלל מתחילה עם סימפטומים המזכירים הצטננות (גודש באף, כאב בפנים) ונמשכת משבוע ועד 12 שבועות. 

2. דלקת  סינוסיטיס כרונית – דלקת הנמשכת מעל ל- 12 שבועות. 

3. דלקת סינוסיטיס חוזרת – סינוסיטיס החוזרת על עצמה כמה פעמים בשנה.


איך נדבקים?

הסינוסיטיס אינה מחלה מדבקת, אלא נגרמת בעקבות אחד או יותר מהדברים הבאים: 

- צינון המוביל למשיכה חוזרת ונשנית באף

- חסימה בתעלות הנשימה

- מערכת חיסונית חלשה 

- פוליפים באף

-מבנה הסינוסים

- תרופות המחלישות את מערכת החיסון

אצל ילדים, הסיבות לסינוסיטיס הן אחד או יותר מהדברים הבאים:  

- סיבוך של זיהום וויראלי בדרכי הנשימה העליונות

- אלרגיה 

- שאיפת עשן סיגריות 

- הידבקות בשפעת או צינון 

- שימוש במוצץ מלוכלךמהם הסימפטומים?

1. סימפטומים של דלקת חריפה: 

- כאב ולחץ בפנים

- גודש באף

- נזלת

- איבוד חוש הריח

- חום, התקררות ושיעול

- כאב בשיניים

- ריח רע מהפה

2. סימפטומים לדלקת כרונית כוללת את הסימפטומים האלו יותר מ- 12 שבועות: 

- חושה של גודש ומלאות בפנים

- גודש וחסימה באף

- מוגלה בחלל האף

- חום

- נזלת


מהו אופן הטיפול בסינוסיטיס? 

לאחר שהרופא מאבחן את סוג הסינוסיטיס הוא מפנה לטיפול רפואי. במידה וזוהי דלקת סינוסיטיס הוא ימליץ על תכשירים להורדת הגודש באף. אפשרות נוספת היא מתן אנטיביוטיקה למשך כשבועיים. במקרים בהם מדובר בדלקת חריפה, יש צורך לעשות שימוש באינהליציה לשם פתיחת דרכי הנשימה. עד לפניה לקבלת טיפול רפואי ניתן לשים תחבושות חמות על האזורים הכואבים בפנים ובאף. 

אצל חולים כרוניים הטיפול הוא באמצעות ספריי מי מלח לאף ובעזרת סטרואידים. בנוסף, אם הסיבה לסינוסיטיס היא אלרגיה, הטיפול ייעשה תוך שימוש בתכשירים אנטי-אלרגנים המורידים את הגודש. 

במידה והטיפול הרפואי אינו עוזר, או שמבנה הסינוסים מקשה על יעילות הטיפול, ייתכן שהרופא ימליץ לפנות לניתוח. מטרת הניתוח היא להוריד את הרקמה החוסמת או הפוליפ האחראי לחסימה. בנוסף, יצירת תעלה רחבה יותר עשויה למנוע זיהומים חוזרים. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות תוך שבוע לאחר הניתוח. החלמה מלאה מתרחשת רק לאחר שישה שבועות.

יש לשים לב שאי קבלת טיפול רפואי מתאים ובזמן יכול לגרום למנינגיטיס, מורסה במוח או זיהום של העצמות. בנוסף, בכ- 10-25% מהמקרים הטיפול נכשל. במקרים אלה יש לערוך בדיקות מקיפות הכוללות הדמיה ולשקול טיפול אנטיביוטי אגרסיבי יותר.פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוחי אף
 • Tal
 • 23/05/2019 20:48
 • הי עברתי ניתוח אף לפני שישה ימים הכאבים מאד חזקים בראש ולחץ בפנים לא קמתי מהמיטה שבוע לא נטלתי שום תרופה או זריקה מחר אמורה להוריד הגבס ועדיין כולי נפוחה מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
פרופ' טומס שפיצר פרופ' טומס שפיצר
סגן מנהל המערך לאף אוזן וגרון ניתוחי ראש וצוואר... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ