סינוסיטיס: כל המידע על על מחלת החורף הנפוצה

כ-15% מהאוכלוסיה צפויים לסבול מסינוסיטיס בכל שנה.ריכזנו עבורכם את כל המידע שיעזור לכם לטפל בתופעה לפני שהיא מחמירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/01/2017

בנוסף לשפעת ולווירוסים השונים החורף מביא איתו גם סינוסיטיס. דלקת הסינוסים יכולה לגרום לכאב רב ולסיבוכים נוספים במידה ולא מטופלת בזמן. ריכזנו עבורכם את הסימפטומים ודרכי הטיפול העיקריים של הדלקת. 


מהם הסינוסים? 

הסינוסים הם חללים בגולגולת המתחברים לחלל האף ומטרתם היא להפחית את המשקל של הגולגולות ולחמם את האוויר בדרכו לריאות. 

סינוסיטיס היא דלקת ברירית של הסינוסים. לרוב הסינוסים מלאי אוויר, אך כשישנה חסימה חיידקים וזיהומים יכולים לגרום לדלקת, ההופכת את הרירית לאדומה וכואבת. הסינוסיטיס עשויה להיגרם משפעת, אלרגיה או זיהומים. 


מהם התסמינים לסינוסיטיס

בדרך כלל תסמיני הדלקת דומים לאלה המופיעים במקרים של התקררות וכוללים נזלת וכאב בפנים. בנוסף, תהיה עשויה להופיע תחושת עייפות, כאבי גרון, כאבי ראש, חום וקושי לחוש בריחות או בטעמים.  


קראו עוד: המדריך לסינוסיטיס חריפה


מהם סוגי הסינוסיטיס? 

1. דלקת סינוסיטיס חריפה –  בדרך כלל מתחילה עם סימפטומים המזכירים הצטננות (גודש באף, כאב בפנים) ונמשכת משבוע ועד 12 שבועות. 

2. דלקת  סינוסיטיס כרונית – דלקת הנמשכת מעל ל- 12 שבועות. 

3. דלקת סינוסיטיס חוזרת – סינוסיטיס החוזרת על עצמה כמה פעמים בשנה.


איך נדבקים?

הסינוסיטיס אינה מחלה מדבקת, אלא נגרמת בעקבות אחד או יותר מהדברים הבאים: 

- צינון המוביל למשיכה חוזרת ונשנית באף

- חסימה בתעלות הנשימה

- מערכת חיסונית חלשה 

- פוליפים באף

-מבנה הסינוסים

- תרופות המחלישות את מערכת החיסון

אצל ילדים, הסיבות לסינוסיטיס הן אחד או יותר מהדברים הבאים:  

- סיבוך של זיהום וויראלי בדרכי הנשימה העליונות

- אלרגיה 

- שאיפת עשן סיגריות 

- הידבקות בשפעת או צינון 

- שימוש במוצץ מלוכלךמהם הסימפטומים?

1. סימפטומים של דלקת חריפה: 

- כאב ולחץ בפנים

- גודש באף

- נזלת

- איבוד חוש הריח

- חום, התקררות ושיעול

- כאב בשיניים

- ריח רע מהפה

2. סימפטומים לדלקת כרונית כוללת את הסימפטומים האלו יותר מ- 12 שבועות: 

- חושה של גודש ומלאות בפנים

- גודש וחסימה באף

- מוגלה בחלל האף

- חום

- נזלת


מהו אופן הטיפול בסינוסיטיס? 

לאחר שהרופא מאבחן את סוג הסינוסיטיס הוא מפנה לטיפול רפואי. במידה וזוהי דלקת סינוסיטיס הוא ימליץ על תכשירים להורדת הגודש באף. אפשרות נוספת היא מתן אנטיביוטיקה למשך כשבועיים. במקרים בהם מדובר בדלקת חריפה, יש צורך לעשות שימוש באינהליציה לשם פתיחת דרכי הנשימה. עד לפניה לקבלת טיפול רפואי ניתן לשים תחבושות חמות על האזורים הכואבים בפנים ובאף. 

אצל חולים כרוניים הטיפול הוא באמצעות ספריי מי מלח לאף ובעזרת סטרואידים. בנוסף, אם הסיבה לסינוסיטיס היא אלרגיה, הטיפול ייעשה תוך שימוש בתכשירים אנטי-אלרגנים המורידים את הגודש. 

במידה והטיפול הרפואי אינו עוזר, או שמבנה הסינוסים מקשה על יעילות הטיפול, ייתכן שהרופא ימליץ לפנות לניתוח. מטרת הניתוח היא להוריד את הרקמה החוסמת או הפוליפ האחראי לחסימה. בנוסף, יצירת תעלה רחבה יותר עשויה למנוע זיהומים חוזרים. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות תוך שבוע לאחר הניתוח. החלמה מלאה מתרחשת רק לאחר שישה שבועות.

יש לשים לב שאי קבלת טיפול רפואי מתאים ובזמן יכול לגרום למנינגיטיס, מורסה במוח או זיהום של העצמות. בנוסף, בכ- 10-25% מהמקרים הטיפול נכשל. במקרים אלה יש לערוך בדיקות מקיפות הכוללות הדמיה ולשקול טיפול אנטיביוטי אגרסיבי יותר.פורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בודזונייד סטרינבז 1מג/2מל אפי 14/11/2019 00:03
  • איך משתמשים באמפולות התרחיף הנ"ל לשטיפת האף והסינוסים,עד עתה השתמשתי במכל flo'שבתוכו מים רתוחים מצוננים, בתוספת כפית מלח ים אטלנטי ורבע כפית סודה לשתיה. האם לשים את התרחיף שבאמפולה בתוך התערובת שבבקבוקון הflo? מודה מאדמראש לתשובה לשאלתי.

  • + הוסף תגובה
כאבים מאחורי האף אנונימית 04/11/2019 21:55
  • שלום, לאחרונה סיימתי טיפול אנטיביוטי בסינוסיטיס. כמה ימים אחר כך גירד לי בתוך האף וגירדתי עם האצבע, כנראה פצעתי את עצמי - מאז כבר כמה ימים קצת לוחץ לי מאחורי האף ובעיקר מרגישה לחץ בעין שמעל אותו נחיר. יתכן שקשור לסינוסיטיס? עד כמה יכול להיות חמור?

  • + הוסף תגובה
כאב אחרי ניתוח אף מאיה 26/10/2019 07:37
  • שלום רב, לפני שבועיים עברתי ניתוח אף-מחיצה קונכיות וסינוסים. במשך שבוע וחצי היו כאבים חזקים באיזור האף הראש השיניים והעין. עכשיו נשאר כאב שיניים. כואב בלסת העליונה. קשה לי ללעוס. זה הגיוני? האם הכאב יעבור? מתי? מה לעשות? תודה מראש על העזרה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!