אחת משלוש נשים סובלת: מהם הגורמים למחלת האוסטופורוזיס?

אוסטופורוזיס, דלדול עצם, הינה מחלה שכיחה בה הופכות העצמות לשבריריות ועלולות להישבר עקב כל חבלה קלה. זוהי מחלה נפוצה ואחת מכל 3 נשים צפויה לסבול ממנה. מהם הגורמים לה והאם נשים נמצאות בקבוצת סיכון? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/01/2017

מחלת האוסטיאופורוזיס ("דלדול עצם") היא מחלת עצם נפוצה ביותר, האופיינית לנשים בגיל מתקדם, אך יכולה לפגוע בשני המינים וגם באנשים צעירים. המחלה באה לידי ביטוי בהתדלדלות עצמות השלד, תוך ירידה בצפיפות ובמסה שלהם. אם הידלדלות העצם אינה מטופלת, עצמות השלד נעשות שבריריות, וכך עלולות להישבר עם כל חבלה קלה או ללא חבלה כלל. מצב זה עלול לגרום לכאבים קשים, להביא לנכות קבועה ובמקרים מסוימים לסיכונים נוספים. במה מתאפיינת המחלה, מהן הפגיעות שעלולות להיווצר בעקבותיה ומהם הגורמים לה? כתבה ראשונה בסדרה.


מהי מחלת האוסטיאופורוזיס?

אוסטיאופורוזיס הינה מחלה מטבולית של העצמות, בה פוחתת דחיסות המינרלים בחלק מעצמות השלד, עד אשר הוא אינו מסוגל לעמוד בעומס הנגרם על ידי עמידה, הליכה או חבלה קלה ונוצרים שברים בחוליות עמוד השדרה, בצוואר הירך ובאמה. אצל כל אחד מאתנו, העצמות בגוף מגיעות לצפיפותן המקסימלית בתום תהליך הגדילה וההתבגרות. עד שנות ה-30 לחיים העצם מגיעה למסה הסופית שלה. לאחר מכן מתחיל תהליך איבוד עצם, המתרחש בהדרגה, כאשר השלד מאבד כ- 1% בשנה מכמות העצם. עם הירידה במסה ובצפיפות העצם, נפגע למעשה המבנה שלה. 


עצמות הלוקות במחלת דלדול העצם נחלשות מאוד, עד למצב בו הן נעשות שבריריות, ובתוך כך עלולות להישבר כתוצאה מטראומה קלה יחסית ולעיתים אף ללא טראומה כלל. 


מהן הפגיעות המרכזיות אשר עלולות להיווצר בעקבותיה?

שברים אלה נוצרים בעצמות המדולדלות שאופייני באזורים ספציפיים בשלד, כשהשכיחים והמרכזיים בהם הינם אזור הירך, שורש כף היד וגופי החוליות. עצמות השלד מתדלדלות בשל שני מנגנונים מקבילים הפועלים בגוף בשל גורמים מגוונים; מנגנון אחד הוא מנגנון הפוגע בייצור התאים האוסטאובלסטים, שהינם תאים בוני עצם, ובמקביל, מנגנון שני, המגביר את הייצור והפעילות של התאים האוסטאוקלסטים- תאים הורסי עצם. 
 


מהם הגורמים למחלת האוסטיאופורוזיס?

ישנם מספר גורמים שעשויים להביא להתהוותה של מחלת האוסטיאופורוזיס

גיל

יצירה של שחיקה טבעית של העצמות וירידה טבעית במסת העצם, תוך פגיעה ברקמות הצפופות והספוגיות של העצם. 


מין

מחלה זו אופיינית יותר בקרב נשים בשל הפעילות ההורמונלית בגופן, כאשר ידוע שלהורמון אסטרוגן השפעה משמעותית על העצם, ולכן עם הפסקת הווסת מתגבר הסיכון לאוסטיאופורוזיס. 


אורח חיים

היעדר פעילות גופנית, עישון, תזונה לקויה, צריכת אלכוהול, רזון מוגבר, צריכה דלה של סידן, ויטמין D וויטמין K וצריכה מופרזת של ויטמין A, כל אלה עשויים להביא להתפתחות של אוסטיאופורוזיס.


שימוש בתרופות

 תרופות מסוימות, ובעיקר תרופות סטרואידיות עלולות לפגוע בעצמות ולגרום לירידה במסה ובצפיפות שלהן, בשל פגיעה בתפקוד תאים בוני עצם.


נטייה תורשתית ומחלות רקע

 תחלואה בדלקת מפרקים שיגרונית, מחלות כבד, מחלת ריאות חסימתית כרונית, פעילות יתר של בלוטות התריס, אי-ספיקת כליות כרונית ועוד, הן מחלות שעלולות לגרום לאוסטיאופורוזיס משנית.


כל אלה גורמים לפגיעה איטית ובלתי הפיכה בבריאות העצמות, שהיא לרוב שקטה ונטולת תסמינים ברורים, עד להופעת שבר החושף את קיומה. כמו ברוב המחלות, גם גילוי מוקדם של מחלת האוסטאופורוזיס הוא חשוב ביותר ורצוי לאתרה בטרם נגרם נזק לעצמות ובוודאי לפני שהתרחש שבר אוסטאופורוטי. 


הכותב הוא מומחה בכיר לאנדוקרינולוגיה, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי זיו, צפת. 

הכתבה בשיתוף ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ.  עוד על המיזם: www.doctorschanneltube.orgפורומים, ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
sacroilitis מיש 03/12/2019 15:25
  • שלום רב, בת 30 בשבוע 30 להריון ראשון. לאחרונה סובלת מאוד מכאבי גב תחתון ועכוז (לאחר שנים שסבלתי מעט) שמקרינים לבטן תחתונה ורגליים. במיון הסתבר שיש מעט צירים מוקדמים (נאמר לי לשתות הרבה מים ולנוח) אצל האורטופד נאמר שיש לי SACROILITIS באגן שמאלי (לסג חיובי 40%) ולשוב לאחר הלידה. האם הסאקרויליטיס עלול לגרום לצירים מוקדמים וכיצד אני יכולה לטפל בכרב הבלתי נסבל עד הלידה?

  • + הוסף תגובה
מיאלופטיה צווארית ענת 26/11/2019 12:00
  • סובלת מבעיות גב קשות ונימול קבוע באצבעות הידיים ,בבדיקת MRI הממצאים מראים על יישור לורדוזיס צווארית, בC3-4 הודגם קומפלקס דיסק אוסטאופיט עם הייצרות חמורה של נקב ימין יש לחץ בינוני עד חמור על החוט ורושם לבצקת קלה,ב C4-5 , C5-6 , C6-7 הודגם קומפלקס דיסק אוסטאופיט חלק עם היצרות קלה והשטחה, הומלצתי להתערבות ניתוחית קדמית C3-4 ,ACDF ברצוני לברר עד כמה הניתוח דחוף ואם אפשר להימנע מניתוח ולטפל בדרך אחרת.

  • + הוסף תגובה
הצרות עמוד שדרה צווארי המלצה לטיפול שמרני ?! עופר 24/11/2019 13:42
  • מזה שנתיים ידוע על הצרות. mri אחרון : הצרות קשה c 4-5 אימפרסיה חוט שדרה עם הופעת מיאלופתיה בשני צדדים.c5-6 אימפרסיה של חוט שדרה והיצרות ניכרת דוצ רקע דיסקאוסטיאופט קומפלקס.c3-4 הצרות נכרת על רקע בלט דיסק ועבוי של לגמנטוםפלאבום וזיזים דוצ.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!