חייבים להתחסן כנגד פפילומה? המדריך לחיסונים בתקופת הילדות

החיסונים מהווים חלק מרכזי מהרפואה המונעת של זמננו. למרות היותם שנויים במחלוקת, רוב הילדים בישראל מקבלים את החיסונים המומלצים על ידי משרד הבריאות. מהן תופעות הלוואי האפשריות ומתי מומלץ להתחסן? לגזור ולשמור

כתבה פרסומית
מאת: אלדה חננייב, מערכת אינפומד

החיסונים מוגדרים כאחראים על מיגור מגיפות רבות במהלך ההיסטוריה ועל פי רוב, יעילותם עולה על כ- 70%. מאידך, היחס בנוגע לסוגיה נותר חצוי וקיימת התנגדות עיקשת לנטילת החיסונים. למרות היותו של הנושא שנוי במחלוקת, בישראל, מעל ל-95% מהילדים עד גיל שנתיים מקבלים את חיסוני השגרה. תכנית החיסונים המקיפה אשר ניתנת בהנחיית משרד הבריאות הוכיחה את עצמה כממעיטה באופן דרסטי תחלואות שונות בקרב ילדים. כדי לעשות לכם סדר בבלגן ובפנקס החיסונים, הרכבנו עבורכם את מדריך חיסוני השגרה לילדים. 


חיסונים לתינוקות וילדים 

כאמור, נטילת החיסונים הינה הדרך היעילה והבטוחה ביותר להגנה מרבית על ילדים מפני מחלות מדבקות. חיסוני השגרה ניתנים באופן שגרתי וכוללני ללא תשלום ולרוב יתבצעו בתחנות טיפות החלב ובבתי הספר. דלקת כבד נגיפית B

כ- 7% מהאוכלוסייה הישראלית חולה או נשאית של דלקת הכבד הנגיפית B. החל משנת 1992 הוחל מונהג חיסון שגרתי לדלקת כבד נגיפית לילדים. טרם לשימוש בחיסון כנגד המחלה, ילדים רבים נדבקו מבני ביתם בדלקת הכבד. המחלה היא אינה תופעה נקודתית ובקרב תינוקות, כ-90% מאלה אשר נדבקו בנגיף בשנת החיים הראשונה, נחשבים כנשאים ונמצאים בסיכון מוגבר למחלת כבר כרונית. 


כיצד מועברת המחלה?

הנגיף מועבר בכמה דרכים, מאדם לאדם, על ידי מגע עם דם מזוהם ומוצריו, באמצעות מגע מיני עם אדם הנושא את הנגיף (חולה או נשא), מאם נשאית ליילוד סביב תקופת הלידה וממגע הדוק עם נשא או חולה במשפחה.  


ממה מורכב החיסון כנגד דלקת כבד נגיפית B?

החיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis B) B) מכיל את מעטפת הנגיף בלבד והוא מופק בשיטה של הנדסה גנטית. 


מתי נוטלים את החיסון?

המנה הראשונה ניתנת בשנתו הראשונה של התינוק מיד לאחר הלידה (בבית החולים), ולאחר מכן שתי מנות נוספות בגיל חודש ובגיל חצי שנה.


מהן תופעות הלוואי האפשריות של חיסון זה?

החיסון נחשב לאחד החיסונים הבטוחים ביותר. בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון יתכנו תופעות לוואי מקומיות, כמו אודם, כאב ונפיחות במקום ההזרקה. בנוסף קיימות תופעות לוואי כלליות, לרבות חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים, סחרחורת, ירידה בתיאבון, בחילה, כאבי בטן, הפרעות בתפקודי הכבד ופריחה.


בקרב חלק קטן מהמטופלים עשויות להתרחש תופעות קיצוניות יותר, כגון הגדלה של בלוטות הלימפה, הפרעות במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, בעיות בייצור טסיות דם לקרישה. חיסון המחומשת

חיסון זה ניתן כתרכיב משולב (DTaP+IPV+Hib) נגד המחלות הבאות:

אסכרה (דיפתריה – D)  

פלצת (טטנוס – T)

שעלת אסלולרית (פרטוסיס – aP)

המופילוס אינפלואנזה Hib) b) 

שיתוק ילדים מומת (פוליו – Pקראו עוד: חיסון נגד שעלת בהריון: למה צריך את זה?מהו הרכבו של חיסון המחומשת?

זהו חיסון מומת המופק מרעלן מטוהר אשר עובר תהליך שבמהלכו הוא מאבד את התכונות הרעילות הגורמות לסימני המחלה.  


מתי הוא ניתן?

המנה הראשונה ניתנת בשנה הראשונה לחיי התינוק ומחולקת לארבע תתי מנות הניתנות  בגיל חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה, ושנה.


המנה השנייה לחיסון ניתנת בכיתה ב' ומכילה את החיסון נגד אסכרה (דיפתריה),החיסון נגד פלצת (טטנוס) וחיסון נגד שעלת ושיתוק ילדים (dTap – IPV). 


המנה השלישית ניתנת בכיתה ח' ומכילה את החיסון נגד אסכרה (דיפתריה), החיסון נגד פלצת (טטנוס) וחיסון נגד שעלת (dTap).


מהן תופעות הלוואי האפשריות עקב חיסון זה?

תופעות הלוואי הן בדרך כלל קלות, חולפות ואינן מהוות סכנה ממשית. הן מופיעות בקרב פחות מ-10% ממקבלי החיסון וברוב המקרים תופעות הלוואי יהיו מקומיות ויכללו אודם אזורי, כאבים ונפיחות מקומית ונפיחות לאורך כל הגפה. תסמינים אלה יופיעו כיממה לאחר מתן החיסון. 


בנוסף, עשויות להופיע תופעות לוואי כלליות, לרבות בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, שלשולים אי שקט ועליית חום. תסמינים כמו כאבי פרקים, שרירים, הגדלת בלוטות לימפה, ותופעות אלרגיות בעור, הינם נדירים מאוד ולרוב לא יתפתחו לאחר קבלת החיסון. לעתים רחוקות מופיע פרכוס שעשוי להמשך עד כשלושה ימים לאחר מועד חיסון והוא לרוב ילווה בחום. פרכוסים אלה אינם נחשבים מסוכנים ואינם גורמים לנזק נוירולוגי קבוע.  
נטילת החיסונים הינה הדרך הבטוחה והמוצלחת ביותר להגנה על ילדים מפני מחלותחיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים (פרבנר)

החיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים מכוון כנגד 13 זני חיידק הפנוימוקוק הנפוצים ביותר בילדים. מעבר להיותו טיפול מניעתי, החיסון מצמצם גם את מאגר החולים ובכך מונע את העברת החיידק לבני המשפחה.


מהו הרכבו של חיסון זה?

החיסון מכיל מרכיבים של מעטפת החיידק אשר קשור לחלבון. 


מתי הוא ניתן ?

בשנה הראשונה לחיי התינוק בשלוש מנות שונות: בגיל חודשיים, ארבעה חודשים ושנה.  


מהן תופעות הלוואי האפשריות בגין חיסון זה? 

בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון יתכנו תופעות לוואי קלות, לא מסוכנות וחולפות. תופעות הלוואי המקומיות יכללו אודם, נפיחות וכאבים באזור ההזרקה. התופעות הכלליות עשויות להופיע בדמות בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, בכי ממושך, שלשול, אי שקט, ישנוניות ועליית חום. לעיתים רחוקות מופיעים פרכוסים עקב עליית חום. פרכוסים אלה אינם נחשבים מסוכנים ואינם גורמים לנזק נוירולוגי קבוע. כמו כן, במצבים נדירים עשויה להתפתח פריחה או אלרגיה בעור. 


חיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים לילדים השייכים לקבוצות בסיכון גבוה במיוחד  

חלק מן הילדים נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה קשה הנגרמת על-ידי פנוימוקוקים, זאת אם קיים אצלם אחד מן המצבים הבאים: הפרעות בפעילות הטחול ואנמיה חרמשית, מחלת‏ לב ‏או ‏ריאות ‏ממושכת וסוכרת. בנוסף גם ילדים אשר סובלים מליקויים במערכת החיסונית עקב מחלות ממאירות, טיפול מדכא חסינות, או איידס מוגדרים כחלק מקבוצת סיכון גבוה. 


בקרב אוכלוסיות אלה, מומלץ לקבל חיסון נוסף מסוג אחר נגד פנוימוקוקיים - חיסון פוליסכרידי. חיסון זה ניתן החל מגיל שנתיים.חיסון נגד נגיף הרוטה 

החיסון נמצא בשימוש בעולם החל משנת 2006 והוא הוכיח מאז את יעילותו ובטיחותו. הוא יעיל מאוד במניעה של שלשול והקאות הנובעות עקב נגיף הרוטה אך הוא לא מונע שלשול או הקאות הנגרמות בשל סיבות אחרות. 


מהו הרכבו של החיסון נגד נגיף הרוטה? 

החיסון נגד נגיף הרוטה, אשר נקרא גם רוטהטק, מכיל חמישה זנים מוחלשים של הנגיף שהוחלשו באמצעות העברה בתרביות. הוא ניתן דרך הפה ולא בזריקה בתחנות טיפת חלב.


מתי מקבלים חיסון זה?

החיסון ניתן בשנתו הראשונה של התינוק בשלוש מנות הניתנות בגיל חודשיים, ארבעה חודשים וחצי שנה. 


חשוב לציין כי  את המנה הראשונה מותר לתת החל מגיל שישה שבועות ועד גיל 14 שבועות ושישה ימים. את המנה האחרונה מותר לתת עד גיל שמונה חודשים בדיוק. מרווח הזמן המינימלי בין המנות הינו ארבעה שבועות לפחות.


מהן תופעות לוואי אפשריות של החיסון?

רוב התינוקות מקבלים את החיסון בצורה טובה וללא כל תופעות לוואי, גם במקרים בהן קיימים סימפטומים מסוימים לאחר החיסון הם קלים ועשויים להתבטא באי-שקט, שלשול קל וחולף או הקאה אחרי מנה של חיסון.


מאידך, תינוקות בעלי פגיעה נרכשת במערכת החיסון (HIV או איידס) ואלה הסובלים מפגיעה מולדת במערכת החיסון מסיבות אחרות, מצויים בקבוצת סיכון ועל כן לא יקבלו אותו.
מעל ל-95% מהילדים עד גיל שנתיים מקבלים את חיסוני השגרהחיסון "מרובעת" ("משולשת" + אבעבועות רוח)

חיסון זה ניתן כתרכיב משולב כנגד ארבע מחלות:

חצבת (Measles)

חזרת (Mumps)

אדמת (Rubella)

אבעבועות רוח (Varicella) 


מהו הרכבו של חיסון "המרובעת"?

החיסון מורכב מנגיף חי מוחלש הניתן בזריקה מתחת לעור.


מתי חיסון זה ניתן? 

חיסון זה ניתן בשלוש מנות: בשנתו הראשונה של התינוק , בגיל 12 חודשים ובכיתה א'. 

חיסון נגד אבעבועות רוח: לילדים שטרם חוסנו לאבעבועות רוח, תהא המנה השלישית אשר ניתנת בכיתה א', המנה הראשונה כנגד אבעבועות רוח. משכך, מומלץ להשלים את המנה השנייה, באופן פרטי דרך קופת חולים. 


מהן תופעות הלוואי האפשריות של חיסון זה?

בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון יתכנו תופעות לוואי קלות, לא מסוכנות וחולפות. אלה יכללו לרוב אודם מקומי, נפיחות וכאבים באזור ההזרקה. בנוסף יתכנו תופעות לוואי כלליות, כמו פריחה ועליית חום בימים שלאחר נטילת החיסון. לעיתים רחוקות עלולים להופיע פרכוסים הנובעים מעליית החום. מאידך הם אינם נחשבים למסוכנים ולא גורמים לנזק נוירולוגי קבוע. תגובה של רגישות חמורה מסוג אנפילקטי הינה נדירה ביותר.חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis A) A)

מהו הרכבו של חיסון זה?
החיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis A) A) מופק מנגיף מומת.  


מתי הוא ניתן?

חיסון זה ניתן בשתי מנות, הראשונה בגיל שנה וחצי והשנייה בגיל שנתיים. 


מהן תופעות הלוואי האפשריות של חיסון נגד דלקת כבד נגיפית A ?

בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון יתכנו תופעות לוואי מקומיות, לרבות רגישות מקומית, אודם, נפיחות והתקשות באזור ההזרקה. תופעות הלוואי הכלליות הן נדירות מאוד וכוללות עליית חום, עייפות, כאבי ראש, כאבים בשרירים, בפרקים, בחילה, הקאה, ירידה בתיאבון ושלשול. התגובות עלולות להופיע בימים הראשונים לאחר החיסון והן חולפות תוך זמן קצר (24 שעות).חיסון נגד נגיף פפילומה

נגיף הפפילומה עובר במהלך קיום יחסי מין ועשוי לגרום לסרטן צוואר הרחם ולמחלות נוספות בנשים ובגברים, כמו יבלות אברי המין ומחלות ממאירות נוספות של אברי המין והפה והלוע. ההדבקה בנגיף זה נעשית לרוב בגיל ההתבגרות ובשנות העשרים לחיים. 


כיום, מצויים בישראל שני חיסונים נגד שני הזנים הגורמים ל -70% ממקרי סרטן צוואר הרחם:

1. Gardasil: חיסון אשר מגן נגד מחלות ממאירות בצוואר הרחם, באברי המין ובלוע ונגד יבלות באברי המין. החיסון ניתן בזריקה ובשלוש מנות שונות.

2.  Cervarix: חיסון המגן נגד המחלות הממאירות שצוינו. 

שני החיסונים ניתנים בזריקה בשלוש מנות. את המנה הראשונה והשנייה יש לקחת במרווח של חודשיים ואת המנה השלישית יש ליטול חצי שנה לאחר נטילת המנה הראשונה. 


היכן ניתן לקבל חיסון זה?

החיסון ניתן לבנות ולבנים הלומדים בכיתה ח' במסגרת בית הספר. 


מהן תופעות הלוואי האפשריות של חיסון נגד נגיף הפפילומה?

לאחר החיסון עשויים להופיע כאב נפיחות ואודם מקומי, אך אלה צפויים להעלם לאחר תקופה קצרה. חיסון שפעת 

כ-40% מהילדים חולים מדי שנה בשפעת, מחלה זיהומית הנגרמת באמצעות הדבקה בנגיפים שונים. השפעת מתאפיינת בתופעות שונות, כמו חום גבוה, צינון וחולשה כללית. קראו עוד: למה השנה לא תוכלו לחסן את הילדים בתרסיס אף נגד שפעת מהו הרכבו של החיסון כנגד שפעת?

החיסון כנגד שפעת מורכב מנגיפים ממותים של זני שפעת שונים אשר לגביהם קיימת הערכה שיתקפו בעונת החורף הקרובה. 

מתי הוא ניתן?

החיסון כנגד שפעת ניתן באמצעות זריקה לכלל האוכלוסייה מגיל שישה חודשים. השנה, בוצעה רפורמה בהתחסנות כנגד המחלה המדבקת והחיסון ניתן לכל שכבת הילדים בכיתה ב'. 


מהן תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהתחסנות כנגד שפעת?

לאחר הזריקה, עלולה להתפתח אדמומיות ונפיחות אזורית. בנוסף, עשוי להופיע חום חולף וחולשה פיזית. תופעות אלה יחלפו כיומיים לאחר מתן החיסון. פורום חיסונים

פרופ' איתמר גרוטו

פרופ' איתמר גרוטו
פרופ' איתמר גרוטו, מנהל את שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. כמו כן, אחראי על תחום הרפואה המונעת בישראל ובכלל זה תחום החיסונים.בנוסף, אחראי על נושאי בריאות הסביבה, בדגש על איכות מי השתיה עוד...

ד"ר אודי קלינר

ד"ר אודי קלינר ד"ר אודי קלינר, מנהל פורום חיסונים. רופא מומחה בבריאות הציבור. מכהן כסגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.תחום עיסוקו של ד"ר אודי קלינר הוא רפואה מונעת (אפידמיולוגיה), חינוך וקידום לבריאות, וחיסונים
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חצבת
 • אביטל
 • 16/02/2019 18:40
 • בילדות עשיתי מנה אחת של חיסון נגד חצבת. לפני שבועיים ביום שישי (לפני 16 יום ) פגשתי את אחותי כשהיה לה חום וביליתי איתה את השבת באותו הבית, בדיעבד גילו שהיה לה בחצבת (המקרה דווח למשרד הבריאות). כאשר גילו בצורה חד משמעית שהיא אכן חולה בחצבת ביצעתי בדיקת נוגדנים ולאחריה חיסון (במסגרת צבאית), ישר אחריו ביליתי עם אחותי שעדיין הייתה חולה מספר ימים. בחמישי האחרון קיבלתי תוצאות שאומרות שלא היו לי הנוגדנים כשביליתי עם אחותי בפעם הראשונה לפני שבועיים. שלשום (חמישי בערב) התחילה לי נפיחות בגרון ורגישות באוזניים, עד עכשיו (שבת בערב) נפוח לי הגרון. אין לי חום, ישלי סביב 36.5-6. החום הכי גבוה שהגעתי אליו ביומיים האחרונים הוא 37.1 - היום בצהריים (שבת). האם בטיחותי שאחזור לשגרה? כל עוד אין לי חום לפי ההוראות שקיבלתי מהרופאים אני לא חולה. האם ישנו מצב שבו לא אדבק במחלה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת נוגדנים
 • אביטל
 • 17/02/2019 10:05
 • אבא דואג
 • שי
 • 12/02/2019 21:59
 • שלום בני בן ה5 חולה בתסמונת נפרוטית כבר שנתיים. מקבל טיפול בסטירואידים בשילוב של ציקלוסופורין. קיבל חיסון נגד צהבת בגיל שנה. הבנתי שבגלל התרופות והמחלה, לא ניתן לתת לו את המנה השנייה של החיסון. האם יש דרך אחרת לחזק את החיסון למחלה? אנחנו נוסעים בקיץ לצרפת ואני חושש מהעובדה שהוא קיבל רק חיסון אחד תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב אני מניח שאתה מתכוון לחיסון נגד דלקת כבד נגיפית B. לא ממש ברור לי למה לא ניתן לתת לו את המנה השנייה ממליץ לפנות לחתנת טיפת חלב לקבל יעוץ בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אבא דואג
 • שי
 • 14/02/2019 18:30
 • שלום רב אם הוא נחשב מדוכא חיסון הוא אכן לא יכול לקבל את החיסון. במקרה כזה אין חלופה למעט לדאוג שיהיה בסביבה של אנשים מחוסנים ובכך להקטין את הסיכון שמי מהם יוכל להדביק אותו. אם חס וחלילה יחשף לחולה חצבת הוא יוכל לקבל חיסון סביל לאחר חשיפה למניעת המחלה בברכה, ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אבא דואג
 • שי
 • 16/02/2019 09:25
 • תודה על המענה. האם החיסון שקיבל בגיל שנה לחצבת מגן עליו בכל זאת? איך אני יכול לדאוג שיהיה בסביבת אנשים מחוסנים? זה יכול להיות הרי בכל מקום גם בלי שנדע שהיה בסביבה חולה חצבת ואז איך נדע אם במקרה נחשף לחולה חצבת?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • החיסון שקיבל נותן לו הגנה מסויימת. כן. לגבי הסביבה, לא תוכל תמיד לדעת, אבל ניתן לוודא שבני משפחה, חברים, מסגרות שונות יהיו מחוסנים. (הכוונה כמובן בארץ, בחו"ל זה פחות אפשרי)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חיסון שפעת
 • מיכאל
 • 14/02/2019 23:19
 • שלום אני חולה קוליטיס, עם תופעות שונות חולשות וכו'. במשך שנים אני מתחסן לשפעת אך השנה לא התחסנתי כי הרגשתי מאד רע ולא מצאתי את הזמן המתאים שבו אני חש מעט יותר טוב בכדי להתחסן. האם יש טעם להתחסן או שנקיטת זהירות בהדבקה תספיק לי? הבנתי שלוקח לחיסון לפעול כחודש ימים ואנחנו כבר בסוף החורף.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לוקח לחיסון כשבועיים לתת את ההגנה הנדרשת. אכן עונת השפעת לקראת סיומה ומגמת התחלואה הינה בירידה. התעולת מקבלת חיסון כעת קיימת אך קטנה יותר. בברכה, ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אלכסנדר זיסלסון פרופ' אלכסנדר זיסלסון
אבחון וטיפול באלרגיה קרא עוד
ד"ר רמית מעוז-סגל ד"ר רמית מעוז-סגל
מומחית לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואה פנימית קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל