המדריך המלא: כל מה שאתם חייבים לדעת כאשר אתם משתחררים מאשפוז

עם העלייה בתוחלת החיים גם כמות המטופלים אשר נדרשים להתאשפז בבית חולים לצורך טיפול רפואי גדלה. מהן השאלות שחייבות להישאל לפני השחרור מאשפוז ומה חשוב לעשות ביום שאחרי? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


ככל שתוחלת החיים עולה, כך גם הסיכוי להגיע לבית החולים לצורך טיפולים הדורשים אשפוז.  עם זאת, לפני שמשתחררים וחוזרים לשגרה, יש לזכור את הדברים החשובים שיבטיחו החלמה תקינה. ריכזנו עבורכם את הדברים העיקריים שצריך לעת לפני שמשתחררים.


הודעה על שחרור מבית חולים

לאחר שעברו ניתוח או כל פרוצדורה רפואית אחרת שדרשה אשפוז, המטופלים יקבלו הודעה על שחרור הביתה. ההודעה מתקבלת יום טרם השחרור, או ביום השחרור עצמו, תלוי בסוג הניתוח. ככל שמצב הרפואי מורכב יותר, כך יידרש לצוות יותר זמן להכין את המטופל והמסמכים לקראת שחרור. מכיוון שלמסמכים הרפואיים יש חשיבות רבה, חשוב לצאת מהאשפוז כשמכתב השחרור בידכם. 


רופא המחלקה יודיע לך על שחרור תוך מתן הנחיות מיוחדות שיש לבצע כדי להבטיח החלמה תקינה. באם יש שאלות זה הזמן לשאול, שכן חשוב לשוב הביתה עם ידיעה מלאה של האבחנה וההנחיות מדויקות. 


בנוסף, ייתכן ותתבקשו להמשיך את המעקב בקהילה, אך לפעמים תתבקשו  לשוב לבית החולים לצורך ביקורת. האחרונה, חשובה במיוחד בניתוחים שבוצעו בבית חולים וצריכים להיבדק על ידי אותם המומחים.


קראו עוד: חשוב שתדעו: כל מה שרופא חייב לספר לכם לפני הניתוח


מהו מכתב שחרור? 

מכתב שחרור הוא מסמך רפואי שמתאר את תקופת האשפוז מרגע קבלתכם במיון או המחלקה ועד יום האשפוז האחרון, כולל תאריכי קבלה ושחרור מאשפוז. מכתב השחרור כולל לרוב את שם מנהל המחלקה, אחות אחראית ודרכי תקשורת עם המחלקה. 


בנוסף, מסמך השחרור כולל את האבחנה (לרוב, באנגלית בליווי קוד בין לאומי של האבחנה), מחלות רקע ותלונות שהביאו לאשפוז, מהלך האשפוז כולל ממצאי בדיקות הדמיה, בדיקות מעבדה רלוונטיות, סיכום של ניתוח במידה והיה, ולבסוף סיכום והמלצות.
מכתב השחרור כולל את ממצאי הבדיקות השונות, האבחנה, פירוט ההליך הכירורגי במידה והיה, סיכום והמלצותמה כתוב בהמלצות השחרור?

1. תסמינים חשודים הרומזים על החלמה לא תקינה: מסמך השחרור כולל בתוכו רשימה של  סימפטומים מחשידים הדורשים בדיקה מידית. 

2. מעקב מיוחד: אם יש צורך לבצע מעקב מיוחד כגון, בדיקות דם ספציפיות או בדיקות הדמיה ייעודיות, יש לשים לב לזמנים בהן נקבעו הבדיקות מכיוון שהן חשובות כדי לספק תמונה ברורה של תהליך ההחלמה.

3. טיפול תרופתי: באם אתם נדרשים לקבל טיפול תרופתי חדש לתקופה זמנית, שימו לב מהו משך הטיפול כדי שתוכלו לבקש את כמות התרופה הנדרשת בדיוק ולא מעבר, זה יוזיל עבורכם עלויות. בנוסף, לרוב תקבלו מרשם בבית החולים, אך רצוי להמיר אותו למרשם של קופת חולים בכדי ליהנות ממחיר מוזל. 

4.  התמודדות עם כאב: במצבים בהם ההחלמה כוללת כאבים חזקים, תירשם המלצה לטיפול בכאב.

5.  אישור מחלה: אם אתם צריכים להגיש אישור מחלה, מומלץ לבקשו מקופת החולים, וזאת כדי שלא יופיעו פרטים רפואיים רגישים. 

6. הפניות למומחים: במידת הצורך תהיה הפנייה למומחים אחרים או מקצועות בריאות נוספים כגון דיאטניות, עובדים סוציאליים, פיזיותרפיה ועוד.

7.  הזמנת תור לביקורת: בחלק מבתי חולים התור כבר מוזמן מראש ומופיע במכתב, אך לפעמים המטופל צריך לקבוע תור לבד במועד אשר מצוין במכתב השחרור. שימו לב האם לשם ביצוע הביקורת יש צורך להכין טופס 17 או התחייבות של קופת החולים.

8. מועד הוצאת סיכות ותפרים: במידה ועברתם פרוצדורה הדורשת הוצאת סיכות ותפרים תקבלו את המועד כבר במכתב השחרור. למרות שניתן לעשות זאת גם בקופת חולים, אך רצוי להישמע להמלצת הרופא המטפל.

9. מסמך שחרור סיעודי:  בנוסף למכתב השחרור, לעיתים בתי החולים מוספים מסמך נוסף בשם "מסמך שחרור סיעודי". מסמך זה נכתב על די האחות, והוא מפרט את ההנחיות וההמלצות הרפואיות שלרוב מופיעות במכתב השחרור באופן מתומצת. 

כמו כן, מסמך שחרור סיעודי מתייחס להיבטים שונים בחייו של המטופל לאחר השחרור, כגון תזונה רגילה, יחסי מין, המלצות לשינה יעילה, היגיינה אישית ואופן הטיפול בפצע. במקרה של מטופל מבוגר מאוד או למטופל הזקוק לסיוע, משפחתו או האפוטרופוס יקבלו הדרכה לשחרור.קראו עוד: חולים כרוניים? 6 דברים שחשוב שתדעומה עושים אחרי השחרור מבית החולים? 

לאחר חזרתכם הביתה אל תשכחו לקבוע תור לרופא משפחה לבדיקה כללית. לאחר שיראה את מכתב השחרור, רופא משפחה יוציא הפניות רלוונטיות לבדיקות שצוינו במכתב וכמובן יעדכן את הרשומה הרפואית של קופת חולים, כולל הטיפול התרופתי הנדרש, וכל מידע רלוונטי אחר. ייתכן שרופא המשפחה יזמן אותך לביקור נוסף כדי להעריך את הבדיקות שביצעת לאחר השחרור וימשיך את המעקב הלאה.


חשיבות מכתב השחרור הרפואי

מכתב שחרור רפואי הוא מסמך חיוני ובו מידע רפואי על הטיפולים שעברתם בבית החולים. מידע זה חייב להגיע לרופא משפחה לשם ביצוע מעקב יעיל שיוביל להחלמה. בנוסף, אם יידרש פיצוי מול חברות הביטוח, משמש מכתב רפואי כמקור מידע אמין וחיוני, לכן שמרו עליו כראוי. 
הצטרפו לאינדקס הרופאים!