מהי השיטה שתקל על כאבי הגב?

הכירופרקטיקה מתמקדת באבחון וטיפול בבעיות אורתופדיות. במרכזה, האמונה כי גוף האדם יכול לרפא את עצמו, תוך חיזוק וריפוי מערכת השלד, המגינה על מרכז העצבים. כיצד היא עובדת ומהן השיטות הקיימות? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 15/05/2017


כירופרקטיקה מתמקדת באבחון של בעיות נוירו אורתופדיות ואורתופדיות. היא מטפלת בבעיות שגרתיות כמו כאבי גב ואף בעיות נדירות וקיצוניות יותר, כמו חיזוק היציבה ומערכת השלד והשריר. 


שיטת הכירופרקטיקה עוסקת בעבודת ידיים. נקודת מוצאה העיקרית היא כי גוף האדם יכול לרפא את עצמו, ללא כל צורך בניתוחים או בטיפול תרופתי. השיטה, מתמקדת באבחון של בעיות נוירו אורתופדיות ואורתופדיות ובעיות של חיזוק היציבה ומערכת השלד והשריר באנשים בריאים, היא עשויה גם להתאים לספורטאים ותינוקות. מהו העיקרון הייחודי אשר עומד בבסיסה ואילו שיטות קיימות לביצוע הכירופרקטיקה? מומחה מסביר.
הכירופרקטיקה עוסקת בעבודת ידיים. במרכזה אבחון של בעיות אורתופדיות, חיזוק היציבה ומערכת השריר מה העיקרון העומד בבסיסה של הכירופרקטיקה?

טיפול זה מתמקד במערכת העצבים, ובעיקר באלה הקיימים בעמוד השדרה. נקודת המוצא העיקרית של השיטה היא כי עמוד השדרה מהווה מעין מגן טבעי לעצבים הנמצאים בקרבתו. כאשר עמוד השדרה נפגע, מופר האיזון ונוצרת תזוזה של החוליות המרכיבות אותו, וכתוצאה מכך מופעל לחץ על העצבים הנמצאים באותו האזור.

 


מהן השיטות העיקריות המשמשות לטיפול הכירופרקטי?

קיימות מגוון שיטות בהם משתמשים בטיפול הכירופרקטי. למעשה, הוא מתמקד בעיסוי של הרקמות הרכות והמפרקים במטרה לשחרר את האזורים הכואבים והמכווצים ולהגדיל את טווח התנועה.
מוביליזציות

במסגרת שיטה זו גורם המטפל למטופל לבצע תנועות רכות ואינו מנסה להגיע למלוא  טווח התנועה.


מניפולציות

 טכניקה אבל מביאה את המפרק עד למעבר קצה טווח התנועה שלו, זאת באמצעות תנועת ידיים מהירה . מעבר להגדלת טווח התנועה, המניפולציה יוצרת שחרור והרגעה של השרירים והיא עשויה להתבצע בכל מפרק בגוף. 


מניפולציות של רקמה רכה

בשיטה זו מתמקדים באברים הרכים, כמו העור, השרירים והרקמות הרכות. מבצעים לחיצות בנקודות טריגר בשרירים תפוסים. 


טכניקת הדיקור היבש

המחט נכנסת אל תוך אותן נקודות מפתח, מגבירה את זרימת הדם ומשחררת את האזורים התפוסים.


אקטיבייטור

מכשיר עדין המשמש ליצור תנועה קלה, חזקה ומדויקת על מנת להניע את המטופל לכיוון הנכון.


מכשיר אולטרא סאונד

מטרתו הינה לשחרר את הרקמה ולהקל על מצבי דלקת.


טייפינג

מדבקות אשר משמשות לקיבוע והגברת זרימת הדם לאזורים הסובלים. השימוש בטייפינג פשוט ואינו מלווה בתופעות לוואי.


אלקטרו תרפיה

שיטה אשר נועדה להורדת מתח שריר, הגברת זרימת דם, חיזוק שרירים ועצבים פגועים. המכשיר מגיע עם אלקטרודות ודרכו עובר מתח חשמלי שמרגיע את העצבים והשרירים.


לבירור שיטת הטיפול המתאימה ביותר עבורכם, חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך המומחה בכירופרקטיקה.


פורומים כירופרקטיקה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת שריפה בגב העליון של הגב דניאל 10/06/2017 11:23
 • שלום, אני בן 53 וסובל כבר כחצי שנה מתחושת שריפה בגב העליון מצד ימין . בתחילה עשיתי בדיקות אורטופדיות רנטגן בגב העליון והאורטפד הפנה אותי לכירפרקט בטענה שאני לא עושה התעמלות לאחר שרופה המשפחה אמר לי שהוא מעולם לא שמע על התחושות שאני מתאר . בזמן האחרון הכאבים התגברו, נמשכים יותר שעות, מקרינים גם לזרוע וגם לרגליים כמין תחושות חום ואף מביאים את השכמות למצב של חוסר תחושה. שמעתי שייתכן ויש לי דלקת בעצב- האם זה יכול להמשך כל כך הרבה שנים ואף להחמיר? אילו בדיקות ניתן לעשות? האם ישנה תרופה כלשהיא שמטפלת בתחושה שציינתי במידה ומדובר בדלקת בגיד ? והאם זה נשמע הגיוני התיאור והאבחנה?

 • + הוסף תגובה
תחושת שריפה עומר הירש 15/06/2017 17:45
 • שלום דניאל, ראשית, אני בהחלט חושב שכדאי לך לפנו לייעוץ וללטיפול אצל לכירופרקטור בהקדם, זה בהחלט יכול לעזור. אני בספק אם הבעיה שלך היא דלקת בעצב, כיוון שאתה מתאר בעיה פרוגרסיבית, שמתפשטת על פני שטח שמעוצבב ע"י מס' רב של עצבים. סביר יותר להניח שאתה מפתח סוג של סנסיטיזציה של המוח שלך לכאב, ותחושות שאמורות להיות מפוענחות כמגע כזה או אחר, מפוענחות ככאב/שריפה. בתור כירופרקטור אני לא רושם תרופות, ולכן גם לא ממליץ עליהן. יתכן שאתה סובל מחוסר של ויטמינים או מינרלים, או אפילו מהתייבשות כרונית, כל אלו יכולים לתרום לתחושות שאתה מתאר, אם כי לא בהכרח לגרום להם. לצערי איני יכול לספק לך תשובה יותר ברורה ללא בדיקה. בהצלחה והחלמה מהירה.

 • + הוסף תגובה
המשך דניאל 17/06/2017 17:19
 • תודה רבה על התשובה אני מתחיל לחוש גם כאבים באזור החזה שבאים והולכים הם גם זה קשור ?

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה עומר הירש 18/06/2017 18:03
 • הי דניאל, פוטנציאלית יכול להיות שיש קשר, ויכול להיות שלא, לצערי איני יכול לתת לך תשובה חד משמעית כאן.

 • + הוסף תגובה
וסקוליטיס שמעון 20/12/2017 06:39
 • לדעתי אתה צריך לעשות קודם כל בדיקת דם על מנת לשלול או לזהות דלקתיות בגוף לי היה מקרה דומה שהיתברר כוסקוליטיס ווגנר

 • + הוסף תגובה
דניאל אור 29/04/2020 01:17
כאבים בעורף וצוואר במשך שנים אלה 05/04/2020 10:27
 • שלום, אני מחפשת טיפול לכאבח צוואר שהתחילו עוד ב-2013. הייתי אצל הרבה רופאים, שעד היום לא נתנו לי מענה. עברתי בדיקות: מיפוי עצמות ו-MRI שיצאו תקינות. בנוסף הלכתי לאורטופד מומחה לעמוד שדרה שטען ש-אין לי בעיה אורטופדית. הייתי בפיזיותרפיה. תיאור הכאבים: כאב, שריפה עוויתות (התכווצויות) ונוקשות בשרירים של העורף והצוואר (בצדדים של הצוואר ימין ושמאל, בחיבור בין הראש לעורף). בנוסף הרגשה של כאב ואי נוחות בחוליות הצוואר עצמן. לפעמים יש שילוב עם כאב ראש, אבל רק כשהכאב מתגבר. תדירות: תמיד יש כאב, אך יש ימים ואף תקופות בהם הוא יותר חזק. כשהוא יותר חזק ממש קשה לי לתפקד. הכאב יופיע כמעט בוודאות כשאני לחוצה או עייפה, אבל הכאב מופיע גם "סתם ככה" בלי סיבה או הסבר הגיוניים. "טיפול": בעיקרון אין טיפול, לרוב כשזה תוקף אותי אני מנסה פשוט לנוח או לחמם את האזור במקלחת חמה. יש לי סרטון יוגה לצוואר ולכתפיים שאני עושה שלפעמים מקל קצת אבל רק באופן זמני. מאוד משתדלת לא לקחת משכחי כאבים, לוקחת אותם לעיתים נדירות רק כשממש בלתי נסבל (לא לוקחת אפילו שכואב כי חשוב לי שלא "לחיות" על כדורים)

 • + הוסף תגובה
כאבים בצוואר כרוניים דוד 17/04/2020 14:42
 • שלום לך אלה, כאבי צוואר הם מאוד שחכים אצל אנשים אשר עובדים במשרד מול מחשב, לחץ נפשי ועדו סיבות רבות אשר יכולים לגרום לכאבי צוואר. שרירי הצוואר מושפעים מאוד מהגב העליון + שכמות כלומר בזמן ששרירי הגב העליון תפוסים ישנה השפעה חזקה על הצוואר היכולים לגרום לכאבי ראש. ניתן לטפל בבעיה שלך באמצעות עיסוי רפואי בשילוב טכניקת טריגר פויינט אללה הם נקודות כאב אשר גורמים לחסימות של זרימת דם ועוד... ניתן לקבל עוד פרטים באתר >>> www.david-miraz.co.il

 • + הוסף תגובה
כאבי גב וגפיים ליאור 29/04/2015 19:46
 • שלום כבר יותר מחצי שנה שאני סובלת מכאבי גב תחתון בצד שמאל, שריפה, דקירות נימול והקרנות לכל רגל שמאל ובנוסף תחושת חולשה של השרירים, הרגליים מתקפלות לפעמים וכאב שמרגיש כאילו השרירים נתפסים (בכל הרגל ובגב התחתון). כפות הרגליים מרגישות לפעמים כאילו שמישהו מרסק אותן כשאני נעמדת. אני לא מצליחה לשבת/לשכב/לעמוד יותר מ5 דק ברצף, ואחרי כמה דקות של הליכה אני לא מצליחה להחזיק את עצמי וחייבת לשבת. בחודש האחרון אותם התסימנים החלו להתקיים גם בצד ימין (גב ורגל) ובשבועיים האחרונים התווספו תחושת נימול, דקירות, וחולשה בידיים בעיקר ביד שמאל וכאבים בשכמות. בבדיקת EMG לרגליים קיבלתי את התוצאה - נזק כרוני בשורש L5 משמאל בבדיקת CT עמוד שדרה מותני קיבלתי את התוצאה - L5-S1 - בלט דיסק דיפוזי קל ללא לחץ על השק הטקלי קוטר תעלת השדרה תקין השמן האפידורלי והליגמנטה פלבה תקינים הפורמינה הנוירוליות ושורשי העצבים משני הצדדים בגדר הנורמה המבנה הגרמי של הל החוליות בגדר הנורמה המנח החולייתי שמור. מאחר ובתוצאות הCT נרשם ששורשי העצבים תקינים והבלט קל, זה נראה כאילו הוא לא אמור להפריע, אבל אם מחברים הכל עם תוצאות הEMG יכול להיות שמשהו אחר גורם לכל הכאבים?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב וגפיים ד"ר עומר הירש 30/04/2015 12:24
 • שלום ליאור, לצערי המקרה שלך נשמע מורכב מדי לתשובה כאן בפורום, ועל מנת לתת תשובה אמיתית אהיה חייב לבדוק אותך בעצמי. יחד עם זאת, מהתיאור שלך, סביר להניח שהבעיה מורכבת יותר מפגיעה בשורש עצב זה או אחר. אם התסמינים היו מוגבלים לגפה השמאלית ולגב הייתי אומר שהסבירות הגבוהה ביותר היא שיש לך "תסמונת פיריפורמיס" שהיא בעיה בשרירי הפיריפורמיס, דרכו/לידו עוברים כמעט כל העצבים לגפה התחתונה וכן הוא יכול להקרין כאב לגב. כיוון שאת אומרת שהכאב גם עובר לצד ימין, ואף מגיע לידיים, זה נשמע לי כמו בעיה מרגזית יותר, והייתי ממליץ לך ללכת לרופא המשפחה ולעשות בירור מקיף יותר, כולל המלצה ל MRI של אזור הצוואר! כמובן שאת יכולה גם להגיע לכירופרקט לבדיקה, ולראות האם טיפול כירופרקטי מקל על התסמינים, אבל שוב, בלי לבדוק לעומק יותר קשה לי לתת לך המלצה חד משמעית יותר. בכל מקרה, צריך בהקדם האפשרי להעריך בצורה עמוקה יותר את הצוואר שלך! את מוזמנת לעדכן עם התפתחותיות...

 • + הוסף תגובה
כאב גב תחתון דויד 17/04/2020 14:36
 • הכאב גב תחתון שאת מתארת כנראה שריר הפריפורמיס תפוס אצלך. בזמן שהוא תפוס הוא יוצר לחץ עצבי וחוסם את מעבר עצבים אשר עוברים לאזור הרגליים ובכך יש כאבים, הקרנות של זרמים ועוד... ניתן לפתור את הבעיה בטיפולי עיסוי רפואי משולב טריגר פויינט ניתן לקבל עוד פרטים באתר >>> www.david-miraz.co.il

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!