נותר עוד חודש ליוזמה שתשנה את העתיד של כולנו

86 יוזמות הוגשו עד כה במסגרת תחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2017" על ידי רופאים, אחיות ואף אנשים רגילים מן השורה. מהם הרעיונות שעשויים לשפר את עתיד מערכת הבריאות בישראל וכיצד גם אתם יכולים להגיש יוזמה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/09/2017


בעידן היזמות החברתית החליט פורום Reboot, קהילה של מומחים ובכירים, להזמין את הציבור להציע רעיונות שיסייעו להתמודד עם אתגרי הקיימות של מערכת הבריאות בישראל. הפורום, אשר הוקם בשנת 2014, הינו יוזמה לתועלת הציבור, הפועלת למען קידום מערכת בריאות בת-קיימא בישראל באמצעות זיהוי אתגרים והטמעת פתרונות שיביאו לשינוי. בפורום קוראים לזה 'חדשנות מעשית', ומכוונים לכך שצריך לעבור מדיבורים למעשים. "הגיע הזמן שהשיח האקדמי יוכוון ליישום מידי של יוזמות בריאות שיגיעו מהצרכים בשטח. כאלו היכולות להוביל לשינוי משמעותי בקרב חולים, בני משפחותיהם או הצוות הרפואי המטפל בהם", מסביר ד"ר יצחק ברלוביץ, מנהל המרכז הרפואי 'וולפסון', ומי שמוביל בהתנדבות את פעילות הפורום. "שינוי גדול מתחיל בצעדים קטנים" 

הפורום הקים חממה ל"התנעת יוזמות", המציעה סיוע כספי וליווי מקצועי ליוזמות שיכולות להביא לשיפור מערכת הבריאות. בדצמבר האחרון הכריז הפורום, בשיתוף עם גופים וארגונים נוספים, על תחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2017". הזדמנות זו מאפשרת לממש רעיונות שיסייעו לחולים או ישפרו את מערכת הבריאות שלנו, להגשים תכניות או לפתח פרויקטים קיימים וליישמם במקומות נוספים. 


"לעיתים שינוי גדול, מתחיל בצעדים קטנים", מסבירים בפורום, "קידום של יוזמות שיגיעו מתוך הקהילה הרפואית ומערכת הבריאות, קהילת היזמים וכלל הציבור, גם אם הם קטנים, יתרמו לחדוות עשייה ותחושת שינוי, ויכולים לשפר את פניה של מערכת הבריאות הציבורית בעתיד". 


חברי הפורום, המונה מעל 500 איש, שותפים בבחירת היוזמות. היוזמות שייבחרו, יקודמו על ידי מודל ייחודי לתועלת הציבור (Health Accelerator), המאפשר ל"התניע" רעיונות ולסייע בהוצאתם לפועל. "חבילת ההתנעה" שמספק הפורום, כוללת היכרות וייעוץ מקצועי של בכירים ממערכת הבריאות, האקדמיה והתעשייה, תקציב כספי ראשוני של עד 250,000 ₪, ליווי תמיכה ומנטורינג מקצועי מידי מומחים מובילים, חשיפה במסגרת כנס קיימות בבריאות 2017 וחשיפה תקשורתית וציבורית.


עד כה הוגשו 86 רעיונות, תוכניות, פרוייקטים ויוזמות בריאותיות שונות הטומנות בחובן רעיונות והצעות שיפור וייעול בשלושה תחומים עיקריים: טיפול ושירות לחולים, שיפור מערכת הבריאות וחדשנות רפואית. ההצעות שנאספו, חולשות על מגוון תחומים בסקטור הבריאות הישראלי והן הועלו על ידי מגוון רחב של אנשים, לרבות רופאים, אחיות ואנשי מקצוע השייכים לתחום, יזמים, ראשי ארגונים שונים ואף אנשים מן השורה. כך לדוגמה, מנהל מחלקה באחד מהמרכזים הרפואיים שהציע תוכנית הכשרה ייעודיות הניתנת ליישום על ידי צוותים קיימים במטרה לתת מענה למחסור החמור ברופאים מקצועיים, וזאת ללא צורך בתוספת תקנים. אחות מוסמכת שהגישה הצעה המתמקדת בקשר שבין בריאות הנפש לזו הפיזית, הכוללת בעיקרה טיפול פסיכולוגי לחולים כרוניים בקבוצות קטנות, במטרה לשפר את המדדים הקליניים ולהפחית את הצורך בטיפול תרופתי. הצעה נוספת, ניסתה לענות על אתגר העומס הגדול אשר קיים במערכת הרפואית באמצעות רשת מרפאות ווירטואליות שיספקו שירות וייעוץ רפואי מרחוק באמצעות שיתוף נתונים ותקשורת ווידאו צ'אט. יוזמות מסוימות, הועלו כדי לתת מענה לסוגיה רפואית ספציפית, כמו ההצעה אשר ניסתה למצוא פתרון לבעיית המוות בעריסה בעזרת צמיד המנתר את קצב ליבו של התינוק בכל שעות היממה, ומתריעה כאשר האחרון עומד על פחות מ-60 פעימות בדקה. בין היוזמות הוגשו גם יוזמות רבות של עמותות חולים שמטרתן עידוד איבחון מוקדם למחלות שונות או העלאת מודעות שתשפר תוצאות טיפוליות.
ההצעות שהוגשו חולשות על מגוון תחומים, והוגשו על ידי רופאים, אחיות, יזמים ואף אנשים מן השורה "השאיפה לשפר את האיכות, הבטיחות והשירות במערכת הבריאות משותפת לגורמים רבים", אומר פרופ' רן בליצר, יו"ר החברה הישראלית לאיכות ברפואה, הפעיל בפורום מאז הקמתו. "מערכת הבריאות בישראל, על כל יתרונותיה ומסירות הצוותים, סובלת מההשלכות של התיקצוב החסר ומיעוט המשאבים שמאפיינים אותה. יש הזדמנויות רבות לשיפור תהליכים, וחלקם לאו דווקא יקרים או מורכבים מאד לביצוע, אלא מחייבים רצון טוב ורעיון טוב", מסביר בליצר. "פעמים רבות התובנה שיכולה להביא לשינוי נמצאת לא אצל הצוות המטפל, אלא אצל המטופל ובני משפחתו. לעתים היא תהיה של עמותות וארגוני חולים שרואים את המחלה מכל היבטיה, ולעתים היא תגיע דווקא מצד אנשים שהרקע שלהם טכנולוגי או אחר, שרואים דברים שאנשים ששקועים בתוך מערכת הבריאות לא יכולים לראות".כל אחד יכול להשפיע

"לדון בקיימות מערכת הבריאות זה חשוב מאוד, וגם להציע פתרונות, אך מצאנו שלעתים גישה מעשית יותר יכולה להוביל לשינוי מהר יותר, מסביר רביב סובל, לשעבר ראש תחום הבריאות במשרד האוצר וכיום מנהל קשרי החוץ בחברת AbbVie, התומכת בפורום ומסייעת במימון החממה. "הפלטפורמה הייחודית שמספק הפורום מעודדת אנשים בתוך המערכת לקחת יוזמה, ולהוביל את השינוי בעצמם. הניסיון הרב של עובדי מערכת הבריאות, והמחויבות הגבוהה שלהם, הם אלו שיכולים לתרום להצלחה. יש להם רעיונות מדהימים, אבל הם צריכים עזרה בהתנעה, וזה בדיוק מה שהפורום עושה. בניגוד לחממות 'סטרטאפ', המודל כאן אינו מוכוון לתוצאות עסקיות עבור המשקיעים, אלא לתוצאות שימדדו בשיפור תחום בריאות הציבור, תהליכים, שירות, חווית המטופל ועוד. הרווח הוא של מערכת הבריאות בכללותה".קראו עוד: רעיון קטן מוביל לשינוי גדול: הפרויקט החדשני של פורום Rebootהתחרות זוכה גם לעניין גבוה מצד קהילת היזמים המקומית, אשר גילתה את הערך המוסף שמספקת החממה. "מצד אחד, כחברת הזנק, אנו זקוקים להשקעות של מיליונים, את זה לא נקבל כאן. מצד שני, יש לנו הזדמנות לקבל כאן ערך ששווה הרבה יותר מכסף", מסביר אחד מהיזמים שפנו אל הפורום.


אם גם לכם יש רעיון קטן שעשוי ליצור שינוי גדול: לחצו כאן 


פורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחיר ביטוח חיים במקרה של אשפוז דני 09/12/2019 13:40
 • אני רוצה לרכוש ביטוח חיים. האם אשפוז לפני 7 חודשים יכול להשפיע על המחיר או שזה כבר התיישן?

 • + הוסף תגובה
ביטוח חיים קובי גרינברגר 14/12/2019 20:48
 • היי דני, אשפוז לא אמור להשפיע על המחיר לביטוח חיים. מה שמשפיע זה מצב רפואי קיים בין אם היה או לא היה אשפוז כגון: לחץ דם גבוה, סכרת, בעיות לב ועוד. בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!