//

מתי בדיקת דם עשויה להחליף בדיקת מי שפיר? המדריך המלא

בדיקת מי שפיר, מאבחנת מומים רבים בעובר, ביניהם תסמונת דאון. למרות היותה מדויקת מאוד, היא כרוכה בסיכון מסוים. האם כל אחת חייבת לבצעה ומהי הבדיקה האלטרנטיבית? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותבדיקת מי שפיר הינה הליך רפואי, אשר מתבצע לצורך זיהוי מומים שונים שעשויים להתפתח בעובר במהלך ההריון. במסגרתה שואבים כמות קטנה ממי השפיר הנמצאים ברחם האם כדי לזהות את החומר הגנטי של העובר ולהעריך את ההסתברות לקיומן של מחלות רבות. למעשה, מדובר בבדיקה אבחנתית שבאמצעותה ניתן לאתר מומים שונים בוודאות הקרובה ל-100%.


הבדיקה מתבצעת בעזרת אולטרסאונד, המשמש כדי לאתר את מיקום העובר ולמנוע את הפגיעה בו. במהלכה שואבים את נוזל מי השפיר באמצעות מחט. רמת הכאב הינה נמוכה מאוד, ותשתווה לרוב לדקירה המורגשת במהלך בדיקת דם שגרתית. זמן ההחלמה מבדיקה זו הוא כיומיים, שבמהלכם יש להימנע מפעילות מרובה כדי לאפשר את סגירת השקיק שבתוכו מצוי העובר. לאחר תקופה זו ניתן לחזור לפעילות מתונה. 


בדיקת מי השפיר אמנם מועילה ומספקת מידע רב אודות בעיות שונות שעלולות להתפתח בעובר, אך היא כרוכה בסיכון מסוים ועשויה לגרום לפגיעה בעובר, לזיהום או לירידת מים מוקדמת. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר ומהי בדיקת הדם שעשויה להחליפה? צפו בד"ר ישראל הנדלר מסביר. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר אמנם מספקת תמונת מצב מדויקת בנוגע להתפתחות העובר, מאידך היא כרוכה בסיכון מסוים. על כן במקרים בהם ההריון אינו מוגדר כמצוי בסיכון גבוה לבעיות גנטיות, מומלץ להימנע מבדיקת מי השפיר. במצבים בהם קיים צורך בביצוע דיקור מי השפיר, יש לבצע את הבדיקה אצל רופא המתמחה בתחום. מהי בדיקת הדם האלטרנטיבית לדיקור מי השפיר?

בדיקת דם שנקראת גם NIPT, בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.


בדיקת הדם, שנקראת גם NIPT, משמשת לזיהוי הדנ"א של העובר וכתוצאה מכך גם לאבחון רמת הסיכון למחלות שונות כמו תסמונת דאון. בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ישראל הנדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים בשבוע 7+5 יובל 07/08/2020 23:04
  • שלום ד״ר, ביום שני עשיתי אולטרסאונד וגינלי ואחריו התחילו לי הפרשות/ דימום קל חום... שלאט שלאט התגבר (עדיין לא כבד) נצפה שק היריון עם עובר ודופק ב״ה! ההפרשות והדימומים המשיכו אז בהמלצת הרופאת נשים שלי ניגשתי היום בבוקר, בשישי למוקד ועשו לי גם שם אולטרסאונד וגינלי ואכן נצפה דופק והרופא אמר שהכל נראה טוב. עכשיו הייתי בשירותים ובניגוב היה נראה ממש דם טרי ממש כמו מחזור ואני חווה כאבים של מחזור (אמנם קלים) אבל מורגשים. האם זה נורמלי? אני בהיריון ראשון ספונטני ב״ה ומאוד לחוצה. הדימום יכול להיות בגלל האולטרסאונד הוגינלי? תודה על התשובה.

  • + הוסף תגובה
גילוי הריון באולטרסאונד הילה 05/08/2020 19:41
  • שלום, קיבלתי מחזור ב 17.7 לפני שבוע (29-30.7) היה ביוץ. היום הייתי אצל רופא נשים למעקב שגרתי ונעשה לי אולטרסאונד בטני (לא וגניאלי) במידה והייתה קליטה של הריון היה ניתן כבר לראות? הוא אמר שהרחם קטן ונקי והשחלות תקינות. מאיזה שבוע ניתן לראות ממצאים באולטרסאונד? תודה

  • + הוסף תגובה
הריון עודף שבי 05/08/2020 11:21
  • אני כעת בפוסט דייט כך שאני במעקב כל יומים שלושה רציתי לדעת איך אני יכולה לקרוא לבד את תוצאות המוניטור ובפרט את הגרף שמראה את הפעילות הרחמית מהו המצב התקין?? האם אמורים להיות צירים ?? מאיזה גובה זה נקרא ציר?? וכן אשמח לכל פירוט והרחבה בנושא תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!