מתי בדיקת דם עשויה להחליף בדיקת מי שפיר? המדריך המלא

בדיקת מי שפיר, מאבחנת מומים רבים בעובר, ביניהם תסמונת דאון. למרות היותה מדויקת מאוד, היא כרוכה בסיכון מסוים. האם כל אחת חייבת לבצעה ומהי הבדיקה האלטרנטיבית? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותבדיקת מי שפיר הינה הליך רפואי, אשר מתבצע לצורך זיהוי מומים שונים שעשויים להתפתח בעובר במהלך ההריון. במסגרתה שואבים כמות קטנה ממי השפיר הנמצאים ברחם האם כדי לזהות את החומר הגנטי של העובר ולהעריך את ההסתברות לקיומן של מחלות רבות. למעשה, מדובר בבדיקה אבחנתית שבאמצעותה ניתן לאתר מומים שונים בוודאות הקרובה ל-100%.


הבדיקה מתבצעת בעזרת אולטרסאונד, המשמש כדי לאתר את מיקום העובר ולמנוע את הפגיעה בו. במהלכה שואבים את נוזל מי השפיר באמצעות מחט. רמת הכאב הינה נמוכה מאוד, ותשתווה לרוב לדקירה המורגשת במהלך בדיקת דם שגרתית. זמן ההחלמה מבדיקה זו הוא כיומיים, שבמהלכם יש להימנע מפעילות מרובה כדי לאפשר את סגירת השקיק שבתוכו מצוי העובר. לאחר תקופה זו ניתן לחזור לפעילות מתונה. 


בדיקת מי השפיר אמנם מועילה ומספקת מידע רב אודות בעיות שונות שעלולות להתפתח בעובר, אך היא כרוכה בסיכון מסוים ועשויה לגרום לפגיעה בעובר, לזיהום או לירידת מים מוקדמת. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר ומהי בדיקת הדם שעשויה להחליפה? צפו בד"ר ישראל הנדלר מסביר. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר אמנם מספקת תמונת מצב מדויקת בנוגע להתפתחות העובר, מאידך היא כרוכה בסיכון מסוים. על כן במקרים בהם ההריון אינו מוגדר כמצוי בסיכון גבוה לבעיות גנטיות, מומלץ להימנע מבדיקת מי השפיר. במצבים בהם קיים צורך בביצוע דיקור מי השפיר, יש לבצע את הבדיקה אצל רופא המתמחה בתחום. מהי בדיקת הדם האלטרנטיבית לדיקור מי השפיר?

בדיקת דם שנקראת גם NIPT, בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.


בדיקת הדם, שנקראת גם NIPT, משמשת לזיהוי הדנ"א של העובר וכתוצאה מכך גם לאבחון רמת הסיכון למחלות שונות כמו תסמונת דאון. בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ישראל הנדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חדרי מוחצלטרלי נעמי 23/02/2020 17:58
  • בכל האינטרנט יש התייחסות לחדרים מורחבים שהמקסימום הוא 10 ממ. האם יש מינמום? שני חדרי המוח יצאו לי 4.1 האם תקין?הרופא רשם שתקין אבל רשם לבוא עוד חודש לביקורת

  • + הוסף תגובה
האם הריון? לולה 22/02/2020 23:11
  • ווסת אחרונה ב30.1 אמורה לקבל עוד ארבעה ימים. יעני 26.2 חווה "התכווצויות" מידי פעם, וכאבי מחזור כבר תקופה. ביומיים האחרונים הם ממש התחזקו. השתנה מרובה! מרגישה כל הזמן לחץ על השלפוחית. במצבי מחזור רגילים, אין רצון לפיפי בימים שלפני המחזור.. וכרגכ אני קמה בלילה! בחיים לא קמתי בלילה. (חוץ מבהריון הראשון)

  • + הוסף תגובה
סכירת מערכות אורנה 19/02/2020 12:01
  • שלום ! אפשר לראות בסקירת מערכות בשבועה 23 היצרות שואר הקיבה לתאומים לא זהים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!