מתי בדיקת דם עשויה להחליף בדיקת מי שפיר? המדריך המלא

בדיקת מי שפיר, מאבחנת מומים רבים בעובר, ביניהם תסמונת דאון. למרות היותה מדויקת מאוד, היא כרוכה בסיכון מסוים. האם כל אחת חייבת לבצעה ומהי הבדיקה האלטרנטיבית? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 07/02/2017


בדיקת מי שפיר הינה הליך רפואי, אשר מתבצע לצורך זיהוי מומים שונים שעשויים להתפתח בעובר במהלך ההריון. במסגרתה שואבים כמות קטנה ממי השפיר הנמצאים ברחם האם כדי לזהות את החומר הגנטי של העובר ולהעריך את ההסתברות לקיומן של מחלות רבות. למעשה, מדובר בבדיקה אבחנתית שבאמצעותה ניתן לאתר מומים שונים בוודאות הקרובה ל-100%.


הבדיקה מתבצעת בעזרת אולטרסאונד, המשמש כדי לאתר את מיקום העובר ולמנוע את הפגיעה בו. במהלכה שואבים את נוזל מי השפיר באמצעות מחט. רמת הכאב הינה נמוכה מאוד, ותשתווה לרוב לדקירה המורגשת במהלך בדיקת דם שגרתית. זמן ההחלמה מבדיקה זו הוא כיומיים, שבמהלכם יש להימנע מפעילות מרובה כדי לאפשר את סגירת השקיק שבתוכו מצוי העובר. לאחר תקופה זו ניתן לחזור לפעילות מתונה. 


בדיקת מי השפיר אמנם מועילה ומספקת מידע רב אודות בעיות שונות שעלולות להתפתח בעובר, אך היא כרוכה בסיכון מסוים ועשויה לגרום לפגיעה בעובר, לזיהום או לירידת מים מוקדמת. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר ומהי בדיקת הדם שעשויה להחליפה? צפו בד"ר ישראל הנדלר מסביר. האם כל אחת חייבת לבצע בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר אמנם מספקת תמונת מצב מדויקת בנוגע להתפתחות העובר, מאידך היא כרוכה בסיכון מסוים. על כן במקרים בהם ההריון אינו מוגדר כמצוי בסיכון גבוה לבעיות גנטיות, מומלץ להימנע מבדיקת מי השפיר. במצבים בהם קיים צורך בביצוע דיקור מי השפיר, יש לבצע את הבדיקה אצל רופא המתמחה בתחום. מהי בדיקת הדם האלטרנטיבית לדיקור מי השפיר?

בדיקת דם שנקראת גם NIPT, בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.


בדיקת הדם, שנקראת גם NIPT, משמשת לזיהוי הדנ"א של העובר וכתוצאה מכך גם לאבחון רמת הסיכון למחלות שונות כמו תסמונת דאון. בדיקה זו אמנם לא נחשבת לבדיקה אבחנתית, בדומה לבדיקת מי שפיר, אך במצבים בהם רמת הסיכון לבעיות גנטיות היא נמוכה בדיקת צפי זו תשרת את המטרה ותספק לבני הזוג וודאות רבה יותר לגבי הליך ההריון.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ישראל הנדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הערכת משקל שבוע 28 הריון ראשון 10/11/2019 22:21
  • שלום עשיתי הערכת משקל להלן התוצאות: bpd=70 mm Ofd=92 mm Hc=258.1 mm Ac=251 mm Femor= 53.2 mm הכל בטווח הנורמה ומתאים לגיל ההריון. חוץ מac שמתאים לשבוע 29. בחישוב היחסים מופיע לי hc/ ac= 1.03 שזה אחוזון נמוך מדי. והערכת משקל 1330 גרם. באחוזון גבוה מדי. מה זה אומר?? שהיקף הבטן לא תקין וזה שיבש את היחסים? למרות שהיקף הבטן בנורמה? למה להתייחס? מה זה יכול להביע? תודה

  • + הוסף תגובה
שלייה עדי 06/12/2017 19:43
  • שלום, רציתי לשאול, הייתי בבדיקה אולטרסאונד לפני שבועיים והיום גם הייתי, שמתי לב שבבדיקה הקודמת רשום שהשלייה אחורית ובבדיקה של היום רשום שהיא קדמית. האם הגיוני שהשלייה תזוז? אני נמצאת בשבוע 14 תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
מיקום שליה ד"ר יוחנן שמעוני 26/02/2018 22:21
  • יתכן ולדוגמא יש לך רחם בכפיפה אחורית זהו מצב שבתחילת ההריון יראו את השליה כביכול מאחור וכשההריון גדל גם הרחם גדל ומשנה תנוחה וכך עקב שינוי מיקום הרחם השליה כביכול "זזה" והופכת לקדמית

  • + הוסף תגובה
האם יכול להיות מצב הפוך? הריונית 06/11/2019 08:06
  • בשבוע 11 זוהתה שיליה קדמית ועכשיו בשבוע 15 זוהתה אחורית ?

  • + הוסף תגובה
הפסקת בחילות פתאומית לי 04/11/2019 13:32
  • שלום אני בשבוע 7 להריון. בימים האחרונים החלו בחילות קשות וקבלתי דיקלוקטין שסייע. המוזר, שהחל מאתמול ועד היום נעלמו הבחילות לחלוטין ללא כדור. האם הגיוני?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!