כדאי שתכירו: הטיפול החדשני לתיקון פלטפוס

פלטפוס הינו מצב שכיח בו כף הרגל מצויה במנח ישר ומצויה כולה במגע עם הקרקע. התופעה הנפוצה עשויה לגרום לכאבים בביצוע פעולות שגרתיות כמו עמידה, הליכה וריצה. כיצד מאבחנים ומהו האביזר שעשוי לתקן את הפלטפוס? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/02/2017


כף הרגל הינה איבר מורכב אשר מכיל עצמות, מפרקים, גידים, רצועות ושרירים רבים שמטרתם להתאים את הרגל לדריכה והליכה על גבי משטחים שונים. בכף הרגל קיימות שלוש קשתות: פנימית, חיצונית ורוחבית, המשמשות כבולמות זעזועים ומאפשרות חלוקת עומס שווה בין העצמות והמפרקים בכף הרגל. במקרים מסוימים, הקשת האורכית פנימית של כף הרגל הופכת שטוחה, מסיבות נרכשות או גנטיות וכך נגרם מצב בו כף הרגל כולה באה במגע עם הקרקע. כיצד נוצר פלטפוס, מהן ההשלכות וכיצד מטפלים? מומחה מסביר.כיצד נוצר פלטפוס?

פלטפוס הינו מצב בו הקשת האורכית פנימית, נמצאת במנח ישר לכיוון הרצפה. למעשה, תפקידה של קשת זו הינו לשמור על גמישות כף הרגל ולחלק את משקל הגוף בצורה שווה על פני עצמות כף הרגל. במקרה של רגל ישרה (פלטפוס) העצמות אשר נמצאות באזור הפנימי של כף הרגל אינן עומדות במקביל אחת לשנייה (בדומה למיקומן במצב תקין), אלא מצויות בזווית האחת לשנייה. כתוצאה מהפלטפוס, נוצר  לחץ גדול על הסחוס אשר נמצא בין העצמות וכתוצאה מכך נגרמת שחיקה משמעותית. התופעה מחוללת שרשרת שינויים בתפקוד מפרקי הגפה התחתונה, האגן והגב. 
כתוצאה מהפלטפוס נוצר לחץ גדול על הסחוס אשר נמצא בין העצמות ונגרמת שחיקה משמעותית באזור 
האם מדובר בתופעה מולדת או נרכשת?

בדומה לנתונים פיזיולוגים רבים, גם מנח כף הרגל הינו תוצר של תורשה גנטית. ההערכה העדכנית היא כי מקורם של מרבית מקרי הפלטפוס תורשתי, ואף במקרים מסוימים ניתן לראות כי מספר בני משפחה סובלים מהתופעה. בנוסף, במצבים בהם קיימת חולשה מבנית תורשתית, עשוי להתהוות פלטפוס בשל הפעלת עומס על כף הרגל. מאידך, לעתים קריסת הרגל פנימה עשויה להתרחש כתוצאה מפציעה מסוימת, כמו שבר בקרסול. כיצד מאבחנים פלטפוס?

אבחנת הרגל השטוחה מבצעת בעזרת בדיקה פיזית פשוטה שבמהלכה בוחן הרופא את כף הרגל ואת אופן ההליכה והעמידה, במטרה לזיהוי קריסת הקשת בפנים כף הרגל.קראו עוד: סובלים מדורבן בעקב? הכירו את שיטת הטיפול החדשה והיעילהמהן ההשלכות הפיזיות של הפלטפוס? 

לרוב יופיעו כאבים באזור עצמות כף הרגל הפנימית במצבי הליכה או עמידה, בביצוע פעולות ספורטיביות ועוד. כמו כן, עשויה להתפתח נפיחות באזור כף הרגל והקרסול. בנוסף, הפלטפוס עלול לגרום לבעיות אורתופדיות ארוכות טווח או להחמרת מצבים קיימים ולהקרנה על מערכות שונות כמו מערכת השלד, בשל חלוקה לא שווה של העומס על כף הרגל. כיצד ניתן לטפל בפלטפוס?

קיימים טיפולים רבים שמטרתם לספק הקלה הדרגתית על הכאב הנוצר כתוצאה מהפלטפוס. כך לדוגמה, פיזיותרפיה נועדה לשפר את היציבה, לחזק את שרירי כף הרגל השוק, הברך והירך. מאידך, טיפול זה הינו תומך ולא מתקן, ועל כן תועלתו תהיה זמנית ולא תגרום להפסקת השחיקה בין העצמות. בנוסף, קיימים טיפולים נוספים הבנויים על סוגים שונים של מדרסים. האחרונים משמשים בעיקר לנוחיות ורכות בזמן הליכה, אך הם אינם מתקנים ומיישרים את מבנה הפטלפוס.מהו הטיפול החדשני לתיקון ויישור הפלטפוס?

ההמצאה שנועדה לתקן את המצב הקיים של הפלטפוס הינו תומך קרסול. מדרס חדשני, השונה בבסיסו מהמדרסים הרגילים. תומך הקרסול מיוצר בהתאמה אישית ומספק תמיכה חיצונית לכף הרגל לצורך תיקון ויישור הפלטפוס. מטרתו העיקרית הינה לתקן את מנח העצמות הקיים, לבטל את הכאבים האזוריים ולמנוע את השחיקה המתמשכת כבר מהצעד הראשון. בנוסף, תומך הקרסול מבטל את הכאבים המתהווים בפטישון החיצוני (העצם הבולטת בחלקה החיצוני של כף הרגל) כתוצאה מהפלטפוס. 

תומך הקרסול, מיוצר בהתאמה אישית ומותאם לכל הגילאים. בקרב ילדים, הוא ישמש לרוב כטיפול מניעתי ובמבוגרים, יותאם כדי לבטל את הכאבים הקיימים ולמנוע את החמרת הבעיה. למעשה, ניתן להבחין בשינוי חיצוני במנח כף הרגל כבר מתחילת השימוש באביזר התומך. כמו כן גם ההקלה בכאב תורגש באופן מידי.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ברק אורטופדיה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!