כדאי שתכירו: הטיפול החדשני לתיקון פלטפוס

פלטפוס הינו מצב שכיח בו כף הרגל מצויה במנח ישר ומצויה כולה במגע עם הקרקע. התופעה הנפוצה עשויה לגרום לכאבים בביצוע פעולות שגרתיות כמו עמידה, הליכה וריצה. כיצד מאבחנים ומהו האביזר שעשוי לתקן את הפלטפוס? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותכף הרגל הינה איבר מורכב אשר מכיל עצמות, מפרקים, גידים, רצועות ושרירים רבים שמטרתם להתאים את הרגל לדריכה והליכה על גבי משטחים שונים. בכף הרגל קיימות שלוש קשתות: פנימית, חיצונית ורוחבית, המשמשות כבולמות זעזועים ומאפשרות חלוקת עומס שווה בין העצמות והמפרקים בכף הרגל. במקרים מסוימים, הקשת האורכית פנימית של כף הרגל הופכת שטוחה, מסיבות נרכשות או גנטיות וכך נגרם מצב בו כף הרגל כולה באה במגע עם הקרקע. כיצד נוצר פלטפוס, מהן ההשלכות וכיצד מטפלים? מומחה מסביר.כיצד נוצר פלטפוס?

פלטפוס הינו מצב בו הקשת האורכית פנימית, נמצאת במנח ישר לכיוון הרצפה. למעשה, תפקידה של קשת זו הינו לשמור על גמישות כף הרגל ולחלק את משקל הגוף בצורה שווה על פני עצמות כף הרגל. במקרה של רגל ישרה (פלטפוס) העצמות אשר נמצאות באזור הפנימי של כף הרגל אינן עומדות במקביל אחת לשנייה (בדומה למיקומן במצב תקין), אלא מצויות בזווית האחת לשנייה. כתוצאה מהפלטפוס, נוצר  לחץ גדול על הסחוס אשר נמצא בין העצמות וכתוצאה מכך נגרמת שחיקה משמעותית. התופעה מחוללת שרשרת שינויים בתפקוד מפרקי הגפה התחתונה, האגן והגב. 
כתוצאה מהפלטפוס נוצר לחץ גדול על הסחוס אשר נמצא בין העצמות ונגרמת שחיקה משמעותית באזור 
האם מדובר בתופעה מולדת או נרכשת?

בדומה לנתונים פיזיולוגים רבים, גם מנח כף הרגל הינו תוצר של תורשה גנטית. ההערכה העדכנית היא כי מקורם של מרבית מקרי הפלטפוס תורשתי, ואף במקרים מסוימים ניתן לראות כי מספר בני משפחה סובלים מהתופעה. בנוסף, במצבים בהם קיימת חולשה מבנית תורשתית, עשוי להתהוות פלטפוס בשל הפעלת עומס על כף הרגל. מאידך, לעתים קריסת הרגל פנימה עשויה להתרחש כתוצאה מפציעה מסוימת, כמו שבר בקרסול. כיצד מאבחנים פלטפוס?

אבחנת הרגל השטוחה מבצעת בעזרת בדיקה פיזית פשוטה שבמהלכה בוחן הרופא את כף הרגל ואת אופן ההליכה והעמידה, במטרה לזיהוי קריסת הקשת בפנים כף הרגל.קראו עוד: סובלים מדורבן בעקב? הכירו את שיטת הטיפול החדשה והיעילהמהן ההשלכות הפיזיות של הפלטפוס? 

לרוב יופיעו כאבים באזור עצמות כף הרגל הפנימית במצבי הליכה או עמידה, בביצוע פעולות ספורטיביות ועוד. כמו כן, עשויה להתפתח נפיחות באזור כף הרגל והקרסול. בנוסף, הפלטפוס עלול לגרום לבעיות אורתופדיות ארוכות טווח או להחמרת מצבים קיימים ולהקרנה על מערכות שונות כמו מערכת השלד, בשל חלוקה לא שווה של העומס על כף הרגל. כיצד ניתן לטפל בפלטפוס?

קיימים טיפולים רבים שמטרתם לספק הקלה הדרגתית על הכאב הנוצר כתוצאה מהפלטפוס. כך לדוגמה, פיזיותרפיה נועדה לשפר את היציבה, לחזק את שרירי כף הרגל השוק, הברך והירך. מאידך, טיפול זה הינו תומך ולא מתקן, ועל כן תועלתו תהיה זמנית ולא תגרום להפסקת השחיקה בין העצמות. בנוסף, קיימים טיפולים נוספים הבנויים על סוגים שונים של מדרסים. האחרונים משמשים בעיקר לנוחיות ורכות בזמן הליכה, אך הם אינם מתקנים ומיישרים את מבנה הפטלפוס.מהו הטיפול החדשני לתיקון ויישור הפלטפוס?

ההמצאה שנועדה לתקן את המצב הקיים של הפלטפוס הינו תומך קרסול. מדרס חדשני, השונה בבסיסו מהמדרסים הרגילים. תומך הקרסול מיוצר בהתאמה אישית ומספק תמיכה חיצונית לכף הרגל לצורך תיקון ויישור הפלטפוס. מטרתו העיקרית הינה לתקן את מנח העצמות הקיים, לבטל את הכאבים האזוריים ולמנוע את השחיקה המתמשכת כבר מהצעד הראשון. בנוסף, תומך הקרסול מבטל את הכאבים המתהווים בפטישון החיצוני (העצם הבולטת בחלקה החיצוני של כף הרגל) כתוצאה מהפלטפוס. 

תומך הקרסול, מיוצר בהתאמה אישית ומותאם לכל הגילאים. בקרב ילדים, הוא ישמש לרוב כטיפול מניעתי ובמבוגרים, יותאם כדי לבטל את הכאבים הקיימים ולמנוע את החמרת הבעיה. למעשה, ניתן להבחין בשינוי חיצוני במנח כף הרגל כבר מתחילת השימוש באביזר התומך. כמו כן גם ההקלה בכאב תורגש באופן מידי.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ברק אורטופדיה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סחוס אלון 16/08/2020 11:08
 • שלום יש לי שחיקת סחוס מוגברת בברכיים - כמעט ואין בכלל סחוס אני עם כאבים בברכיים המליצו לי לא להחליף ברך בגלל שאני בן 45 וזה מוקדם מידי האם יש טיפול שמונע כאבים או השתלת סחוס שלא כרוך בזריקות קורטיזונים וכדומה? האם שחיה או רכיבה על אופניים יכולים להיות פתרון? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
 • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

 • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
 • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
 • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

 • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
 • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
 • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!