מהו טיפול הפוריות היעיל ביותר לנשים מעל גיל 40?

נשים רבות מעל גיל 40 נזקקות לטיפולי פוריות ומתלבטות באיזה טיפול לבחור. מהם סוגי הטיפולים ומהם שיעורי ההצלחה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 13/02/2017

כיום, אנו עדים לתופעה חברתית של דחיית גיל הכניסה להריון וזאת למרות שבגילאים אלו ישנה ירידה ברמת הפוריות. המגמה נפוצה זו נובעת הן מסיבות אישיות והן מסיבות חברתיות, וגורמת לכך שנשים רבות מעל גיל 40 פונות לביצוע טיפולי הפריה. 


החל מגיל 40 רמת הפריון של האישה יורדת. עקב דלדול הרזרבה השחלתית ופגיעה הולכת וגוברת באיכות הביציות, הן מבחינה מורפולוגית והן מבחינה גנטית. קיומם של רדיקלים חופשיים הנוצרים בביציות גורם לפגיעה מהותיות בביציות, בחלוקת ההפחתה של הביציות ובמיטוזה שלהן, בנוסף, ישנו דלדול במיטוכונדריות, שהם גופיפי האנרגיה של הביצית. מיעוט המיטוכונדריות גורם לפגיעה ב-DNA, דבר שמוביל לירידה בשיעור ההשתרשות של הביציות ולעליה בשיעור ההפלות של העוברים. מסיבות אלה, נשים רבות בגיל המעבר נזקקות לטיפולי פוריות. קראו עוד: חשוב שתכירו: הטכנולוגיות החדשות להגברת הפוריות מהם סוגי הטיפולים הקיימים?

ההיריון הראשון מהפריית מבחנה שהושג ב-1978 נעשה בצורה טבעית ללא התערבות הורמונאלית באמצעות תכשירים להשראת ביוץ. עם זאת, מאז כבר הספיקו להתפתח טיפולים רבים ומגוונים להשראת ביוץ בטיפולי הפריה חוץ גופית, כגון: 


 Natural cycle IVF - תהליך ללא שימוש בתרופות במהלך המחזור הטיפולי


 Modified natural cycle - תהליך הכולל שימוש במינון מינימאלי של תרופות להשראת ביוץ במהלך המחזור הטיפולי


Mild stimulation - תהליך הכולל מינון נמוך של תרופות להשראת הביוץ לאורך כל המחזור הטיפולי


Full stimulation protocols - תהליך הכולל מינון אופטימאלי בתכשירים להשראת ביוץ תוך שימוש בתכשירים כמו אנטגוניסטים או אגוניסטים ל- GNRH בפרוטוקול קצר או ארוך על מנת להשיג מספר אופטימאלי של ביציות


 Others - פרוטוקולים נוספים שונים כמוmini stimulations, או פרוטוקולים אחרים


מהו הטיפול המומלץ לנשים מעל גיל 40?

עקב התגברות התופעה בה נשים מעל גיל 40 פונות לטיפולי הפריה לשם כניסתן להריון, בוצעו מחקרים רבים בנושאי טיפולי הפריה. כך לדוגמה, מחקר רחב היקף שנערך לאורך שש שנים ואיגד מספר מחלקות מרכזיות העוסקות בפוריות בארה"ב בדק את השאלה מהו הטיפול המומלץ לנשים אלו. 


הנשים שהשתתפו במחקר נחלקו לשתי קבוצות: אחת טופלה בהפריה חוץ גופית (IVF) באחד מהפרוטוקולים המקובלים, והשנייה טופלה על ידי טיפול הורמונלי מינימאלי מבוקר שבסיומו ניתנה זריקת HCG (הורמון המשרה ביוץ) בנוכחות זקיק בגודל מינימאלי של 18 מ"מ, ולאחריה ניתנה הזרעה תוך רחמית.


השוואה של תוצאות הטיפול נעשתה ביחס ל-BMI של הנשים, רמת ה-FSH (הרזרבה השחלתית),מצב ה-AFC (מספר הזקיקים הבסיסי בתחילת הטיפול),וביחס לגיל המשתתפות. נשים רבות, מעל לגיל 40 פונות לטיפולי הפריה. כיום קיימים טיפולים רבים אשר הצלחתם נתמכת במחקרים שונים 


תוצאות המחקר הראו ששיעור ההריונות למחזור טיפולי שטופלו בהפריה חוץ גופית בקרב נשים מעל גיל 40 היה 12%, לעומת 5% בקרב נשים שקיבלו טיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית. השוואה ביחס לגיל המטופלות הראתה שבגיל 40 שיעור ההריונות בהפריה חוץ גופית (IVF) היה גבוה משמעותית (15%) ביחס לנשים בנות 41 (7% ). לעומת זאת, בטיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית לא נצפה שוני משמעותי בין נשים בנות 40 לנשים בנות 41 (שיעור הריונות בגבולות 3-7%).


שיעור ההריונות בקבוצת הנשים בגיל 40 שעברו הפריה חוץ גופית (IVF) היה גבוה פי ארבע מאשר טיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית. לעומת זאת שיעור ההריונות בקרב נשים מעל בגיל 41 ויותר הינו זהה הן בהפריה החוץ גופית והן בטיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית (7% ).


קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרומת ביציות


עם זאת, כאשר נעשתה השוואה נוספת ביחס לגורל ההריונות שהושגו בקבוצת גיל זו נמצא ששיעור הלידות החי בקבוצת הנשים שעברו הפריה חוץ גופית (IVF) היה 9.2%, לעומת 1.28% בקבוצת הנשים שטופלו בטיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית.


ההסבר ההגיוני לתוצאות אלו נובע מהעובדה שבהפריה חוץ גופית (IVF) מתקבל מספר רב יותר של ביציות ונעשית בחירה סלקטיבית מבוקרת של הביציות, כך שהעוברים מתקבלים באמצעות טכניקות הרבייה חדישות, דבר שלא מתאפשר בעת ביצוע הטיפול באמצעות טיפול הורמונאלי מינימאלי מבוקר והזרעה תוך רחמית. 


מסקנת המחקר הינה שנשים מעל גיל 40 ומעלה צריכות לבחור בשיטת ההפריה חוץ גופית כאופציה טיפולית מועדפת להשגת היריון. התקווה היא שתוצאות מחקר זה ומחקרים נוספים שיבואו בעקבותיו בעתיד, יאפשרו לבסס את הגישה הטיפולית הרצויה לנשים בגיל 40 ומעלה החפצות להרות, ותצביע על היתרון של הפריה חוץ גופית על פני כל טיפול אלטרנטיבי אחר להשגת היריון.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום שבוע וחצי לאחר גרידה שירה 07/12/2019 20:23
  • שלום רב, לאחר שביצעתי גרידה לא היה לי בכלל דימום, שבוע לאחר מכן התחילו הפרשות צהובות, הרופאה אמרה שזה זיהום חיצוני וטופלתי בנרות אנטיביוטיקה למשך שלושה ימים. 3 ימים אחרי שסיימתי את הנרות התחילו לי כאבי מחזור ודימום טרי, לא בכמות גדולה. אציין שיום קודם לכן עשיתי ספורט בעצימות גבוהה, הנחתי שאפשר כי חלפו שבוע וחצי מאז הגרידה. בכל מקרה, כמובן שאלך להיבדק אבל עד שיגיע התור, רוצה לשמוע את דעתך האם הדימום יכול להיות קשור לספורט. אציין שכאמור נבדקתי והרחם היה ריק, ללא שארית, רירית דקה וסדירה. המון תודה לך.

  • + הוסף תגובה
היסטרוסקופיה אבחנתית לאחר גרידה סיגל 07/12/2019 20:18
  • שלום פרופסור, עברתי גרידה לאחר שהדופק פסק לעובר. יש לי מוקפאים, אני מעוניינת לעבור היסטרוסקופיה לפני שאחזיר אותם, האם כדאי לבצע את ההיסטרוסקופיה מייד לאחר המחזור הראשון ולהמתין מחזור נוסף ואז להחזיר את המוקפאים או שניתן באותו החודש לעשות את שניהם?

  • + הוסף תגובה
בטא גבווהה מדי טלי 07/12/2019 15:28
  • ב 25/11 החזרת בלסטו מוקפא (באיכות 4aa) ב 6/12 היום ה 12 להחזרה בטא ראשונה 1395. האחות הלחיצה שיכול להיות הריון מחוץ לרחם או מולארי ואני במתח היסטרי. האם הבטא אכן מעידה על בעיה? לפי החישוב שלי ביום הבדיקה הייתי בשבוע 4+2 תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!