גילוי מוקדם מציל חיים: כל המידע החיוני על סרטן הקיבה

כ-700 ישראלים מאובחנים מדי שנה בסרטן הקיבה, אשר נחשב לאחר מהגידולים הממאירים האגרסיביים ביותר. מהם הגורמים לו, כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 16/02/2017
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר עמיר בן-יהודה
כירורג בכיר במרכז הרפואי אסיא מדיקל
הצג טלפון מספר מקשר
i


הקיבה, הינה איבר דמוי שק, אשר ממוקם בבטן העליונה. היא דומה בצורתה לאות J ומורכבת משלוש שכבות: שכבת הרירית, השרירית והמעטפת. הגורמים לסרטן הקיבה עדין אינם ידועים בבירור. מדובר בסרטן אלים במיוחד, הנפוץ בעיקר בקרב גברים בעשור השישי והשביעי לחייהם. מהם הגורמים שעלולים לבשר על התפתחות תאים ממאירים באזור הקיבה, כיצד מאבחנים ומהו הטיפול המשולב במחלה? כל התשובות.מהם גורמי הסיכון להתפתחות סרטן הקיבה?

היות והקיבה הנה ביחסי גומלין מתמשכים עם העולם החיצוני אורחות החיים הנם בעלי השפעה ניכרת על הסיכון להתפתחות ממאירות. 


ישנם גורמים רבים להתפתחותו של גידול ממאיר באזור הקיבה, כמו הדבקה בחיידק ה- H.Pylory, דלקת קיבה כרונית, אנמיה הנובעת מחוסר בוויטמין B12, החלפה של רירית הקיבה לרירית המעי הדק (שינוי במבנה התאים הבלוטיים), מחלות משפחתיות, לרבות פוליפים קיבתיים, דיאטה עתירת מלח הרוויה במאכלים מעושנים ודלה בירקות ופירות, אכילת מזונות שלא שומרו כהלכה, עישון והיסטוריה משפחתית של סרטן קיבה בקרוב מדרגה ראשונה.  מהם התסמינים העלולים להעיד על קיומו של גידול ממאיר באזור הקיבה?

הסימנים אשר עלולים להעיד על סרטן הקיבה, אינם ספציפיים ומחולקים לשתי קבוצות מרכזיות: תסמינים מוקדמים ותסמינים מאוחרים אשר מבשרים על גידול ממאיר מתקדם באזור הקיבה. התסמינים המוקדמים, יקשרו לרוב לכאב או אי נוחות פיזית, בעיקר באזור הבטן העליונה, נפיחות, בחילות מרובות, אבדן תאבון וצרבת. התסמינים המבשרים על הימצאותה של מחלה מתקדמת יכללו לרוב דם בצואה, הקאות, ירידה לא מוסברת במשקל, כאב בבטן העליונה והשמאלית, מיימת וקושי בבליעה.
הגורמים לסרטן הקיבה אינם ידועים בבירור. מדובר בגידול ממאיר אלים הנפוץ במיוחד בקרב גברים בעשור השישי והשביעי לחייהםכיצד ניתן לאבחן?

אבחון סרטן הקיבה כולל מספר שלבים מרכזיים:


בדיקה גופנית ותשאול

הרופא המטפל יבצע בדיקה כללית של מצבו הפיזי של המטופל, תוך בחינת תזונתו, בדיקת הבטן העליונה ואיתור סימנים שעלולים להעיד על נוכחות הרחבת קיבה או מיימת. יתבצע תשאול מוכוון על תלונות המטופל ותיסקר ההיסטוריה הרפואית, האישית והמשפחתית. 


ביצוע בדיקות דם 

בשלב הבא יפנה הרופא את המטופל לביצוע בדיקות דם מקיפות, לרבות ספירת דם לאבחון אנמיה, ספירת תאים לבנים וטסיות ובדיקת כימיה לאבחון חוסר איזון אלקטרוליטי. במקרים בהם החשד לממאירות הנו גבוה או מוכח כבר , יתווספו לבדיקות הדם בדיקות לסמני סרטן (חלבונים שהוכחו כמוגברים בנוכחות ממאירות).


אנדוסקופיה עליונה

האנדוסקופיה הנה שלב המפתח באבחון סרטן הקיבה . בקרב מדינות, בעיקר באזור אסיה, בהם היארעות ממאירות הקיבה גדולה במיוחד, מתבצעת בדיקת סקר של כלל האוכלוסייה (בדומה לקולונוסקופיה בארצנו) לאבחון מוקדם של סרטן הקיבה. בדיקת סקר זו מאפשרת גילוי מוקדם ומביאה לשיפור משמעותי בתוצאות הטיפול וההחלמה מהמחלה.


האנדוסקופיה מתבצעת באמצעות החדרת מצלמה זעירה, מעין סיב אופטי, זאת לצורך בחינה וצפייה באזור רירית הוושט, הקיבה והמעי הדק. הבדיקה מתבצעת תוך טשטוש.  


בליעת באריום

בדיקה זו מתבצעת בחלק קטן של המקרים ועיקרה לבחון תפקוד פיזיולוגי של הקיבה כהסבר חלופי לתלונות המטופל. הבדיקה מבוצעת על ידי שיקוף (הדמיית רנטגן רציפה של הושט, הקיבה והתריסריון) בעזרת בליעת באריום, חומר שניתן להדגים ברנטגן ומסייע לאבחן את המסלול של תהליך הבליעה.


טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

סדרת צילומי רנטגן מזוויות שונות המעובדות על ידי מחשב. בדיקה זו נעשית באמצעות הזרקת חומר אשר מציג את האברים, בלוטות הלימפה וכלי הדם. בדיקה זו הינה השלב הראשון של בחינת האברים מחוץ לחלל הקיבה. 


ביופסיה

לקיחת דגימה מתאי הרקמה לצורך בחינת הימצאותם של תאים ממאירים ואפיונם. 


מהן דרכי הטיפול בגידול הממאיר?

כיום, קיימות ארבע זרועות טיפול מרכזיות לסרטן הקיבה: הליך כירורגי, כימותרפיה, הקרנות וטיפול מוכוון. האסטרטגיה האופטימלית תשלב לרוב מספר זרועות טיפול.


ניתוח

הסרת הגידול באמצעות פעולה כירורגית מהווה את השלב המרכזי בהליך ריפוי המחלה הממאירה. ניתוח בשילוב דרכי הטיפול הנוספות מהווה את האסטרטגיה בעלת סיכויי ההחלמה הטובים ביותר. במהלך כריתה חלקית או שלמה של הקיבה, יוסרו גם בלוטות הלימפה והרקמה השומנית העוטפת. הידע הנצבר מוכיח כי ככל שמתבצעת כריתה לימפטית נרחבת ויסודית- משיגים תוצאות ריפוי טובות יותר.


בשנים האחרונות הוכח כי ניתן לבצע את ניתוחי הקיבה בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) המאפשרת את הסרת הקיבה דרך מספר חתכים קטנים בבטן עם השגת תוצאות אונקולוגיות זהות ושיפור בתהליך ההחלמה מהפעולה עצמה.


במקרים מסוימים, לרוב בשלבים מתקדמים של המחלה, הניתוח לא יתבצע לצורך הסרה מוחלטת של הגידול הממאיר, אלא כדיי למנוע או להקל סימפטומים שונים של סרטן הקיבה. קראו עוד: סרטן השד: האם תמיד יש צורך בכריתה מלאה? כימותרפיה

הכימותרפיה הינה מתן תרופות המוכוונות לפגיעה בתאים בעלי כושר התחלקות גבוה. במקרים מסוימים היא תינתן טרם לניתוח, כדי לכווץ את הגידול הממאיר ולמנוע את התפשטותו (שיטת Neoadjuvant ). במקרים בהם הטיפול הכימותרפי יתבצע לאחר הניתוח (שיטת Adjuvant), הוא יתבצע כדי להרוס תאים ממאירים מיקרוסקופיים שנותרו גם לאחר הפעולה הכירורגית, זאת לצורך מניעת הישנות של המחלה.


במצבים בהם התפתח גידול סרטני מתקדם, מטרתו המרכזית של הטיפול הכימותרפי תהא עיכוב והאטת קצב התקדמות התאים הממאירים, והקלה על תופעות הלוואי הנגרמות בעקבותיו. 


טיפול קרינה

במסגרת טיפול זה מתבצע שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה על מנת להרוס תאי סרטן מיקרוסקופים באזורים מוגדרים. גם שיטה זו עשויה להתבצע לפני הניתוח, כדי לכווץ את הגידולים ולהקל על הפעולה הכירורגית. טיפול קרינה שיבוצע לאחר הניתוח, ייעשה גם הוא במטרה לחיסול התאים הממאירים האזורים שנותרו לאחר ההליך. 


טיפול מוכוון

בשנים האחרונות פותחו תרופות שמטרתן לתקוף ספציפית תאים המבטאים סממני סרטן. יתרונן המרכזי הינו בפגיעה ממוקדת בתאי הסרטן ובכך צמצום תופעות הלוואי. התרופות המוכוונות נועדו לטפל בעיקר במצבי סרטן מתקדמים, בשילוב עם הטיפול הכימותרפי. אחד הסממנים המובילים והנחקרים ביותר בתחום סרטן הקיבה הנו ביטוי יתר של חלבון Her2/neu.

גילוי מוקדם של סרטן הקיבה מביא לשיפור משמעותי בתוצאות הטיפול וההחלמה מהמחלה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמת שיפור בתוצאות הטיפול המשולב בסרטן קיבה. התקדמות מרכזית חשובה, הינה בתחום איכות החיים לאורך תקופת הטיפול עם שיפור בתוצאות ההתערבות הכירורגית והטיפול האונקולוגי בכל הנוגע לתופעות הלוואי.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עמיר בן-יהודה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום סרטן המעי הגס

ד"ר רונן ברנר

ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בוולפסון (ושט, קיבה, לבלב, כבד, מעי דק, מעי גס, רקטום, אנוס, גידולים נוירו אנדוקריניים ו-GIST). בוגר התמחות באונקולוגיה, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שליטה על סוגרים לאחר ניתוח השקת מעי.
 • יא
 • 20/05/2019 12:50
 • בן 77. לפני 8 חודשים גילו גידול במעי וניתחו. היה עם סטומה ועבר הקרנות וכימו של חודש וחצי. לפני 6 ימים עבר ניתוח השקת מעי לביטול הסטומה וחיבור המעי בחזרה. עדיין מאושפז. אין שליטה בסוגרים. סובל מאוד מאי השליטה, קם בלילה 5-6 פעמים בגלל חוסר השליטה ( עם חיתולים) ומצב רוח מאוד ירוד כתוצאה מכך לאור זאת. אשמח לדעת מה הסיכוי שתחזור השליטה על הסוגרים. מה הבעיות ומה לשים לב. האם לוקח זמן רב? מה הסיכוי שהשליטה על הסוגרים לא תחזור? מה עושים במקרה שלא חוזרת השליטה? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • התייעצות
 • אתי
 • 18/05/2019 11:47
 • שלום,בת 34 לפני 3 שנים עשיתי קולונוסקופיה בגלל שלשולים וכאבי בטן לא מוסברים .מצאו פוליפ 7 מ"מ קולון בנגי והוציאו במלואו.לאחרונה מזה 3 חודשים כאבי בטן בעיקר אחרי אוכל (שומני אבל לא רק)ושלשולים.הייתי אצל רופאת משפחה עשיתי בדיקות דם שיצאו תקינית .המליצה על קולונוסקופיה שוב. אני אמא ל2 ילדים ומאוד לחוצה.האם יכול להיות שגדל שוב וזה כרגע סרטני? האם יכול להיות שזה מעי רגיז? אין היסטורייה משפחתית. אודה לתשובתך מאוד מאוד לחוצה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סרטן המעי הגס
 • טלי
 • 06/05/2019 11:01
 • שלום, אמא שלי בת 72, עשתה בדיקת סקר לדם סמוי בצואה שיצאה חיובית.היא עושה את הבדיקה כל שנה ותמיד התוצאות חזרו שליליות.היא סובלת מגזים באופן קבוע וביומיים האחרונים יש לה שלשולים. תופעת השלשולים חוזרת מדי פעם לפעם אבל אף פעם לא הייתה רציפה. כלומר יש לה לפעמים בבקרים שלשול\צואה רכה אבל שלא חוזר על עצמו.עד הקולונסקופיה... זה בהכרח נכון? האם כשיש תסמינים שבמקרה שלה זה שלשולים וגזים (סליחה, גזים מסריחים מאד כמה פעמים ביום בלי כאב או משהו אחר) האם זה באמת מעיד על שלב מתקדם במחלה? כמה מתקדם זה יכול להיות? אני לא מצליחה להבין דרך גוגל כמה נורא זה באמת שהגילוי הוא בשלב התסמינים? ו... האם יש איזושהו סיכוי שלא מדובר בזה? השילוב של דם סמוי ושלשולים בגילה אכן מעיד לרוב על סרטן מעי הגס? מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי מהלחץ... תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום טלי. שינוי הרגלי היציאה ותוצאת הדם הסמוי החיובית דורשים קולונוסקופיה בהקדם. הקליניקה שאת מתארת לא מכוונת דוקא למחלה מתקדמת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לאחר קולונסקופיה
 • טלי
 • 16/05/2019 18:38
 • שלום ד"ר ותודה על התגובה אז אחרי בדיקת קולונסקופיה ברוך ה לא נמצא משהו מיוחד מלבד סעיפים בודדים ופוליפ בגודל 3 ממ שנשלח לפתולוגיה. הבנתי שהפוליפ קטן מאד ולכן הסיכויים שיימצא בו משהו סרטני קלושים. הומלץ על קולונסקופיה נוספת בעוד 5 שנים. השאלה שלי היא כזו: הבנתי שהבדיקה החדשה FIT בודקת דם סמוי בעיקר מאזור המעי הגס, האם הממצאים הנל תומכים בזה? זאת אומרת, האם ייתכן שהדם הסמוי הוא מהפוליפ הקטן הזה או שצריך להמשיך לחקור ולהבין מאיפה זה בא? בהנחה שאין תסמינים נלווים של הקיבה, כמו כאב בטן, הקאות וכו, האם צריך לעבור גסטרוסקופיה? או שאפשר לסגור את הסיפור ולסכם שהיה דם סמוי בצואה, בוצעה קולונסקופיה והוצא פוליפ? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר עבד אגבאריה ד"ר עבד אגבאריה
רופא בכיר במחלקה האונקולוגית בבית חולים בני ציון קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ