גילוי מוקדם מציל חיים: כל המידע החיוני על סרטן הקיבה

כ-700 ישראלים מאובחנים מדי שנה בסרטן הקיבה, אשר נחשב לאחר מהגידולים הממאירים האגרסיביים ביותר. מהם הגורמים לו, כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 16/02/2017


הקיבה, הינה איבר דמוי שק, אשר ממוקם בבטן העליונה. היא דומה בצורתה לאות J ומורכבת משלוש שכבות: שכבת הרירית, השרירית והמעטפת. הגורמים לסרטן הקיבה עדין אינם ידועים בבירור. מדובר בסרטן אלים במיוחד, הנפוץ בעיקר בקרב גברים בעשור השישי והשביעי לחייהם. מהם הגורמים שעלולים לבשר על התפתחות תאים ממאירים באזור הקיבה, כיצד מאבחנים ומהו הטיפול המשולב במחלה? כל התשובות.מהם גורמי הסיכון להתפתחות סרטן הקיבה?

היות והקיבה הנה ביחסי גומלין מתמשכים עם העולם החיצוני אורחות החיים הנם בעלי השפעה ניכרת על הסיכון להתפתחות ממאירות. 


ישנם גורמים רבים להתפתחותו של גידול ממאיר באזור הקיבה, כמו הדבקה בחיידק ה- H.Pylory, דלקת קיבה כרונית, אנמיה הנובעת מחוסר בוויטמין B12, החלפה של רירית הקיבה לרירית המעי הדק (שינוי במבנה התאים הבלוטיים), מחלות משפחתיות, לרבות פוליפים קיבתיים, דיאטה עתירת מלח הרוויה במאכלים מעושנים ודלה בירקות ופירות, אכילת מזונות שלא שומרו כהלכה, עישון והיסטוריה משפחתית של סרטן קיבה בקרוב מדרגה ראשונה.  מהם התסמינים העלולים להעיד על קיומו של גידול ממאיר באזור הקיבה?

הסימנים אשר עלולים להעיד על סרטן הקיבה, אינם ספציפיים ומחולקים לשתי קבוצות מרכזיות: תסמינים מוקדמים ותסמינים מאוחרים אשר מבשרים על גידול ממאיר מתקדם באזור הקיבה. התסמינים המוקדמים, יקשרו לרוב לכאב או אי נוחות פיזית, בעיקר באזור הבטן העליונה, נפיחות, בחילות מרובות, אבדן תאבון וצרבת. התסמינים המבשרים על הימצאותה של מחלה מתקדמת יכללו לרוב דם בצואה, הקאות, ירידה לא מוסברת במשקל, כאב בבטן העליונה והשמאלית, מיימת וקושי בבליעה.
הגורמים לסרטן הקיבה אינם ידועים בבירור. מדובר בגידול ממאיר אלים הנפוץ במיוחד בקרב גברים בעשור השישי והשביעי לחייהםכיצד ניתן לאבחן?

אבחון סרטן הקיבה כולל מספר שלבים מרכזיים:


בדיקה גופנית ותשאול

הרופא המטפל יבצע בדיקה כללית של מצבו הפיזי של המטופל, תוך בחינת תזונתו, בדיקת הבטן העליונה ואיתור סימנים שעלולים להעיד על נוכחות הרחבת קיבה או מיימת. יתבצע תשאול מוכוון על תלונות המטופל ותיסקר ההיסטוריה הרפואית, האישית והמשפחתית. 


ביצוע בדיקות דם 

בשלב הבא יפנה הרופא את המטופל לביצוע בדיקות דם מקיפות, לרבות ספירת דם לאבחון אנמיה, ספירת תאים לבנים וטסיות ובדיקת כימיה לאבחון חוסר איזון אלקטרוליטי. במקרים בהם החשד לממאירות הנו גבוה או מוכח כבר , יתווספו לבדיקות הדם בדיקות לסמני סרטן (חלבונים שהוכחו כמוגברים בנוכחות ממאירות).


אנדוסקופיה עליונה

האנדוסקופיה הנה שלב המפתח באבחון סרטן הקיבה . בקרב מדינות, בעיקר באזור אסיה, בהם היארעות ממאירות הקיבה גדולה במיוחד, מתבצעת בדיקת סקר של כלל האוכלוסייה (בדומה לקולונוסקופיה בארצנו) לאבחון מוקדם של סרטן הקיבה. בדיקת סקר זו מאפשרת גילוי מוקדם ומביאה לשיפור משמעותי בתוצאות הטיפול וההחלמה מהמחלה.


האנדוסקופיה מתבצעת באמצעות החדרת מצלמה זעירה, מעין סיב אופטי, זאת לצורך בחינה וצפייה באזור רירית הוושט, הקיבה והמעי הדק. הבדיקה מתבצעת תוך טשטוש.  


בליעת באריום

בדיקה זו מתבצעת בחלק קטן של המקרים ועיקרה לבחון תפקוד פיזיולוגי של הקיבה כהסבר חלופי לתלונות המטופל. הבדיקה מבוצעת על ידי שיקוף (הדמיית רנטגן רציפה של הושט, הקיבה והתריסריון) בעזרת בליעת באריום, חומר שניתן להדגים ברנטגן ומסייע לאבחן את המסלול של תהליך הבליעה.


טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

סדרת צילומי רנטגן מזוויות שונות המעובדות על ידי מחשב. בדיקה זו נעשית באמצעות הזרקת חומר אשר מציג את האברים, בלוטות הלימפה וכלי הדם. בדיקה זו הינה השלב הראשון של בחינת האברים מחוץ לחלל הקיבה. 


ביופסיה

לקיחת דגימה מתאי הרקמה לצורך בחינת הימצאותם של תאים ממאירים ואפיונם. 


מהן דרכי הטיפול בגידול הממאיר?

כיום, קיימות ארבע זרועות טיפול מרכזיות לסרטן הקיבה: הליך כירורגי, כימותרפיה, הקרנות וטיפול מוכוון. האסטרטגיה האופטימלית תשלב לרוב מספר זרועות טיפול.


ניתוח

הסרת הגידול באמצעות פעולה כירורגית מהווה את השלב המרכזי בהליך ריפוי המחלה הממאירה. ניתוח בשילוב דרכי הטיפול הנוספות מהווה את האסטרטגיה בעלת סיכויי ההחלמה הטובים ביותר. במהלך כריתה חלקית או שלמה של הקיבה, יוסרו גם בלוטות הלימפה והרקמה השומנית העוטפת. הידע הנצבר מוכיח כי ככל שמתבצעת כריתה לימפטית נרחבת ויסודית- משיגים תוצאות ריפוי טובות יותר.


בשנים האחרונות הוכח כי ניתן לבצע את ניתוחי הקיבה בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) המאפשרת את הסרת הקיבה דרך מספר חתכים קטנים בבטן עם השגת תוצאות אונקולוגיות זהות ושיפור בתהליך ההחלמה מהפעולה עצמה.


במקרים מסוימים, לרוב בשלבים מתקדמים של המחלה, הניתוח לא יתבצע לצורך הסרה מוחלטת של הגידול הממאיר, אלא כדיי למנוע או להקל סימפטומים שונים של סרטן הקיבה. קראו עוד: סרטן השד: האם תמיד יש צורך בכריתה מלאה? כימותרפיה

הכימותרפיה הינה מתן תרופות המוכוונות לפגיעה בתאים בעלי כושר התחלקות גבוה. במקרים מסוימים היא תינתן טרם לניתוח, כדי לכווץ את הגידול הממאיר ולמנוע את התפשטותו (שיטת Neoadjuvant ). במקרים בהם הטיפול הכימותרפי יתבצע לאחר הניתוח (שיטת Adjuvant), הוא יתבצע כדי להרוס תאים ממאירים מיקרוסקופיים שנותרו גם לאחר הפעולה הכירורגית, זאת לצורך מניעת הישנות של המחלה.


במצבים בהם התפתח גידול סרטני מתקדם, מטרתו המרכזית של הטיפול הכימותרפי תהא עיכוב והאטת קצב התקדמות התאים הממאירים, והקלה על תופעות הלוואי הנגרמות בעקבותיו. 


טיפול קרינה

במסגרת טיפול זה מתבצע שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה על מנת להרוס תאי סרטן מיקרוסקופים באזורים מוגדרים. גם שיטה זו עשויה להתבצע לפני הניתוח, כדי לכווץ את הגידולים ולהקל על הפעולה הכירורגית. טיפול קרינה שיבוצע לאחר הניתוח, ייעשה גם הוא במטרה לחיסול התאים הממאירים האזורים שנותרו לאחר ההליך. 


טיפול מוכוון

בשנים האחרונות פותחו תרופות שמטרתן לתקוף ספציפית תאים המבטאים סממני סרטן. יתרונן המרכזי הינו בפגיעה ממוקדת בתאי הסרטן ובכך צמצום תופעות הלוואי. התרופות המוכוונות נועדו לטפל בעיקר במצבי סרטן מתקדמים, בשילוב עם הטיפול הכימותרפי. אחד הסממנים המובילים והנחקרים ביותר בתחום סרטן הקיבה הנו ביטוי יתר של חלבון Her2/neu.

גילוי מוקדם של סרטן הקיבה מביא לשיפור משמעותי בתוצאות הטיפול וההחלמה מהמחלה. בשנים האחרונות אנו עדים למגמת שיפור בתוצאות הטיפול המשולב בסרטן קיבה. התקדמות מרכזית חשובה, הינה בתחום איכות החיים לאורך תקופת הטיפול עם שיפור בתוצאות ההתערבות הכירורגית והטיפול האונקולוגי בכל הנוגע לתופעות הלוואי.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עמיר בן-יהודה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן מעי גס ותורשה מירב 05/12/2019 11:28
  • שלום ד"ר , אבא שלי נפטר מסרטן מעי גס. מה תדירות רצויה שאני אבדק ? מה מידת התורשה בסוג כזה של סרטן? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה
קולונסקופיה אתי 21/11/2019 22:07
  • אני לאחר השתלת שני מפרקים צריכה לקחת אנטיביוטיקה חצי שעה לפני בדיקת קולונסקופיה. האם אפשר לקחת למרות הצום?

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת קולונוסקופיה יניב 12/11/2019 02:00
  • שלום דר,אני בן 33,לפני 3 שבועות היה לי דימום טרי בצואה,עקב זה הופנתי לבדיקת קולונוסקופיה דרך רופא כירוג,בבדיקה מצאו "ברקטו-סיגמה,בעומק 15 סמ מסה פוליפואידית גדולה,נוקשה,מדממת במקום,נלקחו ביופסיות במבחנה.בוצעה סימום פרוקסימלי.שאר מעי הגס תקין. ביופסיות:מסה ברקטו-סיגמה.שאלה אדנוקרצינומה?" כך היו תוצאות הבדיקה, אני עדיין לא יודע אם זה סרטן,ההנחיות היו לבצע CT בטן,ביצוע מרקרים CEA, לפנות לכירוג ואונקולוג,ובירור תשובות ביופסיה. הרופא המבצע הבדיקה לא רצה לדבר בפירוש רק אמר שהתוצאות לא מבשרות טוב וצריך לעשות ניתוח, הוא גם לא רשם את גודל הגידול . אני בחרדות ולא מבין מה יש לי עדיין, האם יש סרטן של המעי בגיל כזה? ומה זה אומר "סימום פרוקסימלי"? אני בקושי מבין במצב הנוכחי, אבל בכללי מה הם סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס ? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מאסה בקולון ד"ר רונן ברנר 18/11/2019 01:13
  • שלום יניב. מאפייני המאסה כפי שתוארו חשודים, אולם רק הפתולוגיה תתן תשובה. במחלה מקומית של הרקטוסיגמואיד יש סיכויים גבוהים מאד להחלים לאחר טיפול כירורגי ואונקולוגי. לי יש נסיון רב והצלחות בטיפול בסרטני מערכת העיכול ולאחר קבלת תוצאות הפתולוגיה, אם יהיה צורך, אתה מוזמן לפנות אלי. Ronen.brenner@gmail.com

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!