האם המלחמה במחלת הסרטן עודנה בשיאה?

מזה שני עשורים מחלת הסרטן מהווה גורם תמותה מוביל בישראל. מהי "המחלה ההיא" שכולם חוששים ממנה, אילו סוגים נפוצים והאם ניתן למנוע אותה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותבשל העובדה שמחלת הסרטן גובה קרבנות רבים, יש הרואים בה כאויב מספר אחת של האנושות. רזון, אובדן שיער, אשפוזים מרובים והיעדרויות ממושכות מהעבודה עקב הטיפולים מאפיינים את חולי הסרטן וחושפים את האיום בפני שאר העולם וכך מחלת הסרטן מעוררת חששות רבים בקרב רוב הציבור. מאידך, למרות שרובינו מכירים את המינוח "סרטן", מעטים מאתנו יודעים מהי אותה מחלה או קבוצת מחלות אשר נופלים תחת הכותרת המאיימת. 


 מחלת הסרטן היא, למעשה, שם כולל למגוון גדול מאד של מחלות אשר מתבטאות בהופעתו של גידול ממאיר ובלתי מבוקר ,באחד או יותר מאיברי גופנו. הימצאותו של הגידול הופכת את האדם לחולה סרטן מסוג מסוים, כאשר האחרון נקבע בהתייחס לאיבר בו החל הגידול הראשוני להתפתח ולפי סוג התאים מהם נוצר הגידול. ישנם סוגים רבים מאד של מחלות סרטן, וכל סוג, מחולק לתת קבוצות. כך, למשל, ישנם כמה סוגים של סרטן של בלוטות הלימפה המכונה "לימפומה"; וכן כמה סוגים של סרטן השד; סוגים שונים של סרטן הדם וכן הלאה. כיצד מתפתח הסרטן?

מחלת הסרטן מתחילה כאשר תאים של רקמה מסוימת בגופנו מתחילים להתחלק ללא פיקוח ולא בקרה וכך נוצר גוש של רקמה גידולית. בכל יום מתים בגופנו תאים, והגוף, לפי הצורך, מייצר תאים חדשים על ידי התחלקות של תאים, עוד ועוד תאים מתחלקים ויוצרים תאים נחוצים חדשים. במקרים מסוימים, מנגנון ההתחלקות וייצור התאים משתבש והתאים ממשיכים להתחלק ללא צורך. כך, תאים נוצרים עד שמתגבש גוש תאים המכונה גידול. גידול שפיר הוא מונח המתייחס לגידול אשר בו נוצרו אמנם גושים של תאים שגדלו ללא בקרה נאותה, אולם הם לא מתפשטים מעבר לרקמה המקורית;  לעומתו, גידול ממאיר יכול להתפשט למקומות רבים בגוף ולכן מכונה, מחלת הסרטן.


כשמתחיל להתפתח גידול ממאיר, התאים מתחלקים ללא פיקוח ובקרה באופן עקבי ובמהירות גבוהה ללא סדר. התאים החדשים, תאי הגידול, מתפקדים באופן שונה מזה של תאי הרקמה הראשונית שממנה התחלקו והם מפריעים לתפקוד שלה ושל כל האיברים הסמוכים לה. עם הזמן, הגידול הולך ומתפשט ופוגע בתפקוד של האיברים ובמקביל הוא עלול לשלוח גרורות, הכוונה היא לקבוצה של תאים ממאירים שמגיעים לאיבר אחר בגוף באמצעות זרם הדם או נוזל הלימפה ובהגיעם אל האיברים האחרים הם מתיישבים שם וממשיכים להתחלק וליצור גושי תאים נוספים אשר פוגעים בתפקוד האיבר ובתפקוד איברים סמוכים לו.
מה גורם לתהליך הממאירות?

ישנן תיאוריות וסברות רבות לגבי מקור התהליך הממאיר. אחת ההנחות הרווחות היא שכחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי או כתוצאה מגורם מניע אחר מתרחש בתאי האיברים השונים, מתפתח תהליך שחיקה שפוגם באיכות התאים ומוביל לשינוי- למוטציה גנטית בגרעין התא, וכתוצאה מכך גם להתפתחות גידול. לצד הליך טבעי זה, ישנם גורמים רבים ומגוונים שמעודדים, גורמים או מאיצים את היווצרותן של המוטציות הללו. בין הגורמים ניתן למנות גורמים תורשתיים; גורמים סביבתיים, ביניהם חשיפה לחומרים כימיים, לקרינה וכדומה; גורמים הורמונליים; זיהומים וירליים וחיידקיים; תפקוד לקוי של מערכת החיסון ועוד.מהן דרכי הטיפול במחלת הסרטן?

מזה עשרות שנים מתנהלים בעולם מחקרים רבים ביותר אודות מחלות הסרטן לסוגיהן. הידע לגבי רבות ממחלות אלה הוא עצום, ולמרות זאת הן גובות לא מעט קורבנות. ישנן מספר דרכים מרכזיות להילחם במחלת הסרטן: 

בראש ובראשונה, מניעה, אך גם גילוי מוקדם  וטיפולים מתקדמים. ההמלצה הגורפת היא לשמור על אורח חיים בריא, הכולל שמירה על משקל גוף תקין, הקפדה על כושר גופני, הימנעות מעישון ומאלכוהול, הימנעות מחשיפה לשמש וכדומה ובמקביל להקפיד על שגרת בדיקות שתסייע לאיתור מוקדם של המחלה, באופן שעשוי לשפר משמעותית את סיכויי ההישרדות של החולה.


הטיפול במחלת הסרטן עבר שינויים וחידושים רבים בשנים האחרונות. כיום במקרים רבים ניתן להתאים טיפול אישי "מותאם גידול" לחולים בהתאם למאפיינים השונים אצל כל חולה - סוג המחלה, השלב בו התגלתה, הגיל, המצב הבריאות הכללי, מאפייני הגידול ועוד.


הניצחון במערכה על חייו של חולה סרטן תלוי בגורמים רבים,  כשהמרכזיים בהם הם סוג הסרטן, מידת הממאירות שלו והשלב בו התגלה. ישנם מספר שלבים של המחלה, כאשר איתורו בשלב מוקדם מבטיחים סיכויי החלמה ו/או הישרדות גבוהים יותר. בעת איתור הגידול נקבע גם השלב של המחלה,  זאת על פי מיקום הגידול, גודלו, מספר הגידולים, מיקומם, גודלם, סוג התאים הסרטניים ומידת השונות של תפקודם ביחס לתא בריא. במרבית המקרים המלחמה בגידול מתחילה בכריתת הגידול בניתוח ולאחר מכן טיפול תרופתי, טיפול כימותרפי או טיפול בקרינה ואף טיפול משולב בכמה משיטות הטיפול הללו. 


כתבות נוספות בסדרה:


מהפכת הטיפול בסרטן: הכל על רפואה מותאמת אישית

כל מה שצריך לדעת על אבחון מוקדם של מחלת הסרטןהכותב הוא מומחה לאונקולוגיה, מנהל המרכז לאבחון מוקדם ומניעת סרטן במרכז הרפואי תל-אביב.

הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר תחושה סיון 29/07/2020 16:16
 • ד"ר אגבאריה צהריים טובים, אבא מתלונן שהוא לפעמים לא מרגיש את האצבעות בכפות רגליים. האם חלילה זה יכול להיות משהו? מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 20:07
 • נראה לי יותר נוירופתחה פרפרית מהכדורים. לא צריך כעת שום דבר

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 30/07/2020 21:28
 • לקחתי את אבא לרופאת משפחה אמרה שיש לו בצקת היא לקחה מחט ונגעה לו בכפות רגליים אמרה שיש הרגשה. רצתה להחליף לו את הכדורים שלוקח שנים ללחץ דם. האם כדאי? האם נכון?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 30/07/2020 23:00
תודה רבה ד"ר. סיון 31/07/2020 18:33
יעוץ אסנת 29/07/2020 15:33
תשוב ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 15:42
 • לצערי בתקופה זו לא מקבל פרטי אפשר לראות אתכם דרך בני ציון או למבוטחי כללית במגדלי נצרת

 • + הוסף תגובה
תוצאות ct קלר 26/07/2020 11:44
 • שלום, בת 56, כבר הרבה זמן מרגישה חולשה והרגשה מוזרה בחזה, נשלחתי לעשות CTA עורקי הריאה. ברקע, FMF, Sarcoidosis, ועמילוידוזיס. תוצאות : ארטיפקטים קשים של נשימה מגבילים את הערכת הכלים הפריפרים הקטנים יותר. בבסיס הימיני קשריות ריאתיות תת פלאורלית בקוטר 8מ״מ. יש קשריות זעירות בצפיפות זכוכית חלב בודדות. באונה הימינית העליונה בדגם של עץ בהאנצה חדשות מהבדיקה הקודמת . קשריות בודדות מודגמות לאורך הסדקים הבינאונתיים מה זה אומר? התור שלי לפנומולוג רק בחודש אוקטובר . תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 28/07/2020 11:16
 • הקשריות הללו לא ספיציפיות . יש צורך בהסתכלות על הצילומים והשוואה לצילומים קודמים לראות אם ישנה דינמיקה וצורך בהמשך בירור . לצערי קשה לי להגיד משהו כעת .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!