האם המלחמה במחלת הסרטן עודנה בשיאה?

מזה שני עשורים מחלת הסרטן מהווה גורם תמותה מוביל בישראל. מהי "המחלה ההיא" שכולם חוששים ממנה, אילו סוגים נפוצים והאם ניתן למנוע אותה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/03/2017


בשל העובדה שמחלת הסרטן גובה קרבנות רבים, יש הרואים בה כאויב מספר אחת של האנושות. רזון, אובדן שיער, אשפוזים מרובים והיעדרויות ממושכות מהעבודה עקב הטיפולים מאפיינים את חולי הסרטן וחושפים את האיום בפני שאר העולם וכך מחלת הסרטן מעוררת חששות רבים בקרב רוב הציבור. מאידך, למרות שרובינו מכירים את המינוח "סרטן", מעטים מאתנו יודעים מהי אותה מחלה או קבוצת מחלות אשר נופלים תחת הכותרת המאיימת. 


 מחלת הסרטן היא, למעשה, שם כולל למגוון גדול מאד של מחלות אשר מתבטאות בהופעתו של גידול ממאיר ובלתי מבוקר ,באחד או יותר מאיברי גופנו. הימצאותו של הגידול הופכת את האדם לחולה סרטן מסוג מסוים, כאשר האחרון נקבע בהתייחס לאיבר בו החל הגידול הראשוני להתפתח ולפי סוג התאים מהם נוצר הגידול. ישנם סוגים רבים מאד של מחלות סרטן, וכל סוג, מחולק לתת קבוצות. כך, למשל, ישנם כמה סוגים של סרטן של בלוטות הלימפה המכונה "לימפומה"; וכן כמה סוגים של סרטן השד; סוגים שונים של סרטן הדם וכן הלאה. כיצד מתפתח הסרטן?

מחלת הסרטן מתחילה כאשר תאים של רקמה מסוימת בגופנו מתחילים להתחלק ללא פיקוח ולא בקרה וכך נוצר גוש של רקמה גידולית. בכל יום מתים בגופנו תאים, והגוף, לפי הצורך, מייצר תאים חדשים על ידי התחלקות של תאים, עוד ועוד תאים מתחלקים ויוצרים תאים נחוצים חדשים. במקרים מסוימים, מנגנון ההתחלקות וייצור התאים משתבש והתאים ממשיכים להתחלק ללא צורך. כך, תאים נוצרים עד שמתגבש גוש תאים המכונה גידול. גידול שפיר הוא מונח המתייחס לגידול אשר בו נוצרו אמנם גושים של תאים שגדלו ללא בקרה נאותה, אולם הם לא מתפשטים מעבר לרקמה המקורית;  לעומתו, גידול ממאיר יכול להתפשט למקומות רבים בגוף ולכן מכונה, מחלת הסרטן.


כשמתחיל להתפתח גידול ממאיר, התאים מתחלקים ללא פיקוח ובקרה באופן עקבי ובמהירות גבוהה ללא סדר. התאים החדשים, תאי הגידול, מתפקדים באופן שונה מזה של תאי הרקמה הראשונית שממנה התחלקו והם מפריעים לתפקוד שלה ושל כל האיברים הסמוכים לה. עם הזמן, הגידול הולך ומתפשט ופוגע בתפקוד של האיברים ובמקביל הוא עלול לשלוח גרורות, הכוונה היא לקבוצה של תאים ממאירים שמגיעים לאיבר אחר בגוף באמצעות זרם הדם או נוזל הלימפה ובהגיעם אל האיברים האחרים הם מתיישבים שם וממשיכים להתחלק וליצור גושי תאים נוספים אשר פוגעים בתפקוד האיבר ובתפקוד איברים סמוכים לו.
מה גורם לתהליך הממאירות?

ישנן תיאוריות וסברות רבות לגבי מקור התהליך הממאיר. אחת ההנחות הרווחות היא שכחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי או כתוצאה מגורם מניע אחר מתרחש בתאי האיברים השונים, מתפתח תהליך שחיקה שפוגם באיכות התאים ומוביל לשינוי- למוטציה גנטית בגרעין התא, וכתוצאה מכך גם להתפתחות גידול. לצד הליך טבעי זה, ישנם גורמים רבים ומגוונים שמעודדים, גורמים או מאיצים את היווצרותן של המוטציות הללו. בין הגורמים ניתן למנות גורמים תורשתיים; גורמים סביבתיים, ביניהם חשיפה לחומרים כימיים, לקרינה וכדומה; גורמים הורמונליים; זיהומים וירליים וחיידקיים; תפקוד לקוי של מערכת החיסון ועוד.מהן דרכי הטיפול במחלת הסרטן?

מזה עשרות שנים מתנהלים בעולם מחקרים רבים ביותר אודות מחלות הסרטן לסוגיהן. הידע לגבי רבות ממחלות אלה הוא עצום, ולמרות זאת הן גובות לא מעט קורבנות. ישנן מספר דרכים מרכזיות להילחם במחלת הסרטן: 

בראש ובראשונה, מניעה, אך גם גילוי מוקדם  וטיפולים מתקדמים. ההמלצה הגורפת היא לשמור על אורח חיים בריא, הכולל שמירה על משקל גוף תקין, הקפדה על כושר גופני, הימנעות מעישון ומאלכוהול, הימנעות מחשיפה לשמש וכדומה ובמקביל להקפיד על שגרת בדיקות שתסייע לאיתור מוקדם של המחלה, באופן שעשוי לשפר משמעותית את סיכויי ההישרדות של החולה.


הטיפול במחלת הסרטן עבר שינויים וחידושים רבים בשנים האחרונות. כיום במקרים רבים ניתן להתאים טיפול אישי "מותאם גידול" לחולים בהתאם למאפיינים השונים אצל כל חולה - סוג המחלה, השלב בו התגלתה, הגיל, המצב הבריאות הכללי, מאפייני הגידול ועוד.


הניצחון במערכה על חייו של חולה סרטן תלוי בגורמים רבים,  כשהמרכזיים בהם הם סוג הסרטן, מידת הממאירות שלו והשלב בו התגלה. ישנם מספר שלבים של המחלה, כאשר איתורו בשלב מוקדם מבטיחים סיכויי החלמה ו/או הישרדות גבוהים יותר. בעת איתור הגידול נקבע גם השלב של המחלה,  זאת על פי מיקום הגידול, גודלו, מספר הגידולים, מיקומם, גודלם, סוג התאים הסרטניים ומידת השונות של תפקודם ביחס לתא בריא. במרבית המקרים המלחמה בגידול מתחילה בכריתת הגידול בניתוח ולאחר מכן טיפול תרופתי, טיפול כימותרפי או טיפול בקרינה ואף טיפול משולב בכמה משיטות הטיפול הללו. 


כתבות נוספות בסדרה:


מהפכת הטיפול בסרטן: הכל על רפואה מותאמת אישית

כל מה שצריך לדעת על אבחון מוקדם של מחלת הסרטןהכותב הוא מומחה לאונקולוגיה, מנהל המרכז לאבחון מוקדם ומניעת סרטן במרכז הרפואי תל-אביב.

הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום סרטן ריאות

ד"ר עבד אגבאריה

ד"ר עבד אגבאריה
ד"ר עבד אגבאריה, אונקולוג מומחה, מנהל את המכון האונקולוגי החדש בבית חולים בני ציון. מנהל היחידה לאונקולוגיה קהילתית השייכת לשירותי בריאות כללית בנצרת.מנהל מכון הכימותרפיה באסותא חיפה. משמש כיועץ בכיר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מעקב
 • רוני
 • 21/05/2019 08:58
 • חולה שלב ארבע תאים גדולים נוטל 5 חודשים גיו טריף מה זה ב mri מח: "תהליך אקסטרה אקסיאלי על בסיס דורלי רחב מתאדר הומוגנית בהיקף אונה פרונטלית אחורית מימין במימדים של כ 6 על 4 מ"מ- כנראה מנינגיומה" לסיכום. ללא עדות לפיזור משני ממצא מתאים למנינגיומה קטנה - להמשך מעקב.  איזה מעקב צריך? מה זה מנינגיומה? מה הטיפול?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוצאות סיטי חזה
 • כהן
 • 20/05/2019 12:47
 • שלום רב, אבא שלי הופנה לבי"ח לפני כ3 שבועות לאחר שהשתעל תקופה ארוכה ולא הגיב לטיפול אנטיביוטי במשך מספר שבועות. שהגיע לבית החולים עשו לו סיטי חזה וכמה פעמים צילומי חזה, בנוסף במהלך האישפוז ניקזו לו נוזל מהריאה מאחר והצטברה שם כמות גדולה של נוזלים. במקביל ביצעו ביופסיה שטרם קיבלנו את התוצאה שלה. נשמח לקבל הסבר לתוצאות של הסיטי שעשה כדי להבין האם מדובר בשלב מתקדם של המחלה. להלן עיקרי הפענוח של הסיטי: מספר קשריות לימפה סובקרינליות במדיאסטנום בקוטר של עד 1 ס"מ. הלב מוגדל, היפודנסיות סב-אנדוקרדיאלית בדופן הלטרלית בזאלית של חדר שמאל, לא הודגם תפליט פלאורלי או חזה אויר. פרנכימת הריאות: מודגם תהליך סולידי ספקולרי פאראמדיאסטינלי בrul מימדיו 3.3*2.9 ס"מ, התהליך מערב מספר סימפונות קטנים באונה זאת וחודר למדיאסטנום הימני. פיזור משני פלאורלי ולימפאנגיטי . לימפאדנופתיה קלה במיצר. חשוד לשאת ריאה ראשונית. בנוסף עשה סיטי בכליה לפני כחודש שלהלן תוצאות הפיענוח שלו: תהליך בכליה בימנית באספקט האינטר פולארי חשוד לתהליך תופס מקום בקוטר 1.2 ס״מ. מודאגים ומוטרדים מאוד עד שהתוצאות של הביופסיה יחזרו, מנסים להבין באיזה שלב הגידול והאם יש קשר בין הריאה לכליה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הגידול בריאה מתקדם יחסית ומערב בלוטות למפה וקרום הריאה - זה שלב 4 בפני עצמו ללא קשר לממצא בכלייה שיכול להיות גרורה או גידול ראשוני כלייתי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הסבר תוצאות צילום חזה
 • אריאל
 • 12/05/2019 19:51
 • שלום ד"ר. אמש פניתי למוקד מכבי ללא הפסקה עקב תחושה לא נוחה בחזה. מציין כאן שאני מטופל בלוסטרל ואריפליי נגד חרדה "ושיפור" מצב הרוח.... אך מנסיון העבר זה לא הרגיש כמו התקף חרדה. אינני סובל מחום או שיעול. הבדיקות שבוצעו: לקיחת מדדים: לחץ דם- 117/76 דופק-76 סטורציה-100 כמו כן בוצע א.ק.ג- תקין לגמרי בדיקות דם- תקינות למעט בדיקת לבדיקת דלקת התוצאה יצאה חריגה 1.2 (נורמה זה בין 0 ל 5 ) כמו כן צילום חזה-הצללה מוטלת על קצה צלע 6 משמאל - סומציה בלבד? תסנין ? פרט לכך, ללא תפליט או גודש צל הלב והמיצר בגדר הנורמה . סינוסים קוסטופרניים חופשיים . הסרעפת בעמדה תקינה הרופאה אבחנה דלקת ריאות קלה ונתנה לי אנטביוטיקה ל10 ימים. מציין שאני מעשן כ 10 סיגריות ביום. האם זאת אכן דלקת ריאות או משהו חמור יותר?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר עופר פורים ד"ר עופר פורים
רופא בכיר ביחידה לגידולי מערכת העיכול קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ