בעיניים פקוחות: כל המידע החיוני על ניתוח להסרת משקפיים בלייזר

במרוץ השנים הפכו ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר להליכים היעילים והנפוצים ביותר. מאידך, בקרב רבים ביצוע הפעולה הכירורגית מעלה חששות והתלבטויות. כדי להקל על ההחלטה, הרכבנו עבורכם את המדריך המלא לניתוח החדשני

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/03/2017


ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, שנקרא גם ניתוח תשבורת הינו פעולה כירורגית שמטרתה לשנות את פני הקרנית הנמצאת בחלקה הקדמי של העין, כדי לאפשר ראייה חדה וברורה ללא צורך בתיקון אופטי עם משקפיים או עדשות מגע. ניתוחים אלו החלו לראשונה לפני כ-30 שנה, והפכו ברבות השנים לניתוחים הנפוצים ביותר והיעילים ביותר הנעשים בגוף האדם. בישראל נעשים מידי שנה מספר עשרות אלפי ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. כיצד מתבצע הניתוח, מי עשוי להיות מועמד מתאים לו ומהם הסיכונים הכרוכים בביצועו? מומחה מסביר.כיצד מתבצע הניתוח להסרת משקפיים בלייזר?

הטכנולוגיה הכרוכה בהסרת משקפיים בלייזר מורכבת ממספר מערכות: מערכות לייזר משוכללות שמשייפות את הקרנית בצורה מדויקת; מערכות מיפוי של הקרנית שמבוססות על טכנולוגיית ה-wavefront שבונות את תבנית השיוף בצורה ממוחשבת; ומערכות עקיבה מהירות המזהות את העין בזמן הניתוח ומתכווננות בהתאם לתנועות העין המהירות ביותר. בעשור האחרון חלה קפיצת דרך ענקית במערכות הללו, וכיום ניתן לתקן כמעט כל בעיית ראיה, לרבות קוצר ראייה גבוה, רוחק ראייה גבוה וצילינדר, גם אם הוא גבוה מאוד. טכנולוגיות אלו מאפשרות לבצע מדידה אישית של הנתונים האופטיים של העין וליישמן בתבנית שיוף מותאמת אישית, שלוקחת בחשבון את המאפיינים הייחודיים לכל עין ולכל מנותח.


הניתוח מתבצע על ידי מנתח לייזר מיומן, והוא היחיד אשר יודע לנתח רק את המתאימים לניתוח, ולהתאים את סוג הניתוח על פי הממצאים המקיפים המתקבלים בבדיקות ההתאמה. אמנם הטכנולוגיה משוכללת מאוד, אבל רק רופא בעל ניסיון רב ומיומנות בהפעלתה יוכל להשיג תוצאות איכותיות בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. 
ניתוחים לתיקון הראייה בלייזר החלו להתבצע כבר לפני כ-30 שנים ומאז הפכו להליכים הכירורגים הנפוצים ובטוחים ביותרמהם הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח?

צבא ארה"ב השיק בשנת 2000 תכנית לניתוחי לייזר לחיילים קרביים בצבא היבשה. הנחת היסוד הייתה שתפקודם של חיילים קרביים ללא משקפיים טוב יותר מזה של חיילים המרכיבים משקפיים, או עדשות מגע. במאמר שפורסם בשנת 2005 הוצגו תוצאות הניתוחים בכ- 16,000  חיילים. ב- 98.2% מהם הושגה ראייה טובה מאוד ללא משקפיים לאחר הניתוח, עם שיעור סיבוכים מזערי (פחות מחצי אחוז), שכולם היו זמניים וברי תיקון. בשנת 2012 הוצגו תוצאותיו של המחקר הגדול והאובייקטיבי ביותר שנערך אי פעם, בהשתתפות  204,000 חיילים, שעברו ניתוח לייזר בתקופה בת 12 שנים (משנת 2000). הסיבוך המשמעותי ביותר בניתוחי לייזר, התקמרות יתירה (עיוות) של הקרנית (אקטזיה),  נצפה ב- 0.02% מהחיילים, ומתוכם 87% ראו 6/6 גם עם האקטזיה. 


מערכות מיפוי קרנית משוכללות מתריעות מפני מצבים בהם הקרנית אינה תקינה ומאפשרות לפסול מועמדים שאינם מתאימים לניתוח. סיבוכים נפוצים כמו סנוורים וראיית "הילות" בלילה הפכו לנחלת העבר, בגלל ההתקדמות הטכנולוגית והמעבר לטכנולוגיית ה- wavefront בניתוחים. גם יובש בעיניים, תופעת לוואי עיקרית ומוכרת לאחר ניתוח, מטופלת ביעילות על ידי תחליפי דמעות וטיפות נוגדות דלקת. קראו עוד: שוקלים ניתוח לייזר לתיקון הראייה? כך תעשו זאת נכוןלמרות שחלק מהאוכלוסייה מתייחסת עדיין בחשדנות לניתוח ולתוצאותיו, בעיקר בגלל חוסר מידע עדכני, הרי שמדי שנה יותר ויותר אנשים בעיקר צעירים לפני גיוס וגם בני 20  ו-30 מתעניינים באפשרות להסיר משקפיים לצמיתות ועוברים את הניתוח בהצלחה. 


כאשר אומדים יתרונות מול חסרונות לפני ביצוע הליך רפואי, מומלץ להשוות את הסיכון גם לאפשרויות הטיפול הנוספות הקיימות: צעירים רבים שלא מעוניינים להרכיב משקפיים ומפחדים מהניתוח, בוחרים להשתמש בעדשות מגע. אמנם בשימוש נכון העדשות הן אמצעי ראייה מצוין, אך בפועל, רבים סובלים מסיבוכים הקשורים לעדשות המגע. יובש בעיניים, תגובה אלרגית לעדשות המגע או לתמיסות החיטוי שלהן, זיהומים מסוכנים של הקרנית, עיוות של הקרנית, צמיחת כלי דם בקרנית, וצניחה של העפעפיים הם רק חלק מהסיכונים הכרוכים בשימוש ממושך ולא זהיר בעדשות מגע. מה צופן העתיד בתחום הזה? 

על אף שנראה שהגענו לשיאי טכנולוגיה מרשימים, התקדמות נוספת עשויה להביא אותנו להרחבת גבולות ההתאמה. ייתכן מאוד שבעתיד נוכל להציע ניתוח לייזר למועמדים שאינם מתאימים כיום: בעלי קרניות דקות מאוד, אנשים עם עיוותים בקרנית, מספרים גדולים מאוד ועוד.  הכותב הינו יו"ר חוג הרופאים לניתוחי תשבורת (הסרת משקפיים בלייזר) בישראל, ומנהל שירות הקרנית במחלקת עיניים במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים


פורום הסרת משקפיים בלייזר

ד"ר אריאל ונדר

ד"ר אריאל ונדר מומחה בהסרת משקפיים בלייזר
ד"ר אריאל ונדר מבכירי המנתחים בתחום תיקון הראייה. מומחה לדלקות ומחלות אוטואימוניות בבית החולים תל השומר. מכהן כמנהל הרפואי של iClinic, המרכז הרפואי לתיקון הראייה בלייזר. ד"ר אריאל ונדר ביצע עד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אלכוהול ערב לפני בדיקת התאמה ללייזר בעיניים
 • דוד
 • 22/05/2019 02:41
 • שלום, רציתי לדעת האם זה מותר לשתות אלכוהול בכמות די סבירה לילה לפני בדיקת התאמה ללייזר בעיניים? חשוב לציין זה לא הניתוח עצמו, זאת רק הבדיקת התאמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כיווץ לאחר ניתוח
 • איתי
 • 19/05/2019 12:18
 • עברתי לפני 3 חודשים ניתר אינטרא לאסיק. שבוע לאחר מכן התלוננתי על טישטוש בעין שלאחר בדיקות נאמר לי שיש כיווץ/קפלים בקרנית. עשו לי במקום ניתוח למתיחה. כיום יש סינוורים וטשטוש וכאב בעין כאשר הרופא המנתח טוען שהכל יעבור. בבדיקה אצל 2 מומחים בשר"פ נאמר לי שהסינוור והטשטוש נגרם כתוצאה מקפלים קטנים שנשארו. ושלא בטוח שכדי לנסות לישר שוב האם יש פתרון לכך?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תיקון ראייה בעין אחת למרות שאין לי משקפיים
 • אבי
 • 18/05/2019 20:36
 • יש לי בעיית רעייה בעין אחת אבל אני לא שם משקפיים כי אני רואה טוב סך הכל בעין השניה. הבעיה היא שיש לי פזילה(לפעמים אחת העיניים פוזלת) ואני חושב שהעין שלא רואה כל כך טוב מחמירה לי את הפזילה או שהיא מקשה לי על הראייה לפעמים בגלל הפזילה. בכל מקרה אני רוצה לעשות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אבל קראתי שמספר המשקפיים שלי צריך להיות יציב במשך שנה אבל אין לי נתונים על מצב הראייה שלי חוץ מטופס ירוק(להוצאת רישיון נהיגה) שהוצאתי לפני שנתיים בערך במהלכו עשיתי בדיקת ראייה אבל לא אמרו לי משהו בקשר למשקפיים. האם אני אצתרך לשים משקפיים או עדשות ולחכות שנה עד לניתוח עיניים בלייזר לתיקון ראייה? או שאפשר להסתפק במה שרשום בטופס הירוק?.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
אורטל ורובל בסכס אורטל ורובל בסכס
אופטומטריסטית ואורטופטיסטית קרא עוד
גב' דנה גוטהילף-נזרי גב' דנה גוטהילף-נזרי
אופטומטריסטית, MSc, מנהלת אקדמיית אסילור בישראל קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ