כיצד ליקוי שמיעה עלול לגרום לכם לסחרחורת?

מטופלים רבים המתלוננים על בעיות בשמיעה לא מבינים מדוע הם נשאלים על בעיות בשיווי המשקל. מומחה מסביר מהן מחלות השמיעה הנפוצות וכיצד הן קשורות לשיווי המשקל
כתבה פרסומית כתבת חסותמטופלים רבים, המתלוננים על ליקוי שמיעה, אינם מבינים מדוע הרופא המטפל שואל אותם האם הם סובלים מסחרחורות ובעיות בשיווי המשקל. למרות שבמבט ראשון נראה כי מדובר בשתי תלונות שונות בתכלית, מבט מעמיק מגלה כי יש קשר הדוק בין שתיהן. שמיעה ושיווי משקל

איברי השמיעה ושיווי המשקל מתפקדים לפי עקרון דומה של זיהוי תנודה בנוזל. ההבדל ביניהם נעוץ בעוצמות ותדירויות זיהוי שונות. שני איברים אלו נמצאים בתוך מערכת צינורות מפותלים באוזן הפנימית, אשר זכו לשם "מבוך", וחולקים נוזלים ואספקת דם משותפת,המגיעה מאותו עורק. 


החלק במבוך האוזן הפנימית שאמון על השמיעה, נקרא "שבלול", עקב צורתו השבלולית, ותפקידו להעביר למוח את הצלילים שנכנסים לאוזן דרך האפרכסת, תעלת השמע והאוזן התיכונה עם שלושת עצמימי השמע. החלק במבוך האוזן הפנימית שאחראי על שיווי המשקל כולל שלוש תעלות שצורתן דומה לחצי קשת ובמקום פגישתם נמצאים עוד שני אברונים דמויי שקיקים קטנים. כל רכיב מהמערכת הזו אחראי על זיהוי תנועה במישור אחר: סיבוב, הטייה, עלייה וירידה. 


פגיעה בשבלול תגרום לירידה בחדות השמיעה, ופגיעה באזור שיווי המשקל תגרום לתחושת סחרחורת, נפילה ובמקרים רבים תלווה בבחילה או הקאה.
אברי השמיעה ושיווי המשקל מתפקדים לפי עקרון דומה ומצויים באותו אזור, ועל כן ישנן מחלות המשותפות לשניהם מחלות נפוצות

מכיוון שחוש השמיעה וחוש שיווי המשקל חולקים אזור זהה, ישנן מחלות הפוגעות בהם במידה זהה, אך מכיוון שאלו שני אזורים נפרדים בעלי תפקידים שונים, הם גם סובלים ממחלות הייחודיות להם. אספנו עבורכם את המחלות הנפוצות ודרכי הטיפול: 
מחלות הפוגעות בשמיעה ובשיווי המשקל


מנייר

מחלת המנייר תוקפת את מבוך האוזן הפנימית וגורמת להתקפי סחרחורת קשים שנמשכים בין 20 ל-24 שעות ומלווים בליקוי שמיעה, רעש ותחושת לחץ באוזן הפגועה. תדירות ההתקפים משתנה, ומכיוון שהתקפי המחלה מופיעה בהפתעה היא פוגעת קשות באיכות החיים. כיצד מטפלים? 

הטיפול מתחיל בדיאטה של הפחתת מלח וקפאין. במקרים קיצוניים יותר מתחילים בטיפול תרופתי ואף בהזרקה של תרופות שונות לאוזן כדי להשתלט על התקפי הסחרחורת.


 

שוואנומה וסטיבולרית 

מדובר בגידול שפיר קטן ,הצומח באיטיות רבה בעצב שיווי המשקל. הגידול הנמצא בתוך תעלת עצם צרה בה עוברים העצבים, לוחץ עליהם וגורם לליקוי שמיעה וכן להפרעות במערכת שיווי המשקל. האיבחון של המחלה נעשה בעזרת בדיקת MRI.קראו עוד: מדוע לא מצליחים לאבחן את בעיית השמיעה שלי?
כיצד מטפלים? 

מאחר והגידול צומח באיטיות רבה הרי שלעיתים, בעיקר באנשים מבוגרים,אין צורך בטיפול אלא במעקב.כשצריך-הטיפול יתבצע תוך הקרנה ממוקדת לגידול או ניתוח בשיטות שונות בו מוציאים את הגידול.אירוע מוחי 

אירוע מוחי יכול לגרום לפגיעה באספקת הדם בגזע המוח, שם נמצא העורק המזין את אזור המבוך.  פגיעה זו באספקת הדם יכולה לגרום להתקף סחרחורת חריף מלווה בליקוי שמיעה. יש להבדיל בין ליקוי שמיעה הנובע ממחלת אוזן פנימית לבין ליקוי שמיעה הנובע מאירוע מוחי שכן הטיפול בשני המצבים הוא שונה לחלוטין. כיצד מטפלים? 

הטיפול באירוע מוחי הינו דחוף ושונה מהטיפול במחלות האוזן .קיימים מספר ממצאים קליניים בבדיקת החולה שיכולים להבדיל בין שני המצבים לכן מומלץ להגיע לחדר מיון בבית חולים.קראו עוד: מתי צריך לבצע אבחון? הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמחלות הפוגעות בשמיעה או בשיווי המשקל


ליקוי שמיעה פתאומי 

ליקוי זה גורם לפגיעה פתאומית בשמיעה, בדרך כלל באוזן אחת, ללא שום פגיעה בשיווי המשקל. 


כיצד מטפלים? 

הליקוי, בהתאם לחומרתו ולפי קריטריונים מקובלים, מחייב אבחון וטיפול מהיר בסטרואידים דרך הפה או על ידי הזרקה לאוזן הפגועה.


דלקת עצב שיווי המשקל 

דלקת זו גורמת לפגיעה ויראלית במבוך שיווי המשקל ללא שום פגיעה בשבלול. הדלקת פוגעת בדרך כלל רק במבוך אחד ולכן החולים חווים סחרחורת קשה שיכולה להימשך כמה שבועות. 


כיצד מטפלים? 

בדרך כלל אין מטפלים בדלקת, אלא נותנים טיפול מרגיע. מאידך קיימת גישה של מתן סטרואידים כמו בליקוי שמיעה פתאומי.


סחרחורת תנוחתית התקפית טבה 

סחרחורת זו מתאפיינת בהתקפי סחרחורת קצרים בני פחות מדקה המופיעים בשינוי תנוחה, כגון שכיבה, קימה, הרמת ראש והרכנתו. זוהי תופעה שכיחה הנפוצה בעיקר בגילאים המבוגרים. סחרחורת זו נובעת מבעיה מכנית בתעלות מבוך שיווי המשקל הקשתיות עקב נפילת גבישים [קריסטלים] לתוכם ממקומם הטבעי, דבר הגורם לשיבוש פעולתם התקינה.  בנוסף, סחרחורת זו יכולה להופיע בעקבות דלקת בעצב שיווי המשקל או בעקבות חבלת ראש.


כיצד מטפלים?

התופעה יכולה להופיע ולהיעלם מעצמה. במידה והיא נמשכת לאורך זמן, ניתן לטפל בה בעזרת טיפול פיזיותרפי מתאים.


מיגרנה 

למרות שרבים סובלים ממיגרנה, מעטים יודעים כי חוץ מכאבי ראש קשים המיגרנה עלולה לגרום להתקפי סחרחורת משמעותיים וממושכים. כשהמיגרנה גורמת לסחרחורת ללא כאבי ראש היא נקראת מיגרנה וסטיבולרית (של מערכת שיווי המשקל).


כיצד מטפלים?

הטיפול במיגרנה וסטיבולרית זהה לזה הממתן את תסמיני המיגרנה הרגילה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יהודה הולדשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התנפחות ריריות האף בןבן 23/11/2016 07:14
 • היי, רציתי להתייעץ בנוגע לבעיה שיש לי באף הייתי אצל רופא והוא אמר שיש לי סטיה קלה במחיצה והתנפחות ריריות, בדכ רק רירית אחת מנופחת ולכן אני נושם מהנחיר השני אך בזמן האחרון בזמן השינה מתנפחות שתי הריריות ואני לא מסוגל לישון ככה. טופלתי בספריי וכדורים שלא עזרו האם יש משהו נוסף לעשות? אני אובד עיצות.. שאלה נוספת- למה יכולה להיות קשורה התנפחות הריריות?

 • + הוסף תגובה
התנפחות ריריות באף ד"ר אמנון שמושקוביץ 29/11/2016 08:57
 • שלום רב. מה שאתה מכנה " התנפחות ריריות באף" היא הגדלה של קונכות או טורבינות של האף שהן אברונים העשויים מעצם ומרירית המכסה את העצם והמכילה בלוטות ף, כלי דם ועצבים ותפקידן הוא לחמם את האיוור הנישאף דרך האף, ללחלח ( מהמילה לחות ) טאת האוויר היבש על מנת שיכנס למערכת הנשימה בטמפרטורת הגוף ולח . הקונכות מגיבות לגרויים סביבתיים ולהפרשת הורמונים בגוף ויכולות לגדול ולקטון על פי הצורך והגרויים השונים. קיימים מצבים בהן הקונכות מתפחות יתר על המידה ומקשות על הנשימה האפית ואז , במידה והן מפריעות למהלך הנשימה הסדירה, לטפל בצורה ניתוחית להקטינן בשיטות שונות אם זה ע"י גלי רדיו, לייזר וכ'ו . מעבר לטיפולים תרותיים . על כן הייתי ממליץ לך לפנות ליעוץ רופא אאג בעניין המלצה ניתוחית או טיפולית תרופתית . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
יש לי אותה בעיה יהודה 27/11/2020 15:15
 • שלום בן בן, יש לי את אותה בעיה שאתה מתאר כאן ..באמת מצב לא נעים בכלל . אשמח לדעת מה עשית באמת בסוף כדי לטפל בבעיה ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תומכים באף לאחר יישור מחיצה מור 28/04/2013 19:58
 • שלום רב, שמעתי ממישהי שעשתה יישור מחיצה וקונכיות שלאחר הניתוח היה לה תומכים באף כמה ימים ולא טמפונים. אני עשיתי ניתוח בעבר ללא התומכים הנ"ל.תוכל להסביר לי מתי משתמשים בתומכים ומה עדיף?

 • + הוסף תגובה
תומכנים באף לאחר ניתוח לישור מחיצת האף דר' אמנון שמושקוביץ 28/04/2013 22:59
 • שלום מור. בניתוח לישור מחיצת האף , מרימים את הרירית 'ל המחיצה וכורתים חלק סחוס המחיצה ושוברים חלק מעצם המחיצה על מנת לידר אותה. בתום הניתוח הרירית מוחזרת למקוומה וניתפרת בחוט דק - יש מנתחים שאינם תופרים את הרירית. בנוסף, בהקטנת קונכות האף או הטורבינות , קיימות שיטות שונות של הקטנת הקונכות. תופעת לוואי לאחר הניתוח היא היווצרוןת של הידבקויות בין הקוכות למחיצה, היווצרות של נקבים במחיצהף דימומים בתוך המחיצה עצמה ובתוך הנחיריים. על מנת למנוע סיבוכים אלו, בתום הניתוח מוכנסים טמפונים לאף . קיימים סוגים שונים של טמפונים , סוג שמוכנס ומוצא לאחר יממה או יותר וכלה בטמפונים הניספגים בתוך האף , ולא מצריכים הוצאה. הם ניסבלים טוב יותר על ידי המנותחים ולא מציקים בדומה לטמפונים רגילים . או תומכן המכונה בשם SILASTIC ודומה לפלסטיק המוכנס לנחיריים משתי הצדדים וניתפר לרירית המחיצהץ מטרת התומכן בדומה לטמםונים היא למנוע דימוי, נקב במחיצה והידבקויות בין רירית המחיצה לקונכות האף . אין העדפה של שיטה אחת על השנייה ותלוי במנתחים השונים. שורה תחתונה היא הצלחת הניתוח . כל היתר הוא מישני.

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה בהמשך לתשובתך מור 29/04/2013 00:05
 • קודם כל תודה רבה על התשובה שלך למדתי הרבה,השאלה היא:אמרתה שתופרים את התומך לאף,האם כאשר מורידים אותו זה לא דורש סוג של ניתוח קטן עם הרדמה?

 • + הוסף תגובה
תומכנים באף- המשך דר' אמנון שמושקוביץ 30/04/2013 21:46
 • שוב שלום מור. לשאלתך ,לא נידרש אילחוש (הרדמה)פשוט גוזריםבמיספריים דקות את התפרים ומוציאים את התומכן .ללא כאבים .

 • + הוסף תגובה
מחיצה וקונכיות ב 26/11/2020 22:48
 • הי עשיתי מחיצה בבית חולים בנהריה לא שמו לי טמפונים שזה ממש מוזר לכול מי שאני מכירה כן שמים ולי לא שמו כלום! הרופא טוען שזו שיטה טובה יותר מכניסה מצלמה דרך האף וצורבים זה אכן כך? מה הבדל בניתוח ששמים טמפונים או שלא שמים בכלל יש הבדל מבחינת הנשימה והצלחת הניתוח ?!🙏🏻

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית עזרה בבקשה רויטל 09/08/2014 10:27
 • היי אני רויטל ואני בבעיה רצינית !! כבר 7 חודשיים אני סובלת מליחות שיוצאות דרך הפה כמו נזלת כרגע אני אחרי שעברתי חצי הריון ועוד 3 חודשים עם הבעיה ואני מרגשה תחושת חנק משהו תקוע בגרון ליחה דביקה שיוצאת כל שעות היום והלילה ללא שינה הצטרפו גם חרדות מהחנק והמשיכות הבלתי פוסקות להוציא את זה או לבלוע בכלל אין בליעה , כבר עברתי מספר בדיקות אצל רופאיםסיטי ריאות רנטגן ושת קיבה צילום סינוס הכל תקין יש לי אני לא יודעת מה לעשות כבר לילות וימים עם אדים בסיר וקינמון שטיפות מלח אינלתיה מכייחים תרופות ועוד ... עזרה בבקשה לא לא יכולה עוד דקה אשמח לתגובה להצעה לרעיון פליז);

 • + הוסף תגובה
סובלת מאודדד רויטל שובב 09/08/2014 10:48
 • דר שלום , שכחתי לציין שגם קניתי סירופ צמחי מרפא , ושהליחה היא צמיגית ושקופה כמו דבק שלא עוזב אותי אין לי שנייה טובה ביום בבקשה תעזור לי , תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 12/08/2014 14:20
 • שלום רויטל . מהפניה את נשמעת מאוד לחוצה . דבר ראשון, זה לא מוסיף בריאות , אז ממליץ לך לנסות לצאת מהלחץ . כמה מהר- ככה עדיף. את לא בסכנת חיים הרי , נכון ? מה שאת מתלוננת זה על אי נוחות. הריון יכול לגרון לשינויים הורמונאליים בגוף , לשינויים פיסיולוגיים כולל נזלת, ליחה, עליית חומצות קיבה ללוע ולגרון עקב שינויים במפל הלחצים בין הלחצים בבית החזה ללחצים בבטן - דבר המכונה בשם רפלוקס. גם הלחץ הנפשי עצמו גורם להחמרת הבעייה. גם סוגי האוכל אותו אנו אוכלים , למשל גבינות מהבקר, אורז לבן, דברי בצק מקמח לבן, דברי מתיקה , כל אילו עלולים לגרום להיווצרות ליחה צמיגה . נראה לי על פי התיאור שעברת ריבוי בדיקות שלא מצאו דבר ( פתולוגיה) . אז שורה תחתונה, ממליץ בירור אאג כולל בדיקת סיב אופטי של מיתרי הקול / לוע. בדיקת גסטרואנטרולוג לשלול רפלוקס ויעוץ עם תזונאית ( אפילו הוליסטית ) לגבי סוגי מזון שאת אוכלת והעיקר, לצאת מהלחץ שלא מוסיף בריאות.ועוד דבר, אני מקווה שאינך מעשנת. רפאה שלמה.

 • + הוסף תגובה
ליחה רויטל 12/08/2014 22:57
 • שלום ד״ר כן אני מאוד לחוצה , היות והרבה זמן אני מחכה שזה יעבור ולא קורה שום דבר למרות הניסיונות הרבים , התחילו לי חרדות מאז שזה קרה והמצב רק מחמיר כי אני לא מוצאת פיתרון .. טוב אני חרדתית בלי כל קשר (; ); . עשיתי צילום רנטגן ושת גיבה ותרסריון יצא תקין .. אאג אמר שזה בצקת באף , גם גודש וקיבלתי גם זריקת סטרואידים שלשום שגרמה לי לתחושת מחנק יותר , לגביי רפלוקס אמרו לי שאין , גם שאני מפחיתה משמעותית מוצרי חלב יש לי עדיין , לגביי עישון .. כל ההריון כמובן שלא עישנתי , כרגע מעשנת 3-4 סיגריות זה קריטי? יש לל המלצה איך להעביר את הגודש ואת הבצקת באף ובגרון? נראה לי שזו הבעיה העיקרית .. ומה דעתך על דיקור סיני אני חושבת שרק את זה לא ניסיתי .. תודה רבה על מה שרשמת טען עוזר שנמאים בחרדה .. אני יודעת שאני לא אמות מזה .. אבל החרדה יותר חזקה ממני..עקב האי נוחות המתמשכת המון זמן .

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אמנון שמושקוביץ 15/08/2014 10:19
 • בנושא החרדה כדאי לפנות לטיפול ויעוץ פסיכולוגי ולעיתים גם פסיכיאטרי - זאת לא בושה וכמו שהגוף זקוק למזור כך לעיתים כגם הנפש. לעיתים לחצים עלולים לדמות מחלות שונות ואז עלולים להתחיל לקבל טיפולים לא נכונים עקב זאת. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
גם אני מרגישה בדיוק כמוך! ממי 15/06/2018 07:55
 • התקפי שיעול וחנק מהלילה הצמיגה. זה מאוד מאוד מפריע. אני גם מכירה את החרדה שהתקף כזה יוצר. גם לי זה התחיל בהריון, אך אני עשרה חודשים אחרי לידה וזה עדיין נמשך. כלומר, חזר מחדש לאחר הפסקה. שללו ריפלוקס. האא'ג אמרו שזה כנראה אלרגיה. השאלה היא למה... זה אכן סיוט

 • + הוסף תגובה
בקשר לליחה ליליאן 14/08/2014 19:14
 • היי רויטל בשעה טובה עם ההריון :-) אני גם סבלתי מליחה, הפתרון שלי היה ניסוי וטעיה-בסוף גיליתי שהורדה מתפריט לגמריי-לחם ומוצרי חלב. הפחית את הלליחה ב100% !! עכשיו כבר אין ליחה! :) את בהריון לכן לא אמליץ לך לנהוג כמוני, אבל אחרי ההריון אם תרצי-תנסי זאת זה לא קל לשנות תזונה. אבל לחם עם שמרים זה מזיק לבריאות-אם תחפשי בגוגל מידע באנגלית כנל לגבי מוצרי חלב. לא אוכל בכלל גם לא עיזים. זה היה קשה בהתחלה, אבל אחרי חצי שנה מתרגלים וכבר אין חשק למוצרים הנל. יש המון מידע בגוגל שחלב עושה ליחה בגוף... בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
ליחה כבר מלא זמן רויטל 16/08/2014 10:10
 • היי לילאן תודה על תשובתך , אני אחרי לידה כבר 4 חודשים זה התחיל בחודש חמישי וקצת ונתקע לי , ליחה דביקה צמיגית כל היום והלילה בלי הפסקה שנתקעת בגרון ולא יוצאת אני כבר לא אוכלת מוצרי חלב ועדיין התופעה ממשיכה זה משהו לא נורמלי אין לי רגע מנוחה , אין איכות חיים בכללל אני בקושי מצליחה לטפל בילדה כי זה תקוע לי בגרון ומוציא אותי מדעתי , בלי שינה וכל הזמן אי נעימות שאני מושכת את זה מחריד . יש לך עוד עצות בשבילי ? תודה רבה ושבת שלום ומבורכת (;

 • + הוסף תגובה
שלום לך רויטל, לליקה 01/03/2017 11:07
 • אמנם עברו מס' שנים. מכיוון שגם אני חווה את אותה הבעיה המטרידה ,סקרנית לדעת האם הבעיה נפתרה ואם כן מה עשית לפתרונה או שמא חלפה מעצמה במהלך הזנים. תודה לאה, 0502796429

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 01/03/2017 18:17
ליחה בני 16/09/2017 18:26
 • מזה כבר שנה אני סובל מליחה ואם למישהו ישתרופה אני מבטיח לו שהוא יהיה מליונר בין לילה פשוט כל הרופאים יש להם אותה תרופה רפולוקוס לחץ תזונה אני בדרך כלל בריא לא לוקח שום תאופה אני בן 59 ומאוד סובל אז בבקשה 0606261346

 • + הוסף תגובה
ליחה א 26/11/2020 01:34
 • אני סובלת כבר 16 שנה מליחות.במיוחד בבוקר.במשך היום לפעמים.אבל בבוקר אני מוציאה את נשמתי בכיור.זה מתסכל.לא מסוגלת לאכול או לשתות כלום .עשיתי בדיקות צילומים.כלום לא עזר.אפילו גסטרו.אמרו שאין כלום.אפילו עשיתי ניתוח באף.( לא קוסמטי) ולא עזר.ממש מיואשת.זה התחיל לי בהריון בחודש 5.ולא עבר עד עכשיו.אני אשאל שאלה שאולי תהיה לכם מוזרה.יש פה מישהי שעשתה שתלים בחזה? כי אני עשיתי בגיל 27 ובגיל 30 בהריון התחילו לי ליחות.אני מתחילה לחשוב שאולי זה בגלל זה.אומרים ששתלים גורמים למחלות אוטומניות בגוף.אני כבר לא יודעת מה לחשוב.בכל אופןן...עוד כמה זמן אוציא את השתלים.אולי זה יעזור.אם יש פה מישהי שגם יש לה שתלים וגם סובלת מליחות אשמח אם תגיב פה.שאולי נצליח לעלות על הבעייה.

 • + הוסף תגובה
חווה את אותם תסמינים ניקול 19/06/2018 00:57
 • כבר 9 חודשיים סובלת מאותם תסמינים נחנקת בלילה מהליחה והיא לא מפסיקה !! מה לעשות ???

 • + הוסף תגובה
גוש ליחה לא רופא 01/09/2018 19:52
 • אני לא רופא אבל אצלי מה שעזר לתופעה היא לקחת כמה חודשים אומפרודקס אפילו פעמיים ביום שעה לפני האוכל. בנוסף טלפסט ליבוש התגובה האלרגית ואז לרדת במינון לפי סימפטומים. זה יכול לקחת איזה חודש עד שנעלם. להקפיד על הליכה בחוץ כל יום שעה, ולמסות לישון על צד שמאל עם כרית שמישרת את הראש, לי יש גם מיטה מתרוממת אז מרים אותה 10 מעלות

 • + הוסף תגובה
גם אני עם אותן תופעות כבר שנתיים בת 41 דגיגה 14/01/2019 13:31
נזלת אחורית דורית 14/01/2019 20:49
 • לא יאומן..עצוב ש כ"כ הרבה סובלים מזה ואין פיתרון. פשוט אין? יותר מ10 סוגי תרופות נתנו לי, בדיקות בלי סוף וכלום... שינוי תזונה גם לא עזר. דיקור, נטורופטיה כלום. אז לאחר מחקר של שנה: אם כל העניין הוא כרוני מתמשך, יש את אלה שמקור הליחה הוא ממערכת העיכול והליחה פשוט עולה להם ולכן תרופות לריפלוקס וכדו' כולל תזונה מסויימת, הפחתת סטרס, אולי יעזרו. כמובן טיפול רופא. ויש את אלה שמקור הליחה הוא מאחורי האף באיזור הסינוסים וזה נוזל לגרון. ואז כדאי לבדוק אלרגיה או דלקת וטיפול רופא מתאים. לצערי אצלי טרם נמצא פיתרון.. מקווה שעזרתי למישהו. אשת רוקח.

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית, שיעול,גודש בגרון LIR 07/02/2019 12:20
 • שלום, גם אני אחרי שנה וחצי מאז ההריון. התחושה של הגוש בגרון התחילה לי עוד בהריון בחודש 5 6, נאמר לי שזה בצקת וייתכן שזה מההריון . עד עכשיו אני עם התחושות האלה , באות והולכות . גילו לי חיידק בקיבה הילקובקטר - התחלתי עם טיפול אנטיביוטי אך עדיין התחושות בושט ובגרון אותן תחושות של תקיעות, צמיגות ליחתית , הרבה שיעול. הלכתי לרופא אאג אמר לי שזו תגובה אלרגית כנראה כתוצאה ממה שיש לי בקיבה. אנחנו שפני נסיונות או מה? בבקשה מחפשת פתרון . אני סובלת מזה כבר כמעט שנתיים . נורא קשה לי.

 • + הוסף תגובה
מכה שלא כתובה הדבר הזה - סובל סבב שני לאחר שהייתה הפוגה של 8 חודשים אייל 21/03/2019 21:46
 • זה התעורר שוב אחרי הצטננות.. התחלתי טיפול של אסתמה לפני 10 ימים ובנתיים אין שיפור...אמשיך עוד 3 שבועות ונראה..

 • + הוסף תגובה
מעדכן שהטיפול סטרואידי אסתמה לא עזר ונראה שגם סטרואידים לאף לא עזר אייל 11/04/2019 04:29
 • מנסה עכשיו פעמיים ביום לנטון לעיכוב הפרשות חומצה - אחרי שרופא א.א.ג ראה אדמימות בלוע שאולי נגרמת מריפלוקס

 • + הוסף תגובה
נסה לשבועיים-שלושה כדור טאמס לפני השינה. אייל 11/05/2019 05:57
ליחה כתוצאה מסיבות נפשיות? כבר בלי ליחה 12/02/2019 08:14
 • בילדותי עברתי התעללות פיזית ונפשית מצד אמא לאחר מות אבי, והאווירה בבית תמיד מתוחה , במקביל היה לי כל הזמן ליחה כרונית שחוסמת את הנשימה. היתה לי תקופה שיצאתי מהבית לחו''ל לחצי שנה, ושם לא היתה לי ליחה -שייכתי את זה למזג האוויר \ תזונה כי כשחזרתי, ולגור עם אמא, חזרה הליחה. פתאום אני עכשיו מקשרת , אחרי 8 שנים שעזבתי את בית ההורים, ועברתי לחיות עם בן זוגי המהמם , שעכשיו אין לי ליחה כבר שנים, ונמצאת במצב נפשי הרבה יותר נוח. התחלתי לעשות גוגל ומצאתי את הדיון הזה , משאירה את זה פה. עדיין תוהה אם יש קשר

 • + הוסף תגובה
ליחה מסיבה נפשית דורית 24/03/2019 08:53
 • הי.. מעניין מה שכתבת.. ובהחלט הגיוני.. תודה על השיתוף. את האדם הראשון שמעלה אופציה זו לכאן. נטורופט אמר לי שזו תופעה שיכולה להופיע בעקבות סטרס או התקף חרדה.. אצלי זה התחיל חודש אחרי סטרס מטורף ואחרי התקף חרדה אך לצערי לא עבר למרות השיפור במצב הנפשי.

 • + הוסף תגובה
ליחה כל היום. אייל 11/05/2019 05:50
 • כבר רשמתי כאן, אבל מסכם על מנת לתת עוד רעיונות לטיפול... בגדול אומרים ש 90 אחוז מהמקרים שסובלים משיעול כרוני\ליחה זה או נזלת אחורית או ריפלוקס. לפני שנתיים הליחה התפרצה אצלי אחרי צינון - כיוחים כל היום אולי 150! סיוט!לקח לזה איזה חצי שנה להירגע. לאחר כחצי שנה שהיה ממש רגוע שוב הצטננתי ושוב זה התפרץ - אז מה ניסיתי? קצת שינוי תזונתי - הרבה פחות לחם לבן. חלב כמעט לא צורך. טיפולים תרופתיים שניסיתי שקשורים בדלקת\ אלרגיה: תרסיס סטרואידי לאף במשך חודש פלוס - לא ממש עזר. סטרואידים במשאף חודש - לא עזר. אנטיהיסטמין לאף כמה ימים - לא עזר. סינופד - מייבש ליחה הפחית אמנם ב 50 אחוז - אבל אסור לקחת יותר מכמה ימים ברצף לכן הפסקתי. ואז הלכתי לרופא אא"ג - אמר שיש קצת אודם בגרון ואולי זה ריפלוקס ושאנסה לקחת פעמיים ביום לנטון (מעכב הפרשת חומצה) - ניסיתי חודש - אולי שיפור קל. כיום לוקח לנטון אחד בבוקר ולפני שינה לוקח כדור טאמס - מנטרל חומצה שכבר קיימת בקיבה..אולי חלק מהתרופה נשארת בוושט ובגרון ולכן כל מגע עם חומצה שעולה מנטרל אותה - יכול להיות שיש שיפור נוסף בזכות זה. במהלך כל התקופה לקחתי ועדיין לוקח 3 כדורים מוקוליט ביום. לפעמים יש מצבים במיוחד אחרי שינה שהליחה הצטברה ונדבקה למערכת הנשימה וזה גורם לשיעול וכיוח שלא נגמר - הכי טוב זה פשוט ללכת מעל כיור - ולכייח בערך 15-20 דקות (הנשמה יוצאת) כדי לנקות ואז באמת יש קצת שקט מזה - אם זה גורם לרפלקס הקאה - בהחלט כדאי לקחת מוקוליט. זהו, זה הסיפור שלי מקווה שזה ימשיך להשתפר ושמשהו מהמידע הזה יעזור למישהו!

 • + הוסף תגובה
נ.ב אייל 11/05/2019 06:01
 • אה וגם לאחרונה התחלתי עם תכשיר מי מלח - טבע ספריי - כסוף כזה עם סגול זה 80 אחוז מי ים + מים מטוהרים אז אולי גם זה קצת מתחיל לעזור ורופא אמר לי שכל תרסיס לאף שלוקחים נושמים עמוק כדי להחדיר כמו שצריך למערכת הנשימה.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימית 08/06/2019 13:36
 • אני בת 15 וחצי והליחה התחילה אצלי בערך מגיל 13 סבלתי שנתיים בשקט כל היום מבזבזת קמויות נייר וזה התחיל משפעת שהייתה לי ועד עכשו זה רודף אותי שנתיים וחצי כמעט ואני לא יודעת מה לעשות הלכתי לרופא אף אוזן גרון הוא אמר שאין כלום אין משהו השקדים או משהו אמר שהכל תקין וכל בוקר שאני קמה זה בכלל סבל וסיוט מרגישה שבא לי להקיא מי שיכול לעזור לי אשמח כי לא חשבתי שמגיל 13 תתחיל לי ליחה של כל חצי שעה לפחות אפילו יש פעמים שכל כמה דקות אשמח לעזרה בבקשה merachelazmi@gmail.com

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימי 26/05/2020 08:43
 • היי גם אני סובל מאותה בעיה מעל לשנה עצוב שיש כלכך הרבה סובלים ואין פיתרון

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית וליחה עם שיעול כרוני מישהו 04/06/2020 19:17
 • שלום לכולם. אני סובל כבר שנים משיעול כרוני וליחה לאחר בירור גם אצלי לא מצאו כלום חוץ מרפלוקס לרוב לא חומצי, ונזלת אחורית. השילוב של שניהם גורם לגירוי בלוע ובסימפונות ומכאן לשיעול כרוני. זה מתסכל ומשגע. הדברים שנמצאו שעוזרים אם כי לא פותרים לחלוטין. הסותר חומצה היחיד שעזר לי זה נקסיום בניגוד לחוק אומפרדקס ולנטון שלא עזרו לי. מוקוליט מאוד עוזר להפיג את הצמיגות ולכייח ואין לו תופעות לואי, ועקב כך הוא גם מפחית את הגודש והנזלת. מה שהכי עוזר זה שינוי תזונה (לא תמיד עומד בזה) להוריד בעיקר מתוקים קמח לבן ומוצרי חלב. ותוספי תזונה של מולטי ויטמין ובפרט ויטמין c וכדורי פרוביוטיקה עם סיבים fos יש עוד כל מיני תכשירים מחזקים של צמחי מרפא ומזון על שיכולים לעזור. כל אחד שיבחן לעצמו מה מחזק ועוזר לו. בהצלחה לכולנו.

 • + הוסף תגובה
היי אני אותו דבר יעקב 04/06/2020 23:58
 • שלום.אני גם כמוך יש לי כל הזמן ליחה וכן תמיד בה לי להקיא כזה במיוחד שאני קם. אז אם מצאת פתרון לבעיה אשמח מאוד אם תעדכני אותי

 • + הוסף תגובה
ליחה שקופה ומציקה אור 12/06/2020 00:12
 • אני כבר אובד עצות תקופה שהשיעול והליחה נכנסו לחיי והשמידו כל חלקה טובה בחיי! ליחה שקופה שמציקה בבוקר,גורמת להתעורר באמצע הלילה ולהשתעל למעלה משעה בשביל לחזור לנשום שוב סיוט אין לי באמת מילה אחרת ,עשיתי סיטי של מערות האף , אמרו לי שיש לי מלא ךיחה והאף אלרגי ובצקתי קיבלתי טיפול באנטביוטיקה לאחכ מכן הומלץ לי על ניתוח מחיצות לאף יש קשר בין הדברים? אני מטופל בקנאביס רפואי ושמתי לב שהייתי בחול ממש עבר לי חלק ורק מהרפורמה שעשו פה וכל החרא שנותנים לנו התחיל לי ללא הפסקה גירוי בגרון ושיעול, היה זן שהביאו מחול במשך 10 ימים לא הייתי קם בלילה , וחוזר לעצמי אתמול עישנתי זן אחר והכל חזר אליי, שוב לקום בלילה ושוב השיעול מציק ללא הרף! ניסתי את כל תרופות הסבתא ועדיין לא עוזר כמה שאלות : א. בגלל שהאף שלי חסום זה מפתח יותר בעיות בגרון וגורם ללחה? ב.האם פיתחתי אלרגיה למשהו? לעשן או כו ? ג.האם הניתוח מבטיח להחזיר לי את חווית העישון?

 • + הוסף תגובה
ליחה 8 חודשים הילה 08/08/2020 10:27
 • גם אני בדיוק כמותכם אשמח לפיתרון בנושא ..נראה שאין לרופאים מושג מה זה יכול להיות כל עניין הליחה הזה, אני ממש מקווה שימצאו פיתרון ויכתבו כאן * אני חושבת שיש סיכוי טוב שזה קשור למזג האוויר בארץ וספציפית במרכז עם הלחות, - כי בחול בדכ זה פחות מורגש באמת

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית מעל שנה מיואשים 18/08/2020 12:46
 • שלום, קוראת ומזדהה עם הרבה מהתחושות. בת 38 אחרי 3 לידות כהאחרונה לפני כמעט שנה. מרגישה ליחה תמידית תקועה ומפריעה לנשום ולדבר, תחושת מחנק חלקי,גוש תקוע, מכייחת כל יום כמה פעמים, מצליחה להוציא ממש מעט. בבדיקת סיב אופטי אצל רופא אאג נמצאה נזלת אחורית. צרודה מהליחה והגרון החסום חלקית.מאוד מציק ומפריע. הבן שלי בן 8 סובל מאותו הדבר וחרד מאוד מתחושת החנק ולא מצליח לכייח,הוא עבר ניתוח הסרת שקד שלישי בגיל 5. שינוי תזונתי לא עשינו. הרופט רשם לנו תרסיס סטראאידי. אני חוששת שזה תגובה אלרגית שמשותפת לי ולילד. אנו חיים באזור מושבי השרון, המון צמחייה וחקלאות וחרקים..אולי יש לכך קשר? אבקנים מסויימים של פרחים והפרשות של חרקים? כמובן גם ללחות שבמרכז הארץ ולמזג האויר בארץ בכלל. יש תקופות בחורף שיש הקלה מסויימת בתופעות אבל אחרי זמן מה זה חוזר. לא שוללת החמרה בזמן מתח נפשי, ייתכן שיש קשר. כמוכ ולם פה,גם אנחנו אובדי עצות ונשמח לפיתרון. לא ממש ניסיתי תרופות מאחר ואני בהריון או מניקה רוב הזמן. ננסה תכשירים הומאופטיים לטיפול באלרגיות וספריי מי מלח.טאמס. די מיואשים מהענין.ונשמח לשמוע המלצות לטיפול מוצלח וכמה שיותר טבעי כמובן וכל מזור והקלה בתופעות.

 • + הוסף תגובה
סיוט מתמשך אורלי 08/10/2020 17:47
 • אני בת 50 סובלת מבעיה הליחה השקופה והמטרידה כבר 10 שנים..את כך הבדיקות האפשריות עברתי ולא נמצאה כל בעיה..זה פשוט סיוט שאין ל י מילים..מתסכל ופוגע בכל שעה ביום..מתפללת למי שימצא פתרון או אפילו הקלה סיוטטטטטט

 • + הוסף תגובה
גם אני מצטרפת לבעיה אורית 04/10/2020 18:58
 • כבר הפכה לליחה כרונית. לא ישנה בלילות. כל היום בקושי מתפקדת. שיניתי הרגלי אכילה ולמרות זאת הליחה לא הולכת.

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית כרונית הלן 10/10/2020 07:37
 • https://www.healthline.com/health/thick-rubbery-mucus-from-nose הסבר בקישור

 • + הוסף תגובה
ליחה אושרית 17/11/2020 14:00
 • היי בת 20, סבלתי לפני כחודשיים ממש מליחה תקועה , עכשיו אני מצוננת ומרגישה גם תקוע כזה וקשה לי להוצציא אותה מישיכול לתת לי עצה , אשמח

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!