כיצד ליקוי שמיעה עלול לגרום לכם לסחרחורת?

מטופלים רבים המתלוננים על בעיות בשמיעה לא מבינים מדוע הם נשאלים על בעיות בשיווי המשקל. מומחה מסביר מהן מחלות השמיעה הנפוצות וכיצד הן קשורות לשיווי המשקל
כתבה פרסומית כתבת חסותמטופלים רבים, המתלוננים על ליקוי שמיעה, אינם מבינים מדוע הרופא המטפל שואל אותם האם הם סובלים מסחרחורות ובעיות בשיווי המשקל. למרות שבמבט ראשון נראה כי מדובר בשתי תלונות שונות בתכלית, מבט מעמיק מגלה כי יש קשר הדוק בין שתיהן. שמיעה ושיווי משקל

איברי השמיעה ושיווי המשקל מתפקדים לפי עקרון דומה של זיהוי תנודה בנוזל. ההבדל ביניהם נעוץ בעוצמות ותדירויות זיהוי שונות. שני איברים אלו נמצאים בתוך מערכת צינורות מפותלים באוזן הפנימית, אשר זכו לשם "מבוך", וחולקים נוזלים ואספקת דם משותפת,המגיעה מאותו עורק. 


החלק במבוך האוזן הפנימית שאמון על השמיעה, נקרא "שבלול", עקב צורתו השבלולית, ותפקידו להעביר למוח את הצלילים שנכנסים לאוזן דרך האפרכסת, תעלת השמע והאוזן התיכונה עם שלושת עצמימי השמע. החלק במבוך האוזן הפנימית שאחראי על שיווי המשקל כולל שלוש תעלות שצורתן דומה לחצי קשת ובמקום פגישתם נמצאים עוד שני אברונים דמויי שקיקים קטנים. כל רכיב מהמערכת הזו אחראי על זיהוי תנועה במישור אחר: סיבוב, הטייה, עלייה וירידה. 


פגיעה בשבלול תגרום לירידה בחדות השמיעה, ופגיעה באזור שיווי המשקל תגרום לתחושת סחרחורת, נפילה ובמקרים רבים תלווה בבחילה או הקאה.
אברי השמיעה ושיווי המשקל מתפקדים לפי עקרון דומה ומצויים באותו אזור, ועל כן ישנן מחלות המשותפות לשניהם מחלות נפוצות

מכיוון שחוש השמיעה וחוש שיווי המשקל חולקים אזור זהה, ישנן מחלות הפוגעות בהם במידה זהה, אך מכיוון שאלו שני אזורים נפרדים בעלי תפקידים שונים, הם גם סובלים ממחלות הייחודיות להם. אספנו עבורכם את המחלות הנפוצות ודרכי הטיפול: 
מחלות הפוגעות בשמיעה ובשיווי המשקל


מנייר

מחלת המנייר תוקפת את מבוך האוזן הפנימית וגורמת להתקפי סחרחורת קשים שנמשכים בין 20 ל-24 שעות ומלווים בליקוי שמיעה, רעש ותחושת לחץ באוזן הפגועה. תדירות ההתקפים משתנה, ומכיוון שהתקפי המחלה מופיעה בהפתעה היא פוגעת קשות באיכות החיים. כיצד מטפלים? 

הטיפול מתחיל בדיאטה של הפחתת מלח וקפאין. במקרים קיצוניים יותר מתחילים בטיפול תרופתי ואף בהזרקה של תרופות שונות לאוזן כדי להשתלט על התקפי הסחרחורת.


 

שוואנומה וסטיבולרית 

מדובר בגידול שפיר קטן ,הצומח באיטיות רבה בעצב שיווי המשקל. הגידול הנמצא בתוך תעלת עצם צרה בה עוברים העצבים, לוחץ עליהם וגורם לליקוי שמיעה וכן להפרעות במערכת שיווי המשקל. האיבחון של המחלה נעשה בעזרת בדיקת MRI.קראו עוד: מדוע לא מצליחים לאבחן את בעיית השמיעה שלי?
כיצד מטפלים? 

מאחר והגידול צומח באיטיות רבה הרי שלעיתים, בעיקר באנשים מבוגרים,אין צורך בטיפול אלא במעקב.כשצריך-הטיפול יתבצע תוך הקרנה ממוקדת לגידול או ניתוח בשיטות שונות בו מוציאים את הגידול.אירוע מוחי 

אירוע מוחי יכול לגרום לפגיעה באספקת הדם בגזע המוח, שם נמצא העורק המזין את אזור המבוך.  פגיעה זו באספקת הדם יכולה לגרום להתקף סחרחורת חריף מלווה בליקוי שמיעה. יש להבדיל בין ליקוי שמיעה הנובע ממחלת אוזן פנימית לבין ליקוי שמיעה הנובע מאירוע מוחי שכן הטיפול בשני המצבים הוא שונה לחלוטין. כיצד מטפלים? 

הטיפול באירוע מוחי הינו דחוף ושונה מהטיפול במחלות האוזן .קיימים מספר ממצאים קליניים בבדיקת החולה שיכולים להבדיל בין שני המצבים לכן מומלץ להגיע לחדר מיון בבית חולים.קראו עוד: מתי צריך לבצע אבחון? הכל על אבחון לקויות שמיעה בילדיםמחלות הפוגעות בשמיעה או בשיווי המשקל


ליקוי שמיעה פתאומי 

ליקוי זה גורם לפגיעה פתאומית בשמיעה, בדרך כלל באוזן אחת, ללא שום פגיעה בשיווי המשקל. 


כיצד מטפלים? 

הליקוי, בהתאם לחומרתו ולפי קריטריונים מקובלים, מחייב אבחון וטיפול מהיר בסטרואידים דרך הפה או על ידי הזרקה לאוזן הפגועה.


דלקת עצב שיווי המשקל 

דלקת זו גורמת לפגיעה ויראלית במבוך שיווי המשקל ללא שום פגיעה בשבלול. הדלקת פוגעת בדרך כלל רק במבוך אחד ולכן החולים חווים סחרחורת קשה שיכולה להימשך כמה שבועות. 


כיצד מטפלים? 

בדרך כלל אין מטפלים בדלקת, אלא נותנים טיפול מרגיע. מאידך קיימת גישה של מתן סטרואידים כמו בליקוי שמיעה פתאומי.


סחרחורת תנוחתית התקפית טבה 

סחרחורת זו מתאפיינת בהתקפי סחרחורת קצרים בני פחות מדקה המופיעים בשינוי תנוחה, כגון שכיבה, קימה, הרמת ראש והרכנתו. זוהי תופעה שכיחה הנפוצה בעיקר בגילאים המבוגרים. סחרחורת זו נובעת מבעיה מכנית בתעלות מבוך שיווי המשקל הקשתיות עקב נפילת גבישים [קריסטלים] לתוכם ממקומם הטבעי, דבר הגורם לשיבוש פעולתם התקינה.  בנוסף, סחרחורת זו יכולה להופיע בעקבות דלקת בעצב שיווי המשקל או בעקבות חבלת ראש.


כיצד מטפלים?

התופעה יכולה להופיע ולהיעלם מעצמה. במידה והיא נמשכת לאורך זמן, ניתן לטפל בה בעזרת טיפול פיזיותרפי מתאים.


מיגרנה 

למרות שרבים סובלים ממיגרנה, מעטים יודעים כי חוץ מכאבי ראש קשים המיגרנה עלולה לגרום להתקפי סחרחורת משמעותיים וממושכים. כשהמיגרנה גורמת לסחרחורת ללא כאבי ראש היא נקראת מיגרנה וסטיבולרית (של מערכת שיווי המשקל).


כיצד מטפלים?

הטיפול במיגרנה וסטיבולרית זהה לזה הממתן את תסמיני המיגרנה הרגילה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יהודה הולדשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
post nasal drip שמתעקש להשאר ערן 17/12/2014 19:47
 • היי, שמי ערן, אני אוטוטו בן 29 בריא בד"כ ואני סובל מפוסט נזל דריפ (שאבחנתי לעצמי). 1. לפני כחודש סבלתי מהתקררות דמויית שפעת * ללא חום, * נזלת מוגלתית (צמיגית בצבעי צהוב ירקרק). * עבר תוך 3 ימים 2. במהלך המחלה, הדלקת עברה לאיזור הגרון ומשם ירדה לקנה הנשימה. 3. נכון להיום אין לי נזלת.. המחלה עברה אבל השיעול נשאר אני משתעל המון וכבר נמאס לי. כואב לי הראש מרוב שיעול. בערך פעם ב-2 דקות 4. נקבע תור לרופא משפחה שרשם לי אומפרזול (כי הוא חושב שזה ריפלוקס) והפנה אותי לרופא א.א.ג שכמובן הקופה שלי יכולה לספק לי תור רק בעוד חודש וקצת... 5.התחלתי ליטול סינופד (pseudoephedrine) באופן עצמאי פעם ביום לפני השינה (היות וההתרשמות שלי שהנזלת מגיעה לקנה הנשימה בשינה) 6. בנוסף התחלתי ליטול ראולין (אציטילציסטאין) 200 מ"ג במטרה להשתעל את מה שכבר יש בתקווה שאפטר מהשיעול הטורדני הזה. 3 פעמים ביום במנות של 600 מ"ג זהו היום החמישי שאני נוטל את התרופות אך ללא שינוי מהותי 7. היום חזרתי לבית המרחקת וקניתי מוקוליט בקפסולות (קארבוציסטאין) 375 מ"ג. הבהרות לפני שאגש לעניין: א. בריא בד"כ ב. הלחה שקופה ומעט צמיגית ללא ריח ג. אין בעיות נשימה כמו אסטמה או COPD גם לא להורים ד. מקפיד לשתות כמות גבוהה של נוזלים ה. המקרה הזה חוזר כמעט כל שנה השאלות שלי הם כאלה: א. מה ההמלצה עם פוסט נזל דריפ? במיוחד כזה שמתעקש להשאר. זה קורה לי כמעט כל שנה ב. כמה מוקוליט אני יכול לקחת בבת אחת בלי לחטוף הרעלה? מה זמן מחצית החיים של התרופה (כל כמה שעות אני יכול לקחת את המנה הבאה?) ג. האם כדאי לטול את 2 התרופות במקביל? האם קארבוסיצטאין מתנגש עם אציטילסיצטאין? ד. אם גם מוקוליט לא יעזור האם שווה לחשוב על טיפול מסוג מדכאי השיעול? האם יש מדכא שיעול OTC (ללא מרשם) או שאני חייב לפגוש רופא בשביל זה? ודבר אחרון, אני בטוח שחלק מהתשובה תהיה להמשיך בירור רפואי. אני מנחש שרופא א.א.ג ישלח אותי ל-200 בדיקות וככה בין תור לתור יעברו עוד כמה שבועות ובסופו של דבר המחלה תעבור כבר בעצמה, את זה אני יודע גם לבד :) תודה רבה על זמנך, ערן

 • + הוסף תגובה
PND ד"ר אמנון שמושקוביץ 28/12/2014 23:29
 • שלום ערן.אני רואה שענית כבר בעצמך על מירב התשובות , אז לשם מה אתה זקוק ליעוץ רפואי? האם אתה רופא? או אח? לקחת על עצמך גם לאבחן את בעייתך , גם החלטה טיפולית, אז מה בדיוק השאלה? אני מתאר לעצמי שאם מכוניתך מתקלקלת אתה לא מפרק לבד את המנוא אלא פונה לאנשי מקצוע. כנ"ל לגבי מכשיר הטלויזיה שלך או גאדג'ט אחר שברשותך. אז למה להתייחס בזלזול לגופינו? אם אתה מסיק מראש שרופא אאג יפנה אותך ל-2000 בדיקות , אז המסקנה היא לא לפנות לבדיקצת רופא. בקופוות השונות יש גם רופאים עצמאיים המקבלים במרפאותיהם הפרטיות והתור אליהם משמעותית קצר יותר מאשר המתנה למרפאות הקופות השונותת. זנית, לא ניתן לעשות רפואה דרך האינטרנט ולא משנה אילו פרטים תמסור מבלי להתרשם מבדיקה פיזיקאלית של הפונה/ מטופל. אז עזוב אותך כרגע מזמן מחצית החיים של התרופות השונות שאתה יכול בעצמך להוציא מהאינטרנט וכל שאר ההחלטות הטיפוליות שקבלת וגש ברצינות להיבדק ע"י רופא/ה מקצועי/ת כיון שיש להתתיחס לדברים נוספים אותם לא ציינת כגון , מה הכלכלה שאתה אוכל? האם אתה מעשן או לא? האם אתה חשוף לגרויים סביבתיים שונים ועוד ועוד. התפקייד של המדור הוא לא לנתח את ההחלטות הרפואיות שקבלת אלא לתת לך הכוונה כללית למי לפנות .נזלת אחורית -PND עלולנה להיות על רקע בעייה בגתות הפנים , כמו שעלולה להיות יצור מוגבר של ליחה על רקע רגישות למשל למאכיל חלב , קמח לבן , ועוד דברים רבים אחרים. שורה תחתונה, אל תזלזל לפנות לרופאים מומחים ואל תקבל החלטות רפואיות של טיפול ללא ידע מוקדם בנושא ( אם אינך רופא) . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
אותה בעיה נור 29/04/2019 01:24
 • אני גם סובלת מאותה בעיה בדיוק כמו שתארת למרות שעברתי בדיקות מרוסות את עדיין לא הגעתי לרופא שיפסיק לי את הסבל הזה

 • + הוסף תגובה
גם אני נועה 22/10/2020 16:17
כאב בגרון-איזור הגרוגרת ריטה 19/11/2012 12:28
 • יש לי כאב בגרון , במרכז-באיזור הגרוגרת. הכאב הוא חיצוני-כשלוחצים מעט באיזור, ופנימי-בעת בליעה של אוכל (מוצק) ולאחר דיבור רב. הכאב נמש זמן רב- הולך וחוזר חודשים. בדיקות דם לא העלו דבר, ואולטרה סאונד - גם יצא תקין. אז למה כואב לי? מה עוד עושים?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס דר' אמנון שמושקוביץ 19/11/2012 20:27
 • שלום ריטה. איזור הגרוגרת או תפוח אדם או סחוס התריס , הינו חלק מסחוסי הגרון . באיזור הנ"ל , יש עצם הניקראת בשם עצם הלשון או HYOID BONE . לעצם הנ"ל מתחברים שרירים וגידים . יש לה פרקים כי העצם עצמה מורכבת מגוף מרכזי ומכנפיים צדדיות. מכיון שמדובר במערכת של מיפרקים ( קטנים) עלולה להיווצר שם דלקת מיפרקים רגילה כמו בכל מיפרק אחר בגוף. הדלקת הנ"ל מכונה בשם ארטאלגיה . איני מתיימר לאבחן לך דלקת מסוג זה מבלי שבדקתי אותך אך אני נותן לך הסבר על אפשרות להימצאות דלקת מסוג זה. פעמים רבות קשה לאבחן זאת והולכים על בדיקות מיותרות כגון על קול גראפיה- אולטרה סאונד, בדיקות דם וכ'ו. כאשר מאובחנת דלקת מסוג זה הטיפול המקובל בד"כ הוא בתרופות הניקראות Non Steroidal Anti Inflamatory Drugs כגון אתופאן , וולטארן וכ'ו. שוב , איני אומר שזה אכן מה שיש לך ובכל מקרה רצוי לפנות לרופא/ה משפחה, אאג וכ'ו על מנת לנסות לאבחן את הבעייה ולטפל בה. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה ריטה 20/11/2012 08:19
 • תודה על התשובה המפורטת. איך ניתן לאבחן אם יש לי את הדלקת שציינת? רופא אא"ג אמר שהוא משער דלקת בסחוסים-הזכיר דלקת כרונית...ושלח אותי לאולטרה סאונד ובדיקות דם. האם יש בדיקה מיוחדת לאתר את הדלקת שציינת? אני מעדיפה לבקש ולדעת מה יש ולא לקחת אנטיביוטיקה בלי לאתר בוודאות את הבעיה. אגב, הדלקת הזו לא מופיעה בבדיקת דם?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס- המשך דר' אמנון שמושקוביץ 20/11/2012 13:58
 • שלום ריטה. קשה לאבחן דלקת מסוג זה בעל קול גראפיה ( אולטרה סאונד) גם בדיקות דם אינם תמיד אינדיקאטיביות. מדובר על ניסיון של הרופא/ה הבודק/ת. הטיפול אינו אנטיביוטי במידה ואכן מדובר בדלקת מסוג זה אלא בתרופות אותן הזכרתי בתשובתי הקודמת.

 • + הוסף תגובה
תודה הדסה 07/09/2019 22:07
 • סבלתי מאותם סימפטומים שהיו לריטה(בשונה ממנה זה קרה לי רק לפני שבועיים) וחיפשתי מענה באתר ולפני ששאלתי ניתקלתי בעזרת ה' בתשובה שכתבת לריטה ולאחר בירור הדבר התברר כנכון התשובה חסכה לי התרוצצות חסרת תועלת ,כאב והרבה דאגה ע"כ רציתי להודות לד"ר אמנון על התשובה המפורטת שעזרה לי מאד

 • + הוסף תגובה
בעזרת ה׳ או בעזרת הדוקטור? הנביא יחזקאל 08/12/2019 10:42
כאב בגורגורת שחר 21/10/2020 14:29
 • שלום, אני הבוקר קמתי עם אותו הרגשה שחוותה ריטה- כאב בגורגורת רק כשאני נוגעת בה וכשני מזיזה את הראש קצת אחורה וקדימה. לפי מה שעניתם פה אני לא כל כך הבנתי מה הבדיקות הרצויות לעשות. אשמח לתשובה 🙏🏽

 • + הוסף תגובה
תחושה שיש משהו באוזן שרון 24/03/2014 13:13
 • שלום רב, מזה כחודש יש לי תחושה שיש לי משהו באוזן, מין דגדוג קל ומציק, כמו שערה או אבק... ניקיתי את האוזן וזה לא עזר... אין לי דלקת ולא היתה לאחרונה, גם לא הייתי מקוררת... רק תחושת דגדוג. מה זה יכול להיות ואיך אפשר להפסיק את זה? אני בת 35

 • + הוסף תגובה
מענה לשאלה - יציאה לחופשה מערכת אינפומד 25/03/2014 11:15
 • בשל יציאה לחופשה, לא יינתן מענה לשאלות עד לתאריך 3 באפריל. ניתן לשאול שאלות בפורום, אשר ייענו עם חזרתו של הרופא. בתודה

 • + הוסף תגובה
תחושת דיגדוג באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/04/2014 23:01
 • שלום רב. במידה ובבדיקה של רופא/ת אאג נישללה בעיית דלקת באוזן , הסיבה יכולה להיות קשורה, לקשקשת ( קשקשים) באוזניים . בתעלות השמע יש לנו שערות מיניאטוריות , בלוטות חלב המפרישות שעווה , בלוטות זיעה ועוד. לעיתים על גבי השערות המיניאטוריות מתלבשות פיטריות זעירות המכונות בשם -pitirosporum ovale הגורמות לגרד ואי נוחות בתעלות השמע. מכיון שמבחינה ביוכימית פטריות וחיידקים גדלים בסביבה בסיסית , המטרה לשנות את הסביבה לחומצית . אומנם לא בדקתי אותך ועל כן קשה לי להמליץ על טיפול ללא בדיקה אך במידה וזאת אכן הסיבה מומלץ לעיתים להטביל צימרון בחומץ ביתי ולהעבירו בעדינות על פני תעלת השמע . הטפול משנה את הביוכימיה של תעלת השמע מבסיסית לחומצית . בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת אאג . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
גם לי היה דיגדוג מעצבן באוזן ימין תומר 08/07/2014 21:50
 • הלכתי לרופא פעמיים, והוא לא מצא כלום, ונתן לי משחה נגד פיטריות שלא עזר. בסוף עליתי על זה לבד, אלרגיה לחריף

 • + הוסף תגובה
גרד באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 17/07/2014 15:54
גירוד או דגדוג באוזן טלי 11/11/2019 23:56
 • הי בדיוק אותה תחושה יש לי כבר כמה חודשים באוזן ימין. 2 רופאי אאג לא מצאו גלום. רופא משפחה נתו לי משחה נגד פיטריה למרוח באוזן...גם ללא שיפור. משתגעתתתתת מה עושים??? זה יעבור פעם???

 • + הוסף תגובה
דגדוג ולחץ באוזן יעל 20/10/2020 01:11
 • גם לי יש דגדוג כאילו יש לי שערה בפנים, כבר כשנה, הייתי אצל רופא שאמר לי שזה איזה וירוס שמתיישב באוזן. עשיתי טיפול והוקל לי לתקופה אך עכשיו כבר חודשיים מרגישה את זה שוב מלווה בלח לא נעים כזה. מה יכול להקל? בערב זה מציק יותר....

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!