//

מחקר קובע: 84% מהנשים ההרות בישראל אינן צורכות מספיק יוד

היוד מהווה מרכיב מפתח בכל הנוגע לאיזון הגוף ופעילותה של בלוטת התריס. מסקר שנעשה בשנה שעברה בקרב נשים הרות וילדים נמצא כי ישראל נמנית בין המדינות עם צריכת היוד הנמוכה ביותר. כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותיוד הוא מינרל המהווה מרכיב חיוני בכל הקשור לתפקוד בלוטת התריס, האמונה על תהליכים רבים בגוף, לרבות, האיזון ההורמונלי, קביעת המשקל ואף מצב הרוח שלנו. למרות חשיבותו, ישראלים רבים סובלים מחוסר משמעותי במינרל זה: ממצאי סקר לאומי שנערך בקרב ילדים בגילאי בית הספר ונשים הרות במהלך שנת 2016, בשיתוף עם קופת חולים מכבי, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בן-גוריון, ובית חולים ברזילי, לבחינת סטטוס היוד בישראל עולה כי קיים חוסר קל – מתון ביוד, בעיקר אצל נשים הרות, ש-84% מהן אינן צורכות כמות מספקת של יוד. גם בקרב האוכלוסייה הצעירה נרשם חוסר ניכר: למעשה, יותר מחצי מהילדים, 62% ליתר דיוק, אינם צורכים  יוד אינה מספקת. מדוע עולה הדרישה ליוד בהריון ומהם התסמינים אשר מעידים על מחסור במינרל? כל התשובות.ממצאי המחקר: ישראל נמנית בקרב המדינות עם צריכת היוד הנמוכה ביותר 

ישראל נמנית בין המדינות עם צריכת היוד הנמוכה ביותר בקרב נשים הרות וילדים בעולם. השכיחות הגבוהה של חסר ביוד, מהווה בעיה חמורה בכל הנוגע לבריאות הציבור.


ברמה הלאומית לא קיים כל מידע אודות סטטוס היוד. מי השתייה בארץ דלים במינרל, בעיקר עקב תהליך ההתפלה ולא קיימת כל תכנית לאומית להעשרת מלח ביוד. קראו עוד: מתי תפקוד לקוי של בלוטת התריס מסוכן להריון?החוסר במינרל מתבטא גם בכל הנוגע לנתונים אודות השימוש בתרופות להסדרת פעילות בלוטת התריס: העלייה בשימוש באלה, מרמזים על סבירות גבוהה לתת צריכה של יוד בישראל. למה היוד חשוב במיוחד לנשים הרות? 

ליוד יש תפקיד מרכזי בהתפתחות העובר. מינרל זה קריטי להתפתחות תקינה של מוח העובר בהריון ולהתפתחות ילדים בכלל. אך למרות חשיבותו, רבים מאתנו סובלים ממחסור בו. 
היוד קריטי להתפתחות תקינה של מוח העובר ולהתפתחותם של ילדים ככללמדוע בהריון עולה הדרישה ליוד?

"תקופת ההיריון היא תקופה קריטית בהקשר של צריכת יוד. הדרישה ליוד עולה במהלך ההיריון כולו, הן כדי לאפשר לאם ליצר יותר הורמוני תירואיד עבור העובר המתפתח, הן כדי לספק בהמשך יוד עבור העובר ליצור עצמי של הורמוני התירואיד שלו והן בגלל הפרשה מוגברת של יוד בשתן במהלך ההיריון" מסבירה לימור בן חיים, דיאטנית ומוסיפה: "במהלך ההנקה חלב האם הוא המקור היחידי ליוד עבור העולל הגדל, לכן גם חלב הוא מקור עשיר ביוד. "כתוצאה מכך נקבעה קצובה יומית בהריון ובהנקה עבור יוד של 250 מק"ג ליום והיא גבוהה מזו של נשים שאינם הרות או מניקות".קראו עוד: איך מטפלים בפעילות יתר של בלוטת התריס בחולי כליות?מהן ההשלכות של חסר מתון ביוד בהריון?

בשנים האחרונות נמצא במחקרים קשר בין חסר מתון - בינוני בהריון לרמות נמוכות יותר של  IQ ושל התפתחות קוגניטיבית בילדות במדינות כמו אנגליה ואוסטרליה בהן נשים אינן מצויות במצבי תזונה לא תקינים. בתקופת חיים זאת חוסר זה קריטי ועשוי ליצור השלכות ארוכות טווח שאינן הפיכות, בכל הקשור להתפתחות האופטימלית בילדות. גם לאחר איזון החסר במינרל, עשויה העיקוב להתבטא. מחקרים נוספים הראו שככל שהחוסר ביוד משמעותי יותר, הפגיעה בהתפתחות העובר גדולה יותר, והראשון נקשר למצבים קשים של גמדות או פיגור שכלי. כיצד נוכל לזהות מחסור ביוד?

כאשר הגוף שלנו לא מקבל מספיק יוד כדי להבטיח פעולה תקינה של בלוטת התריס, הדבר יכול להשפיע על תחומים רבים בחיינו. אלו הם כמה מהסימנים האפשריים למחסור ביוד:


אלו הם כמה מהסימנים הראשוניים למחסור ביוד:

נשירת שיער
השמנה
עייפות כרונית
עור יבש וגס
התכווצויות שרירים תכופות
אקנה
עצירות
אובדן החשק המיני
הפרעות ריכוז וקשבפורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 06/08/2020 20:31
 • שלום גדעון, כבר מס' חודשים מופיעים כאבים בחלק התחתון של צלעות בית החזה, בחלק הפנימי שלהן, כביכול גבול הסרעפת. הכאבים הולכים ובאים. מוקד הכאב הוא בערך בצד ימין (שלי) בצלע החמישית מלמטה, גם בצד שמאל (שלי) יש מוקד כאב, כמעט מקביל אך עיקר הכאבים מוקרנים מהצד הימני. הכאבים מורגשים גם במרכז שבין שתי הנקודות. בת 42, 164 ס"מ, משקל לא יודעת במדוייק, מעריכה 55 ק'. צורכת מס' שנים תזונה טבעונית בריאה (כמעט ללא מוצרים תעשייתיים). מעשנת לשעבר. מעריכה ש5-7 שנים אינני מעשנת. הכאבים הופיעו בפתאומיות (לדידי). אחרי זמן, עלתה בי מחשבה שאולי זה מכיוון שעושה כפיפות בטן והתחלתי תרגיל חדש- פלאנק בסיסי. חשבתי שזה ממאמץ. באיזשהו שלב הכאב די נעלם. אחרי זמן מה חזר. לעיתים רחוקות רמת הכאבים מעלה בי בחילות. קרה לי כבר שקמתי מהמיטה להקיא, לי זה נראה קשור. כדאי לציין שאינני חולה בדר"כ, גם לא במחלות עונתיות. לא מעלה חום ולא מקיאה. מכיוון שעברו חודשים והיום הכאבים התעצמו למצב שהבחילות חזרו, מצאתי את עצמי יורקת רוק ברחוב, הולכת באיטיות, כביכול לא לייצר עומס על האזור כשדורכת בחוזקה על האדמה. משתדלת לא להפעיל את שרירי הבטן בצורה כזו שמופעלים כמו "כשמנפחים את הבטן באוויר". זה מגביר את הלחץ. כואב בעיקר בעמידה אך גם במנוחה ושכיבה. לא זכור לי שהתעוררתי מהכאבים. ישנה טוב. סליחה על האורך. אשמח מאוד לדעתך. רב תודות אלונה

 • + הוסף תגובה
אגב אלונה 06/08/2020 20:34
 • פניתי אלייך אחרי חיפוש באינטרנט של מקרים דומים ותגובות שלך שקראתי. אם חושב שכדאי שאפנה למישהו מתחום אחר, בבקשה אמור לי לאיזה תחום זה רלוונטי

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:24
 • שלום אלונה. ראשית תודה על האורך והתאור... זה רק עזור בפורום. האם היו בעבר בעיות רפואיות, נפילת או תאונות? האם היית בביקורת רפואית פיזית בשנה האחרונה?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 08/08/2020 23:36
 • לא היו בעיות, נפילות או תאונות. לא הייתי בבדיקה רפואית. פעם בשנה, לרוב באוגוסט, ניגשת מיוזמתי לבדיקות דם שיגרתיות. השנה עוד לא עשיתי, מפאת העניין הזה. מכיוון שברגע שאגש לרופאה לבקש בדיקות, כביכול אתחייב לכך שזו הרופאה שצריכה לגשת אליה כל שאר הרבעון ומעדיפה לבחור ע"פ הצורך. לא הייתי חולה, גם לא בנזלת וכו' כבר מספר שנים, מתקשה לזכור כמה..

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 09/08/2020 16:56
 • תודה על המידע. אן אני מבין נכון יש לך את הכאבים בצורה לא רציפה, כלומר זה עולה ויורד או בא והולך. אם בתנוחות ואם במהלך היום. האם התאור נכון?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 09/08/2020 22:41
 • נכון, אם כי בימים האחרונים הכאב מחמיר, הוא מתפשט ומגיע עד לבטן התחתונה, גם לאזור הריאות. המוקד עדיין נשאר אזור הסרעפת או שזה אזור כיס מרה..). היום אפילו קמתי בבוקר, לא קמתי בגלל הכאבים אבל תוך כדי התעוררות כבר הרגשתי אותם בחוזקה. עכשיו לעומת זאת, הכאב יחסית רגוע ולא מורגש בשאר האזורים המורחבים. המקום שמתחת לצלעות, במיוחד בצד הימני (שלי) כביכול קשה יותר. כמו שכשכואבת הבטן אז היא הופכת להיות קשה, כך זה מרגיש. עד כה הייתי דוחפת אצבעות מתחת לצלעות בחלק הפנימי, עכשיו זה מרגיש יחסית קשה. אין לי מושג מה מחמיר או מחליש את הכאב. כמו שסיפרתי, יכול להגיע במנוחה מוחלטת ויכול בתנועה. כשצועדת הרבה או עושה דברים שגורמים לשרירי הבטן להתנפח (כמו שעושים כשרוצים לדמות הריון/ כמו שמתאמצים "לעשות קיבה") אז לרוב הכאב מחמיר.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 07/08/2020 10:46
 • שלום, יש לי כאב בדיוק היכן שהצלעות מסתיימות מקדימה באמצע עם נטייה לכאב יותר חזק בצד ימין של האזור. הכאב הוא כאשר לוחצים על האזור או בתזוזה. כאשר אין תזוזה, אין כאב בכלל. אני בת 48 שנתיים וחצי לאחר סרטן השד, לוקחת לטרוזול ולוקרין. בנוסף, מחכה לתוצאות הליקובקטר. אשמח לתובנות שלך. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 08/08/2020 22:29
 • האם יש התגברות של כאב בעת מאמץ גופני קל של הליכה מאומצת מעט או עליית כמה מדרגות?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 08/08/2020 22:40
 • תודה על המענה המהיר. אין כאב בעלייה למדרגות אלא בתזוזה שקשורה לאזור הכואב. (התכופפות, כפיפות בטן, תזוזה של ין ימין, מתיחה של האזור). הכאב מאד ממוקד, כאשר נוגעים באזור הוא כואב, או כאשר מזיזים את האזור. כשאין תזוזה לא כואב כלל.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 16:57
 • האם קיבלת מכה במקום או באזור או אפילו בחלק הנגדי מאחור?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 19:25
 • הי לא קיבלתי מכה כלל. עודכנתי עכשיו שתוצאות בדיקת הליקובקטר חזרו חיוביות. האם הכאב נובע מנוכחות החיידק?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 19:28
 • הגוף עובד כיחידת תנועה אחת. כאב כתוצאה מהחיידק עלול לייצר כאבי המשך. ממליץ קודם כל לטפל בו.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 21:24
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה רן 07/08/2020 00:22
 • הרגשה של נפיחות כמו גוש. התקשות מיתחת לצלע בצד שמאל.עשיתי סיטי בטן תקין.אולטראסאונד רקמות רכות תקין .סבלתי בעבר מאליקובקטור טופל.וכיום נימא לי דלקת במעי הדק .מה הסיבה לתחושה המציקה לי.תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:28
 • האם זה מגיע רק אחרי ארוחה.... לא ברור... האם אתה פעיל גופנית? האם יש או היו בעיות רקע רפואיות ואחרות? מה סגנון עבודתך? האם זה מקרה חד פעמי, חוזר או קבוע?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!