אלה הן היוזמות המובילות בתחרות "יוזמת הבריאות לשנת 2017"

מאפליקציה חכמה המזהה החמרה במחלות במהלך שיחת טלפון שגרתית ועד למערכת זימון תורים מותאמת אישית ולומדת: אספנו עבורכם את 10 היוזמות המובילות שעלו לגמר בתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2017' של פורום Reboot

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/09/2017


אורח החיים המערבי והקדמה הטכנולוגית הביאו עמם יתרונות שונים ובמקביל גם אתגרים רבים. ביניהם, העלייה בתוחלת החיים וכתוצאה מכך גם בכמות החולים הכרוניים, היקף ההוצאה הציבורית על שרותי בריאות שאינו עומד בביקושים זמני ההמתנה הארוכים למומחים ברפואה הציבורית ועוד. אלו מהווים איום ממשי על קיימות מערכת הבריאות הציבורית בישראל.


פורום Reboot אשר נוסד ב-2014, הוקם כיוזמה לטובת הציבור שמטרתה לקדם את נושא הבריאות לראש סדר היום. הפורום מורכב מקהילת מומחים מגוונת, שהתאגדה כדי לספק פתרונות יישומיים לאתגרים הרבים ובכדי לקדם שיח ציבורי ושיתופי בכל הנוגע לבריאות בת קיימא.


במרוץ השנים פעל הפורום כדי לזהות אתגרים שעלולים לסכן את קיומה של מערכת הבריאות ולבחון כיצד להיערך לקראתם. מעבר לכך, חברי הפורום עוסקים באיסוף נתונים, מחקר ומימון יוזמות התומכות בבריאות בת קיימא, תוך שיתוף פעולה עם גופי תקשורת ומדיה שונים, כדי להבטיח התנהלות שקופה ואתית.


השנה החליט הפורום לקחת את היוזמה המבורכת צעד אחד קדימה, והכריז על תחרות יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2017, אשר מאפשרת את מימושם של רעיונות מגוונים העוסקים בסיוע לחולים או בשיפור מערכת הבריאות הישראלית. הרעיון המוביל יזכה בליווי כספי של עד 250,000 ₪ והנחיה מקצועית של בכירים  ממערכת הבריאות, האקדמיה והתעשייה, כדי להפוך את היוזמה המובילה מרעיון מהפכני למציאות.קראו עוד: פורום Reboot מאתחלים את בריאות העתיד הפורום מונה כ-600 חברים, אשר רבים מהם היו שותפים פעילים בבחירת היוזמות המוצלחות ביותר מתוך 207 הרעיונות שהוגשו על ידי מגוון רחב של אנשים, ביניהם: רופאים, אחיות, יזמים, ראשי ארגונים שונים ואף אנשים מן השורה. לאחר הליך סינון רב שלבי, בו לקחו חלק חברי מערכת הפורטל הרפואי Infomed, בליווי מדעי של החברה הישראלית לאיכות ברפואי, ומקצועי של מר אייל בן יעקב, שותף בכיר בחברת ארנסט ויונג ישראל, נבחרו עשרת הרעיונות המובילים ועלו לשלב חצי הגמר בתחרות. 


היוזמות המובילות טומנות בחובן רעיונות שונים וחלקן מתבססות על חדשנות ועל קדמה טכנולוגית. דוגמה לכך היא חברת Valera Health בהובלתו של עופר שרון, שפיתחה מערכת המאפשרת ניהול מחלה כרונית באופן יעיל ורציף על ידי צוותים בארגוני הבריאות השונים. המערכת אינה מסתפקת רק בפניות יזומות של החולים אל גורמי המקצוע הרלוונטיים, אלא יוצרת ערוץ תקשורת דו כיווני המאפשר איסוף מידע רציף מהחולה והתרעה על החמרה במצב החולים הכרוניים שדורשת  התערבות מקצועית.


יוזמות אחרות ניסו לענות על אתגרים המהווים תוצר לוואי של הרפואה המערבית המתקדמת. יוזמתה של חברת MedAware בהובלת המייסד ומנכ"ל החברה גדי שטיין, מנסה לספק מענה לכל הנוגע לריבוי תרופות מרשם. באמצעות פיתוח טכנולוגיה חדשנית, מבצעת החברה אנליזה של מיליוני תרופות רשומות אלקטרונית והצלבתן עם פרטי המטופל הרלוונטי, זאת לצורך התאמה מיטבית של הטיפול הרפואי למטופל המסוים.


בדומה לכך, גם חברת דטוס, בניצוחו של מנכ"ל החברה ומייסדה אורי בטש, שקדה על פתרון שיפתח וייעל את האינטראקציה שבין המטפל המקצועי למטופל. החברה פיתחה פלטפורמה המשמשת לאיסוף עיבוד והצגה של מדדים ביתיים שונים המיוצרים על ידי החולים במדידות ביתיות. המידע המופק משודר לרופא המטפל באמצעות אמצעי תקשורת דיגיטליים ומאפשר הליך קבלת החלטות מושכל בהסתמך על המדדים השונים בזמן אמת.

הצעות מסוימות הציגו טכנולוגיות פורצות דרך, כמו לדוגמה ה- iNeedle  טכנולוגיה חדשנית  שהומצאה על ידי דוד הירשברג, ונועדה להחליף כליל את מחטי הפלדה הנמצאות בשימוש בתחומי הרפואה השונים במערכת מחטים שאינה דורשת הפעלה ידנית ומאפשרת כיוון מדויק של המחט בתוך הגוף.


חלק מהיוזמות סיפקו מענה לבעיות רפואיות ספציפיות: חברת סקייד מדיקל בע"מ, בהובלת מנכ"ל החברה ומייסדה גבי מזרחי, פיתחה טכנולוגיה ייחודית המאפשרת הבדלה בין נגעים תת עוריים ממאירים לשפירים באמצעות מכשיר אשר מזהה את רמת העיוות התת עורי באופן לא פולשני לצורך דירוג רמת העיוות והתאמתו לאבחנה הפתולוגית. 


בדומה לכך, גם חברת - Target  בהובלתו  של מנהל הפרויקטים של החברה, משה אהרון, מנסה לתת מענה לבעיה ספציפית ואף מסתורית במיוחד - תסמונת המוות בעריסה. באמצעות Baby Care - צמיד ייחודי  אותו עונד התינוק, ניתן לנתר את קצב פעימות ליבו וכאשר זה יורד מתחת ל-60 פעימות בדקה, המוצר החדשני מתריע באמצעות צפצוף חזק ויוצר קשר עם שני מספרי טלפון מוגדרים. כך למעשה מתאפשר טיפול ראשוני בזמן ההתרעה, ובאופן זה ניתן למנוע מוות פתאומי מסיבות שונות, כמו תסמונת מוות בעריסה, חנק ואף שכחה ברכב.


ד"ר שאדי חסן, העומד בראש חברת HEALTHYMIZE, הציע פתרון חדשני למחלות המשפיעות על הדיבור, כמו מחלות ריאה ולב. באמצעות אפליקציה המאזינה לשיחות טלפון של המטופל ומעבדת אותות של דיבור ונשימה במהלכן, מזהה הפלטפורמה החמרה במצב הפיזי וכך מספקת התראות לחולה ולצוות המטפל. בעזרת האפליקציה ניתן לספק טיפול מוקדם ולמנוע להתדרדרות במצב.קראו עוד: כך תציגו נכון: 5 הטיפים שיהפכו כל רעיון מורכב לסיפור הצלחה חלק מהרעיונות המהפכניים שהוצגו במסגרת התחרות סיפקו מענה לשיפור איכות החיים של החולים במחלות כרוניות. פרופ' שומרון בן חורין הציג את ה- IBD-Passport, תכנית תמיכה כוללת לחולי IBD (הסובלים ממחלת קרוהן או קוליטיס) בכל הקשור לאתגרים הניצבים במסגרת נסיעות שונות לחו"ל. התכנית כוללת אתר אינטרנט אשר מרכז מידע מהימן בדבר ההכנות לנסיעה, יצירת רשת מרכזים רפואיים ברחבי העולם, אשר מתמחים בטיפול במחלות אלה ופלטפורמה מקוונת המשמשת לתחלופת מידע בין הרופא המטפל לחולה. 


יוזמות אחדות, סיפקו פתרונות לבעיות אירגוניות של מערכת הבריאות לצורך ייעול השירות המסופק בה. כך לדוגמה, מערכת פרדיקט-תור: מערכת זימון תורים חכמה ולומדת מבוססת Big-Data, שהוצעה על ידי ד"ר עומר טרביצקי, מהמרכז הרפואי ת"א ע"ש סוריאסקי, איכילוב. המערכת מספקת אלגוריתם אשר ממקד ומייעל את הליך הזמנת התורים על פי זיהוי המאפיינים הדמוגרפיים של המטופל ודפוסי הופעתו לטיפולים בעבר. 


בנוסף, היו רעיונות שהוגשו במסגרת התחרות והתמקדו במחקר ופיתוח רפואי. כך לדוגמה, פרופ' ורדה שלו, מנהלת פיתוח ומחקר במכבי שירותי בריאות הציעה הקמת מאגר דגימות לצורך שימוש מחקרי, אשר יוקם על ידי גיוס חברי הקופה שיתנו את הסכמתם לשימוש בדגימות שונות לצורך ביצוע מיפוי דנ"א, ביו מרקרים ובדיקות אפי- גנטיות. תשתית זו תסייע למחקרים שונים לאיתור מחלות גנטיות מגוונות, לאבחון מוקדם ולמניעתן. 


מעבר לעשרת היוזמות שהגיעו לשלב חצי הגמר, חברי קהילת הפורום בחרו רעיון אחד שהוכתר כיוזמה "חביבת הקהל". יוזמת "מכבי משפחתי", בהובלתה של ליזה אברבנאל כנעני, עובדת סוציאלית מחוזית במכבי שירותי בריאות, מציעה את הקמתו של מערך תמיכה לבני משפחתם של חולים כרוניים הכולל סיוע, הדרכה, מידע, תמיכה ועידוד לצורך סיוע לקרובים עם התמודדות הטיפול בחולה ומניעת שחיקתם בהיבט הנפשי. 


עוד אודות הפורוםפורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
שיחות סקס משנטאל שאנל 26/11/2019 21:09
 • היכנסו לצ'אט ומיד שאנטל תענה לכם על הכל. שיחות סקס, מה שגברים אוהבים לשמוע מבחורה. http://www.dateandloveonphone.com/ 050-7534732 055-9419758 055-9310377 1919-121-936 1919-121-970

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!