פרקינסון: מהם הטיפולים שיעצרו את הרעידות?

עיקר תסמיניה של מחלת הפרקינסון כוללים רעד, נוקשות והפרעות בשיווי המשקל וההליכה. למרות שעדין לא נמצא מרפא לה, קיימים טיפולים שונים אשר ממתנים משמעותית את התופעות הנלוות לה. מהם התסמינים והטיפולים הקיימים? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת הפרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות בתפקוד המוטורי שהולכות ומתגברות לאורך השנים. קיימת חשיבות לאבחון נכון ולהתאמת טיפול בהתאם לתסמיניה. למרות שעדיין לא נמצא מרפא לה, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם תסמיניה בשלביה השונים. מהם הטיפולים הקיימים וכיצד מסייעים במיתון השלכות המחלה? כתבה שלישית בסדרה.
 מהם תסמיני המחלה? 

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח הגורמת לפגיעה במערכת העצבים, אשר באה לידי ביטוי בהפרעות קשות ומגבלות בכל תחומי החיים. התסמינים היותר מוכרים של המחלה הם תסמינים מוטוריים, הכוללים בין השאר רעד, נוקשות, אטיות והפרעות בשווי המשקל ובהליכה. למחלה גם תסמינים שאינם מוטוריים, הכוללים בין השאר דיכאון, חרדה, שינויים בקול ובדיבור אבדן חושי הריח והטעם, הפרעות שינה, שינויים בעור, כאבים, עצירות ועוד. מהן דרכי הטיפול בפרקינסון? 

למרות שעדיין לא נמצא מרפא למחלה, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם תסמיני המחלה בשלביה השונים. ככל שהמחלה מתקדמת מופיעים תסמינים נוספים ויש צורך להתאים את הטיפולים בהתאם למצב המטופל.


כיום, קיים מגוון רחב של טיפולים תרופתיים (פומיים) הניתנים במהלך המחלה. כאשר המחלה מתקדמת יש צורך לעתים גם בטיפולים שאינם פומיים. לצורך כך פותחו טיפולים ייחודיים הניתנים בעזרת משאבות או הליכים כירורגיים, כמו השתלת קוצב מוחי.הטיפולים התרופתיים:

ישנן מספר קבוצות טיפול המשמשות להקלה על תסמיני המחלה: טיפולים המעודדים יצירת דופמין, המרכיב שחסר בגופם של החולים במחלה, חומרים מפעילי קולטנים, הפועלים באופן דומה למטרת עידוד ייצור וקליטה של דופמין (אך הם בעלי זמן מחצית חיים ארוך יותר ותופעות לוואי מרובות), חומרים המעכבים את הפירוק והאינאקטיבציה של דופמין במוח ובפריפריה (אך עלולים לפגוע בתפקוד הכבד) וחומרים שנועדו לסייע בחוסר האיזון הנוצר כתוצאה מהמחלה (ניתנים בעיקר בתחילת המחלה, כאשר הסימפטומים עדיין חלשים). 
למרות שעדין לא נמצא מרפא למחלה, קיימים טיפולים שונים המאפשרים את ההתמודדות עם תסמיניה התרופות הדופמינרגיות כוללות:

• אגוניסטים לקולטן של דופמין - חומרים הדומים לדופמין, שהוא החומר העיקרי הגורם לתסמינים המוטוריים. פעילותם ממושכת והם יעילים במיסוך החסר המוטורי. תופעות לוואי לא שכיחות הינן הופעת תסמונות כמו מאניה, המתאפיינת בקניות יתר, הימורים והיפר סקסואליות. השלכות אלה יצריכו את הפסקת נטילת התרופות. 


• טיפול בלבודופא - חומר ההופך במוח לדופמין. הוכח כיעיל ביותר לטיפול בתסמיני המחלה. נטילתו עלולה לגרום לתנודות מוטוריות, שהן סיבוך שכיח של הטיפול, אך קיימות דרכים רבות להתמודד עם סיבוך זה.


• חוסמי האנזים  COMT - תרופות המונעות את הפירוק של לבודופא וכך יותר חומר פעיל מגיע למוח. 


• MAO inhibitors - חומרים המונעים את פירוק הדופמין, כך שהדופמין הקיים יכול להשפיע על המוח לזמן רב יותר. 


• תרופות אנטי-כולינרגיות - המשמשות בעיקר להקלה על הרעד, בעיקר כאשר אין תגובה לטיפולים שהוזכרו.טיפולים לשלבי מחלה מתקדמים:

כאשר המחלה מתקדמת קיימים טיפולים נוספים, ייחודיים למחלה זו, אשר יכולים להביא לשיפור קליני משמעותי בתסמיניה:

• טיפול בעזרת משאבות ניידות לשימוש עצמי - ניתנות לתכנות עצמי על ידי המטופל ומאפשרות מתן תכשירים במינון מיטבי, בקצב רציף ומתמשך ובהתאם לצורך. השימוש בהן מסייע מאוד בהתמודדות היומית עם המחלה. 

• ניתוח השתלת קוצב במוח – הליך כירורגי בו מושמות אלקטרודות באזורים במוח, אשר גרויים מסייע בהתמודדות עם התנודות המוטוריות של המחלה.

לסיכום, קיימים כיום מגוון טיפולים היכולים להקל על תסמיני המחלה, אך יש לזכור כי גם פעילות גופנית וטיפולים לא תרופתיים מאד חשובים להתמודדות מוצלחת עמהכתבות נוספות בסדרה:
איטיות בתנועה וחוסר יציבות: כל הסימנים שעלולים להעיד על פרקינסון 
שתיית קפה מונעת פרקינסון? כל המאפיינים והגורמים למחלה


הכותבת היא מומחית בכירה בנוירולוגיה, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.


פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ראש כרוניים שוש 29/05/2020 12:27
 • כאבי ראש כרוניים ללא הפסקה עם תופעות לואי לוקחת זריקת א׳גובי 3 ועדין אין עזרה עברתי בין מרפאות כאב נרולוגים אלטרנטיבי מיואשת מאד , עייפה ממלחמת ההתשה , מי יכול לעזור

 • + הוסף תגובה
אצלי זה בדיוק אותו דבר סיוט גדול יוליה 29/05/2020 16:45
 • גם אני סובלת כ 6 שנים מתוכם שנתיים וחצי כל יום גם אני קיבלתי 3 זריקות של agovi וכלום סיוט של החיים ואין מענה לא מבינה איך זה?

 • + הוסף תגובה
כאב ראש כרוני שוש 30/05/2020 09:20
 • מה ניתן לישות לשיפור איכות החיים עם כאב ראש כרוני גלי חום מעיקים לחץ על הצואר וחוסר שקט , טיפולים נרולוגיים אצל מיטב הרופאים, רפואה אלטרנטיבית , פיזוטרפיה וכו זה גזר דין מוות איטי?

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש יומיים בלי הפסקה יוליה 29/05/2020 17:53
 • 6 שנים שמתוכם שנתיים וחצי כאבי ראש כל יום כמעט כל היום,בדיקות הדמייה מלפני שנתיים תקינות,מקבלת ויפאקס 150 מ"ג כ 3 וחצי חודשים ללא כל שינוי הייתי אצל כמה מהנוירולוגים בכירים,רפואה משלימה,3 זריקות של agovi ללא הטבה,סבל מתמשך ללא אור בקצה המנהרה אחד הרופאים אמר שזה new daly persisten ואין לזה פיתרון מבקשת עזרה למי שיכול לעזור בבקשה

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש אחרי מכה חזקה עדית 26/05/2020 16:48
 • בת 34. לפני כשבועיים התעוררתי באמצע הלילה מהמיטה ומיד חטפתי מכה במצח מהחלון. המכה הייתה מאוד כואבת והייתה לי קצת בחילה, אולי מהבהלה. בימים שאחרי הייתה לי נפיחות גדולה שירדה לאט לאט. כרגע עדין טיפה רואים וזה עוד כואב קצת כשנוגעים. אני לא יודעת להגיד אם זה היה מאז, אבל נראה שכן. התחילו לי כאבי ראש עמומים בעיקר בחלק האחורי דווקא של הראש. או בחלק העליון. תחושת לחץ. אבל זה רק במהלך היום, מה שגורם לי לחשוב שאולי זה בכלל קשור לצורה שאני יושבת לעבוד. בלילה בדרך כלל מרגישה בסדר ואין כאב. בכל מקרה, סובלת מאוד. לא טובה בלהבין למי לפנות. מניחה שאין חשש לאיזה דימום מוחי אם אני מתפקדת והכל בסדר כבר שבועיים אחרי. אבל אשמח לדעת איך לנסות לטפל בזה. קראתי שהחלמה מזעזוע מוח במידה וזה העניין יכולה לקחת הרבה זמן ואין הרבה מה לעשות. אשמח לעצה... תודה מראש

 • + הוסף תגובה
כאב אחרי מכה ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/05/2020 22:23
 • כפי שציינת כאב אחר טראומה יכול להמשך זמן מה אבל בד"כ הוא עובר. מציעה לפנות לבדיקת הרופא המטפל ואם לא יכול שיפור במצב לפנות לבדיקת נוירולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!