פרקינסון: מהם הטיפולים שיעצרו את הרעידות?

עיקר תסמיניה של מחלת הפרקינסון כוללים רעד, נוקשות והפרעות בשיווי המשקל וההליכה. למרות שעדין לא נמצא מרפא לה, קיימים טיפולים שונים אשר ממתנים משמעותית את התופעות הנלוות לה. מהם התסמינים והטיפולים הקיימים? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 18/04/2017


מחלת הפרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות בתפקוד המוטורי שהולכות ומתגברות לאורך השנים. קיימת חשיבות לאבחון נכון ולהתאמת טיפול בהתאם לתסמיניה. למרות שעדיין לא נמצא מרפא לה, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם תסמיניה בשלביה השונים. מהם הטיפולים הקיימים וכיצד מסייעים במיתון השלכות המחלה? כתבה שלישית בסדרה.
 מהם תסמיני המחלה? 

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח הגורמת לפגיעה במערכת העצבים, אשר באה לידי ביטוי בהפרעות קשות ומגבלות בכל תחומי החיים. התסמינים היותר מוכרים של המחלה הם תסמינים מוטוריים, הכוללים בין השאר רעד, נוקשות, אטיות והפרעות בשווי המשקל ובהליכה. למחלה גם תסמינים שאינם מוטוריים, הכוללים בין השאר דיכאון, חרדה, שינויים בקול ובדיבור אבדן חושי הריח והטעם, הפרעות שינה, שינויים בעור, כאבים, עצירות ועוד. מהן דרכי הטיפול בפרקינסון? 

למרות שעדיין לא נמצא מרפא למחלה, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם תסמיני המחלה בשלביה השונים. ככל שהמחלה מתקדמת מופיעים תסמינים נוספים ויש צורך להתאים את הטיפולים בהתאם למצב המטופל.


כיום, קיים מגוון רחב של טיפולים תרופתיים (פומיים) הניתנים במהלך המחלה. כאשר המחלה מתקדמת יש צורך לעתים גם בטיפולים שאינם פומיים. לצורך כך פותחו טיפולים ייחודיים הניתנים בעזרת משאבות או הליכים כירורגיים, כמו השתלת קוצב מוחי.הטיפולים התרופתיים:

ישנן מספר קבוצות טיפול המשמשות להקלה על תסמיני המחלה: טיפולים המעודדים יצירת דופמין, המרכיב שחסר בגופם של החולים במחלה, חומרים מפעילי קולטנים, הפועלים באופן דומה למטרת עידוד ייצור וקליטה של דופמין (אך הם בעלי זמן מחצית חיים ארוך יותר ותופעות לוואי מרובות), חומרים המעכבים את הפירוק והאינאקטיבציה של דופמין במוח ובפריפריה (אך עלולים לפגוע בתפקוד הכבד) וחומרים שנועדו לסייע בחוסר האיזון הנוצר כתוצאה מהמחלה (ניתנים בעיקר בתחילת המחלה, כאשר הסימפטומים עדיין חלשים). 
למרות שעדין לא נמצא מרפא למחלה, קיימים טיפולים שונים המאפשרים את ההתמודדות עם תסמיניה התרופות הדופמינרגיות כוללות:

• אגוניסטים לקולטן של דופמין - חומרים הדומים לדופמין, שהוא החומר העיקרי הגורם לתסמינים המוטוריים. פעילותם ממושכת והם יעילים במיסוך החסר המוטורי. תופעות לוואי לא שכיחות הינן הופעת תסמונות כמו מאניה, המתאפיינת בקניות יתר, הימורים והיפר סקסואליות. השלכות אלה יצריכו את הפסקת נטילת התרופות. 


• טיפול בלבודופא - חומר ההופך במוח לדופמין. הוכח כיעיל ביותר לטיפול בתסמיני המחלה. נטילתו עלולה לגרום לתנודות מוטוריות, שהן סיבוך שכיח של הטיפול, אך קיימות דרכים רבות להתמודד עם סיבוך זה.


• חוסמי האנזים  COMT - תרופות המונעות את הפירוק של לבודופא וכך יותר חומר פעיל מגיע למוח. 


• MAO inhibitors - חומרים המונעים את פירוק הדופמין, כך שהדופמין הקיים יכול להשפיע על המוח לזמן רב יותר. 


• תרופות אנטי-כולינרגיות - המשמשות בעיקר להקלה על הרעד, בעיקר כאשר אין תגובה לטיפולים שהוזכרו.טיפולים לשלבי מחלה מתקדמים:

כאשר המחלה מתקדמת קיימים טיפולים נוספים, ייחודיים למחלה זו, אשר יכולים להביא לשיפור קליני משמעותי בתסמיניה:

• טיפול בעזרת משאבות ניידות לשימוש עצמי - ניתנות לתכנות עצמי על ידי המטופל ומאפשרות מתן תכשירים במינון מיטבי, בקצב רציף ומתמשך ובהתאם לצורך. השימוש בהן מסייע מאוד בהתמודדות היומית עם המחלה. 

• ניתוח השתלת קוצב במוח – הליך כירורגי בו מושמות אלקטרודות באזורים במוח, אשר גרויים מסייע בהתמודדות עם התנודות המוטוריות של המחלה.

לסיכום, קיימים כיום מגוון טיפולים היכולים להקל על תסמיני המחלה, אך יש לזכור כי גם פעילות גופנית וטיפולים לא תרופתיים מאד חשובים להתמודדות מוצלחת עמהכתבות נוספות בסדרה:
איטיות בתנועה וחוסר יציבות: כל הסימנים שעלולים להעיד על פרקינסון 
שתיית קפה מונעת פרקינסון? כל המאפיינים והגורמים למחלה


הכותבת היא מומחית בכירה בנוירולוגיה, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.


פורומים, כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ראש יומי כחודש וחצי ח 11/12/2019 08:50
  • היי ,אני סובלת מכאבי ראש בחצי ראש או בקודקוד כחודש פלוס בסיטי ראש שביצעתי במיון:מערכת החדרים הייתה מורחבת בצורה קלה והיפופיזה שטוחה אני חצי שנה לאחר לידה וכאבי הראש לא מרפים .....

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש בצד ימין /// 08/12/2019 20:52
  • שלום, לפני כמה שנים התחיל לי תחושה מוזרה בראש (בעיקר שהגוף במאמץ) התחושה/כאב מורגשת בצד ימין של הראש באיזור עצם הצוואר מאחורי אוזן ימין התחושה הזו מורגשת גם במצבי מנוחה אבל בעיקר כשאני מתאמן או הגוף במאמץ זה לא כאב בלתי נסבל אבל תחושה לא נוחה וכשאני מתאמן או עושה פעילות גופנית זה מתגבר ממש אם אני זוכר נכון זה התחיל לפני שלושה שנים אולי יותר במהלך משחק כדורגל עם חברים אבל לאחרונה זה יותר מורגש קרו לי גם בשנים האחרונות שלאחר מאמץ גופני גבוה קיבלתי בחילות או ריאה מטושטשת אבל לא חשבתי לקשר בין השניים אני יודע שאי אפשר לאבחן בלי לעבור בדיקות אבל אשאל בכל מקרה או זה שכיח רוצה לציין שקבעתי תור לניורולוג תודה רבה

  • + הוסף תגובה
כאב במאמץ ד"ר שלומית יוסט-כץ 08/12/2019 21:53
  • האבחנה מבדלת לכאב ראש במאמץ רחבה. מציעה שתתיעץ עם נוירולוג. אם אין סיבה מיוחדת ניתן לתת טיפול למנוע כאב זה- אך קודם יש להשלים ברור לפי הנחיות הנוירולוג. תרגיש טוב

  • + הוסף תגובה
בהמשך גל 09/12/2019 07:39
  • בוקר אור, תודה על זמנך הכאב לא רק במאמץ, הכאב נמצא לרוב תמיד או לא לקרות לזה כאב אלא תחושה לא נוחה באיזור במאמץ הוא אך ורק מתגבר

  • + הוסף תגובה
אנטיקונבולסנטים פליקס 08/12/2019 22:34
  • שלום דוקטור.אני סובל בכאב ראש יום יומי כרוני מתחי עם סינדרום מיוספסציאלי חזק מאוד.לפי פסיכיאטר-הכל תקין.בעבר קיבלתי סימבלטה,אמיטריפטילין וציפרולקס שלא עזרו.חוץ מי התעמלות עוזר קלונקס-שאי אפשר לקבל אותו קבוע.השאילה שלי-אם קלונקס עוזר-האם זה אומר שיש סיכוי טוב לטיפול מוצלח באנטיקונבולסנטים שלא בנזודיאזפינים-כגון דפולפט כרונו, טומפירומט וחול'.פגשתי גם דעות באינטרנט שטיפולים האלה לא יעילים- קשים מאוד לפי תופעות ליוואי והשפעה יכולה להיות די מינימלית וזמנית.מה מקובל בפרקטיקה רפואית ולפי מחקרים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!