המדריך המלא: כל המידע החיוני על ביטוח סיעודי פרטי

הטכנולוגיה הרפואית המתפתחת, ואפשרויות הטיפול הרבות אמנם האריכו את תוחלת החיים אך גם הגדילו משמעותית את כמות המצויים במצב סיעודי וזקוקים לתמיכה מהקרובים להם. ביטוח סיעודי פרטי מסיר את הנטל הכלכלי מהמשפחה וגם מאפשר את התמיכה ביקר להם: כל המידע החיוני

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/04/2017


במקרים מסוימים, עלול אדם להיקלע למצב סיעודי ללא קשר לגילו כתוצאה מתאונות קשות או מחלות. עלות הטיפול בו היא גבוה ביותר ועשויה להוות נטל כלכלי משמעותי ובלתי צפוי הן עבורו והן עבור משפחתו. 


בנוסף, העלייה בתוחלת החיים ושיפור יכולות הטיפול בצרכי האדם הסיעודי, עלולים להביא את ההוצאה לכבדה מנשוא, וכך יכולה היא להצטבר לסכומים של מאות אלפי שקלים, במקרה של אשפוז ארוך שנים. על מי מוטלת האחריות לטיפול באדם שנקלע למצב סיעודי ומהן דרכי ההתמודדות עם המצב? כל התשובות.על מי מוטלת האחריות לטיפול באדם סיעודי?

חוק הבריאות הממלכתי מטיל את האחריות ומעביר את הנטל לנושא הטיפול באדם הסיעודי, למשפחתו הקרובה. בכפוף לחוק דיני מזונות ובחיזוקו של החוק הפלילי, הנאכף על ידי הרשויות, בכדי לאלץ את בני המשפחה מדרגה ראשונה, לדאוג ולשאת בעלויות טיפולו ואשפוזו של האדם הסיעודי, כולל בדיקת יכולת כלכלית ואיזון בין כל הקרובים מדרגה ראשונה, בהתאם להצהרות הון אישיות.


עלות הטיפול וההשגחה באדם סיעודי הנשאר בביתו במחיצת קרוביו, מעבר להוצאות הקיימות בבית, נעה סביב 10,000 ₪ לחודש. הסכום כולל גם הוצאות בגין מטפל צמוד, והוצאות מחייה שוטפות הנובעות מהמצב הסיעודי, לרבות טיטולים, מזון מיוחד, ציוד ואביזרי עזרה לחיי היום-יום. במצבים בהם מצבו של האדם אינו מאפשר עוד השגחה ביתית, מופנה הוא לאשפוז במוסד סיעודי. עלות האחרון נעה בין 12,000-20,000 ₪ בכל חודש, והיא תלויה באיכות הטיפול מיקומו ועוד.
העלייה בצרכי האדם הסיעודי עלולה להביא להוצאה כבדה מנשוא המהווה נטל כבד עליו ועל משפחתו האם קיימים גורמים ציבוריים המספקים תמיכה כלכלית לאנשים במצב סיעודי?

ביכולה של המדינה, בכפוף למגבלות תקציב, לאפשר תמיכה ברמה מינימלית רק לאוכלוסיות החלשות ביותר, וגם אז רק לאחר הוכחת יכולת כלכלית הן של האדם הסיעודי ושל משפחתו, כולל ילדיו הבגירים.ביטוח הלאומי

במסגרת חוק הסיעוד, הזכאים לשעות טיפול ותמיכה סיעודית יוגדרו כאלה אשר הגיעו לגיל קצבת זקנה, ואינם נמצאם בכל מוסד אשפוזי. 


גם זכאות זו, נבחנת ביחס להכנסה האישית: מי שיש בידיו הכנסות מכל מקור, שסך סכומם מגיע לגובה השכר הממוצע במשק (כ-8,500 ₪), יוכל ליהנות ממימוש זכויות אלה. אדם סיעודי הנהנה מהכנסה גבוהה יותר יהיה זכאי רק למחצית מהזכויות. 


הזכויות לעזרה בטיפול באדם סיעודי מטעם הביטוח הלאומי: מימון מטפלת בשיעור של 9.75 שעות בשבוע למי שיוגדר  ברמה א',  16 שעות בשבוע למי שיוגדר ברמה ב',  ו- 18 שעות  בשבוע לאלה שיוגדרו ברמה ג'.


משרד הבריאות

למי שאכן זקוק לאשפוז במוסד סיעודי או שמצבו הסוציאלי מחייב להוציאו מהבית, מספק משרד הבריאות סכום תקציב מסוים לאשפוזו במוסד, בתנאי שיש למשרד תקציב פנוי ושקרוביו של האדם הסיעודי מתחייבים להשתתף בהוצאה הכרוכה בטיפול באדם הסיעודי.  


האדם הסיעודי, יתבקש להגיש הצהרת הון מפורטת על הכנסותיו, חסכונות שצבר וכן על כל רכוש שבבעלותו. ילדיו הבגירים של האדם הסיעודי יתבקשו אף הם להצהיר על הכנסותיהם ורכושם.


המדינה משלמת למוסד הסיעודי סכום שיכול להגיע עד לכדי כ- 9,500 ₪ אך פועלת לגביית העלות בסופו של דבר, מבני המשפחה מדרגה ראשונה, ולצורך כך עומדים אמצעי אכיפה מחמירים. במבחן התוצאה, משפחות להן רכוש או הכנסות כמעט ואינן נהנות מסיועו של משרד הבריאות.קופות החולים

לחברי קופות החולים ביטוח סיעודי קבוצתי. ביטוחים אלו נותנים מענה חלקי לצורך הכלכלי. סכום פיצוי לאדם סיעודי במוסד או לזה הנשאר ומטופל בביתו, בדרך כלל ניתן לפרק זמן של עד 5 שנים.כיצד אם כן ניתן להתמודד עם מצב סיעודי של אדם הקרוב אלינו?

ברוב המקרים, מנוצלים הכספים והיכולת הכלכלית של המשפחה, לרבות  מימוש רכוש, נכסים וחסכונות. לא אחת מוביל צעד כזה לבעיות משפחתיות פנימיות מורכבות. 


כאמור, הרובד המימוני הראשוני הוא הביטוח הסיעודי המשווק על ידי קופות החולים, אך מדובר במימון נמול יחסית הניתן בתקופת תשלום מוגבלת בזמן. משכך, מומלץ להיערך לכיסוי ביטוחי לתקופות ארוכות יותר ולסכומי כיסוי גבוהים יותר.  


חשוב להדגיש כי הביטוחים של קופות החולים, נרכשים כביטוח קבוצתי בחברות הביטוח הפרטיות ותוקפם בהתאם להסכם הנחתם בין קופת החולים וחברת הביטוח. במועד חידושם התנאים והכיסויים ניתנים לשינוי, בהתאם לשקולים כלכליים.קראו עוד: חשוב שתכירו: הביטוח שיציל אתכם במקרה של מחלה קשה ביטוח סיעודי פרטי

ניתן לרכוש סכום ביטוח המוגדר מראש ואינו תלוי בהוצאה בפועל, עד לסכום של 20,000 ₪ לחודש, כפיצוי ולא כהחזר כספי. הביטוחים הפרטיים צוברים ערכי סילוק, לאחר תקופת אכשרה, גם במקרה בו מופסקות  תשלומי הפרמיה. 


במסגרת ביטוח סיעודי פרטי ניתן לרכוש סכום ביטוח למקרה סיעודי, לדוגמא 5,000 ₪ לכל החיים לאחר חודש מהגדרת המצב הסיעודי, לחלופין 10,000 ₪ לאחר 5 שנים ולכל החיים.


מומלץ לתכנן את סכום הביטוח הנרכש וכן את תקופות ההמתנה והפיצוי, שכן קיימות אפשרויות רבות של תכניות אותן ניתן להתאים לצרכי כל אדם, משפחתו, שיקולי תקציב ושיקולים אישיים נוספים.


הכותב הינו סוכן ביטוח אישי ישיר, מומחה לביטוחי סיעוד אישייםפורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחיר ביטוח חיים במקרה של אשפוז דני 09/12/2019 13:40
 • אני רוצה לרכוש ביטוח חיים. האם אשפוז לפני 7 חודשים יכול להשפיע על המחיר או שזה כבר התיישן?

 • + הוסף תגובה
ביטוח חיים קובי גרינברגר 14/12/2019 20:48
 • היי דני, אשפוז לא אמור להשפיע על המחיר לביטוח חיים. מה שמשפיע זה מצב רפואי קיים בין אם היה או לא היה אשפוז כגון: לחץ דם גבוה, סכרת, בעיות לב ועוד. בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!