//

שתיית קפה מעודדת לידה מוקדמת? כל הסיבות – והפתרונות לתופעה

כ-7% מכלל לידות העובר היחיד יסתיימו בלידה מוקדמת, שהסיכויים לה תלויים בגורמים רבים ובראשם עומד סוג ההריון. מהי בכלל לידה מוקדמת, מהם הגורמים לה והאם ניתן למנוע? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות
הסיכויים ללידה מוקדמת תלויים במגוון גורמים ובראשם עומד סוג ההיריון. מחקרים שנעשו בתחום מגלים כי במהלך היריון עם עובר יחיד הסיכון ללדת מוקדם מתאריך היעד עומד על כ-7%, 60% בהיריון תאומים ו99% כאשר מדובר בהיריון עם שלושה עוברים ומעלה.


"לידה מוקדמת היא מצב בו תהליך פעיל של לידה מתקיים לפני שבוע ה- 37, כאשר העובר אינו בשל עדיין לצאת לאוויר העולם ולכן הוא מוגדר כפג" מסביר ד"ר ישראל הנדלר – סגן מנהל אגף נשים ויולדות המרכז הרפואי שיבא תל השומר -מומחה למיילדות, גינקולוגיה, אולטרסאונד מילדותי והיריון בסיכון ומוסיף: " קיימים מגוון גורמים להופעתם של צירים מוקדמים :התייבשות, עישון, מחלות חום, זיהום תוך רחמי, מומים ברחם, אי ספיקה של צוואר הרחם ועוד. חשוב לזכור כי הצירים המוקדמים הנובעים מפעילות תוך רחמית שכיחים אצל כ-80% מהאמהות ואלה לא בהכרח יובילו ללידה מקודמת. לעתים מדובר בצירים מדומים (ברקסטון)". אילו נשים נמצאות בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת?

ד"ר הנדלר מסביר כי לעיתים לא ניתן למנוע לידה מוקדמת ויחד עם זאת, ישנן מספר קטגוריות המייצגות נשים שעלולות להיות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת וכך גם אופן המעקב והטיפול: 

 • נשים הסובלות ממשקל נמוך מהממוצע (BMI ומטה), במיוחד אילו השוקלות 50 ק"ג ופחות בעת כניסתן להריון.  

 • הריוניות בעלות צוואר רחם הקצר מ15 מ"מ לפני שבוע 25.

 • לגנטיקה ישנה השפעה מסוימת אך לא חד ערכית - תופעה שכיחה של לידות מוקדמות אצל בנות אותה משפחה ,עלולה להעיד על אפשרות של כל אחת מהנשים ללדת לפני המועד המתוכנן.


 • מרכיב סוציו אקונומי - גורמי סיכון רבים נמצאו בקרב נשים הנמצאות במצב סוציו אקונומי נמוך ויש הסוברים, כי הדבר נובע מחוסר מודעות לחשיבות ביצוע מעקב היריון מסודר, תזונה נכונה וכדומה.


 • אוכלוסיית נשים המעשנות או צורכות כמות גדולה מאוד של קפה (מעל 2-3 כוסות ליום) במהלך תקופת ההיריון.


 • הריון מתחת לגיל 18 או בקרב נשים מעל גיל 40.


 • נשים אשר חוו בעבר לידה מוקדמת.

 • היריון מרובה עוברים הנו בעל מנגנון שונה מזה של היריון יחיד, במהלכו ייתכן כי גדילתו המהירה של הרחם עלולה לגרום למצב בו 50-60% אחוזים מהריונות מסוג זה, מסתיימים לפני הזמן. 
לידה מוקדמת היא מצב בו תהליך פעיל של לידה מתקיים לפני שבוע ה- 37, כאשר העובר אינו בשל עדיין לצאת לאוויר העולם מתי צירים מוקדמים מעידים על לידה קרובה?

"צירים מוקדמים הם למעשה התכווצויות של שריר הרחם, המתרחשות לפני מועד הלידה ובחלק מהמקרים אף מובילים להתפתחות של לידה מוקדמת" מסביר ד"ר הנדלר ואומר: "ישנם מקרים בהם מדובר על גירוי של הרחם בלבד, דבר נפוץ בהיריון מרובה עוברים, שלא בהכרח יוביל למצב שבו מתקיימת לידה מוקדמת. ישנן לא מעט נשים המרגישות צירים במשך כל תקופת ההיריון. מצב מורכב יותר הוא כאשר הצירים מלווים בפתיחה או בקיצור של צוואר הרחם. קיימים מגוון תסמינים לצירים מוקדמים הנפוצים במהלך ההיריון גם ללא קשר ללידה מוקדמת, החל מכאבי בטן חזקים הדומים לכאבי מחזור או לחץ באזור, כאב באגן או בגב, הפרשות מרובות מהנרתיק או דמם ופעילות מעיים או תכיפות במתן השתן. 

ככלל, חשוב לבדוק כל פעילות שנראית לא סדירה ויחד עם זאת, כל עוד צוואר הרחם סגור וארוך רוב הסיכויים כי הלידה תתרחש במועד הצפוי. כך או כך, הערנות חשובה בכל שלב וכך גם כל שינוי בעצמת הצירים, במידת החוזק שלהם ובתכיפותם. כאשר יש ספק אין ספק. לכן מומלץ תמיד להיבדק על ידי רופא מומחה או לגשת למיון בנוסף למעקב צמוד לכל אישה הנמצאת באחת מקבוצות הסיכון או מרגישה צורך בכך".מהם דרכי האבחון והטיפול כאשר יש חשש ללידה מוקדמת?

בשלב הראשון מבצעים אבחון של צירים מוקדמים, כולל הערכה של מצב צוואר הרחם וזאת באמצעות בדיקה ידנית ואולטרסאונד המאפשרים את מדידת אורך תעלת צוואר הרחם. ככל שצוואר הרחם ארוך יותר הסיכוי ללידה מוקדמת קטן ולהפך, למרות שעדיין ישנן נשים רבות המגיעות לבדיקה עם צוואר רחם מקוצר ויולדות במועד. אורכו של צוואר רחם תקין הנו 30 מ"מ ויותר, לפני שבוע ה- 25. החל משבוע זה ועם התקדמות ההיריון, הולך צוואר הרחם ומתקצר במילימטר עד שניים לחודש. 

ניתן גם לבדוק חלבון בנרתיק ( Fetal Fibronectin FFN) , המשמש בדרך כלל כדבק ביולוגי המחבר את קרומי השפיר אל דופן הרחם. תוצאה חיובית מעידה על הפרשת החומר לנרתיק, שאינו מקומו הטבעי ועקב כך, על הגדלת הסיכון ללידה מוקדמת. ישנם כמה גורמים שעלולים לפגוע באמינותה של הבדיקה כגון: דלקות בנרתיק, קיום יחסי מין בסמוך למועד הבדיקה  מקרים נוספים כמו רעלת היריון וכדומה.


במידה ואכן קיים חשש ללידה מוקדמת, נעשה ניסיון לעצירת הצירים באמצעות טיפול תרופתי, מניעת זיהום, מתן סטרואידים וזריקה לזירוז הבשלת ריאות העובר וזאת במטרה להפחית את הסיכון לעובר, במידה ואכן ייוולד לפני התאריך המתוכנן. נשים בעלות צוואר רחם קצר, יקבלו נרות פרוגסטרון לנרתיק, שיכולים להפחית את הסיכון ללידה מוקדמת בכ-50%.


"כאשר לאישה היסטוריה של לידה מוקדמת, היא תקבל טיפול מניעתי עוד לפני איתור התסמינים, פעם בשבוע החל משבוע ה- 16 ועד לשבוע ה- 34. הטיפול כולל זריקות שהוכחו בעבר כבעלות השפעה חיובית על צמצום כמות הלידות המקודמות בכ-40%. קבוצת סיכון נוספת כוללת נשים להן צוואר רחם קצר מ – 15 מ"מ לפני שבוע ה- 25. בקבוצת נשים זו הוכח כי מתן פרוגסטרון בנרות לנרתיק מפחית את הסיכון ללידה מוקדמת בכ- 50%"  מפרט ד"ר הנדלר ומבהיר כי "מנוחה במהלך ההיריון לא בהכרח מונעת לידה מוקדמת  וכי הדבר עלול אף להיות מסוכן ולגרום לקרישי דם בגפיים ולספיגה מואצת של העצם". מהי השפעתה של הלידה המוקדמת על האם והעובר?

ד"ר הנדלר מסביר כי עד שבוע ה-30, רק כ- 50% מהעוברים הנם במצג ראש ואילו בשבוע ה- 38 בו רק 3% יהיו במצג עכוז ולכן, לידה לפני המועד המתוכנן עלולה להתרחש כאשר העובר עדיין לא התהפך למצג ראש ולפיכך להוביל לניתוח קיסרי. בנוסף, קיצור משך ההיריון עלול להוביל דימומים ובעיות בהתכווצות הרחם. כאשר מדובר על העובר - ההשלכות משמעותיות יותר וקיימים גם הבדלים בין סוגי הפגות: פגות קיצונית, פגות משמעותית ופגות קלה. 

לידה מוקדמת גם אם מתקיימת בקרב 6-7%  מההריונות עם עובר יחיד, גורמת ל-75% של כלל תחלואת ילדים. העובר שאמור לחיות בסביבה מימית ולהיות מוזן ומונשם באמצעות חבל הטבור, עובר טרם זמנו לסביבה הדורשת מכל מערכות גופו שאינן בשלות עדיין לפעול, דבר שעלול להוביל לפגיעה ארוכת טווח.


פגות קיצונית מוגדרת כלידה המתרחשת עד שבוע ה- 28. במהלך שבועות 24-26, כל יום נוסף ברחם חוסך שבוע שלם בפגייה! לעובר סיכוי כמעט אפסי לשרוד בשבוע 23-24  ואילו בשבוע 26 סיכויי השרידות כבר מגיעים לכ- 50% אך עדיין הסיכויים לתחלואה קשה הכוללת: עיוורון, שיתוק מוחין או מחלת ראה קשה גבוהים בחצי.קראו עוד: הריון בסיכון גבוה? אלה הבדיקות שכדאי לך לבצעפגות משמעותית תתרחש בין שבועות 26-32. בשלב הזה קיים סיכוי השרידות של העובר עולה בהדרגה ומגיע עד קרוב ל-100%  ובמקביל הסיכוי לתחלואה ארוכת טווח הולך ופוחת משמעותית.


פגות קלה מוגדרת כלידה מוקדמת מעל שבוע 32 ועד שבוע 37, תקופה במהלכה העובר ישרוד ונדיר שיהיו סיכוים לטווח הארוך ובמידה וכן יבואו לידי ביטוי כהפרעת קשב וריכוז, בעיה בריאות וכדומה אך עדיין חלק מהילודים בשבועות אלו יסבלו ממצוקה נשימתית חולפת וסיבוכים קלים אחרים. 


קיים הבדל מהותי בין לידה מוקדמת יזומה הנובעת בצורך רפואי לסיים את ההיריון (רעלת היריון, העובר אינו מתפתח כראוי, זיהום ברחם ועוד) לבין מצב בו ישנם צירים או פתיחה של צוואר הרחם באופן טבעי. רכיב אחד קטן שיכול לחולל שינוי גדול

הרפואה כיום מנסה בכל דרך אפשרית למנוע מצב של לידה מוקדמת באמצעים שונים העומדים לרשותה, לרבות מתן פרוגסטרון שרמתו יורדת לפני תחילתה של לידה, תפירת צוואר הרחם אצל נשים עם היסטוריה מילדותית הכוללת הפלות מרובות בשבועות מתקדמים ועוד.

בהיריון של עובר יחיד לעיתים ניתן לטפל בנושא - לעומת היריון מרובה עוברים בו מנגנון התפתחות הלידה שונה ועקב כך רוב דרכי הטיפול אינן יעילות. קראו עוד: מתי בדיקת דם עשויה להחליף בדיקת מי שפיר? המדריך המלאלפני כשנה התפרסמו שני מחקרים שעסקו בנושא מניעת לידות מוקדמות בהריון תאומים. הראשון שנערך בספרד בדק רכיב ששמו פסרי pessary) cerclage)  בנשים בהריון תאומים עם קיצור של צוואר הרחם וגילה כי הוא יעיל במקרים מסוימים. מדובר על טבעת העשויה סיליקון אותה מכניסים לנרתיק ובכך משנים את זווית צוואר הרחם ביחס לרחם עצמו וכך יכולים להקטין את הסיכוי ללידה מוקדמת בכ-60%.


מחקר נוסף שהתפרסם בבריטניה בדק את המכשיר על נשים שהיו בהריון מרובה עוברים, רובן עם אורך צוואר רחם תקין, ללא השפעה משמעותית על מועד הלידה.  הנושא עדיין נבדק יחד עם זאת, ישנם בתי חולים ורופאים המשתמשים בטבעת כמניעה אפשרית, גם בשל העובדה שאין תופעות לוואי משמעותיות. מה צופן העתיד?

לטענתו של ד"ר הנדלר כרגע, זה המידע הקיים ואיתו יש להתמודד ובמקביל להמשיך לחקור ולבדוק כיצד בכל זאת יהיה אפשר יום אחד, למנוע באופן כמעט מוחלט לידות מוקדמות. עד אז, כל אישה הנמצאת בקבוצת סיכון ובכלל, חשוב שתקיים מעקב היריון אצל רופא המתמחה בכך במטרה לקבל טיפול נכון ובזמן. ייתכן כי בעתיד המדע יפתח שלייה מלאכותית והילוד אשר ייוולד בשבוע מוקדם יוכל להמשיך ולהתקיים בחוץ בתנאים המדמים רחם עד הגעתו לבשלות.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ישראל הנדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים בשבוע 7+5 יובל 07/08/2020 23:04
 • שלום ד״ר, ביום שני עשיתי אולטרסאונד וגינלי ואחריו התחילו לי הפרשות/ דימום קל חום... שלאט שלאט התגבר (עדיין לא כבד) נצפה שק היריון עם עובר ודופק ב״ה! ההפרשות והדימומים המשיכו אז בהמלצת הרופאת נשים שלי ניגשתי היום בבוקר, בשישי למוקד ועשו לי גם שם אולטרסאונד וגינלי ואכן נצפה דופק והרופא אמר שהכל נראה טוב. עכשיו הייתי בשירותים ובניגוב היה נראה ממש דם טרי ממש כמו מחזור ואני חווה כאבים של מחזור (אמנם קלים) אבל מורגשים. האם זה נורמלי? אני בהיריון ראשון ספונטני ב״ה ומאוד לחוצה. הדימום יכול להיות בגלל האולטרסאונד הוגינלי? תודה על התשובה.

 • + הוסף תגובה
גילוי הריון באולטרסאונד הילה 05/08/2020 19:41
 • שלום, קיבלתי מחזור ב 17.7 לפני שבוע (29-30.7) היה ביוץ. היום הייתי אצל רופא נשים למעקב שגרתי ונעשה לי אולטרסאונד בטני (לא וגניאלי) במידה והייתה קליטה של הריון היה ניתן כבר לראות? הוא אמר שהרחם קטן ונקי והשחלות תקינות. מאיזה שבוע ניתן לראות ממצאים באולטרסאונד? תודה

 • + הוסף תגובה
הריון עודף שבי 05/08/2020 11:21
 • אני כעת בפוסט דייט כך שאני במעקב כל יומים שלושה רציתי לדעת איך אני יכולה לקרוא לבד את תוצאות המוניטור ובפרט את הגרף שמראה את הפעילות הרחמית מהו המצב התקין?? האם אמורים להיות צירים ?? מאיזה גובה זה נקרא ציר?? וכן אשמח לכל פירוט והרחבה בנושא תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!