כאב גב שלא חולף? אולי מדובר בבעיה במערכת הפאסיה

הפאסיה היא מערכת חשובה במיוחד עבור אלה המבצעים פעילות גופנית תקינה. אבל מה קורה בעקבות פציעה וכיצד ניתן לטפל? כל הפרטים בפנים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר שמואל יצחק


תאריך עדכון: 25/04/2017פעילות גופנית עקבית ומסודרת היא מרכיב חשוב והכרחי לשם שמירה על בריאות הגוף ועל התפקוד תקין של כלל המערכות. היא עוזרת לזרימת הדם, הנשימה והחמצן, פינוי פסולת  ושמירה על חוזק השרירים והעצמות. בנוסף, פעילות גופנית קבועה משפרת את התפקוד של מערכת החיסון, מערכת העיכול וכל יתר המערכות בגוף. מערכת הפאסיה

הפאסיה היא רקמת חיבור בעלת מספר שכבות המחזיקה את העור, עוטפת את איברי הגוף, השרירים, העצמות, הלב והריאות וכן את מערכת העיכול. בין שכבות הפאסיה יש שכבה עדינה של נוזל המכיל חומצה היאלורונית, וזו מאפשרת תנועה חלקה בין השכבות ועל ידי כך הזזה והנעה פשוטה של כלל הגוף. 


השכבה העמוקה ביותר של הפאסיה היא בעלת חשיבות מכרעת לתפקוד השרירים, השלד והתנועתיות והעברת הכוחות בתנועות הגוף השונות. שכבה זו מהווה מרכיב חשוב המקשר בין השרירים בחלקי הגוף השונים ומאפשר העברת כוח בצורה מסונכרנת ומדויקת.


לדוגמה, כששחקן טניס מגיש את חבטת הפתיחה, הוא זורק כדור כלפי מעלה ביד אחת ומניף את המחבט ביד השנייה. בעת ניווט תנועתו אל כיוון הכדור, הוא  מייצר כוח רב וחובט בו בעוצמה. כשמסתכלים על התנועה של שחקן הטניס, ניתן לראות שכל הגוף שלו משתתף בתנועה, החל מכף היד שמחזיקה בכדור וכלה ברגליים, כולן משתפות פעולה ליצירת עוצמת החבטה. אם נפרק את התנועה נראה ששרירים רבים פועלים בשיתוף פעולה מופלא ליצירת התנועה, והמרכיב החשוב המקשר בין השרירים בחלקי הגוף השונים לשם העברת הכוח בצורה מסונכרנת ומדויקת הינה הפאסיה העמוקה. שכבה זו עוטפת את השרירים ומשמשת כ"יחידת הקישור" בין קבוצות השרירים של הזרוע, בית החזה, הגב והרגליים.


מכיוון שלפאסיה יש נקודות צומת חשובות בכל גפה ובגוף, כאשר יש יציאה מאיזון או הפרעה בתנועת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים, מתקיימת גם הפרעה בהעברת הכוחות, ועל ידי כך נוצר שינוי בתפקוד האיבר או הגפה. 
כאשר יש יציאה מאיזון או הפרעה בתנועת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים מתקיימת גם הפרעה בהעברת הכוחות ובתפקוד האיברמה מתרחש בזמן פציעה? 

בזמן פציעה או כאב ישנה פגיעה בזרימה וביכולת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים. בעקבות זאת נוצרת הפרעה בעברת הכוחות בפאסיה שכן החומצה ההיאלורונית, שהיא מרכיב חיוני בתנועת ההחלקה, מתגבשת והופכת להיות צמיגית, דבר המפריע להחלקה חופשית ולהעברה תקינה של הכוחות בין האיברים. 


כאשר יש פגיעה בהחלקה ובהעברת הכוחות התקינה במערכת הפאסיה, מופעל מנגנון פיצוי המעביר את הכוחות דרך מסלול אחר. מנגנון זה יוצר עומס גדול על איברים ושרירים אחרים וגורמים להופעת כאבים במקומות נוספים בגוף. לכן, אם ישנה פציעה בשורש כף היד או נקע בקרסול, לרוב יופיעו כאבים גם בירך או בגב או אפילו בכתף ובזרוע. 


אם יש כאב במפרקים ובאיברים בגוף לא בהכרח שמקור החסימה של הפאסיה יהיה באיזור הכאב, אלא ייתכן שחסימת הפאסיה התרחשה באיבר מרוחק יותר והפיצוי בהעברת הכוחות יצר את עומס היתר שגרם לכאבים במקומות אחרים בגוף. לכן לפני שפונים לטיפולים פולשניים וכירורגיים לשם טיפול באזור הכואב, כדאי לבדוק האם מקור הכאבים הוא אכן באיבר בו מורגשת אי הנעימות או שישנם מקורות אחרים הגורמים לה.קראו עוד: נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"לדוגמה, יש לכם כאבים, קשה לכם להשלים את הריצה, את התרגיל או את הרכיבה על האופניים, בלי שום חבלה ובלי פעילות חריגה או מאומצת בריצה או בחדר הכושר. 


במהלך הבדיקה, מתגלה שלמרות שהכאבים הם בקרסול, בברך או במפשעה, ישנם מוקדי חסימה בפאסיה סביב הברך או השוק, או המפשעה או הגב התחתון, והרבה פעמים אלה הם האזורים הדורשים טיפול ולא מקום הכאב. למעשה, הכאב שהופיע הוא מעין "פיצוי" לחסימה או "פקק התנועה" בפאסיה באיבר אחר. כיצד מטפלים בבעיות וכשלים או חסימה של הפאסיה ?

כדי לטפל בבעיה או בפציעה בצורה הטובה והמהירה ביותר ללא התערבות ניתוחית, חשוב שתגיעו לרופא שמבין את מערכת הפאסיה ויודע לאבחן את הכשלים והבעיות במערכות השרירים והפאסיה, רופא שמבין ומתמחה בבעיות פאסיה כחלק מהטיפול בספורטאים ופציעות הספורט הייחודיות לספורטאים ובכלל.


לאחר האבחון, ניתן לטפל בפאסיה הטיפול הוא מדוייק ומכוון, כדי לשחרר את מוקדי הכשל והחסימה בפאסיה, ולרוב הטיפול מאפשר חזרה מהירה לספורט, ריצה או כל פעילות בחדר הכושר, בעזרת ההכוונה של הרופא המטפל ובשיתוף פעולה עם הפיזיותרפיסט המטפל. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!