כאב גב שלא חולף? אולי מדובר בבעיה במערכת הפאסיה

הפאסיה היא מערכת חשובה במיוחד עבור אלה המבצעים פעילות גופנית תקינה. אבל מה קורה בעקבות פציעה וכיצד ניתן לטפל? כל הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות
פעילות גופנית עקבית ומסודרת היא מרכיב חשוב והכרחי לשם שמירה על בריאות הגוף ועל התפקוד תקין של כלל המערכות. היא עוזרת לזרימת הדם, הנשימה והחמצן, פינוי פסולת  ושמירה על חוזק השרירים והעצמות. בנוסף, פעילות גופנית קבועה משפרת את התפקוד של מערכת החיסון, מערכת העיכול וכל יתר המערכות בגוף. מערכת הפאסיה

הפאסיה היא רקמת חיבור בעלת מספר שכבות המחזיקה את העור, עוטפת את איברי הגוף, השרירים, העצמות, הלב והריאות וכן את מערכת העיכול. בין שכבות הפאסיה יש שכבה עדינה של נוזל המכיל חומצה היאלורונית, וזו מאפשרת תנועה חלקה בין השכבות ועל ידי כך הזזה והנעה פשוטה של כלל הגוף. 


השכבה העמוקה ביותר של הפאסיה היא בעלת חשיבות מכרעת לתפקוד השרירים, השלד והתנועתיות והעברת הכוחות בתנועות הגוף השונות. שכבה זו מהווה מרכיב חשוב המקשר בין השרירים בחלקי הגוף השונים ומאפשר העברת כוח בצורה מסונכרנת ומדויקת.


לדוגמה, כששחקן טניס מגיש את חבטת הפתיחה, הוא זורק כדור כלפי מעלה ביד אחת ומניף את המחבט ביד השנייה. בעת ניווט תנועתו אל כיוון הכדור, הוא  מייצר כוח רב וחובט בו בעוצמה. כשמסתכלים על התנועה של שחקן הטניס, ניתן לראות שכל הגוף שלו משתתף בתנועה, החל מכף היד שמחזיקה בכדור וכלה ברגליים, כולן משתפות פעולה ליצירת עוצמת החבטה. אם נפרק את התנועה נראה ששרירים רבים פועלים בשיתוף פעולה מופלא ליצירת התנועה, והמרכיב החשוב המקשר בין השרירים בחלקי הגוף השונים לשם העברת הכוח בצורה מסונכרנת ומדויקת הינה הפאסיה העמוקה. שכבה זו עוטפת את השרירים ומשמשת כ"יחידת הקישור" בין קבוצות השרירים של הזרוע, בית החזה, הגב והרגליים.


מכיוון שלפאסיה יש נקודות צומת חשובות בכל גפה ובגוף, כאשר יש יציאה מאיזון או הפרעה בתנועת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים, מתקיימת גם הפרעה בהעברת הכוחות, ועל ידי כך נוצר שינוי בתפקוד האיבר או הגפה. 
כאשר יש יציאה מאיזון או הפרעה בתנועת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים מתקיימת גם הפרעה בהעברת הכוחות ובתפקוד האיברמה מתרחש בזמן פציעה? 

בזמן פציעה או כאב ישנה פגיעה בזרימה וביכולת ההחלקה בין הפאסיה והשרירים. בעקבות זאת נוצרת הפרעה בעברת הכוחות בפאסיה שכן החומצה ההיאלורונית, שהיא מרכיב חיוני בתנועת ההחלקה, מתגבשת והופכת להיות צמיגית, דבר המפריע להחלקה חופשית ולהעברה תקינה של הכוחות בין האיברים. 


כאשר יש פגיעה בהחלקה ובהעברת הכוחות התקינה במערכת הפאסיה, מופעל מנגנון פיצוי המעביר את הכוחות דרך מסלול אחר. מנגנון זה יוצר עומס גדול על איברים ושרירים אחרים וגורמים להופעת כאבים במקומות נוספים בגוף. לכן, אם ישנה פציעה בשורש כף היד או נקע בקרסול, לרוב יופיעו כאבים גם בירך או בגב או אפילו בכתף ובזרוע. 


אם יש כאב במפרקים ובאיברים בגוף לא בהכרח שמקור החסימה של הפאסיה יהיה באיזור הכאב, אלא ייתכן שחסימת הפאסיה התרחשה באיבר מרוחק יותר והפיצוי בהעברת הכוחות יצר את עומס היתר שגרם לכאבים במקומות אחרים בגוף. לכן לפני שפונים לטיפולים פולשניים וכירורגיים לשם טיפול באזור הכואב, כדאי לבדוק האם מקור הכאבים הוא אכן באיבר בו מורגשת אי הנעימות או שישנם מקורות אחרים הגורמים לה.קראו עוד: נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"לדוגמה, יש לכם כאבים, קשה לכם להשלים את הריצה, את התרגיל או את הרכיבה על האופניים, בלי שום חבלה ובלי פעילות חריגה או מאומצת בריצה או בחדר הכושר. 


במהלך הבדיקה, מתגלה שלמרות שהכאבים הם בקרסול, בברך או במפשעה, ישנם מוקדי חסימה בפאסיה סביב הברך או השוק, או המפשעה או הגב התחתון, והרבה פעמים אלה הם האזורים הדורשים טיפול ולא מקום הכאב. למעשה, הכאב שהופיע הוא מעין "פיצוי" לחסימה או "פקק התנועה" בפאסיה באיבר אחר. כיצד מטפלים בבעיות וכשלים או חסימה של הפאסיה ?

כדי לטפל בבעיה או בפציעה בצורה הטובה והמהירה ביותר ללא התערבות ניתוחית, חשוב שתגיעו לרופא שמבין את מערכת הפאסיה ויודע לאבחן את הכשלים והבעיות במערכות השרירים והפאסיה, רופא שמבין ומתמחה בבעיות פאסיה כחלק מהטיפול בספורטאים ופציעות הספורט הייחודיות לספורטאים ובכלל.


לאחר האבחון, ניתן לטפל בפאסיה הטיפול הוא מדוייק ומכוון, כדי לשחרר את מוקדי הכשל והחסימה בפאסיה, ולרוב הטיפול מאפשר חזרה מהירה לספורט, ריצה או כל פעילות בחדר הכושר, בעזרת ההכוונה של הרופא המטפל ובשיתוף פעולה עם הפיזיותרפיסט המטפל. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סחוס אלון 16/08/2020 11:08
 • שלום יש לי שחיקת סחוס מוגברת בברכיים - כמעט ואין בכלל סחוס אני עם כאבים בברכיים המליצו לי לא להחליף ברך בגלל שאני בן 45 וזה מוקדם מידי האם יש טיפול שמונע כאבים או השתלת סחוס שלא כרוך בזריקות קורטיזונים וכדומה? האם שחיה או רכיבה על אופניים יכולים להיות פתרון? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
 • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

 • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
 • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
 • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

 • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
 • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
 • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!