נהיגה מסוכנת והחלפת עבודות: הכל על הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

מרגישים שאתם מאחרים לכל מקום, מתנהגים באימפוליסיבות ופשוט לא יכולים להתרכז? ייתכן שאתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז אבל לא מאובחנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעות קשב וריכוז או הפרעת היפראקטיביות (ADHD) היא הפרעה כרונית שכיחה בקרב האוכלוסייה המתאפיינת בחוסר קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. בדרך כלל, ההפרעה מאובחנת בשלבי הילדות המוקדמים אך במקרים רבים ובייחוד אצל נשים, היא לא מאובחנת עד לגיל מבוגר. 


מה גורם להפרעת קשב וריכוז? 

אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז כימיקלים מוחיים הנקראים נוירוטרנסמיטרים פעילים פחות באזורים במוח השולטים על תשומת הלב. החוקרים לא יודעים מדוע נגרם חוסר איזון זה, אך הם חושבים שלגנטיקה יש השפעה משעותית על המצב, וזאת מכיוון שהפרעת קשב וריכוז נמצאת לעיתים קרובות אצל משפחות שלמות. בנוסף על כך, מחקרים אחרים  טוענים כי יש קשר הדוק בין הפרעות קישב וריכוז לבין עוברים שנחשפו במהלך ההריון לסיגריות ואלכוהול.קראו עוד: הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל- ADHDאיך מזהים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

נכון להיום, אין אפשרות לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. לכן, האבחון נעשה על ידי שאלות הנוגעות לאופני התנהגות שונים המאפיינים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, כגון הפרעות קשב, חוסר מנוחה ואימפולסיביות.  

הקושי לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נובע מכך שתסמינים מסוימים יכולים להיות קשורים לבעיות אחרות הנובעות מהזדקנות כגון בעיות נוירולוגיות כאלה ואחרות. עם זאת, ההבדל הוא שאצל מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב ניתן לראות כי מאפיינם מסוימים כגון היפראקטיביות או אימפולסיביות ליוו אותם לכל אורך החיים, ולא התחילו רק עם התבגרותם. מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

בניגוד להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים באות לידי ביטוי בצורה שונה מאשר אצל ילדים: 

1.איחורים כרוניים – הסימן הראשון להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים באה לידי ביטוי באיחורים לכל מקום בו הם צריכים להיות. למרות שהמבוגרים מודעים לבעייתיות הנעוצה באיחורים כרוניים, הם מנסים להגיע בזמן ללא מאמץ. 

2.נהיגה מסוכנת – אחד מהתסמינים של הפרעות קשב וריכוז הוא קושי להתמקד במטלה אחת יחידה. קושי זה עלול להיות מסכן חיים בכל הנוגע להתמקדות בנהיגה. מחקרים הראו שאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם בעלי סיכוי גבוה יותר לנסוע מעל המהירות המותרת ולעשות תאונות, ובסופו של דבר לשלילית הרישיון. 

3.הסחות דעת – מבוגרים הסובלים מקושי בתחילת, סיום ותעדוף מטלות. הם נוטים להיות מבולגנים, חסרי מנוחה ומוסחים מדעתם בקלות. לעיתים אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חווים קושי להתרכז בקריאת ספרים. הקושי להיות מרוכז ולעקוב אחר מטלה בודדה יכולה לגרום לפגיעה משמעותית בקריירה ומערכות יחסים. 

כיצד ניתן לטפל בהפרעת קשב וריכוז? 

ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז על ידי מגוון דרכים:

1.טיפול תרופתי – כיום קיימות בשוק מגוון תרופות שנועדו לטפל בהפרעות קשב וריכוז. מכיוון שלרוב מבוגרים נוטלים תרופות נוספות כגון תרופות ללחץ דם גבוה או סכרת, יש לבדוק עם הרופא האם יש התנגשויות בין התרופות השונות ומהו המינון המומלץ. 

2.ייעוץ – לעיתים טיפול תרופתי אינו מספיק, מכיוון שהוא מטפל בסימפטומים ולא בהרגלי התנהגות שנרכשו לאורך השנים. לכן, מומלץ לפנות לייעוץ טיפולי כדי להשתחרר מהרגלים מזיקים שנובעים מההפרעה וללמוד כיצד ניתן לשפר ולאמץ הרגלים חדשים שיקלו על ההתנהלות היויומית ועל הקשרים הבינאישיים.פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פוקלין מינון מקסימאלי רויטל 25/09/2020 19:20
  • רציתי לדעת מהו המינון המקסימאלי שניתן לקחת ביום של פוקלין xr ? אני לוקחת 40 מ"ג, האם אפשר לקחת יותר?

  • + הוסף תגובה
תהליך האישור הנדרש לקבלת אטנט רון 23/09/2020 01:08
  • שלום רב, הנני קצין בן 27 אשר טופל באופן די קבוע בריטלין 40 מ״ג - 10 מ״ג כפול 4 כדורים ביום (תקופות מסויימות ללא שימוש בתרופה), זאת במשך כ-10 שנים. לפני כחצי שנה, ולאחר שהכדור הפסיק להשפיע עלי, ולאחר פגישה עם נוירולוג מטעם הצבא קיבלתי אטנט. הנני צפוי להשתחרר בקרוב ישירות ללימודים באקדמיה, וזקוק לכדורים האלה בכדי ללמוד בצורה שוטפת (תואר מאוד אינטנסיבי, מדעי המחשב)... האם הנפקת המרשם לאטנט באזרחות לאחר השחרור, עתיד להיות תהליך בירוקרטי, או שמא אישור המומחה מטעם הצבא (אזרח שעובד עם הצבא, הוא רופא בבית חולים אזרחי), יספיק ורופא משפחה/נוירולוג יאשרו לי את הכדורים ללא פרוצדורה? הריטלין אושר לי באזרחות בתקופת התיכון..

  • + הוסף תגובה
פוקלין מינון רויטל 16/09/2020 16:41
  • שלום, אני לוקחת כבר בערך חודשיים פוקלין 30 מ"ג xr ושמתי לב שמשום מה משעות הצהריים הוא מפסיק להשפיע ואני חווה ריבאונד שמתבטא באפאטיות... היום בבוקר לקחתי את הכדור כרגיל ובצהריים לקחתי עוד כדור של 10 מ"ג... כלומר, 40 מ"ג סך הכול והרגשתי ממש טוב... השאלה שלי היא האם ניתן לרכוש פוקלין 40 מ"ג? או שאין מינון כזה של פוקלין? ומה ניתן לעשות במידה ואני רוצה להמשיך לקחת אותו בצורה שלקחתי אותו היום... 30 מ"ג בבוקר ועוד 10 מ"ג בצהריים... תודה!

  • + הוסף תגובה
מינון פוקלין ד"ר גלעד חבצלת 21/09/2020 14:01
  • הפוקלין הקיים בארץ הוא ארוך טווח ומסומן XR . הוא אמור להספיק ל 12 שעות. איו מינון של 40 מ"ג. אם השיטה שמצאת עוזרת לך תשארי כך. כנראה התוספת של 10 מ"ג מתווספת לריכוז שנשאר מהמנה הראשונה וזה עושה את העבודה .

  • + הוסף תגובה
מתן המינון בבית מרקחת רויטל 22/09/2020 21:30
  • במידה ואני ממשיכה לקחת פוקלין 30 בבוקר ופוקלין 10 בצהריים... האם אפשר לקנות מינון כזה בבתי המרקחת אם הרופא המטפל רשם על המרשם אישור? ועוד שאלה, באיזה מינונים קיימים פוקלין רגיל, לא xr ? לפי מה שהבנתי פוקלין רגיל קיים רק במינונים של 5 ו-10, זה נכון? ואם זה כך, אני יכולה לקחת 30 פוקלין xr בבוקר ופוקלין 10 רגיל בצהריים כדי שלא יפגע לי בשינה? כי הרגיל פועל רק ל-4 שעות...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!