נהיגה מסוכנת והחלפת עבודות: הכל על הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

מרגישים שאתם מאחרים לכל מקום, מתנהגים באימפוליסיבות ופשוט לא יכולים להתרכז? ייתכן שאתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז אבל לא מאובחנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעות קשב וריכוז או הפרעת היפראקטיביות (ADHD) היא הפרעה כרונית שכיחה בקרב האוכלוסייה המתאפיינת בחוסר קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. בדרך כלל, ההפרעה מאובחנת בשלבי הילדות המוקדמים אך במקרים רבים ובייחוד אצל נשים, היא לא מאובחנת עד לגיל מבוגר. 


מה גורם להפרעת קשב וריכוז? 

אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז כימיקלים מוחיים הנקראים נוירוטרנסמיטרים פעילים פחות באזורים במוח השולטים על תשומת הלב. החוקרים לא יודעים מדוע נגרם חוסר איזון זה, אך הם חושבים שלגנטיקה יש השפעה משעותית על המצב, וזאת מכיוון שהפרעת קשב וריכוז נמצאת לעיתים קרובות אצל משפחות שלמות. בנוסף על כך, מחקרים אחרים  טוענים כי יש קשר הדוק בין הפרעות קישב וריכוז לבין עוברים שנחשפו במהלך ההריון לסיגריות ואלכוהול.קראו עוד: הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל- ADHDאיך מזהים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

נכון להיום, אין אפשרות לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. לכן, האבחון נעשה על ידי שאלות הנוגעות לאופני התנהגות שונים המאפיינים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, כגון הפרעות קשב, חוסר מנוחה ואימפולסיביות.  

הקושי לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נובע מכך שתסמינים מסוימים יכולים להיות קשורים לבעיות אחרות הנובעות מהזדקנות כגון בעיות נוירולוגיות כאלה ואחרות. עם זאת, ההבדל הוא שאצל מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב ניתן לראות כי מאפיינם מסוימים כגון היפראקטיביות או אימפולסיביות ליוו אותם לכל אורך החיים, ולא התחילו רק עם התבגרותם. מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

בניגוד להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים באות לידי ביטוי בצורה שונה מאשר אצל ילדים: 

1.איחורים כרוניים – הסימן הראשון להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים באה לידי ביטוי באיחורים לכל מקום בו הם צריכים להיות. למרות שהמבוגרים מודעים לבעייתיות הנעוצה באיחורים כרוניים, הם מנסים להגיע בזמן ללא מאמץ. 

2.נהיגה מסוכנת – אחד מהתסמינים של הפרעות קשב וריכוז הוא קושי להתמקד במטלה אחת יחידה. קושי זה עלול להיות מסכן חיים בכל הנוגע להתמקדות בנהיגה. מחקרים הראו שאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם בעלי סיכוי גבוה יותר לנסוע מעל המהירות המותרת ולעשות תאונות, ובסופו של דבר לשלילית הרישיון. 

3.הסחות דעת – מבוגרים הסובלים מקושי בתחילת, סיום ותעדוף מטלות. הם נוטים להיות מבולגנים, חסרי מנוחה ומוסחים מדעתם בקלות. לעיתים אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חווים קושי להתרכז בקריאת ספרים. הקושי להיות מרוכז ולעקוב אחר מטלה בודדה יכולה לגרום לפגיעה משמעותית בקריירה ומערכות יחסים. 

כיצד ניתן לטפל בהפרעת קשב וריכוז? 

ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז על ידי מגוון דרכים:

1.טיפול תרופתי – כיום קיימות בשוק מגוון תרופות שנועדו לטפל בהפרעות קשב וריכוז. מכיוון שלרוב מבוגרים נוטלים תרופות נוספות כגון תרופות ללחץ דם גבוה או סכרת, יש לבדוק עם הרופא האם יש התנגשויות בין התרופות השונות ומהו המינון המומלץ. 

2.ייעוץ – לעיתים טיפול תרופתי אינו מספיק, מכיוון שהוא מטפל בסימפטומים ולא בהרגלי התנהגות שנרכשו לאורך השנים. לכן, מומלץ לפנות לייעוץ טיפולי כדי להשתחרר מהרגלים מזיקים שנובעים מההפרעה וללמוד כיצד ניתן לשפר ולאמץ הרגלים חדשים שיקלו על ההתנהלות היויומית ועל הקשרים הבינאישיים.פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב ריטלין LA30 עם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין ועוד.. סיגל 19/03/2020 18:17
 • שלום, בני בן 16,ADD, החל לקבל ריטלין LA30. אבקש לשאול מס' שאלות: 1.האם מותר לקחת בזמן השפעת הריטלין גם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין? 2. האם מותר לקחת כדור אקמול בזמן השפעת הריטלין? 3. בני מתאמן בחדר כושר, אימון כוח ואירובי ודואג לאכול מאכלים עם כמות חלבונים מתאימה. האם ניתן להמשיך עם האימונים ואכילת החלבונים בזמן השפעת הריטלין? תודה!!

 • + הוסף תגובה
ריטלין ותוספי מזון ד"ר גלעד חבצלת 20/03/2020 12:40
 • שלום! אין מניעה לקחת את תוספי המזון שהזכרת בנוכחות לקיחת ריטלין. ריטלין פועל על המערכת העצבית ושאר התוספים פועלים על המערכת של חילוף החומרים.

 • + הוסף תגובה
תודה על תשובת, אודה לתשובה לגבי... סיגל 20/03/2020 16:54
 • המשך אימוני הכושר והאירובי - האם אפשר להמשיך כרגיל בזמן לקיחת הריטלין? והאם מותר לבלוע כדור משכך כאבים כמו אדוויל בזמן השפעת הריטלין? תודה !

 • + הוסף תגובה
כושר גופני אדוויל וריטלין ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:14
 • אין בעיה לעשות כושר גופני וולקחת ריטלין. כושר גופני עוזר לריכוז. ניתן גם לקחת אדוויל בזמן הריטלין.

 • + הוסף תגובה
קשב אריאלה 2 25/03/2020 14:42
 • בני בן 21.בילדות קיבל קונצרטה. פנינו לרופא משפחה לחידוש ושאל מה רוצים? ויונס? קונצרטה? מה נחשב פחות תופעות לוואי? יש לציין כי בגיל 12 היה אירוע אפילפטי. אך תודה לאל חלף(אירוע חד פעמי) שקרה לפני הטיפול לקשב.(כך שלא קשור) אחרי שהחלים לקח קונצרטה. כעת ללא אירועים . מה מומלץ יותר מבחינת תופעות לוואי קונצרטה או ויונס? תודה רבה. מודעת כי זה לא תחליף לפנייה לרופא

 • + הוסף תגובה
קונצרטה או ויואנס תופעות לוואי ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:11
 • תופעות הלוואי קיימות ב2 התכשירים. בארץ החיים קלים הקופות לא מאשרות ישר ויואנס ולכן חייבים להתחיל קודם בקונצרטה. זו תרופה מעולה.

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט גל 23/03/2020 19:23
 • ד״ר שלום. אני בת 27 לומדת למבחנים כל היום ואמורה להספיק מסה של חומר ביום. נוטלת ציפרלקס 20 מג, הייתי לוקחת בשנה האחרונה ויואנס 50 מג, אותו הפסקתי כי היו לי דפיקות לב. קונצרטה כל מינון לא עוזר לי ואני נרדמת. אטנט 10 מ״ג לא משפיע מעל שעה גג לכן נטלתי 3 כדורים ביום ואז הרופאה הביאה לי אטנט xr במינון של 10 מג שגם הוא לבד לא משפיע לכן לקחתי ממנו 2 כדורים בימים האחרונים. אני מתוסכלת ולא יודעת איזה כדור ואיזה מינון עלי לקחת בכדי לצלוח את הבחינה. אני בפיגור נוראי בחומר הלימוד וזה עוד יותר משפיע עלי. אשמח לעזרתך, האם לבקש מרשם לאטנט רגיל מינון גבוה יותר או משהו אחר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:31
 • שלום! מציע לך לבקש אטנט 20 מ"ג פעמיים ביום בהפרש 5 שעות . אם לא עוזר תעלי לאטנט 30 מ"ג פעמיים ביום. ותשמרי גם זמן לשינה...

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גל 24/03/2020 18:46
 • תודה רבה על המענה המהיר! אבקש מרשם כמו שאמרת, אבל לא עדיף לבקש מרשם של 30 מג כבר מראש? הרי גם ככה אני צריכה מינון גבוה שישפיע עלי כל היום. ועוד שאלה. כמה אפשר לקחת ביום מינון אטנט? תודה רבה !!!

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:08
 • כפי שציינתי כדאי קודם לקחת אטנט 20 מ"ג לשבוע ולבדוק את ההשפעה. לא מציע לקחת 3 פעמים ביום כי אז לא תוכלי לישון בלילה. תיקחי פעמיים בהפרש 5 שעות וזה יספיק לך לכ 10 עד 12 שעות לימוד שזה יפה מאד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!