נהיגה מסוכנת והחלפת עבודות: הכל על הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

מרגישים שאתם מאחרים לכל מקום, מתנהגים באימפוליסיבות ופשוט לא יכולים להתרכז? ייתכן שאתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז אבל לא מאובחנים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/04/2017

הפרעות קשב וריכוז או הפרעת היפראקטיביות (ADHD) היא הפרעה כרונית שכיחה בקרב האוכלוסייה המתאפיינת בחוסר קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. בדרך כלל, ההפרעה מאובחנת בשלבי הילדות המוקדמים אך במקרים רבים ובייחוד אצל נשים, היא לא מאובחנת עד לגיל מבוגר. 


מה גורם להפרעת קשב וריכוז? 

אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז כימיקלים מוחיים הנקראים נוירוטרנסמיטרים פעילים פחות באזורים במוח השולטים על תשומת הלב. החוקרים לא יודעים מדוע נגרם חוסר איזון זה, אך הם חושבים שלגנטיקה יש השפעה משעותית על המצב, וזאת מכיוון שהפרעת קשב וריכוז נמצאת לעיתים קרובות אצל משפחות שלמות. בנוסף על כך, מחקרים אחרים  טוענים כי יש קשר הדוק בין הפרעות קישב וריכוז לבין עוברים שנחשפו במהלך ההריון לסיגריות ואלכוהול.קראו עוד: הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל- ADHDאיך מזהים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

נכון להיום, אין אפשרות לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. לכן, האבחון נעשה על ידי שאלות הנוגעות לאופני התנהגות שונים המאפיינים הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, כגון הפרעות קשב, חוסר מנוחה ואימפולסיביות.  

הקושי לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נובע מכך שתסמינים מסוימים יכולים להיות קשורים לבעיות אחרות הנובעות מהזדקנות כגון בעיות נוירולוגיות כאלה ואחרות. עם זאת, ההבדל הוא שאצל מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב ניתן לראות כי מאפיינם מסוימים כגון היפראקטיביות או אימפולסיביות ליוו אותם לכל אורך החיים, ולא התחילו רק עם התבגרותם. מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים? 

בניגוד להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים באות לידי ביטוי בצורה שונה מאשר אצל ילדים: 

1.איחורים כרוניים – הסימן הראשון להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים באה לידי ביטוי באיחורים לכל מקום בו הם צריכים להיות. למרות שהמבוגרים מודעים לבעייתיות הנעוצה באיחורים כרוניים, הם מנסים להגיע בזמן ללא מאמץ. 

2.נהיגה מסוכנת – אחד מהתסמינים של הפרעות קשב וריכוז הוא קושי להתמקד במטלה אחת יחידה. קושי זה עלול להיות מסכן חיים בכל הנוגע להתמקדות בנהיגה. מחקרים הראו שאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם בעלי סיכוי גבוה יותר לנסוע מעל המהירות המותרת ולעשות תאונות, ובסופו של דבר לשלילית הרישיון. 

3.הסחות דעת – מבוגרים הסובלים מקושי בתחילת, סיום ותעדוף מטלות. הם נוטים להיות מבולגנים, חסרי מנוחה ומוסחים מדעתם בקלות. לעיתים אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חווים קושי להתרכז בקריאת ספרים. הקושי להיות מרוכז ולעקוב אחר מטלה בודדה יכולה לגרום לפגיעה משמעותית בקריירה ומערכות יחסים. 

כיצד ניתן לטפל בהפרעת קשב וריכוז? 

ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז על ידי מגוון דרכים:

1.טיפול תרופתי – כיום קיימות בשוק מגוון תרופות שנועדו לטפל בהפרעות קשב וריכוז. מכיוון שלרוב מבוגרים נוטלים תרופות נוספות כגון תרופות ללחץ דם גבוה או סכרת, יש לבדוק עם הרופא האם יש התנגשויות בין התרופות השונות ומהו המינון המומלץ. 

2.ייעוץ – לעיתים טיפול תרופתי אינו מספיק, מכיוון שהוא מטפל בסימפטומים ולא בהרגלי התנהגות שנרכשו לאורך השנים. לכן, מומלץ לפנות לייעוץ טיפולי כדי להשתחרר מהרגלים מזיקים שנובעים מההפרעה וללמוד כיצד ניתן לשפר ולאמץ הרגלים חדשים שיקלו על ההתנהלות היויומית ועל הקשרים הבינאישיים.פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדרל Af 21/11/2019 19:56
  • האם ישנה דרך שבה ניתן להשיג אדרל?לא אטנט התחליף אלא האדרל המקורי?

  • + הוסף תגובה
אדרל דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 01:16
  • דרך בית מרקחת ״טבצ׳ניק״. נדרש מרשם של רופא כמובן

  • + הוסף תגובה
אטנט Almoni 05/12/2019 23:50
  • היי אני סטודנט בן 21 לאחרונה קיבלתי מרשם לאטנט 20mg לאחר נטילת הכדור הראשון מצרף את התופעות לוואי שחוויתי: אדמומיות באזור הפנים נשימה כבדה אך לא חזקה מידי, ומין קוצר מחשבתי שגרם לי להפסקות בדיבור אחרי שהתרופה הפסיקה להשפיע האם יכול להיות שאני אלרגי לתרופה? האם יכול ליוצר נזק כלשהו לאחר שימוש בודד?

  • + הוסף תגובה
אטנט לימור 04/12/2019 13:13
  • שלום רב, ביתי בת 9 שוקלת 28 קיבלה אטנט 20 מ"ג. בימים הראשונים, התנהגה כמו זומבי. עשיתי לה הפסקה של יומיים ולאחר מכן נתתי לה חצי כדור משמע 10 מ"ג. אם נותנים 10 מ"ג כאשר הרופא המליץ על 20 מ"ג, משמע הכדור ישפיע לפחות זמן? האם בגלל ישפיע? אשמח למענה. תודה מראש לימור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!