מתגלה בבדיקת דם פשוטה: כיצד מאבחנים לוקמיה לימפטית כרונית?

במקרים רבים, החולים בלוקמיה למפטית כרונית אינם חווים סימנים מקדימים לה, וגילויה מתבצע בעזרת בדיקת דם פשוטה הנקראת ספירת דם מלאה. מהם התסמינים וכיצד ניתן לאבחן? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 16/05/2017


לוקמיה לימפטית כרונית הינה סוג של סרטן הדם אשר במהלכו מתרחש גידול בלתי נשלט של תאי או מרכיבי מערכת הדם, הפוגע בתפקודה. זוהי הלוקמיה המאובחנת בשכיחות הגבוהה ביותר בעולם המערבי, כאשר בישראל מאובחנים מדי שנה כ-450 בני אדם עם המחלה. אופן ההתפתחות שלה אינו זהה ולכן גם מידת השפעתה על המתמודדים עמה, משתנה מחולה לחולה. מהם תסמיני המחלה וכיצד מאבחנים? כתבה שנייה בסדרה.


 


לוקמיה לימפטית (או לימפוציטית) כרונית הינה סוג של סרטן דם אשר במהלכו מתרחש גידול בלתי מבוקר ובלתי נשלט  של תאי דם או מרכיבי מערכת הדם, הפוגע בתפקודה ועלול להיות מסכן חיים. זוהי הלוקמיה המאובחנת בשכיחות הגבוהה ביותר בעולם המערבי, כאשר בישראל מאובחנים מדי שנה כ-450 בני אדם עם המחלה.


למחלה מאפיינים דומים, אך אופן התפתחות שונה, ולכן השפעה שונה על המתמודדים עמה. חלק מהחולים מתמודדים עם מהלך מחלה קליני הטרוגני, כלומר בעל אופן ומהירות התפתחות שונים, אשר לעיתים יכול להיות גם מהיר ואגרסיבי. חלקם מתמודדים עם מהלך מחלה איטי ושפיר, כלומר כזה שאינו יוצר גרורות באיברים מרוחקים וניתן לטיפול ומעקב. כ-30% מהם לעולם לא יזדקקו לטיפול.קראו עוד: מהי מחלת הסרטן איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל?מהם תסמיני המחלה?

אנשים רבים אינם סובלים מתסמינים בעת האבחון הראשוני. במקרים כאלו ייתכן כי המחלה אובחנה באופן בלתי צפוי, למשל במהלך בדיקת דם או בדיקה כללית שגרתית. אחרים, עשויים ללכת לרופא המשפחה עקב הופעת תסמינים מטרידים מסוימים של המחלה.


ישנם מספר סימנים שעלולים להעיד על התפתחות לוקמיה לימפטית:

• תסמינים הנגרמים עקב חוסר בתאי דם לבנים ונוגדנים נורמליים: זיהומים תכופים או נשנים

• תסמינים של אנמיה עקב חוסר בתאי דם אדומים נורמליים: עייפות מתמדת, חולשה, קוצר נשימה במאמץ, חיוורון, סחרחורות, כאבים    בחזה (אנגינה) או דפיקות לב.

• תסמינים הנגרמים עקב חוסר בטסיות תקינות: דימום או נטייה להיחבל ביתר קלות ללא סיבה נראית לעין, דימום תכוף או חמור מן האף   או דימום בחניכיים, הופעת נקודות שטוחות בגודל ראש סיכה שצבען אדום או ארגמן על העור, בייחוד על הרגליים בתחילה.

• הגדלת בלוטות או טחול: CLL יכולה לגרום גם לנפיחות ללא כאבים של קשרי (בלוטות) הלימפה בצוואר, בבית השחי או במפשעה. דבר   זה נובע בדרך כלל מלימפוציטים המצטברים ברקמות אלו. הטחול עלול להתרחב אף הוא, בניסיון לסלק מהגוף את עודף הלימפוציטים    במחזור הדם. תסמינים של טחול מוגדל (splenomegaly) כוללים תחושת אי נוחות, כאבים או תחושת מלאות בחלק השמאלי העליון של  הבטן. טחול מוגדל עלול גם לגרום לחץ על הבטן ולגרום לתחושת מלאות, קשיי עיכול ואיבוד תיאבון. במקרים מסוימים הכבד יכול להיות  מוגדל אף הוא.

• תסמינים נוספים ל-CLL  עלולים לכלול הזעת יתר, ביחוד בלילה, חום וירידה בלתי מכוונת במשקל. תסמינים אלו נקראים לעתים ביחד  "תסמיני-B" על ידי הרופא המטפל או ההמטולוג.כיצד מאבחנים לוקמיה לימפטית?

אבחון CLL מתבצע באמצעות בדיקות דם במעבדה. בביקור אצל הרופא לגבי איזה מן התסמינים שלעיל, הדבר הראשון שייעשה הוא רישום ההיסטוריה הרפואית המלאה של החולה, בירור מצב בריאותו הכללי וכל מחלה או ניתוח בעברו ובדיקה פיזית מלאה. הרופא יתבונן ויבדוק  האם קיימת הגדלה בלוטות בצוואר, בבתי השחי ובמפשעה. הרופא יבדוק גם את הבטן והחזה ויחפש כל סימן לאברים מוגדלים או הצטברות נוזלים. הרופא ישאל את החולה לגבי תסמינים אחרים כלשהם שעלולים להיות לו, וייקח דגימות דם לספירת דם וכימיה כללית.


הצעד הראשון באבחון CLL דורש בדיקת דם פשוטה שנקראת ספירת דם מלאה. ב-CLL, מספר הלימפוציטים גבוה באופן חריג, ועליו להיות לפחות 5X109L לאבחון CLL. אנמיה ותרומבוציטופניה (מספר טסיות נמוך מהנורמה) שכיחות במחלה מתקדמת יותר.

בדיקת אימונופנוטיפים, או בדיקות ציטומטריה של זרימה, הינה הכרחית  לאישור אבחון חשד ל-CLL. טכנולוגיה זו עושה שימוש בסמנים מיוחדים הנקראים אנטיגנים, ונמצאים על פני השטח של התא. אנטיגנים אלו פועלים כדגלים לסימון המאפיינים החריגים של CLL. הבדיקה גם היא מתבצעת על דגימת דם בלבד.הכותבת היא מומחית בכירה ברפואה פנימית והמטולוגיה, במכון ההמטולוגי, המרכז הרפואי בני-ציון
הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך מזהים את המחלה על ידי כאב?איפה מרגישים כאב? אסתי 10/12/2019 20:06
  • האם הרגשת כאב בשד למעלה לפעמים או קצת מעל השד גם מהוי סימן למחלה

  • + הוסף תגובה
סרטן השד אפרת 09/12/2019 13:07
  • שלום רב לאחר מסטקטומיה ו slnb מספר מוקדים של סרטן חודרני בקוטר 1 סמ הגדול ביופר er חיובי 2 her שלילי בלוטות זקיף שתי בלןטות זקיף בהסתכלות ראשונית ללא עדות לגרורות אך יבוצעו חתכים נוספים. אודה מאד באם תסבירו לי מה פשר התוצא ה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הסתיידויות בשד דנה 07/12/2019 09:58
  • שלום, ממצאי ממוגרפיה: הסתיידויות עדינות בזנב השד, בודדות, birads 3 - ממצא כנראה שפיר. האם אפשר לעשות כבר ביופסיה? האם ניתן להסיר את ההסתיידויות ההלו במסגרת ממטומיה או חייב ניתוח ? לחוצה בנושא.. תודה רבה מראש דנה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!