כאבי ראש בילדים: האם תמיד מדובר בסיבה לדאגה?

עבור הורים רבים, כאבי ראש בילדים עשויים להיות מעוררי חרדה. מאידך, מדובר בתופעה שכיחה ממנה צפויים לסבול כ-10% מהילדים. כיצד תבדילו בין כאב ראש חולף לבעיה נוירולוגית של ממש? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/06/2017


כאבי ראש בילדים עשויים להיות מלחיצים עבור הורים רבים, אך בניגוד לסברה הרווחת מדובר בתופעה שכיחה. למעשה, כמעט 10% מהילדים צפויים לסבול מהם בשלב מסוים, ושתי הסיבות העיקריות להם הן מיגרנות ומתח. מאידך, חשוב לשלול סיבות אחרות לכאבים החוזרים. מהם התסמינים המאפיינים את כאבי הראש, כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול? צפו בד"ר עמר בר יוסף מסביר. 


מיגרנות הן כאבי ראש חוזרים הנובעים לרוב ממתח בחלקו הקדמי או האחורי של המוח. הן מאופיינות ברגישות יתר לאור, קור ואף לעיתים לריחות מסוימים. חלק מהילדים עשויים לחוש גם ירידה בתיאבון ואף הקאות. למיגרנות נטייה משפחתית, ולרוב הילד אינו היחיד מבני הבית אשר סובל מההתקפים החוזרים. 


הסוג השני של כאבי הראש נגרמים ממתח קדמי או אחורי, ולרוב אינם מלווים בתחושה כללית רעה. הסיבות להם הן מגוונות, לרבות מחסור בשינה, פעילות גופנית, תזונה הכוללת מאכלים כמו משקאות ממותקים, גבינה צהובה ועוד. מעבר לשני הסוגים הנפוצים, כאבי הראש עשויים להיגרם מבעיות ראייה שונות או ממקור נוירולוגי אחר.  מהן הבדיקות אותן חשוב לבצע במקרים של כאבי ראש חוזרים?

את כאבי הראש מאבחנים בעזרת מספר כלים: ראשית, ישלח הילד לביצוע בדיקת רופא עיניים, כדי לבחון האם מקור הבעיה הוא בירידה בחדות הראייה, והאם ניתן לתקנה בעזרת משקפיים. שנית, הרופא המטפל יבחן את קרקעית העין כדי לבחון האם קיים לחץ בקרקעית הגולגולת כתוצאה מתהליכים שיכולים לסכן את הילד ולהיות המקור לכאבי הראש החוזרים. במצבים בהם הבדיקה הנוירולוגית תעלה חשד לכאבי ראש שמקורם הוא אחר, יתבצעו בדיקות הדמיה, כמו סי – טי מוח או אם אר איי של המוח

מהן דרכי הטיפול?

למעשה, הטיפול הראשוני הננקט במצבים של כאבי ראש חוזרים יהיה טיפול שאינו תרופתי ומערב שיטות התנהגותיות ורגשיות, תוך ביצוע שינוי באורחות החיים. במצבים בהם לאחר מספר חודשים לא נחזה כל שיפור, יבחר טיפול תרופתי ראשוני שמטרתו לעצור את הכאבים. במקרים בהם כאבי הראש מופיעים בתכיפות גבוהה יבחר טיפול מניעתי. פורומים נוירולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושות תזוזה מהירה אלכס 27/02/2013 21:05
  • הבן שלי מתלונן לעיתים שהכל זז לו מהר במוח שדברים זזים מהר והם לא זזים באמת ( למשל לפני השינה במיטה ) ושהוא מדבר בכל רם ( כאשר הוא מדבר בטון רגיל) אני זוכרת מעצמי את התחושות האלו בתור ילדה שפתאום איבר בגוף מרגיש גדול או שאני עושה משהו ( קורה גם היום) כמו נניח לתלות כביסה בשלווה אבל בתחושה שאני עושה את זה מאוד מהר. תחושות מוזרות שקשה להסביר. אשמח לקבל הסבר לנושא..

  • + הוסף תגובה
זה קרה גם לי בילדות אנונימיתת 22/01/2020 03:58
  • היי אלכס. התופעה הזו קרתה לי גם בילדות וכיום בזה כבר עבר. האם קיבלת תשובה כלשהי.? האם מצרת סיבה למה זה קורה.?

  • + הוסף תגובה
CPK גבוה מאוד דרום 13/01/2020 09:56
  • לבן שלי, בן 17.5, ארבעה ימים לאחר אימון לקראת צבא, נמדד CPK של 18000. הוא אושפז ליומיים עם אינפוזיה, כאשר שוחרר עם CPK 6000. לאחר כשבוע הערך ירד ל 500 לערך, ולאורך מעקב של שבועיים, זהו הערך הנמדד. היינו אצל נוירולוג ילדים שאמר כי יש לבדוק בדיקה גנטית. אין לנו בשום צד של המשפחה (שידוע לנו) חולי של מחלות שריר. הוא גם איבחן כי אחת מהשכמות של הילד בולטת יותר וישנה א-סימטריה בשריר הטרפז. ממה הדברים הללו יכולים לנבוע? והאם יש השלכות לעתיד?

  • + הוסף תגובה
רטט בסנטר תינוקת כמעט בת 5 חודשים גלעד 09/01/2020 22:15
  • שלום לעיתים מופיע רטט בסנטר אצל התינוקת בת כמעט 5 חודשים מה עושים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!